basın özetleri 07.11.22

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Lisililerin üsler dahilindeki toprakları - Pergama «Belediye Başkanı” Alithia’ya bölgenin durumu hakkında konuşurken “This is Cyprus problem” dedi”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Pergama Köyü yerel yönetimi daha fazla inşaat izni verilmesini istedikleri Dekelya Britanya üsleri yönetimiyle çatışma halinde.

“Belediye başkanı” İlker Edip, kendi taleplerinin karşılandığı takdirde, bunun, Lisililerin ve Kondealıların mülklerinin kalkındırılması konusunda da iyi sonuçlar getireceğini belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti denetimi altındaki toprakların dışında bulunan Pergama topraklarının yüzde 55’i Üs bölgesi dahilinde olup ölü bölge ve askeri bölgeyle sınırları var.

Bizim üstümüzde, K/Türklerin ve K/Rumların üstünde siyasi kararlar alan başkaları var ve Kıbrıs sorununu çözüp çözmeyecekleri konusunda bize sormayacaklardır.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi “Katillerine değil, kahramanlarımıza anıt dikilmeli – Dün Lazanya’nın Ayşos Tihonas köyünde dört Direniş kahramana anıtın açılışı yapıldı” başlıkları altında gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Bizler yaşayabilelim diye hayatını feda edenlerin heykelini dikeceğimize, Grivas Müzesi kurulması kararı alıyorlar.

Dört direniş kahramanı, işkence edildi, öldürüldü ama son ana kadar EOKA B’cilere karşı direndiler.

Pandelakis Haralambus, Haralambos Hristofi Şamas, Anastasis Hristofi ve Hristakis Kombos’un cenaze törenlerinde konuşan eski AKEL milletvekili Aristofanis Yeoryiu, “Grivas, Siros, Karuzos, Kikis Konstandinu ve Lefteris papdopulos’un, Makarios’un iktidardan alınmasına ve öldürülmesine yönelik planlar hazırladıkları ve EOKA B’yi silahlandırarak Anayasa’ya ve Cumhuriyete karşı harekete geçirdikleri kayıt altına alınmıştır” dedi. Yeoryiu “En nihayet Kıbrıs’a ve halkına bir gelecek sağlamaya karar vermemizin vakti gelmiştir. Ama her şeyden önce çizgi ve politika değişikliğine gidilmelidir. Okullarda, toplumda öğretilmesi gereken ülkenin gerçek tarihidir” dedi.

*

Politis gazetesinin ana haberini aktarıyoruz:

“Orkestra araştırmasında sanal ifade – Polis Kıbrıs Senfoni Orkestrası Vakfı İSOK eski Başkan Yardımcısından yazılı ifade almaktan kaçındı” başlıkları altında verilen haberde özetle şöyle yazıyor:

18 ay süren ve kilit bir tanığın Polise ifade vermek için 15 ay boyunca yalvardığı cezai soruşturmayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı'na şikayet mektubu gönderildi. Suç Soruşturma Departmanında 11 saat ifade vermek için bekleyen tanıktan ifade alınmadı. Soruşturmanın herhangi bir suç tespit edilmeden sona erdiğini öğrenen tanık şaşkınlığa uğradı.

Sayıştay'ın tavsiyelerine uyulmadığı gerçeğine rağmen, Odiseas Mihailidis diğer olaylarda olduğu gibi konuya geri dönmedi. Hukuk Servisi, Sayıştay’ın bulgularının çoğunu geri çektiğini ve bu nedenle soruşturmanın hiçbir yere varmadığını savundu.

Senfoni Orkestrası'ndaki çürümüşlük bugüne kadar devam ediyor. Bu durum yeni yönetim kurulu başkanı Elena Muzala’nın, başkan yardımcısı ve yönetim kurulunun bir başka üyesinin daha istifasını sunmasına yol açtı. Eski yönetim kurulu üyelerinin provokatif imtiyazlarının korunduğuna ve çalışanlarla aralarında çıkar çatışması yaşandığına dair şikayetlerde bulunuldu.

*

Filelefteros’un ana haberi:

“Pasaportlar konusunda yeni zıtlaşmalar – Sayıştay İçişleri Bakanlığının açıklamasını yersiz ve kabul edilemez olarak nitelendirdi – Mihailidis Nuris’e K/Türk malları konusunda da saldırdı”

İçişleri Bakanı’nın, toplu bir pasaport davası dosyalarına Sayıştay Başkanına erişim sağlanması konusunda olurunu vermekte yaşanan gecikme nedeniyle Nikos Nuris ile Odiseas Mihailidis arasında sert bir zıtlaşma yaşandı. Bir sosyal medya sitesindeki yayınında Sayıştay “İçişleri Bakanlığının bu konudaki açıklaması temelsiz ve kabul edilemezdir” dedi.

Sayıştay Dairesi ayrıca, yaklaşık 2 ay kadar önce Kıbrıs Türk Malları Dairesinden istediği, elinde Kıbrıs Türk malları bulunduran çalışanlarıyla ilgili mevcut verilerin kendisine verilmesi talebine, cevap vermemesinden dolayı da İçişleri Bakanlığını eleştirdi. İçişleri Bakanlığı ise söz konusu gecikmeyi Kişisel Verileri Koruma Komiserine yükledi ve talep edilen verilerin, Komiserin oluru alınır alınmaz, Sayıştay’a verileceğini söyledi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesinden:

“Doğru idare, güçlü ekonomi – Averof kırsal kesime ve kentsel merkezlere nasıl yardımcı olunabileceğini anlattı”

DİSİ Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Averof Neofitu Avrupa’nın ikinci dünya savaşından sonra içinde bulunacağı en zorlu ekonomik dönemde, Kıbrıs ekonomisini güçlü tutabileceğimiz değerlendirmesi yaptı.

Baf’ın 15 köy muhtarıyla görüşmelerinden sonra Steni köyünde gazetecilere yaptığı açıklamalarda Neofitu doğru idare ve güçlü bir Kıbrıs ekonomisiyle hem kırsal kesimi hem köyleri hem de kentsel merkezlerimize yardımcı olabiliriz, dedi.

*

“Daha sıkı bir savunma ittifakı konusunda anlaştılar – Kıbrıs ile Almanya savunma bakanları dün Kıbrıs’ta buluştu”

Haralambos Petridis ile Christine Lambrecht AB üyesi iki ülke arasındaki savunma ittifakının daha da ilerletilmesinin önemini vurguladı.

*

“İyi mi gidiyor yoksa model çöktü mü - Devlet hastanelerinin özerklik ve modernizasyonu”

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY ile Kıbrıs Devlet Doktorları Birliği PASİKİ arasında bu konuda büyük görüş ayrılığı mevcut. Kamu sağlığı, YESİ kurulduğundan bu yana ilk kez bu kadar büyük bir bahisle karşı karşıya.

*

Haravgi gazetesinden:

“Kıbrıs’ın etik sahibi bir hükümete ihtiyacı var, Andreas Mavroyannis’e ihtiyacı var”

Dün Aredyu, Palehori, Mitsero seçim turnesi sırasında konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Kıbrıs’ın etik, duyarlılık ve dürüstlük sahibi bir hükümete gereksinimi olduğunu dile getirdi. Stefanu “Bu ziyaretimizde de halkla kurduğumuz kitlesel temasta tüm anketlerin sonuçlarının ortaya koyduğu şeyi bir kez daha teyit ettik. Toplumun çok büyük bir kesimi, güçlü bir çoğunluk Kıbrıs’taki mevcut durum, 10 yıllık Anastasiadis ve DİSİ hükümetinin sebep olduğu sorun ve çıkmazlar nedeniyle rahatsız ve öfkeli” dedi. “Aslında iki seçenek var. Halk ya iki DİSİ adayından birini seçecek ya da dürüst, samimi, etkili, yetenekli ve ülkede durumun değişmesi için gerekli ilerici bir programa sahip Andreas Mavroyannis’i” diyen Stefanu “Yani özünde tek seçenek var. Andreas Mavroyannis” şeklinde ekledi.

*

“Fikardu’dan Anfe’ye… Bir mimari mirası yol”

Birkaç gün önce Fikardu'da Fikardu Köy Meclisi ile Lübnan'ın Anfe Belediyesi arasında mutabakat zaptı imzalandı. Anfe ve Fikardu önemli benzerlikleri paylaşıyor: her ikisi de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor, bu da her ikisinin de benzersiz özelliklerinin yüksek seviyede korunmasını ve yönetilmesini amaçladığı anlamına geliyor. Her ikisi de yapılı ve doğal çevre arasında uyumlu bir ilişki sunarak kültürel peyzaja bir perspektif sunuyor. Mutabakat Zaptı'nın temel hedefi: 1. Anıt ve doğal çevre mirasının yönetim süreçleri ve korunması ve bunların uyarlanabilir yeniden kullanımı ile ilgili fikir ve deneyim alışverişi 2. Yerel ürünlerin yüksek düzeyde güçlendirilmesi ve pazarlamasına katkı sağlanması. 3. Kültür turizmi ve kültür diplomasisinde işbirliği. 4. Daha uzun konaklamalar ve turistlerin yeniden gelmesinde isteklilik yaratmak yoluyla turizm faaliyetinin yerel ekonomilere daha çok entegre edilmesi. 5. Gelen ziyaretçiler ve turistler için gezilecek yerlerin görünürlüğünü ve deneyimleri artırmak. 6. Kültürel peyzajı korumak ve kültürel miras ile kültürel peyzaj girişimi hakkında farkındalık yaratmak.

*

Filelefteros’tan kısaca bazı haberler:

“40 bin avcının kitlesel av çıkışı”

Dün, endemik av kış sezonunun başlamasıyla birlikte yaklaşık 40 bin avcı kırsal bölgelere akın etti. Avın ilk günü, olumlu yorumlara rağmen, beraberinde tavşan avıyla ilgili şikayetler de getirdi.

Eski ELAM ve şimdi bağımsız milletvekili Andreas Themistokleus’un da aralarında bulunduğu 3 kişinin ava kapalı bölgede avlandığı tespit edildi.

Pyrgos Dillirga köyünde meydana gelen küçük bir kazadan sonra avcı hava yoluyla hastaneye sevkedildi.

Avcılar keklikten memnun, ama tavşandan değil.

*

“Yeni trajedi: Ava giderken asfaltta öldü”

Trafik polisinin 74 yaşındaki Yorgos Andreu’nun ölümüyle ilgili araştırmaları devam ediyor.

*

Faizler – Bankalar müşterilerine ne diyor – Kredi borçluları ertesi gün konusunda endişeli.

*

Cumhurbaşkanlığı seçimleri – Oylarını toplamak için baskı yapıyorlar – Seçim ofisleri ve partilerin menüsünde aynı fikirde olmayanları ikna etmek için bizzat görüşmeler var.

*

“Atina ile Lefkoşa hareket rotası belirliyor”

Türkiye’nin tahrikleri Kasulidis ile Dendias’ın gündeminde.

*

Ekim ayı ürün ve hizmet fiyatlarında, Eylül ayına kıyasla sadece artışlar değil düşüşler de oldu. Kimi fiyatlar ise aynı kaldı.

*

“Lefkoşa’da 305 odalık 25 öğrenci yurdu”

Eski Lefkoşa’da, bugüne kadar mevcut eski binaların öğrenci yurduna dönüştürülmesi amaçlı 25 başvuru yapıldı. En büyük yurt 42, en küçüğü ise 12 odalı.

Son Güncelleme: 07 Kasım 2022 - 13:33

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand