basın özetleri 04.11.22

Alithia gazetesi bugünkü ana haberini “Tüm Kıbrıs’ta AİDS’in 12 yayılma zinciri – Leondios Kostrikis: Virüsün yayılması takip altında – Durumun kontrolü elden kaçmış değil”

Habere göre;

Alithia gazetesinin elde ettiği bilgilere göre Kıbrıs’taki AIDS vakalarında görülen artışa dair veriler şok ediyor. HIV virüsü 12’nin üzerinde faal zincirle ülkede yayılıyor.

Yetkililer durumun halen kontrol altında olduğuna vurgu yaparak, virüsün yayılmasının takip edildiği konusunda güvence verdi.

Moleküler viroloji profesörü Leondios Kostrikis Alithia’ya “Her yeni tanı için, kapsamlı bir inceleme vasıtasıyla, epidemiyolojik bağlantısı olup olmadığı anlaşılabilir, mevcut herhangi bir zincirle bağlantısı olup olmadığı saptanabilir” dedi.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“20 YESİ dışı doktor sokakta ve mesleki eylemsizlik içinde – Mahkeme YESİ içi hastanelerdeki görevlerine devam etmelerine geçici olarak kırmızı ışık yaktı, Sağlık Sigortası Kurumu OAY ise hastanelerden tahliyelerini başlattı” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Mahkeme, YESİ dışı doktorlarının, çalıştıkları YESİ içi hastaneden çıkartılmaları kararının temyizi davası sonuçlanıncaya kadar hastanelerinde çalışmaya devam etmeleri talebini reddetmesi üzerine, Sağlık Sigortası Kurumu OAY’nin doktorların tahliye işlemlerini başlatmasıyla birlikte doktorlar bugünden itibaren YESİ içi hastaneleri terk etmek zorunda.

Mahkeme YESİ içi hastanelerde özel doktorluk yapmanın yasal olup olmadığı konusunda her ne kadar karar çıkarmadıysa da, durumu OAY’ye yeniden saldırmak için fırsat bilen Sayıştay Başkanı Kurumu zamanı aşındırarak hastanelere “iki kapılı” davranmaya olanak tanımakla suçladı.

Durumdan etkilenen doktorlar adına konuşan Doktor Savas Kadis, “Önce aldatıldık, ardından da çöp kutusuna atıldık” dedi. Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela’nın buna cevabı “YESİ’yi tek sigortalı olarak koruma çabamız çerçevesinde bundan başka seçeneğimiz yoktu” oldu.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili. Başlıkları “Üç gladyatör silahını çekti – Averof Neofitu, Andreas Mavroyannis ve Nikos Hristodulidis’in, tüm kanallarda yayınlanan ilk debate’inde, ses tonları yükseldi – Üç aday cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertesi gününe dair mesajlar verdi” şeklinde. Habere göre;

Üç cumhurbaşkanı adayı, tüm kanallarda aynı anda yayınlanan debate’te, seçmenlere mesaj vermek amacıyla, silahlarını çekti ve bunda başarılıydılar. Averof Neofitu ile Nikos Hristodulidis arasındaki çekişme bir kez daha debate’e damgasını vurdu. Andreas Mavroyannis iki DİSİ’li aday arasında kaldığını ima etti. Averof Neofitu Nikos Hristodulidis’i geçen Aralık ayında Cumhurbaşkanıyla arasındaki konuşmalara yönelik yalan söylemekle suçladı. Nikos Hristodulidis’in Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde DİSİ’nin muhalefete düşeceği mesajını verdi.

Adaylar buluştuğunda birbirine güler yüzle davrandı, aralrında şakalaştılar. Debate başladığında ise gülümsemeler silindi gitti. Üç aday da rakiplerine karşı olabildiğince saldırgandı, önceki saldırıların öcünü aldı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Başlıklar: “Averof, Hristodulidis cepheleri zorunlu satışların askıya alınması süresinin uzatılmasını engelledi – DİSİ, DİKO, EDEK ve DİPA kitlesel zorunlu satışlar konusunda bankalara takvim verdi”

Ön sayfada öne çıkan noktalar şöyle:

Oylamanın başlamasına birkaç dakika kala, DİKO, “Oylama süreci bir hafta ertelensin, sonrasına bakarız” önerisi getirdi.

Bir önceki ilgili yasanın 31 Ekim 2022 günü sona ermesi nedeniyle, erteleme, borçlulara sorunlara yol açacak.

Reklam ilanları çıkaran Altamira şirketi, Red Friday” adı altında “konut festivali” başlatıyor.

Habere göre;

Averof ve Hristodulidis’in adaylığını destekleyen partilerin, ilk konutları ve küçük işyerleri ipotekli borçluların hedefli bir biçimde korunması amaçlı önerinin oylanması prosedürünün ertelenmesi kararı çıkartmasının ardından, bankalar ve kredi satın alma ve idare şirketleri toplu satış partisi başlattı.

Pazartesi günü tartışmaya alınan, 31 Ekim günü süresi sona eren yasa önerisinden etkilenen ilk konut ve küçük işyeri sahiplerinin korunması önerisi, aciliyet nedeniyle dün Mecliste oylanacaktı. Buna rağmen oylamaya birkaç dakika kala DİKO bir öneri sunarak, oylamanın bir hafta ertelenmesine neden oldu.

AKEL milletvekili Yorgos Lukaidis kredi satın alma ve idare şirketi Altamira’nın hazırladığı konut satışı reklam ilanlarını da göstererek, ilgili kararın binlerce borçluya büyük sorunlar yaratacağını ifade etti. Neofitu ve Hristodulidis adaylarını destekleyen DİSİ, DİKO, EDEK ve DİPA’nın banka ve özel şirketlerin yararına ve borçluların zararına hareket ettiğini vurguladı. Lukaidis aynı ittifakın birkaç gün önce Grivas Müzesi fonunu serbest bıraktığını da hatırlattı.

Bu arada Altamira şirketi Red Friday adını verdiği konut satışlarında bin konutun satışa çıkarılmış olduğunu hatırlatırız. Başka banka ve şirketler de benzeri satış kampanyalarına hazırlanıyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Alithia’dan:

“Mozaik bir hükümet riski – Cumhurbaşkanı/ Hristodulidis adaylığına karşı”

Seçim kampanyasında ilk kez olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis, seçilmesi halinde mozaik bir hükümet kurulması riski olduğunu ifade ederek, Nikos Hristodulidis’in adaylığının ve onu destekleyen partilerin karşısında yer aldı.

*

“Göçmenler parmaklıklar arkasında – Purnara kampında ikinci sıra tel örgü çalışmaları hızlandırıldı… Kokinotrimitya’da polis devriyeleri”

İçişleri Bakanlığı göçmenlerin geçici olarak konuk edildiği Purnara kampının etrafında ikinci sıra tel örgülerin çekilmesi çalışmalarının hızlandırılmasını amaçlıyor.

Dün Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’in Proti Enimerosi programına konuşan İçişleri Bakanı Nikos Nuris Purnara kampının yarattığı sorunlardan bir tanesinin hijyenle doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. Bakana göre Purnara kampında kalan göçmenler, hatta sağlık testleri tamamlanmış olan göçmenler dahi, kampın tel örgülerini ihlal ediyor. Bakanın aynı kampta son bir yıl içinde 1.100 HIV pozitif ve 800 verem vakasının tespit edildiğine dair açıklaması ayrıca endişelere neden oldu. Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamayla Bakanın “Kampta ne 1100 HIV pozitif ne de 800 verem vakası bulunduğunu söylediği ve vakaların kontrol edildiğini ve hiçbir endişeye gerek olmadığını vurgulamaya çalıştığı, rakamların bakanın söylediğinden çok daha düşük olduğu” belirtildi.

Bu arada Kokkinotrimitya Köyü muhtarı Kiryakos Meleties Bakanın Kokkinotrimitya kampı ile ilgili önlemlerin doğru yönde olduğunu ifade etmekle birlikte, “Biz kampın buradan alınmasını istiyoruz. Onca yıldır çektiğimiz yeter” dedi. Kokinotrimitya sakinlerine polis devriyelerinin, özellikle fuhuş gibi yasadışı faaliyetlerin yüksek olduğu gece saatlerinde artırılacağı sözü verildi.

*

Filelefteros’tan bazı haberler:

“Türk gündeminde sadece iki devlet var – Ankara sözde devletin tanınmasını istiyor ve müttefiklerinden cevap bekliyor”

Türkiye’nin Kıbrıs sorunu gündeminde sadece iki devlet var, Ankara bundan başka bir şeyi tartışmayacak. Türk Savunma Bakanı müttefiklerden sözde devleti tanımalarını beklediğini ifade etti.

KYPE’nin verdiği bilgilere göre Hulusi Akar, Haber Türk’e verdiği bir röportajda, ülkesinin Kıbrıs sorunundaki hedeflerini sıraladı. "Kıbrıs'ta bir kaç yıldır sorun var" diyen Akar şöyle devam etti: "Normal şartlar altında AB'ye girmek için komşularınızla sorun yaşamamanız gerekiyor. Sorun komşularda değil, kendilerindedir. Güney Kıbrıs, tüm Kıbrıs'ın temsilcisi olarak AB'ye kabul edildi. Bunun açıklaması nedir? Biz oradaki kardeşlerimizin varlığından bahsediyoruz. Kıbrıs Rum tarafı bunu kabul etmiyor. Bu eylemleri ve bu faaliyetleri yapanlar çözümsüzlüğü desteklemektedir. Bu faaliyetler Kıbrıslı Rumları ve Yunanistan'ı şımartmaktan başka bir işe yaramaz. Üçüncü taraflar bunu objektif olarak görmelidir. Dost ve müttefiklerimizden KKTC'nin tanınmasını bekliyoruz."

*

“Umut ve yeniden birleşme mesajı – Adaylar ve politikacılar dün işgal altındaki Kormacit’teydi”

Kormacit’in Kornos sahilindeki “Ayios Yeoryios tu Sporu” kilisesinde yapılan yıllık ayin, dün de, yoğun bir duygusal ortam içinde gerçekleşti. Ayine katılan Maronit toplumu üyeleri, cumhurbaşkanı adayları ve parti başkanları ya da temsilcileri güçlü mesajlar verdi.

Andreas Mavroyannis “Bu ülke birdir ve tüm halkın, etnik ve dini kökeninden bağımsız tüm insanların iyiliği için onu en kısa sürede yeniden birleştirmenin yolunu bulmamız gerektiği mesajını vermemiz için bu bir fırsattır” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ahilleas Dimitriadis, bölgenin güzelliklerine hayranlığını dile getirdikten sonra halkın mülklerini ve evlerini muhafaza etme mücadelesini selamladı ve kısa süre içinde yeniden birleşmiş bir vatanda yaşama dileğini ifade etti.

Maronit toplumunun yortularının tüm Kıbrıs halkının yortuları olduğuna vurgu yapan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “İşgalden gördüğü zararların herkesçe bilindiği Maronit halkının Kıbrıs sorununun çözümünü desteklediğini” ifade etti. “Bugün içinde olduğumuz ve Kıbrıs sorununun çözümünde kötümserliğe neden olan uzun süren çıkmaz koşullarında umudu ve çözüm perspektifini canlı tutmak çok önemlidir. Buna devam etmeli ve başarmak için çalışmalıyız” dedi.

“Maronit toplumunun yanında yer almakla işgal altındaki bölgemizle bağlarımızı canlı koruyoruz” diyen DİSİ’nin temsilcisi Haris Yeoryiadis de “Gelecekte ülkemiz için daha iyi günlerin geleceği” umudunu ifade etti.

*

Haravgi’den:

“Aristeri Pteriga Andreas Mavroyannis’i destekliyor”

Aristeri Pteriga Andreas Mavroyannis’in adaylığını desteklediğini açıkladı. Aristeri Pteriga’nın açıklamasında “Kıbrıs'taki 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri, yolsuzluğun eşi görülmemiş boyutlara ulaştığı ve Kıbrıs devletinin her kurumunu hırpaladığı en kötü şekliyle Sağcı bir idarenin gölgesinde gerçekleşiyor. Yolsuzluk o kadar normalleşti ki, birçok seçmen, kendilerini kandırdığını bildiklerine, Kıbrıs halkının birikimlerini çaldığını bildiklerine, Kıbrıs sorununun çözümünü sabote etmekten sorumlu olanlara ve Kıbrıs'ta ayrılığın ve anormal durumun devamını isteyenlere yeniden oy vermeye hazır” deniyor.

Açıklama “Aristeri Pteriga için Andreas Mavroyannis'i desteklemek geniş halk kitlelerine karşı bir karar ve görevdir ve onun 2023 seçimlerindeki başarısına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yapacaktır. Andreas Mavroyannis'e ve Cumhurbaşkanlığına seçilmesi için verdiği mücadeleye destek vermek Sağın saldırganlığını durdurmak, toplumu Sağın işgaline karşı korumak ve Kıbrıs sorununda çözüm umudunu canlı tutmak için şu anda gereklidir” diye sona eriyor.

*

“Konut kredilerinde dramatik faiz artışları”

Kıbrıs Merkez Bankası kredilere yeni artışları doğruladı. Buna karşı öneriler sunan PEO, başta yeni faiz artışlarından ve temel ihtiyaç ve yakıt ürünlerinde devam eden pahalılık dalgasından etkilenen savunmasız gruplar olmak üzere toplumu destekleyecek önlemlerin derhal hayata geçirilmesini talep etti.

*

“DİKO ile EDEK’in Grivas Müzesi’ne dair suskunluğu onları halkın gazabından kurtaramaz”

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı yazılı bir açıklamada “DİKO ile EDEK yönetiminin Utanç Müzesi’ne dair sessiz kalması onları ne halkın ne de tarihin muhakemesinden kurtarabilir” dedi.

Ülkenin demokrat insanlarının son günlerde haklı olarak öfkelendiğini dile getiren Kukumas iki partinin ne yaptıklarını ve neye evet dediklerini çok iyi bildiğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 04 Kasım 2022 - 14:23

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand