basın özetleri 20.11.22

Bugünkü tüm Rum gazetelerinin ana haberi aynı konuya ayrılmış. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gerek Makarios Druşotis’in Mafya devleti adlı kitabındaki iddialar hakkındaki gerekse de Hapishane İdaresi ile Hukuk Dairesi arasındaki açık çatışmaya müdahaleleri.

Filelefteros gazetesinden…

“Yangınları söndürmeye koştu –Yolsuzlukla Mücadele Kurumundan Cumhurbaşkanı Anastasiadis de araştırma istedi- Anastasiadis Hapishane ve Hukuk Dairesi konularında da yangın söndürme rolü üstlendi” başlıkları altında verdiği ana haberinde ön sayfasında özetle şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis çifte bir müdahaleyle hem şahsen kendi adı üzerinde hem de idaresi üzerinde gölgeler düşüren yangınları söndürme ve açık konuları kapatma girişiminde bulundu. Nikos Anastasiadis Hapishanedeki durum ve devlet kurumları arasında çıkan çatışmanın ele alınması amacıyla bugün bir toplantı yapacak. Anastasiadis aynı zamanda Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna bir mektup göndererek aleyhine iddialarda bulunan 3 kitap hakkında araştırma yapmasını istedi. Cumhurbaşkanının bu hareketi Andreas Mavroyannis’in daha önce Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna gönderdiği mektuba da bir cevap niteliği taşıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Cumhurbaşkanının Hapishane konusuna itfaiye müdahalesi – Müdahil taraflar kamuoyu önünde süren aralarındaki çatışmanın sona ermesini hedefleyen olağanüstü bir toplantıya çağrıldı”

Hukuk Dairesi yetkilileri, Adalet ve Ulaştırma Bakanları, Hapishane Müdiresi ve Elektromekanik Hizmetler Müdürü bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanlığına gidecek. Cep telefonlarını kapatma sistemi de toplantıda tartışılacak konular arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı her ne kadar Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısıyla Hapishaneyle çatışma konusunu tartıştığına dair bilgileri yalanladıysa da Politis’in elde ettiği bilgiler, kamuoyu önünde süren çatışmanın sınırlandırılması hedefiyle konunun tartışıldığı noktasında ısrarlı.

Yapılan ilgili araştırmanın sona ermesinin üzerinden 2,5 ay geçmiş olduğu halde Emilianidis’in Mihalis Katsunotos hakkındaki raporu hâlâ açıklanmadı. Elimize ulaşan bilgilere göre önümüzdeki günlerde Hukuk Dairesi olası kovuşturmalarla ilgili duyurular yapacak.

*

Alithia gazetesinin konuyla ilgili ana haberinin başlıkları şöyle:

“Her şey açığa çıksın – Cumhurbaşkanı Makarios Druşotis’in kitapları hakkında resen araştırma yapılmasını istedi”

Haberin özeti…

“Herhangi birinin Cumhurbaşkanını yolsuzluklara hatta suç teşkil eden eylemlere karışmış gösteren iddialar öne sürmesinin ve bunun karşısında ilgili makamların ilgisiz kalmasının mümkün olmadığını” söyleyen Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “Tanrı aşkına, böyle bir tespitim yok elbette. Hatta araştırma sonuçları her ne olursa olsun onları açıklamaya davet ediyorum” dedi.

Eski çalışma arkadaşı Mavroyannis’in Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna mektup göndermesini değerlendirmesi istenen Cumhurbaşkanı “Sayın Mavroyannis’in bu yaptığı beni rahatsız etmedi. Şikâyette bulundum, demedi. Tıpkı benim yaptığım gibi iddiaların resen araştırılmasını istedi. Beni rahatsız eden bir nokta varsa eğer o da deneyimli bir diplomatın, ülkenin Cumhurbaşkanı yurt dışında önemli bir ziyaretteyken, ziyaretin önemini indirgeyecek sorunlar yaratmaması yani Cumhurbaşkanının yurt dışındaki çabasının altını oymaması gerektiğini bilmesi gerektiğidir. Bunun ötesinde herhangi bir mesele yok” dedi.

Averof Neofitu’nun seçim ofisi yetkilisi “Sayın Mavroyannis karar vermelidir. Geçen Ocak ayında Makarios Druşotis’in “çoğu zaman argüman kullanmadan yazdığını” söylüyordu. Bugün ise AKEL’in adayı olarak “iddiaların araştırılması şarttır” diyor”, dedi.

DİSİ “AKEL’in yolsuzluklara karıştığı Mahkeme damgasıyla da kesindir” şeklinde hatırlattı.

*

Haravgi gazetesinin yine aynı konudaki ana haberi…

“İki DİSİ’li adayın sağır edici sessizliği - Etik ve liyakatli yönetim çıtasını hangi noktada tutacaklarını tavırlarıyla gösteriyorlar” başlıkları altında ön sayfasında şöyle yazıyor:

İş işten geçtikten sonra Anastasiadis şeffaflığı hatırladı. Ne yönetmeliği ne de personeli olan Kurumdan araştırma başlatmasını istedi.

Yolsuzluğa batmış bir Hükümetin iddialı halefleri Nikos Anastasiadis’i savunmaya mahkûmdur.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mavroyannis’in Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna mektubu ve ardından Kurum Başkanı ile buluşması ve Mafya Devleti kitabında yer alan iddiaların araştırılmasını istemesi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’i tepki göstermek ve kendisi de araştırma yapılmasını istemek zorunda bıraktı. Ve bütün bunlar Cumhurbaşkanı Mavroyannis’in mektup göndermekte geç kalmış olduğunu söylediği bir anda oldu.

AKEL, Cumhurbaşkanının ilgili açıklamalarını yorumlayan açıklamasında “Cumhurbaşkanı şeffaflığı çok geç hatırladı. Şu ana kadar eski danışmanının üç kitabında yer verdiği hakkındaki iddiaları hiç yalanlamadı. Şimdiyse Mavroyannis’in, iddiaların araştırılmasını istemesinin baskısı altında Sayın Anastasiadis de araştırma yapılmasını istedi…”

“DİSİ Hükümetinin iki iddialı halefi” olan Averof Neofitu ve Nikos Hristodulidis’in bu konuda konuşmamasını “sağır edici bir sessizlik” olarak nitelendiren AKEL, “Andreas Mavroyannis bu insiyatifiyle farklı bir yönetim etiği ve tarzının yolunu göstermiştir. Şeffaf ve hesap veren bir yönetimin” dedi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi’den…

“Mavroyannis ve Erhürman’ın Kıbrıs sorunu konusundaki ortak endişeleri – Müzakerelere dönüş konusunda kararlılar”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis ile CTP Başkanı Tufan Erhürman dün CTP binasında gerçekleştirdikleri buluşmalarında müzakere masasına dönüşe ve Kıbrıs sorununa nihai çözüm sağlamaya izin verecek tüm gerekenleri yapmak konusundaki kararlılıklarını yeniden teyit etti.

İki taraf Kıbrıs sorununda süren durgunluğa dair endişelerini dile getirdi ve müzakerelerin yeniden başlaması ve Kıbrıs sorununa siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininde bütünsel bir çözüm bulunması ihtiyacına vurgu yaptı.

Tartışma masasında Andreas Mavroyannis, uluslararası alanda, üzerinde anlaşmaya varılan zeminden uzaklaşmadan, kararlılık ve ısrarla yitirilen inanırlığımızı geri kazanmamız gerektiğini vurguladı.

Mavroyannis aynı zamanda, “Birlikte yaşamayı ve Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar arasında empati kurulmasını ilerletecek eylemler vasıtasıyla başta Kıbrıslı Türk yurttaşlarımız olmak üzere tüm Kıbrıs halkının güvenini kazanmamız gerekiyor” dedi.

Mavroyannis “Bu doğrultuda, Kıbrıs’ın Münhasır Bölgesinin doğal gazını çözüme yönelik bir katalizör olarak değerlendirerek, gereken kriterleri yerine getiren Kıbrıslı Türklere vatandaşlık vererek ve iki toplumu birbirine yakınlaştıracak ortak meseleleri çözecek insiyatifler üstlenerek barışın organik koşullarını yaratacak faaliyetleri ilerletmeliyiz” şeklinde vurguladı.

CTP Başkanı Tufan Erhürman Mavroyannis’in “barışın organik koşullarını yaratmakla ilgili siyasi önerisini çok önemli olarak nitelendirdi. “Kıbrıs sorununun çözülmesi çabasına önemli ölçüde yardımcı olacaklardır” dedi. Mavroyannis’i saygın ve başarılı, uluslarası alanda takdir gören bir diplomat olarak nitelendiren CTP heyetinden Fikri Toros “Bu, müzakerelerin yeniden başlaması çabasını güçlendirebilecek bir unsurdur” dedi.

*

Alithia gazetesinden:

“Tam beklendiği gibi! DİKO Politis gazetesine karşı hukuki girişimde bulunmayacak”

DİKO elinde hiçbir kanıt olmadan Politis gazetesini Nikos Hristodulidis ile DİKO arasında gizli bir anlaşma yapıldığına dair sahte bir belge düzenlemekle itham ettikten sonra şimdi de hukuki önlemlere başvurmamaya karar verdi.

İddia edilen gerekçe, “belgenin sahte olduğunun kanıtlanmasında mevcut olan zorluklar” oldu.

*

Filelefteros’tan bir haber:

“Anastasiadis ile Tatar, tahriklerin gölgesi altında, gelecek Çarşamba günü Ledra Palas’ta sosyal bir etkinlikte buluşuyor – Mağusa’da Türk “konsolosluğu” 15 Ocak’ta açılıyor”

Son buluşmalarının üzerinden yaklaşık 8 ay geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar bir etkinlikte yeniden bir araya gelecek. Ortamın bilhassa soğuk olması bekleniyor. Bir hafta sonrası için programlananan randevu Kıbrıs sorununda tam bir durgunluk, tahrikkar açıklamalar ve Mağusa’da saldırgan Türk faaliyetlerinin gölgesi altında olacak.

Alithia’nın ilgili başlığı: Anastasiadis ile Tatar 7 Aralık’ta buluşuyor – Birleşmiş Milletlerin geleneksel resepsiyonunda

Haravgi’nin ilgili başlığı: Anastasiadis – Tatar sosyal buluşması 7 Aralık’ta – Türk Savunma Bakanı “Kıbrıs’taki Türk varlığına gerekli saygı gösterilmediği sürece bir çözüm olamaz” dedi.

*

Son olarak da Politis’ten bir haber:

“Homoseksüelliği tedavi etmeye çalışanlara hapis cezası – AKEL’in “dönüştürme tedavilerinin” cezalandırılmasına yönelik yasa tasarısı”

AKEL’in sunduğu yasa tasarısı eş cinsel kişilere dönüştürme / düzeltme tedavileri uygulayanlara iki yıla kadar varan hapis cezası öngörüyor. Yasa tasarısı sadece bir istisna içeriyor: Yasa kişinin cinsel tercihini değiştirmeye çalışmadan, onun cinsel yönelimlerini araştırmak, serbest gelişimini sağlamak ve tercihinin teyit edilmesi için yapılacak danışma amaçlı, tıbbi ve başka hizmetleri muaf tutuyor.

Son Güncelleme: 30 Kasım 2022 - 14:19

Son Haberler

02 Şubat
Atina'dan Ankara'ya sert mesaj: Olmayan ve asılsız tezleri reddediyoruz
08:36
Erdoğan'dan Yunanistan'a karşı yeni hezeyan
08:25
İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı
08:20
Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini yeniden reddetti
08:11
İngiltere'nin Kıbrıs sorunundaki tutumu değişmedi
08:09
ABD'li senatörler, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'ye F-16 teslimatına bağlanmasını istiyor
08:05
Neofitou, Hristodoulidis ve Mavroyannis, kozlarını paylaştı
08:02
01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Tüm haberler

Video on Demand