basın özetleri 03.11.22

Alithia gazetesi ana haberini “Yola başladığımız gibi birlik içinde devam ediyoruz – Görüşmeden sonra Anastasiadis Averof’a mektup göndermeyecek” başlıkları altındaki ana haberinde ö sayfasında şöyle yazıyor:

DİSİ Başkanı Averof Neofitu Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı ile yaptığı ve kendisine Haris Yeoryiadis, Panayotis Dimitriu ve Petros Dimitriu’nun eşlik ettiği iki saatlik görüşmeden sonra “Birlikte ilerliyoruz” açıklaması yaptı.

“Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bir ortak noktamız daha var, ortak bir evimiz var. O da DİSİ. Ve başlattığımız işe birlik içinde devam ediyoruz. Bu, ülkemizin geleceğiyle ilgili bir mücadeledir” dedi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam yaptığı açıklamalarda “Aile içerisinde bazı küçük sorunların yaşanması ilk kez karşılaşılan bir olay değildir” diyerek Averof Neofitu’nun açıklamalarını teyit etti.

İlgili haberi ana haberinin hemen altında veren Filelefteros ön sayfasında şöyle yazıyor:

“Fırtına değil, minik sorunlar”

Nikos Anastasiadis ve Averof Neofitu sabah Cumhurbaşkanlığında durumu elden geçirdikten sonra, seçim yolunda el ele ilerliyorlar. DİSİ cumhurbaşkanı adayı sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığından, Cumhurbaşkanı ise DİSİ genç bilim adamları örgütü ONE’nin etkinliğinde akşam saatlerinde yaptığı konuşmada DİSİ halkına birlik içinde yola devam ettikleri mesajı vermeye çalıştı.

Bununla birlikte Anastasiadis – Averof özel görüşmesinde gerginlik vardı. Akşamüzeri ise Bakanlar Kurulu koordinasyon oluşturma amacıyla Averof Neofitu’nun sesçim ofisinde bir araya geldi.

Politis gazetesi de haberi ön sayfasında şöyle veriyor:

Minik sorunları çözdüler, birlik içinde yola devam – Anastasiadis ile Averof arayı buldu – Neofitu cumhurbaşkanlığı seçimleri koşusunun son dönemecine Cumhurbaşkanının desteği ve DİSİ’nin tek adayı olarak güçlenerek girdi.

*

Diğer Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri telefon takipleri ile ilgili gelişmelere ayrılmış.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Kıbrıs telefon takiplerinde kilit noktası – PEGA’nın raporunu kaleme alacak olan Sophie in 't Veld suçlayıcı” başlıkları altında veriyor. Şöyle yazıyor:

Hollandalı Avrupa parlamenteri Sofie in’t Veld telefon dinleme yazılım sistemlerine ilişkin yaptığı önemli açıklamasında sorunun bir Avrupa sorunu olduğuna ve araştırılmasında Kıbrıs’ın önemli rol oynadığına vurgu yaptı. Sofie in’t Veld Avrupa Parlamentosu PEGA Komitesinin Yunanistan ve Kıbrıs’ı ziyaretiyle ilgili raporu hazırlayacak olan Avrupa parlamenteri. Yunanca da konuşan Avrupalı parlamenter önceki akşam Filelefteros PEGA’ya takiplerle ilgili veri ve belgeler sunarken, Kıbrıs’ta kayıtlı şirketin Hollanda İstihbarat Teşkilatıyla imzalamış olduğu anlaşmayla ilgili konuya da ayrıca ilgi göstermişti.

*

Politis gazetesinin ilgili ana haberi:

“Van tipi araç konusu son buldu, rapor yok, PEGA’dan kuşkular – İsrailli casusların neden Kıbrıs’ı seçtiğine yönelik cevapsız sorular”

Tal Dilian ile Şahak Avni’nin cezai kovuşturmasının askıya alınması konusuyla ilgili gölgeler var olmaya devam ettiği halde, Başsavcı Savas Angelidis dün van tipi araç olayını kapattı. Başsavcı Avrupa parlamenterlerine İlias Stefanu raporunu vermeyi de reddetti.

Kıbrıslı yetkililerden aldığı cevaplara temkinlilikle yaklaştığını gizlemeyen PEGA Başkanı Yerun Lenars, elde ettikleri bilgileri başka kaynaklarla karşılaştıracaklarını ifade etti. Kıbrıs’tan art niyetli yazılım sistemi olası ihracatı konusunda durum bulanık.

Avrupa parlamenterleri Kıbrıslı milletvekillerine yozlaşmayla ve Kıbrıs – İsrail ilişkileriyle ilintili sorular yöneltti. Lefkoşa, özel telekomünikasyon hakkına saygı duyduğunu belirtmekle birlikte, ülkenin casus şirketlerinin serası olduğunu gösteren delil çokluğu nedeniyle bu konuda ikna edici olması çok zor.

*

Son olarak da Haravgi gazetesi ana haberinde şöyle yazıyor:

“Telefon takipleri skandalının üstünü örtmek için yoğun çabalar - Telefon dinleme konusunda hükümet ve DİSİ’ye yönelik bitmek bilmeyen sorular”

“Kıbrıs, “hacking for hire” şirketlerinin en popüler destinasyonu.” Başsavcı İlias Stefanu raporunu Avrupalı parlamenterlere vermeyi reddetti.

PEGA, van tipi casus aracı ve ekipmanına ve sahiplerine iade edilip edilmediğine ilişkin ayrıntılı açıklamalar istedi…

AKEL milletvekili Aristos Damianu PEGA üyelerinin, dün telefon takipleri skandalı konusuyla ilgili olarak, Meclisin Hukuk ve Yasalar komisyonlarıyla yaptığı görüşmede, Bakanlar Kurulu, hükümet partisi ve Başkanı Averof Neofitu’ya dair can alıcı soruların mevcut olduğunu ifade etti.

AKEL milletvekili “PEGA komitesinin kuruluşu ve referans koşulları, bizim, AB Temel Haklar Şartınca güvence altına alınan insan hak ve özgürlüklerinin, Pegasus ya da Predator gibi benzeri takip yazılım sistemleri tarafından ihlal edildiğine dair kaygılarımızı ortaya koyuyor” dedi.

AKEL Avrupa parlamenteri ve PEGA Başkan Yardımcısı Yorgos Yeoryiu ise Başsavcının PEGA komitesine İlias Stefanu’nun raporunu vermeyi reddetmesiyle ilgili olarak Haravgi gazetesine “Başsavcı söz konusu raporu vermeyi reddediyor. Bütün bunlar çok ürkütücü. Çünkü hiç kimse bir sonraki hedefin kim olacağını bilemiyor. Henüz pusuya düşmemişe tabi” dedi.

Telefon takipleriyle ilgili haberlerden sonra oluşan bütün bu panik ortamı içerisinde, Economist dün, Yunanlı Başbakan ve Hükümeti için hiç de tatmin edici olmayan bir haberde “Yunan makamlarının PEGA heyetiyle görüşmeyi reddettiğini” yazdı. Economist Yunan Hükümetinin telefon dinleme olaylarına karışmış olduğuna dair olası göstergelerin tespit edilmesinin, Yeni Demokrasi partisinin önümüzdeki baharda yapılacak seçimlerde seçilme şansını ortadan kaldıracağı yorumunu yaptı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Politis gazetesinden:

“YESİ dışındaki doktorlar son kozunu oynuyor”

YESİ içi hastanelerde çalışan YESİ dışı doktorlar dizisi bugün mahkeme salonuna taşınıyor. Bundan önceki çabalarının boş çıktığına tanık olan doktorların son umudu adalet.

*

“Elektrik Kurumu dükkânı kapatıyor”

Elektrik Kurumu AİK sendikaları greve gidip gitmeyeceklerine dair kararlarını bugün alacaklar. Olağandışı bir durum gelişmediği takdirde, sendikal örgütlerin genel kurullarının kararı, kurumun devam eden sorunlarına dair taleplerinin büyük ölçüde karşılanmaması nedeniyle, büyük olasılıkla greve gitmek yönünde olacak. Politis gazetesinin bir sendikal kaynaktan elde ettiği bilgilere göre çalışanların yüzde doksanı greve gitmekten yana tavır aldı. Kaynak “Greve gidip gitmeyeceğimize AİK çalışanlarının desteği bazında –ki bu destek yüzde 90 oranındadır- karar vereceğiz” şeklinde konuştu.

*

Filelefteros gazetesinden bazı haberler:

“Hastaneler yin kaynayan kazan – Sendikalar savaş pozisyonu aldı”

Devlet sağlık sektörü çalışanlarının tamamını temsil eden 6 sendika önlem ilanına bir adım kalalar. Dünkü toplantılarında aldıkları kararları bugün ortak bir basın toplantısıyla duyuracaklardı. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYP’nin son anda müdahalesiyle altı sendikanın ortak basın toplantısı yapılmadı. Sendikalar basın toplantısı yerine bilgilendirilmek üzere OKYPY’ye gidecek. Mevcut durumun sebebi toplu sözleşme hazırlanması konusunda OKYPY’nin en geç Eylül ayına kadar diyalog başlatmış olması ve sözleşmenin Noel’den önce imzalanmasının sağlanması konusunda halen bir şey yapılmamış olması.

*

“Çiftçiye 13,5 milyon avro”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yol açtığı sonuçlar nedeniyle 8 çiftçilik ve hayvancılık koluna ek ekonomik destek verilmesine karar verildi. 13,5 milyon avroyu bulan ve Aralık ayı içinde verilmesi hedeflenen devlet yardımı dahilinde patates üretimi ve sebze üretimi desteği de yer alıyor.

*

Ve birkaç haber başlığı:

“Kırsal kesimin canlandırılmasına yönelik sübvansiyon programı - Bakanlar Kurulu kırsal kesime sübvansiyon planında hedefli değişikliklere karar verdi”

*

“İstisnalarla zorunlu satışlara devam - Zorunlu satışların yeniden askıya alınması sadece konutlar için geçerli olacak – Yeni ertelemenin işyerlerini ve tarlaları kapsamaması görüşü zemin kazanıyor”

*

“Koruma altındaki binalar restore ediliyor – 10 bin yapıya onlarca milyon avro – Milyonlarca avroyla kültürel ve mimari mirasın kurtarılması çalışılacak”

*

Haravgi gazetesinden birkaç haber ve haber başlığı:

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik kaygılar devlet kasalarını açtı!”

Bakanlar Kurulunun, finansman disiplini sağlanması amacıyla 1 Kasım 2022 tarihi itibarıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar olan dönemde ilgili başvuruların incelenmeyeceğine dair kararının üzerinden daha birkaç gün geçmişti ki; dün oy toplama kaygısıyla 345,1 milyon avroluk ek bütçe oluşturma kararı alındı…

*

AKEL dün yaptığı ilgili bir açıklamada “Grivas Müzesi kurulması önerisine ve Grivas Vakfına finansmanlara, DİKO ile EDEK’in destek vermesinin, hiçbir gerekçesi olamaz. DİSİ ELAM’la birlikte iki yıldır Meclisten Grivas Müzesine onay koparmaya çalışıyor ve nihayetinde önceki gün DİKO ve EDEK’in evet oyları ve DİPA’nın çekimser oyuyla ekonomi komisyonundan öneriyi geçirmeyi başardı” dedi.

*

“10 yıllık DİSİ idaresi sadece utanç vericidir – Andreas Mavroyannis ileri değişim tarihsel bir gerekliliktir” dedi

*

“Emeklilik maaşlarına yüzde 12’lik penaltıya son – Stefanos Stefanu: Emekliler nefes alamıyor, Hükümet kayıtsızca izliyor

*

Harmancı, “Cumhurbaşkanlığı”nın inşası yeni politikanın bir parçasıdır dedi – Hükümetten, inşaat ruhsatı vermediği takdirde bölgeye askeri statüyü geri getirecekleri söylendi

*

Çavuşoğlu iki devlet önerisine destek ifade etti – “Yunanistan’ın bize saldırması demek, beynini peynir-ekmekle yemesi gibi bir şey

*

Son Güncelleme: 03 Kasım 2022 - 14:22

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand