basın özetleri 29.11.22

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Mavroyannis: Kurumların aşınmasına ve entrikalara son – Yurttaşların devlete ve kurumlarına karşı yitirdiği güveni yeniden inşa edelim” başlıkları altında gazete ön sayfasında şu noktaları öne çıkarıyor:

Bağımsız kurumların Hükümetin kendisi tarafından altının oyulması, kaçınılmaz olarak onların itibarını kaybetmesine ve zayıflamasına yol açtı.

Vergi kaçırma, rüşvet alma ve kamu fonlarını zimmete geçirme suçlarından suçlu bulunanların mal varlıkları dondurulmalı.

Kilisenin mali yükümlülükleri tam olarak düzenlenmeli ve devlet ile kilise birbirinden tamamen ayrılmalı.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Ηem dönek hem de DİSİ’nin bölünmesini körüklüyor - Nikos Hristodulidis, orda burda, Cumhurbaşkanı seçildiğinde, DİSİ muhalefette olacağına rağmen, DİSİ yetkililerini devlet kadrolarına atayacağını ilan ediyor”

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos geçen Haziran ayında partisinin merkez komitesinde Hristodulidis’in kabul etmiş olduğu 18 noktayı anlatıyordu.

Nikos Hristodulidis dün OMEGA televizyonuna konuşurken 18 nokta diye bir şeyin olmadığını ifade etti.

Fotini Tsiridu: “DİKO’da kendi aralarında bile anlaşamıyorlar… Ortaklıktaki kaosun bedelini Kıbrıs halkı ödeyecek değil…”

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Gizli anlaşmaları kamuoyuna açıklayın – Politis’in ifşaatından sonra Hristodulidis, DİKO, EDEK ve DİPA suskun kalmakla kendi kendilerini teşhir ediyorlar”

Cumhurbaşkanı adayı Nikos Hristodulidis ve DİKO Politis gazetesinin ortaya çıkardığı gizli anlaşma belgesi hakkında, tek bir öze ilişkin açıklama yapmadı. Nikos Hristodulidis ile yaptıkları ama asla açıklamadıkları anlaşmaya dair EDEK ve DİPA da aynı duruşu sergiliyor.

Kimin kimi bağladığı ve gerek Hristodulidis’in kendisiyle gerekse de diğer partilerle, Kıbrıs sorunu gibi önemli konularda aralarında fikir ayrılıkları olduğu halde, yaptıkları seçime yönelik işbirliğinin ne tür anlaşmalara dayandığına dair sorular cevapsız kalmaya devam ediyor.

Nikos Hristodulidis “Yaptığım tek anlaşma, seçim programım vasıtasıyla Kıbrıs halkıyla yaptığım anlaşmadır” dedi. Hristodulidis “DİSİ halkına DİSİli olmadığım,/ ait olmadığım başka bir siyasi alana aitmişim mesajını veriyorlar.

*

Filelefteros gazetesi:

“Kurumlar arasında kıyasıya savaş – Aristotelus’un avukatlarından Hukuk Dairesine yönelik ağır suçlamalar – Haziran’dan beri Katsunotos’a yönelik yapılan suçlamaların araştırma raporu hani nerede?”

Merkezi Hapishane etrafında gelişen savaş patlayıcı boyutlara ulaştı. Hapishane Müdürü Anna Aristotelus’nun avukatları müvekkillerine yönelik yapılan suçlamalara dün cevap vererek Baş Savcı, Baş Savcı Yardımcısı ve Hukuk Dairesine yönelik ağır ithamlarda bulundu. “Katsunotos’u görevden kovmamanın yollarını arıyorlar” dediler. Zavrandonas’ın avukatı da tepkisini ortaya koyarken, milletvekili ve hukukçu Kostis Efstathiu da Kıbrıs’ta mevcut olan büyük bir sorundan söz ederek “Kurumlar çatırdıyor” dedi. “Kamuya açık açıklamalar yapmak yerine, yapılması gereken şey, meselelerin araştırılması olmalıydı” şeklinde vurguladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Politis gazetesi Merkezi Hapishaneyle ilgili gelişmelere ait haberinde şöyle yazıyor:

“Merkezi Hapishane – Hapishane İdaresi ile Hukuk Dairesi arasında açık çatışma”

Hapishane Müdürü Anna Aristotelus, Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısı'nın Cuma günü yaptıkları açıklamalarıyla, Katsunotos hakkında kovuşturma başlatmamalarını haklı göstermek için onun altını oymaya çalışma girişiminde bulunduklarına inandığını söyledi. Aristotelus 4 ceza savcısının bulgularının ve Emilianidis raporu bulgularının kamuoyuna duyurulmasını ve mahkeme kararı yayınlar nitelikte açıklamalardan kaçınılmasını talep etti. Bu arada Cumhurbaşkanının olaya müdahalesine ilişkin bilgiler de gündeme geldi.

*

Alithia gazetesinden:

“Harcamalar 300 milyon avro arttı – Elektrik Kurumunun 2023 bütçesinde açık olacak”

Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’te 143 yeni istihdam açılması nedeniyle kurumun personel maliyeti 142 milyon avroya çıktı.

Yakıt harcamaları 682 milyon avroya, sera gazı yayımı hakkı satın alımı ise 283 milyon avroya ulaştı.

*

“Başpiskoposluk seçimlerinde Ruslar yok – Kutsal Sinod yabancı Ortodoksların seçimde oy kullanmamasına karar verdi”

Seçim listelerinden Başpiskoposluğa yönelik bir e-maille silinme imkânı

Yeni Başpiskoposun seçimi Kristmas ile yılbaşı arasındaki günlerde yapılacak.

*

Filelefteros gazetesinden:

“İsaias’ın yokluğunda Rusları Başpiskoposluk seçimleri listelerinden attılar”

Kutsal Sinod İstanbul Patrikhanesinde bulunan Tamasos Metropoliti İsaias’ın yokluğunda aldığı bir kararla Kıbrıs’ta yaşayan Rusları Başpiskoposluk seçimlerinde oy kullanmaktan men etti.

Kararın adayların oy oranlarını ciddi biçimde etkilemesi beklenmiyor. Seçim 18 Aralık’ta beklendiği gibi yapılacak.

*

“Tehlikeli grip virüsü – Daha kötüsünü engellemek amacıyla 1000 kuş öldürülecek”

Mağusa kazasındaki 3 tavuk çiftliği karantinaya alındı. Riskin önlenmesine yönelik önlemler…

Elinde son derece bulaşıcı bir grip virüsüne dair veriler bulunduran Veterinerlik Dairesinin bugün Paralimni’deki iki özele ait açık kuş koleksiyonunda su kuşu ve başka kuş türlerine ait yaklaşık 1000 kadar kuşu öldürmesi bekleniyor. Bir çiftlikte 800 diğerinde ise 200 kuş mevcut. Son derece riskli virüsün tavuk çiftliklerine yayılmasını önlemek amacıyla Veterinerlik Dairesi iki ünitedeki tüm kuşları yok etme kararı aldı.

*

Haravgi gazetesinden:

“İoannis Kasulidis: Kıbrıs sorununun çözümü herkesin yararınadır – İsrail Lübnan anlaşması hem bizim hem de Türkiye için çok iyi bir örnek teşkil ediyor”

Kıbrıs sorununun çözümünün tüm müdahil taraflar için bir kazanç durumu olabileceğini söyleyen Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis “Siyasi irade mevcut olduğu takdirde böyle bir olasılık güçlü olabilir” dedi.

El Cezire’ye kısa süre önce verdiği bir röportajda İoannis Kasulidis Kıbrıs Rum tarafının ülkenin yeniden birleşmesine bağlı olmaya devam ettiğini söyledi ve yeni Lübnan – İsrail anlaşmasına atıfta bulunarak “ABD’nin katkısı olmadan Lübnanlılarla İsrailliler arasında bu anlaşma gerçekleşemezdi” dedi. Uluslararası toplumu aynı şeyi Kıbrıs için de yapmaya çağıran Kasulidis, “Resmen aralarında savaş halinde olan ve birbirini tanımayan Lübnan ve İsrail ABD’nin aracılığıyla anlaşmaya varmayı başardı” şeklinde vurgu yaptı.

Kasulidis “Bu bizim ve Türkiye için çok iyi bir örnek teşkil ediyor” diyerek “Türkiye şu ana kadar, bizi tanımadığı gerekçesiyle, Münhasır Ekonomik Bölgelerin sınırlarının belirlenmesi amacıyla bizimle benzeri bir anlaşma yapmayı reddediyor. Ama buyurun size siyasi sorun çözülmeden ya da tanıma gerektirmeden bunun yapılabileceğini gösteren bir örnek” şeklinde vurguladı.

*

Son Güncelleme: 29 Kasım 2022 - 14:53

Son Haberler

02 Şubat
Atina'dan Ankara'ya sert mesaj: Olmayan ve asılsız tezleri reddediyoruz
08:36
Erdoğan'dan Yunanistan'a karşı yeni hezeyan
08:25
İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı
08:20
Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini yeniden reddetti
08:11
İngiltere'nin Kıbrıs sorunundaki tutumu değişmedi
08:09
ABD'li senatörler, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'ye F-16 teslimatına bağlanmasını istiyor
08:05
Neofitou, Hristodoulidis ve Mavroyannis, kozlarını paylaştı
08:02
01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Tüm haberler

Video on Demand