basın özetleri 28.11.22

Alithia gazetesi ana haberini “Nikos Hristodulidis DİKO’nun esiri – Halka sattığı bağımsız aday olduğuna dair masalı kağıttan bir kule gibi yerle bir oldu” başlıkları altında veriyor.

Gazete ön sayfada şöyle yazıyor:

Hristodulidis DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile gizli resmi anlaşma imzaladı.

DİKO hükümette özlü katılım talep ediyor.

Fikir ayrılıklarının düzenlenmesi koordinatörlere verildi.

Hristodulidis’e seçilmediği takdirde parti kurması yasaklandı.

DİKO’da kalması zorunluluğu dayatıldı.

Nikos Hristodulidis daha Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, DİKO ile AKEL arasında adaylığı tartışılıyordu.

Habere göre gizli anlaşmada Kıbrıs sorununa da yer veriliyor. Anlaşma belgesinde DİKO ile Hristodulidis arasında Kıbrıs sorunuyla ilgili beş noktada mevcut olan görüş ayrılıkları kaydediliyor. Bunlar; Anastasiadis ile Eroğlu’nun 11 Şubat ortak açıklaması, Crans Montana istişarelerindeki gelişmeler, iki devlet çözümüne yönelik tartışmalara dair atıflar, Mağusa kapalı bölgesinin açılması ve doğal gaz yataklarının değerlendirilmesi. Bu siyasi görüş ayrılıklarının düzenlenmesi içinse iki taraftan yetkililerden oluşacak bir ekibin oluşturulması öneriliyor.

Kıbrıs sorunu konusunda, sonradan yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla, Hristodulidis DİKO’nun taleplerini büyük ölçüde tatmin etmiştir. Hristodulidis iki bölgeli iki toplumlu federasyondan yana olduğunu söylerken öte yandan Guteres çerçevesi gibi belirli noktalarda, cevap vermekte her zorlandığında DİKO’nun bilinen görüşlerini öne sürüp, “Aramızda da kamuya açık istişareler yapacak değiliz” diyerek, bu konularda yükümlülük üstlenmeyi reddediyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi “Kıbrıs sorununda uzatmaların sonu oynanıyor – Kıbrıs sorununu çözüm yörüngesine oturtabilecek yalnızca Andreas Mavroyannis’in adaylığıdır” başlıkları altında veriliyor.

Gazete ön sayfasında şu noktaları öne çıkarıyor:

Kalıcı bölünme riski var, bu gelecek kuşaklar için son derece yıkıcı olur

Durum beş yıl önce başlayan çabanın devam ettirilmesi yolu ile derhal tersine çevrilmeli

Hükümet entrika, yozlaşma ve altın pasaport olaylarında yolunu yitirdi ve “uluslararası alanda rezil olduk”

Habere göre; Bağımsız cumhurbaşkanı Andreas Mavroyannis Kıbrıs sorununun geleceği konusunda alarm zili çaldı.

Mavroyannis geçtiğimiz Cumartesi akşamı Peya’da yaptığı bir toplantıda Kıbrıs sorununda uzatmaların sonunun oynandığını ve ülkenin nihai bölünme riskiyle karşı karşıya olduğunu, bunun ileriki kuşaklar için felakete neden olabilecek bir gelişme olacağını söyledi. Acilen durumu tersine çevirmeye ihtiyaç olduğunu belirten Mavroyannis “Bunun başarılabilmesi sadece ve sadece, siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federasyona giden yolda geriye kalan son milin de kat edilmesi için beş yıl önceki çabayı devam ettirmekle mümkündür” dedi. Bağımsız cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis “Kıbrıs sorununu çözüm yörüngesine oturtabilecek tek adaylığın kendi adaylığı olduğunu vurguladı.

*

Politis gazetesinin ana haberini aktarıyoruz s d.

“Kıbrıs’ın Rus petrolüne plafon konması konusundaki derin endişeleri – Avrupa Birliğinin önünde yeni bir bilmece var”

AB üyesi ülkeler 5 Aralık’tan itibaren –yani bir hafta sonra- deniz yoluyla sevk edilen Rus petrolüne tavan fiyatı konusunda anlaşmaya varmayı başaramadı.

Kıbrıs ve diğer iki büyük denizcilik ülkesi, yani Yunanistan ve Malta, tavan uygulamasına ve özellikle uyumsuzluk riskinin ele alınmasına ilişkin meselenin netleştirilmesini istedi. Fiyat konusunda da anlaşmazlık var.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi…

“Hastane bölümlerinde riskli doluluk artışı – Enfeksiyonlarla mücadele kokteyli geliştiriliyor – Günde bir kişi koronavirüsten ölüyor”

Hastanelerin pediatri, dahiliye ve göğüs hastalıkları bölümlerinde görülen riskli biçimde doluluk artışlarıyla enfeksiyon kokteyli hazırlanıyor. Koronavirüs, grip, SRV, başka akciğer enfeksiyonları ve gastroenterit çocuklar ve yetişkinler arasında yayılıyor. “Bilim insanları “Paniğe kapılmamak gerekir amma herkesin herkesi kişisel korunma önlemlerine uyması şarttır” dedi. “Ne yazık ki tedavi gerektiren yaşlı insanlarımızın sayısının gitgide arttığına tanık oluyoruz. Her gün en az bir kişi koronavirüsten ölüyor” şeklinde vurgulayan Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ herkesi dikkatli olmaya çağırdı.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler…

Politis gazetesinden:

“Nikolas onarılamaz biçimde teşhir oldu – Hristodulidis ile gizli anlaşma yaptı”

Nikolas Papadopulos, Pazar günkü Politis gazetesinin Nikos Ηristodulidis ile yaptığı gizli anlaşmayı ifşa eden yayınının yarattığı etkiyi uydurma bir belgeyle ilgili bir komplo teorisiyle, gidermeye çalıştı. Politis gazetesi, elbette ki, Papadopulos'un onu onarılamaz bir şekilde ifşa eden ve Hristodılidis ile kurduğu fırsatçı karakterli işbirliğini ortaya koyan bir ad hoc belgenin varlığını doğrulamasını beklemiyordu. Nikolas Papadopulos’un güya gazetemiz tarafından tasarlanan bir belgeyle bir komplo teorisinin arkasına saklanması ihtiyacını anlayabiliyoruz. Politis kaynaklarını koruyacak ve DİKO partisinin çoğu üyesinin haberdar olmadığı ve sadece dar bir yöneticiler grubunun gördüğü belgeye nasıl ulaştığını, belgeyi gazeteye kimin gönderdiğini açıklamayacaktır.

*

Alithia gazetesinden:

“Erteleme yerine, savunmasız yurttaşların evinin zorunlu satışlardan muaf tutulacağına dair yükümlülük – Mali işler Komiseri hukuk devletine zarar vermeyecek bir öneriyle müdahale etti”

Eğer Meclis Cumhurbaşkanının yasayı iade etmesini reddedecek olursa konu Yüksek Mahkemeye gidecek. Yüksek Mahkeme de yasayı reddedecek.

Öneri gerçekten savunmasız yurttaşları hedefliyorsa eğer, yurttaşların ciddi ölçüde korunmasını sağlayabilir.

*

“Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK sendikaları ipi geriyor – Grev önlemlerini tırmandımaya karar veriyorlar”

Kurumun yaşayabilirliği sorununu öne süren ve nihayetinde tüketicinin lehine çalışacak olan kararların alınması talebiyle grev yolunda ilerleyen dört AİK sendikasının bugün bundan sonraki adımlarına yönelik karar alması bekleniyor.

Bugüne kadar sendikaların 1 ve 12 saatlik iki uyarı grevi hiçbir sonuç sağlamadı. Grevlere rağmen ister ataletle ister AİK’i öldürmeye çalışmakla suçladıkları mercilerden hiçbiri onları diyaloğa davet etmedi.

Hükümetin grevlere cevabı “Bu dönemde greve gitmek topluma karşı yapılan bir tahriktir” olmuştu.

*

Haravgi gazetesinden:

“Andreas Mavroyannis ile Yolsuzlukla Mücadele Kurumu Başkanı ile Makarios Druşotis’in iddialarını yüz yüze görüşecek”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis, Makarios Druşotis’in son kitabındaki iddialarını ele almak maksadıyla bu sabah Yolsuzlukla Mücadele Kurumu ile görüşecek.

Kurum Başkanı Haris Poyacis Haravgi gazetesine Yolsuzlukla Mücadele Kurumunun Kıbrıs’taki yolsuzluklara dair olayları araştırmak konusunda ister şikayet üzerine ister resen olsun, elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Poyacis Mavroyannis’in söz konusu kitaptaki iddialar hakkında şikayette bulunmadığı ancak Kurumun resen harekete geçmesini istediği için olayın ne şekilde ele alınacağını kararlaştırmak amacıyla bu sabah saat 10.30’da Andreas Mavroyannis ile bir araya geleceğini belirtti.

*

“Hapishane idaresi bugün Hukuk Dairesinin eleştirilerine cevap verecek”

Hapishane İdaresi ile Hukuk Dairesi ve Polis arasındaki gerginlik tırmanıyor. Bugün ifşaatlara yenilerinin eklenmesi bekleniyor. Hapishane İdaresi Hukuk Dairesinin Cuma günü yaptığı hapishanede hüküm süren durumlarla ilgili açıklamalarına verdiği cevap açıklamasında avukatlarıyla görüştüğünü ve bugün basın açıklaması yapacağını belirtti.

Bununla birlikte Cumartesi günü hapishane Müdürü Anna Aristotelus olayları takip edecek gelişmeler hakkında bir ön fikir vermiş oldu. Anna Aristotelus kozlarını KYPE’ye açtı ve açığa çıkan bilgilerin nasıl yalanlandığını, Hukuk Dairesinin her şey hakkında haberdar olduğunu ama ikici hapishane soruşturmasında olduğu gibi resen müdahale etmediğini söyledi.

*

“Kıbrıs Avrupa’ya daha kısa sürede doğal gaz tedarik edebilir – Nikos Anastasiadis doğal gazı hatırladı”

10 yıldır iktidarda olan Anastasiadis –DİSİ Hükümeti’nin iç pazara bir damla doğal gaz getiremediği, Kırbıs sorununun çözülmesinde yardımcı araç olabilecek doğal gazı çözümsüzlük aracı yaptığı yetmezmiş gibi, şimdi Alman gazetesi Welt’in Pazar günkü sayısına Cumhurbaşkanının “Brüksel’in gerekli alt yapıları desteklediği takdirde Kıbrıs’ın AB’ne daha kısa sürede doğal gaz temin edebilir” açıklaması yaptığına tanık oluyoruz.

Nikos Anastasiadis Berlin’de iken Welt’e verdiği röportajda “AB İsrail ve Mısır’la bu ülkelerden ve Kıbrıs dahil tüm doğal gaz kaynaklarından doğal gaz getirtme hedefiyle bir niyet anlaşması imzaladı. Bu yolla işadamlarını alt yapı tesislerinin bir an önce oluşturulmasına yönelik teşvik eden bir mekanizma oluşturulabilir” dedi.

Welt yayınında Kıbrıs kıyılarından doğal gaz ihracatının henüz çok erken safhalarda bulunduğuna dikkat çekiyor. Şu ana kadarki tahminlere göre ise ihracat ancak 2027’de başlayabilir. Gazete Kıbrıs sularında bulunan üç bölgeden bir tanesi olan Afrodit parselinden yılda 5 ila 10 milyar metreküp doğalgaz üretimi yapabiliceğini ekliyor.

Son Güncelleme: 28 Kasım 2022 - 13:34

Son Haberler

02 Şubat
Atina'dan Ankara'ya sert mesaj: Olmayan ve asılsız tezleri reddediyoruz
08:36
Erdoğan'dan Yunanistan'a karşı yeni hezeyan
08:25
İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı
08:20
Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini yeniden reddetti
08:11
İngiltere'nin Kıbrıs sorunundaki tutumu değişmedi
08:09
ABD'li senatörler, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'ye F-16 teslimatına bağlanmasını istiyor
08:05
Neofitou, Hristodoulidis ve Mavroyannis, kozlarını paylaştı
08:02
01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Tüm haberler

Video on Demand