basın özetleri 25.11.22

Alithia gazetesinin ana haberi “39 bin avroya kadar olan gelirin vergilendirilmemesi hanelere 4 bin avroluk yarar anlamına gelir – Gelir vergisi konusunu yeniden gündeme getiren Averof Neofitu bu kez rakamlar da verdi” başlıkları altında veriliyor. Ön sayfada şöyle yazıyor:

DİSİ Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Averof Neofitu vurguladı: “39 bin avroya kadar olan bir aile gelirinin vergiden muaf olması şeklindeki görüşümüz binlerce aileye yılda 4 bin avroluk yarar sağlayacaktır”. Avrupa Komisyonunun “Kıbrıs ekonomisinin yılın ilk altı ayındaki kalkınma beklentilerinin üzerinde olduğu” şeklindeki açıklamasını da değerlendiren Averof Neofitu “Deneyler değil böyle bir devlet istiyoruz” dedi.

Ve buna paralel olarak “Böyle bir devlete sahip olmaya devam etmein temel bir önkoşulu vardır. O da ekonominin dümeninin idaresinde dirayetli bir Hükümetin olmasıdır” şeklinde vurguladı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Pahalılık devlet kasalarını dolduruyor… Halksa gitgide daha da yoksullaşıyor – Avrupa Birliği, Hükümeti ifşa etti: Pahalılık yüzünden devletin gelirlerinde yüzde 10’luk artış oldu – Avrupa Komisyonu toplumu desteklemek için gerekli mali marjların mevcut olduğunu da doğruladı”

Avrupa Komisyonu, "Hükümet gelirlerinin 2022'de yüksek enflasyonun desteğiyle %10,2 oranında güçlü bir şekilde artmasının beklendiğini" belirterek hükümeti ifşa etti. Bu açıklama, artan devlet gelirlerinin esas olarak pahalılıktan kaynaklandığını, ancak aynı zamanda da hane halklarını ve küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için mali marjların mevcut olduğu şeklindeki görüşleri doğruluyor. Buna rağmen Hükümet ilgisizce ıslık çalmaya devam ediyor.

AKEL'in geçtiğimiz dönemde devletin pahalılık nedeniyle gelirlerini artırdığına defalarca işaret ettiği, aynı zamanda hanehalkları ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için bir dizi teklif sunduğu hatırlatılır. Buna rağmen DİSİ hükümeti, bugün bile “kasaları dolu bırakmak” konusunda ısrar ederek, hem AKEL'in hem de diğer muhalefet partilerinin tüm önerilerini reddetmeye devam ediyor.

Avrupa Komisyonunun raporuna göre ekonominin büyüme hızı bu yıl %5,6'ya yükselirken, 2023'te bu oran %1 ile sınırlı olacak.

Ayrıca bütçe fazlasının (geçen yılki %1,7'lik açığa kıyasla) bu yıl Gayrı Safi Yurt İçi Hasılanın %1,1'ine yükseleceği ve 2023'te de aynı yüksek seviyelerde kalacağı belirtildi.

Enflasyonun ise bu yıl %8'e ulaşacağı, 2023'te ise %4,2 ile sınırlı kalmakla birlikte yüksek seviyelerde olacağı tahmin ediliyor.

Kamu borcunun bu yıl yüzde 89,6'ya, 2023'te ise yüzde 84'e gerileyeceği tahmin ediliyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Bekleme listeleri YESİ’de yara – Gecikmeler muazzam sorun – Sağlık Sigortası Kurumu sorunu göğüslemek amacıyla planlar hazırladığı konusunda güvence verdi”

Hastalar YESİ’deki bekleme listeleri nedeniyle sıkıntı yaşıyor. YESİ’nin hayata geçmesinden önce hastalara eziyet çektiren devlet hastanelerindeki bekleme listeleri, doktor muayenesi veya tahlil ve tetkikler için sıra almayı bekleyen hastalarla yeni sağlık siteminin de yarası olmaya devam ediyor. Sağlık Sigortası Kurumu OAİ Başkanı Stavros Mihail “Bekleme listeleri ve hastalara hizmette yaşanan gecikmeler OAİ’nin başarısızlığıdır ve bu sorunun çözülmesi gerekir” diyerek sorunun varlığını kabul etti. Mevcut durumla mücadeleye yönelik planlar üzerinde çalışmalar yapıldığı bildirildi. Suiistimal ve YESİ dâhilindeki ilaçlarda görülen eksiklikler Sistemin en büyük yaralarını oluşturmaya devam ediyor. Üstelik ilaç bütçesinde yüzde 40 oranında artış yapılmış olduğu halde.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Mafya devleti”yle ilgili okumalar için kollar sıvandı – Andreas Mavroyannis’in Cumhurbaşkanı aleyhindeki şikayeti, cumhurbaşkanlığı seçimleri gündemine yolsuzluğu yeniden geri getirdi”

Yolsuzlukla Mücadele Kurumu Başkanı Haris Boyacis, gelecek hafta, Makarios Druşotis’in son kitabında yazılanlarla ilgili resen araştırma başlatıp başlatmayacağına karar verecek. Araştırma başlatma kararı alındığı takdirde gazeteci Makarios Druşotis, iddialarıyla ilgili elindeki verileri sunmaya çağrılacak.

Andreas Mavroyannis, kitabın piyasaya çıkmasının üzerinden bir ay geçmiş olduğu halde, yetkili Kurum tarafından hiçbir şey yapılmadığına tanık olduğundan dolayı, Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna mektup göndermeyi görev bildiğini açıkladı. Mavroyannis kitapta yazılanlar karşısında hükmeden suskunluğu kuşku verici olarak nitelendirdi.

Bu arada Makarios Druşotis, kitabında ifşa ettiklerini ispatlayan elindeki verileri sunmaya hazır olduğunu bildirdi. Druşotis Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in “iftiralara karşı yasal önlemlere başvurma niyetiyle” ilgili olarak ise “Her yurttaş ve dolayısıyla Cumhurbaşkanı da haklarını kullanma olanağına sahiptir” dedi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları...

Politis gazetesi:

“Marios İliadis: Kıbrıs tehlike altında – Federasyon karşıtlarına karşı ortak cephe”

Bağımsız cumhurbaşkanı adayı Marios İliadis AKEL, DİSİ ve Ekologlara, ve cumhurbaşkanı adayları Averof Neofitu, Andreas Mavroyannis, Ahilleas Dimitriadis, Hristofidis ve Protopapas’a bir açık mektup göndererek, iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüne olan bağlılıklarına atıfta buldu ve Nikos Hrisodulidis’i destekleyen federasyon karşıtı güçlerin iktidara sızmasının önlenmesi hedefiyle, adaylıklarını geri çekerek ortak bir cephe oluşturmaya davet etti.

*

Haravgi gazetesinden:

“Aleksandra Attalidu: Bu kritik anda Andreas Mavroyannis’in yanındayım”

Efi Ksanthu’dan sonra Ekologların milletvekili Aleksandra Attalidu da bağımsız cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis’in adaylığını desteklediğini açıkladı. “İnanıyorum ki, sorunlarımızın bilincinde olan, bu sorunları çözmenin ne kadar zor ve zahmetli olacağını bilen bir Cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Seçildiğinin ertesi günü bu sorunların çözüm sürecini başlatabilmesi için, Avrupa Birliği’nin ve Birleşmiş Milletlerin işleyiş biçimini çok iyi bilen bir Cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Bütünün çıkarlarını her şeyin üstünde tutacak, yurttaşların menfaati aleyhine kendi çıkarları için çalışan güç sahibi kişi ya da grupların baskılarına karşı koyabilecek bir Cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Gerek bir politikacı gerekse de bir yurttaş olarak bu demokratik süreçte “varım” demeyi görev biliyorum” diyen Attalidu “Bu kritik momentumda Kıbrıs’ın ihtiyacı olan şeyin Mavroyannis’in Cumhurbaşkanı olması olduğunu” vurguladı.

*

“Temel inşaat malzemelerinde yüzde 50’ye varan zamlar”

İstatistik Dairesinin yeni verilerine göre temel inşaat malzemelerine gelen yüzde 50’ye varan büyük zamlar, başta ev inşaatı ya da konut satın alımı aşamasında bulunan genç çiftleri etkileyecek, konut edinme piyasasında yeni zorlukların ön habercisi. Dün açıklanan verilere göre Ekim ayı inşaat malzemeleri fiyat endeksi, geçen yılın Ekim ayına kıyasla ortalama yüzde 14,26 oranında artış kaydetti.

*

“Elektrik Kurumunun özelleştirilmesine yönelik yöntemler – DİSİ Kurumu çöküşe sürüklüyor”

AKEL Hükmet ile DİSİ’yi Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’in ana çalışmalarını ve genelde enerji alanını özelleştirme yönünde metodlu bir biçimde çalışmakla suçladı.

Partinin Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas dün yaptığı bir açıklamada “Kıbrıs Elektrik Kurumu sendikalarının Kurumun yaşayabilirliği konusunda uyarılar yapması tesadüf değildir” dedi. Kukumas “Hükümet çalışan sendikalarını, tam da Kurumun kaderine yönelik planlarını açığa çıkardıkları için suçluyor. DİSİ Hükümeti Elektrik Kurumunu, özel çıkarların eline teslim etmek için yöntemli bir biçimde altını oyuyor” dedi.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Görüşmeler için değil sosyal bir toplantıda bir araya gelecekler”

KYPE’nin verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Ersin Tatar’ın, Birleşmiş Milletlerin yıl sonu nedeniyle gerçekleştireceği bir sosyal etkinlik – resepsiyonda buluşması bekleniyor. İki lider son olarak geçen Nisan ayında yine UNFICYP’in bir etkinliğinde bir araya gelmişti.

Bu arada Kıbrıs Rum tarafı Müzakerecisi Menelaos Menelau ile Kıbrıs Türk liderinin özel temsilcisi Ergün Olgun, Birleşmiş Milletler Avrupa, Orta Asya ve Amerika'dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenča’nın Kıbrıs ziyaretinden sonraki ilk görüşmelerini dün internet üzerinden gerçekleştirdiler.

KYPE’nin verdiği bilgilere göre Miroslav Jenca’nın ziyaretinin değerlendirmesi yapıldı ve BM GS Antonio Guteres’in, bir çıkış yolu bulunması ve çözüm perspektifinin canlandırılması çabaları çerçevesinde, Kıbrıs sorununa ilgisinin devam ettiğini gösteren olumlu bir adım olduğu sonucuna varıldı.

*

“AKEL ve Hristodulidis’e karşı açık cephe”

DİSİ partisi tam saldırıya geçti. Dün Ulusal Birlik Hükümeti kurma konusuyla ilgili olarak Hristodulidis, DİKO’ya ve EDEK’e karşı saldırıya geçen DİSİ, AKEL ile de ekonomik meseleler konusunda çatışmaya girdi.

*

“Doğu Akdeniz: Abdülhamit Han Berin’i zorluyor”

Almanya bölge huzurunu muhafaza etmeye çalışıyor ama Ankara zorluyor.

*

“Başpiskoposluk seçimleriyle ilgili yapılan anketler sadece birinci adayın kim olacağını gösteriyor. İkinci ve üçüncü sıralar için savaş veriliyor”

Son Güncelleme: 25 Kasım 2022 - 12:56

Son Haberler

02 Şubat
Atina'dan Ankara'ya sert mesaj: Olmayan ve asılsız tezleri reddediyoruz
08:36
Erdoğan'dan Yunanistan'a karşı yeni hezeyan
08:25
İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı
08:20
Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini yeniden reddetti
08:11
İngiltere'nin Kıbrıs sorunundaki tutumu değişmedi
08:09
ABD'li senatörler, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'ye F-16 teslimatına bağlanmasını istiyor
08:05
Neofitou, Hristodoulidis ve Mavroyannis, kozlarını paylaştı
08:02
01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Tüm haberler

Video on Demand