basın özetleri 24.11.22

Filelefteros gazetesi ana haberini “Avrupa Komisyonu: “Ekonomik gidişatınız iyi – Gözlem raporunda mali işlerimiz konusunda memnuniyet ifade ediliyor – Avrupa Birliğine göre Petridis halefine iyi bir yastık bırakıyor” başlıklarıyla veriyor. Ön sayfadaki haberi özetinde şöyle yazıyor:

Avrupa Komisyonunun teknokratları tarafından hazırlanan raporda, memorandum sonrası yapılan 13. denetimden elde edilen bulgular temelinde, Kıbrıs'ın önümüzdeki yıllarda borçlarını ödeme ve sürdürülebilir finansmana sahip olma kabiliyetini koruyacağı belirtiliyor. 2021'de kamu borcu % 12,5 azalarak Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'nın % 101'ine düşerken, Komisyona göre 2022 yılı sonuna kadar Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın % 89,6'sına düşmesi bekleniyor. 2023 ve 2024 için ise borcun GSYİH'ya oranının yaklaşık % 84 ve % 77,7'ye gerilemesi öngörülüyor.

*

Alithia gazetesi ana haberinde Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’teki grevlerle ilgili hgelişmeleri ele alıyor:

AİK’te grevler artıyor – Sendikalar önlemlerini tırmandırmadan önce kısa bir zaman tanıdı” başlıkları altındaki haberinde ön sayfasında şöyle yazıyor:

Son bir hafta içinde, bu kez 12 saatlik olan AİK sendikalarının ikinci grevi de, çalışanla talepleri konusunda bir diyaloğun açılmasını sağlayamadı.

AİK sendikaları Kurumun kadrolaşmasını olumsuz biçimde etkiledikleri ve ucuz elektrik üretimini engelledikleri gerekçeleriyle Ekonomi ve Enerji Bakanlıklarına ateş püskürüyorlar.

Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis “Grevlerin tüketiciye karşı bir tahrik oluşturduğunu ve Elektrik Kurumunun tekel statüsünün garanti altına alınmasını hedeflediğini” söyledi.

Hükümet sendikalara “Devlet arazisinin fotovoltaik park inşa edilmesi için kiralanması sadece özel teşebbüsün erişebilirliği olan bir avantaj değildir” cevabını verdi.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “Οnurlu konuta sahip olmayan tek yurttaş kalmamalı – Mavroyannis: Uygun fiyatlı konutu hedefleyen uygulanabilir öneriler” başlıkları alında veriyor. Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Kentlerde, özel değer ve kullanım ölçütleri ile özele ait atıl Emlaklara özel vergi konulacak

Genellikle serbest piyasada kiraya verilen her yeni mülk için özel vergi indirimleri sağlanacak

Birleşik Konut Politikası Kurumu kurulacak. Κentsel alanlardaki terk edilmiş mülklerin uzun vadeli kiralanacak.

*

Politis gazetesinin ana haberi

“Davul da tokmak da Yüksek Mahkemenin elinde”

Yargıçların ve diğer memurların emekli olduktan sonraki ilk iki yıl içinde özel istihdamına denetim getiren kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin yasama ve yürütme makamları arasındaki uyuşmazlık Yüksek Mahkemeye taşınıyor.

Bu yasadan etkilenen Başsavcı, Cumhurbaşkanı'na yasayı geri göndermesini tavsiye etti. Yasanın anayasaya aykırı olup olmadığına karar verecek olanlar ise bu yasadan etkilenen ve geçmesine zaten karşı çıkmış olan Yüksek Mahkeme yargıçları.

Özel sektör iş inceleme komitesi, kamu menfaatini herhangi bir ayrıcalıklı bilginin verilmesinden korumak için eski hükümet görevlilerinin üstlenmeye istekli oldukları özel işin, icra ettikleri görevlerle ne ölçüde ilgili olduğunu inceliyor.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde öne çıkan diğer haberlerden bazıları

Filelefteros gazetesinden:

“Almanya yeni bir inisiyatif konusunda olumlu – Berlin Anastasiadis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili önerisinde hemfikir, enerji ve göçmenler sorunu konusunda ise diyaloğa hazır”

Berlin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'ta bir inisiyatif üstlenmesine ilişkin önerisine olumlu yaklaştı. Filelefteros gazetesinin edindiği bilgilere göre Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorunu konusunda istediği girişimin üstlenilmesine olumlu yaklaştı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Alman Başbakanı Kıbrıs sorununun yanısıra enerji ve göçmenler konularını da görüştü. Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre iki lider enerji alanında hidrojen, agro-voltaik, elektromobilite gibi iki ülke arasında işbirliği yapılabilecek noktaları tartıştı ve yetkili bakanlardan konuyu ayrıntılarıyla ele alması ve iki ülkenin bu alandaki işbirliğinin başlamasını istemek konusunda anlaştılar.

Gömenler sorunuyla ilgili olarak ise Lefkoşa, Berlin’in özellikle Kıbrıs’taki sorunun boyutlarına ve Avrupa’nın sorunla mücadelede kolektif bir şekilde çalışması ihtiyacına anlayışla yaklaştığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis yaptığı açıklamalarda Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak “Türkiye’nin tavır ve tutumunu değiştirmek zorunda kalması için sadece BM’i değil AB’ni de harekete geçiriyoruz. Türkiye’nin AB’ne üye olma hedefi –eğer hâlâ böyle bir hedefi varsa- göz önünde bulundurulmalıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Berlin’deki temaslarına dair ise “barışçıl bir diyalog içerisinden, BM kararları dahilinde Avrupa müktesebatı zemininde Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözüm bulunması ihtiyacı konusunda” Berlin’den anlayış bulduk” dedi.

Haravgi gazetesi ilgili haberi şu başlıklarla veriyor:

Olaf Scholz iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünden yana tavır aldı

Anastasiadis’in Berlin ziyareti menüsünde Kıbrıs sorunu ve enerji konuları yer aldı

Alithia: Olaf Scholz: Almanya Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlaması için mümkün olan her şeyi yapacaktır

*

“800 ilaç risk altında - Hukuk Dairesinden endişeyle görüş bekleniyor”

İlgili yasanın unutulmuş bir öngörüsü nedeniyle Kıbrıs ilaç piyasasından çok sayıda ilacın çekilmesinden endişe ediliyor.

*

“Başpiskoposluk seçimleri – En son oyun dahi peşindeler, ev ziyaretleri yapıyorlar”

Başpiskoposluk seçimleriyle ilgili senaryoların ardı arkası kesilmiyor. Herkesin gözü Kutsal Sinod’un önüne gelecek üçüncü adayın kim olacağına dönük.

*

Haravgi gazetesinden:

“Yolsuzluk: Mavroyannis’in mektubunun gerekçeleri – İktidarı elinde bulunduranlar halkın namuslu hizmetkârları olmalıdır”

Andreas Mavroyannis’in seçim ofisi adına Astra’ya konuşan hukukçu Alexia Kunduri, Mavroyannis'in, Cumhurbaşkanı'nın bir Rus oligarkla ilişkileri hakkında Makarios Druşotis'in kitabında kaydettiği iddiaları araştırması için Yolsuzlukla Mücadele Dairesi Başkanı'na mektup gönderme kararının gerekçelerini açtı.

“Gazetecinin iddialarının doğru olduğunu söylemiyoruz” diyen Kunduri, bununla birlikte yasalara bağlılıkla idare edilen bir ülkede yasaların uygulanması gerektiğini vurguladı ve söz konusu iddiaları araştırmakla yükümlü olan kurum Yolsuzlukla Mücadele Dairesidir, şeklinde ekledi.

“Sözden eyleme geçmenin vaktidir” diyen Kunduri, Cumhurbaşkanının önceki gün verdiği ilgili cevabı değerlendirirken, kitabın kısa bir süre önce yayınlandığını belirtti ve Cumhurbaşkanlığının neden zaman dışı olduğunu iddia ettiğini anlamıyorum, dedi.

Kunduri bu tür iddiaların bir ülkenin Cumhurbaşkanına dokunmasının üzücü olduğunu söyleyerek “Ama aslolan devlet yasalarının işlemesidir” şeklinde vurguladı.

Mavroyannis’in seçim ofisi ilerleyen saatlerde bir açıklama yaparak “Ülkenin şeffaflık, hesap verme ve adil yönetim değerlerine bu güne kadar hiç olmadığı kadar ihtiyacı vardır. Özellikle idareyi elinde bulunduranlar halkın ve kamusal çıkarların namuslu hizmetkârları olarak hem görünmeli hem de olmalıdır” şeklinde vurguladı.

*

Ve aynı gazeteden birkaç başlık:

“Ellerinizi devlet eğitiminden çekin – Öğretmenler dün Cumhurbaşkanlığı Sarayının önünde ilkokul öncesi eğitim için protesto eylemi gerçekleştirdi”

*

“Meclis Başkanı: Kaybettiğimiz güvenirliğimizi yeniden kazanmak istiyoruz – Hastalıklı durumların olduğunu kabul etti ve Etik Kurulunun daha etkin hale gelmesi gerektiğini söyledi”

*

“Ekonomi Bakanlığı Açık Üniversitenin bütçesini kırptı – Milletvekilleri “Bütçenin küçültülmesi gelişimci faaliyetlere olanak tanımıyor” dedi”

*

“Polonya Baf’ın yükselen turizm pazarına dönüşüyor – İki ülke arasındaki uçuş bağlantısı son 30 yılın en iyi durumuna geldi”

*

Ve son olarak da Politis’ten bir haber:

“En kötü durumda hayat pahalılığı ödeneği olduğu gibi kalacak”

Kıbrıs Demokratik Emek Federasyonu DEOK’un konferansında konuşan Çalışma Bakanı Kiryakos Κuşos işveren ve çalışan tarafları arasında hayat pahalılığı ödeneği konusunda büyük bir mesafenin mevcut olduğunu doğruladı ve bu aşamada iki taraf arasında bu konuda uzlaşmalı çözümün bulunabileceği konusunda kötümser olduğunu söyledi. Kuşos “Çıkmaza girlmesi durumunda, ki bu çok olası bir gelişmedir, 2017’de sağlanan anlaşma yürürlükte olmaya devam edecek” dedi. Yani yılda bir kez fiyat endeksinin yükseliş oranının yarısı verilecek.

DEOK Başkanı iosif Anastasiu ise sendikaların hedefi konusunda çok netti. Anastasiu “Hayat pahalılığı ödeneğinin kaldırılmaması ya da zayıflatılmaması gerekti gibi, hem asgari ücret alan çalışanları hem de toplu sözleşmeli çalışanları kapsayacak biçimde genişletilmedir” dedi.

Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası KEVE Politis’in ilgili sorularına cevap verirken maaşlara zamların verimlikle bağlantılı bir şekilde yapılması gibi daha farklı bir modelden yana tavır aldığını dile getirdi.

Son Güncelleme: 24 Kasım 2022 - 13:59

Son Haberler

02 Şubat
Atina'dan Ankara'ya sert mesaj: Olmayan ve asılsız tezleri reddediyoruz
08:36
Erdoğan'dan Yunanistan'a karşı yeni hezeyan
08:25
İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı
08:20
Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini yeniden reddetti
08:11
İngiltere'nin Kıbrıs sorunundaki tutumu değişmedi
08:09
ABD'li senatörler, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'ye F-16 teslimatına bağlanmasını istiyor
08:05
Neofitou, Hristodoulidis ve Mavroyannis, kozlarını paylaştı
08:02
01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Tüm haberler

Video on Demand