basın özetleri 23.11.22

Filelefteros gazetesi başlığında “Yarışın son kulvarında 6 metropolit – Karpaz Metropoliti neden geri çekildi ve bu karar Başpiskoposuk tahtını kazanma yarışında kimlerin işini kolaylaştırıyor?” diye yazıyor.

Haberi özetle aktaralım:

Karpaz Metropoliti Hristoforos’un yarıştan çekilmesi kilise hiyerarşisinde yeni veriler yarattı. Dün 6 metropolitin aday olarak kaydedilmesiyle, seçimin ilk aşaması olacak olan halk oylaması için nihai yola girdi. Seçimin 18 Aralık’ta yapılması yolunda yapılması gereken tüm hazırlıkların vaktinde hazır olması bekleniyor. Dün Bakanlar Kurulu devlet memurlarının Başpiskoposluk seçimlerinde görev yapması yönünde karar alındı. Çalışacak olanların ücretleri Kilise tarafından yapılacak. Cikko Μetropoliti Nikiforos’un Tamasos Metropoliti İsaias’ın adaylığı lehine kamu oyuna yaptığı açıklama, beklenen bir şey olmakla birlikte önemli bir müdahale olarak değerlendirildi.

Baf Metropoliti Yeoryios, Omorfo Metropoliti Neofitos, Girne Metropoliti Hrisostomos, Limasol metropoliti Athanasios, Tamasos Metropoliti İsaias ve Konstandia ve Mağusa Metropoliti Vasilios merhum Başpiskopos’tan boşalan Başpiskoposluk tahtı için şimdi Hristiyan halkın oyuna başvuruyor. Seçimler 18 Aralık için programlanmış olsa da sürecin gerektirdiği işlemlerin zaman alıcı olması durumunda ertelenmesi de söz konusu olabilir. Bu, adadaki tüm Ortodoks Hristiyan halkının oy vermeye çağrıldığı ilk Başpiskoposluk seçimi olacak.

*

Konuyu ana haberine alan ikinci gazete ise Politis.

Gazetenin ön sayfasından haberi aktaralım:

“Kilise içinde vaatler ve blöfler içeren al-ver süreci”

Başpiskopos adayların ağzından düşmeyen "Tanrının istediği olur" ilahisinin belli bir içeriği var. İlahinin içeriği kaza piskoposlarını kent metropolitliğine "terfi ettirme" ve güç anlamına gelen mali destek vaatlerinde vücut buluyor.

Halkın oyu, sonuç olarak kimin Başpiskopos seçileceğini belirlemeyebilir, ancak seçmenlerin iradesi herhangi bir aday için özellikle güçlüyse eğer, Kutsal Sinod üyeleri tarafından dikkate alınması kaçınılmazdır.

Karpaz Piskoposu Hristoforos, seçilme şansının düşük olduğunu bildiği halde, adaylık başvurusunun son dakikasına kadar blöfünü devam ettridi. Sonunda gözünü geride boş kalacak olan metropolis koltuğuna dikerek yarıştan çekildi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi….

Gazete “Mavroyannis: Tüm iktidar mertebelerinde şeffaflık ve hespa verme - Druşotis'in iddialarının araştırılması için Yolsuzlukla Mücadele Bağımsız Kurumuna mektup gönderdi” başlıkları altında verdiği ana haberinde ön sayfasında şöyle yazıyor:

Makarios Druşotis son kitabında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ilişkileri ve çevresindeki adamların oligark Ribolovlef ile ilişkilerini anlatıyor.

Kurumun yolsuzluk eylemlerine ilişkin kitapta yer alan tüm iddialar hakkında derhal soruşturma başlatma yükümlülüğü vardır.

Cumhurbaşkanı iftira davaları açacağı konusunda tehdit ediyor ve eski çalışma arkadaşı Druşotis’in onu suçladığı şeylerin iftira niteliğinde olduğunu iddia ediyor.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis Yolsuzlukla Mücadele Bağımsız Kurumuna gönderdiği bir mektup ile gazeteci Makarios Druşotis’in “Mafya Devleti” adlı kitabında ifşa ettiği tüm iddiaların araştırılmasını talep etti.

Andreas Mavroyannis’in Ofisi tarafından yapılan ilgili açıklamada “Yolsuzlukla Mücadele Bağımsız Kurumu Başkanı Haris Boyacis’e gönderdiği mektupta Andreas Mavroyannis, Makarios Druşotis’in Mafya Devleti adlı kitabında yer verdiği Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ve yakın çevresindei kişilerin Rus oligark Ribolovlef ile ilişkilerine ve hükümet ile devlet yetkililerinin Rus oligarkın özel çıkarına hizmet eden faaliyetlerine dair iddialarına yer veriyor“ deniyor.

Andreas Mavroyannis’in Yolsuzlukla Mücadele Bağımsız Kurumunu kitaptaki devlet ve özel sektördeki yolsuzluk faaliyetlerine yönelik Druşotis’in iddia ettiklerini araştırmaya çağırdığı belirtildi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi...

Kırmızı kredili konut zorunlu satışlarının ertelenmesi devlete milyonlara mal oluyor - Κıbrıs Taşınmaz Mülk İdare Şirketi KEDİPES devlet yardımını iade etmede zorluklar olduğu konusunda uyardı”

KEDİPES Başkanı “Ertelemenin, kredisini ödemeyenleri koruduğunu ve batık kredi sorununu devam ettirdiğini” ifade etti.

3 milyar avroluk batık kredilerin ödenmemesi KEDİPES’in 3,5 milyar avro değerindeki devlet yardımını geri ödeme olanağını azaltacak.

Temsilciler Meclisi KEDİPES’in 350 bin avro değerine kadar olan ilk konutlar durumunda zorunlu satış uygulamayacağına dair yükümlülük almış olduğunu göz ardı etti.

Tarla ve işyeri konutlarını da dahil etme kararının ise olumsuz etkilerin daha da büyümesine neden olacağı belirtildi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer başlıca haberlerinden bazıları:

Alithia:

“Türk rejimine tokat”

Yunanistan – Mısır arasındaki anlaşmalar Türkiye – Libya memorandumunu iptal etti

Erdoğan’ın içe yönelik açıklamaları uluslararası toplumda yankı bulamadı

Türkiye – Mısır liderlerinin tokalaşmasının arkasında propaganda yatıyor. Doğu Akdeniz’deki askeri tatbikatlarda Türkiye yer almayacak.

*

«Kıbrıs’taki doğum düşük doğum oranı alarm çaldırdı – Annelik ödeneği için 2022 yılında 27 milyon avro ödendi”

Temsilciler Meclisinin Demografik Sorun AdHoc Komisyonu bir kez daha doğum oranının düşük olması konusunda uyardı. Komisyon tüm yetkili bakanlıklardan Hükümetin ilgili konudaki planlarına yönelik olarak ve Ulusal Strateji çerçevesinde bir değişiklik olup olmadığı konusunda bilgilendirme yapmalarını istedi. Bakanların ve bakanlık temsilcilerin yaptığı bilgilendirme sonucunda devletin önceki yıl da uyguladığı stratejinin devam ettiğini ifade etti. Çalışma Bakanı Kiryakos Kuşos 2022 yılında annelik ödeneği olarak 27 milyon avro, babalık ödeneği içinse 1 milyon avro verilmiş olduğunu dile getirdi.

*

Haravgi gazetesinde öne çıkan bazı başlıklar:

“Ekonomi Bakanı: Aşırı kârların vergilendirilmesine hayır, yatırımcılar için negatif teşvik oluşturuyor”

*

“İlkokul öncesi eğitimle ilgili Hükümet uygulamaları bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayının önünde öğretmenlerce protesto ediliyor”

*

“Türkiye bombardımana devam ediyor. Kürtler bugün Lefkoşa’da protesto eylemi yapacak”

*

“Hellim üretiminde kullanılan süt kotasında kaos. Şu ana kadar kullanılan süt türlerinde hiçbir kontrol yapılmadı”

*

“Κıbrıs Taşınmaz Mülk İdare Şirketi KEDİPES: 4.938 mülkün açık artırmayla satışa çıkarılması kararlaştırıldı. Bu arada toplamda 1,1 milyon avro değerinde konutlara da el koydu.

*

Cunta direnişçileri üç cumhurbaşkanı adayından yazılı bir açıklama yaparak Grivas Müzesi konusunda tavır belirtmelerini talep etti.

*

Politis gazetesinden:

“11 sporcu 420 bin avroluk bonusla adil biçimde ödüllendirilecek”

Kıbrıs Spor Kurumu KOA’YA 5,8 milyon avroluk ek bütçe verilmesi önerisi Meclise sunuldu. Bu meblağın 4,5 milyon avrosu Limasol’da inşa edilecek olan sahaya gidecek. Geri kalanı 2021 yılında performanslarıyla öne çıkan sporcu ve antrenörlerine ödül olarak verilecek.

*

“Sağlık Sigortası Kurumu OAİ özel hastane ödemelerinin belirlenmesi sürecini yetiştirmek için koşturuyor”

YESİ’yle anlaşmalı özel hastanelere hizmet karşılığında ödenen meblağların değişmesi amacıyla yapılan istişarelerde, nihai kararların alınması konusunda Sağlık Sigortası Kurumu’nun önünde bir aydan daha az bir zaman kaldı. Bu arada özel ilk yardım servislerinin YESİ’ye dahil olması konusunda da henüz anlaşmaya varılamadı.

*

Ve son olarak da Filelefteros gazetesinden kısa kısa:

“YESİ’deki kısıtlamalar hastalara çile çektiriyor”

Kısıtlamalar başında suiistimallerin önlenmesini hedefliyordu. Ancak sürekli biçimde artması hem hastaların hem de doktorların sıkıntılar yaşamasına neden oluyor.

*

“AİK’te 300 milyon avroluk yeni açıklar”

Krililik yayma hakkı satın alınmı için 283 milyon avro ödeyeceğiz.

*

Özgür Mağusa’da sefalet içinde yaşayan aileler – Yardım ödeneği başvurularında rekoru kırdı”

Paralini’deki hayrıseverlik kurumu KEPA’ya yapılan yardım talebi başvurularının haddi hesabı yok. Bugüne kadar hiç ulaşılmamış boyutlara ulaştı.

*

Bir öğretmenin kız öğrencilerine cinsel taciz soruşturmasında üniversite öğrencileri de ifade verdi. Polis öğretmenin geçmişini didik didik ediyor. Kız öğrencilerini tacizden şüphelenilen orta ve lise öğretmeninin geçmişine yönelik çok geriye giden araştırma yapılıyor.

*

Son Güncelleme: 24 Kasım 2022 - 14:22

Son Haberler

02 Şubat
Atina'dan Ankara'ya sert mesaj: Olmayan ve asılsız tezleri reddediyoruz
08:36
Erdoğan'dan Yunanistan'a karşı yeni hezeyan
08:25
İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı
08:20
Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğini yeniden reddetti
08:11
İngiltere'nin Kıbrıs sorunundaki tutumu değişmedi
08:09
ABD'li senatörler, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'ye F-16 teslimatına bağlanmasını istiyor
08:05
Neofitou, Hristodoulidis ve Mavroyannis, kozlarını paylaştı
08:02
01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Tüm haberler

Video on Demand