basın özetleri 17.11.22

Filelefteros'un ana haberi:

“İnşaat alanında kara bulutlar – İşveren örgütleriyle çalışan sendikaları arasında çıkmaz – İş barışı tehdit altında”

İnşaat malzemelerinde görülen fiyat artışları ve pahalılık, inşaat sektöründeki toplu sözleşmelerin yenilenmesinde ciddi sorunlara yol açtı. İşveren örgütleri geçen Mayıs ayında sona eren toplu sözleşmelerin yenilenmesi ile ilgili çalışan sendikalarının taleplerini tatmin etmek niyetinde görünmüyor. İstişareler çıkmaza girince, iş huzursuzluğundan kaçınılması amacıyla Çalışma Bakanlığı arabulucu rolü üstlendi. Hayat pahalılığı ödeneğini ödemek istemeyen işveren tarafı yeni toplu sözleşmelerin geçerli olacağı süre boyunca “maaş ve ödeneklerin, hiçbir zam yapılmadan, olduğu gibi korunmasını” istedi. Çalışan sendikaları ise tüm maaşlara yapılan kesintilerin yüzde yüz oranında geri getirilmesini ve bunun 2013 yılı bonusları için de geçerli olmasını talep etti.

*

Haravgi gazetesi'nin ana haberi:

“Mavroyannis: Genç kuşakların yitirmiş olduğu onurunu geri kazanmasını istiyoruz – Genç anne babalara sosyo – ekonomik kriterler temelinde destek ödeneği” başlıkları altında verdiği ana haberinde Haravgi gazetesi ön sayfasında şöyle yazıyor:

Gençlere yönelik konut politikası, eğitim reformu ve araştırma ve yenilikçilik alanında özel istihdam programları.

Yeni anaokulları ve çocuk bakım üniteleri oluşturulacak. Askerlik ödeneği yenilenecek.

Genç insanları hüsrana uğratan ve beklentilerini öldüren yozlaşma ve liyakatsizlikle mücadele edilecek.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Fiyatları düşürmek için daha ucuz elektrik talep ediyorlar – Süper market sahipleri “mutfak filesi” için “evet ama” diyor”

Bakanlar Kurulundan “okey”i alan Tüketiciyi Koruma Servisi tüm müdahil taraflarla istişareler yapıyor.

Pozitif tavır alan perakende satışlar kesimi bu çabada, devlet ve tedarikçiler dâhil, tüm müdahil tarafların katılım göstermesi gerektiği görüşünü ifade etti.

Önerinin tamamlanması için daha kat edilecek çok yol var. Bugün işveren örgütleri çalışan sendikalarıyla bir araya gelecek.

51 temel ihtiyaç ürünü kategorisinin en ucuz ürünleri konusunda her hafta açıklama yapılması uygulamasında Yunanistan’da uygulanan modelin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Kamov helikopterlerinin her bir saatlik uçuşu için 47 bin avro ödedik - Οrman Dairesinin maliyet ve prosedürle ilgili şikâyetleri Sayıştay’da”

Rusya ile yapılan yangın söndürme helikopterlerinin kira sözleşmesi 4 ay süreli olmasına karşın Kıbrıs’taki yangın söndürme çalışmalarında Rus helikopterlerinin kullanılması sadece 3 ay devam etti. İki helikopter üç aylık süre içinde toplamda 68 saat ve 46 dakika uçtu ve 442 kez su attı. Maliyeti mantık dışı olarak kabul ediliyor.

Sayıştay’ın gerek yüksek kira fiyatı gerekse de yaz sezonunun sonlarında Kıbrıs’a ulaşan söz konusu helikopterlerin kiralanmasında izlenen şüpheli süreçler ile ilgili araştırmasını yakın zamanda tamamlaması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ama aynı zamanda da son aylarda artan bombardımanlar nedeniyle, iki Kamov helikopteri sözleşmenin sona ermesinden sonra da Baf havaalanında kalmaya devam ediyor. Kıbrıs ise helikopterlerin servisi için gerekli olan teknolojik olanaklara sahip değil.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Alithia:

“Anastasiadis icraatına dair hesap vermeye sağlık alanıyla başladı”

Hükümet çağdaş ve dayanıklı bir sağlık sitemi teslim ediyor.

Sağlık Sistemi YESİ Kıbrıs Cumhuriyeti tarihindeki en büyük reformu teşkil ediyor.

Kıbrıs, 161 ülkeye kıyasla sağlık alanına yapılan harcamalar konusunda birnci sırada yer alıyor.

*

“Hristodulidis ülkeyi yalanlarla ve yanıltmalarla idare etmek istiyor”

DİSİ cumhurbaşkanı adayı Averof Neofitu’nun seçim ofisi basın sözcüsü Corcia Konstandinu – Panayotu Niko Hristodulidis’in ülkeyi yurttaşlara yalanlar söyleyerek ve onları yanıltarak idare etmek istediğini ifade etti.

“Nikos Hristodulidis bir kez daha yalanlandı. Hem de bu kez Cumhurbaşkanının ta kendisi tarafından. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Hristodulidis’in güya istifaya zorlanması ve bu konuda yazılmış bir mektubun olduğu konusunda yalan söylediğini açıkladı” dedi.

*

Haravgi gazetesi:

“Politeknik ve Kıbrıs daima tarihsel bağlarla bağlıdır – Politeknik ilham kaynağı olmaya devam ediyor”

17 Kasım Atina'daki Politeknik Üniversitesi’nde öğrencilerin başlattığı büyük ve dinamik direnişin yıldönümü. 1973’te Albaylar Cuntası’na karşı üniversite öğrencilerinin öncü olduğu geniş halk kesimlerinin desteklediği bu direniş hareketi tanklarla ve kanla bastırıldıysa da, diktatörlüğe karşı Yunanistan halkının direniş ve mücadelesinin sembolü oldu.

AKEL yaptığı ilgili açıklamada “Politeknik halk dürenişi halklara ve özellikle de Yunanistan ve Kıbrıs’taki genç nesillere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Çünkü “Ekmek – Eğitim – Özgürlük” sloganıyla dile getirdiği ana talebi bugüne kadar karşılanmamanın yanısıra her geçen gün daha da zorunlu oluyor.

Politeknik kapısına asılan “ABD dışarı – NATO dışarı” sloganları cuntanın patronlarını hatırlatmaya devam etmesinin yanısıra günümüzde daha da güncelleşiyor. Zira Yunanistan’da Amerikan-NATO varlığı gitgide genişlerken, Kıbrıs’ta Hükümet partisi, halkı ve tarihi rencide eden Kıbrıs’ın NATO üyesi olması fikrini açıkça öne çıkarıyor” deniyor.

*

“Direnişçi Baf’ta Grivas Müzesi kurulması çifte tahriktir”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün akşam yapılan Grivas Müzesini protesto mitinginde yaptığı konuşmada “Darbecilere ve EOKA B’ye karşı direnmiş olan Baf’ta Grivas Müzesi kurulmasının utanç verici ve tahrik edici olduğunu söyledi. Mitingde “Grivas Müzesine tek kuruş yok” sloganı öne çıktı.

“Sağın ve aşırı sağın Grivas’ı onurlandırmak için kendi sebepleri var” diyen Stefanos Stefanu “DİKO ve EDEK hangi nedenle onlara katıldılar” diye sordu.

Kıbrıs Direnişçiler Derneği ise bugün Meclisin önünde protesto mitingi düzenleyecek.

*

“Türkiye gazeteci Başaran Düzgün’ün ülkeye girişini yasakladı”

N82 kodunu öne süren Türk makamları Başaran Düzgün’ün ülkeye girmesine izin verilmedi. Gazeteci bir süre Sabiha Gökçen havaalanında kaldıktan sonra adaya geri döndü.

Daha önce Mustafa Akıncı’nın basın koordinatörü Ali Bizden, araştırmacı ve doktor Ahmet Cavit An, eski milletvekili ve doktor Okan Dağlı Basın Sen Başkanı Ali Kişmir ve daha başkalarının da Türkiye’ye girişine izin verilmemişti.

Kıbrıs Türk basın örgütleri yasağa sert tepki gösterdi. Kıbrıslı Türk Gazeteciler Birliği açıklamasında “Bunun gerek dolaşım özgürlüğüne gerekse de basın özgürlüğüne ağır bir darbe olduğunu” vurguladı.

*

Ve Filelefteros’tan bazı kısa haberler:

“Bizans entrikaları canlandı - Saint Sinod üyelerine adaylıktan çekilmeleri için uyarı ateşi”

Kıbrıs Kilisesi Başpiksoposluk tahtının ele geçirilmesi çabalrının devam ettiği kulis dün tüm görkemiyle kendini gösterdi. Konstandia Metropoliti Vasilios Filelefteros gazetesinin önceki gün yayınladığı haberi doğruladı. Vasilios’a göre Karpaz Piskoposu Hrisostomos ondan ve Baf metropolitinden, durumu kendi lehine çevirebilmesi için en güçlü aday isimleri olan Athanasios ve İsaias’ın arasına girebilmesi için adaylıklarını geri çekmesini istediğini açıkladı.

Üyeler arasında elektrikli ortam hüküm sürüyor. Bazı Saint Sinod üyeleri Kilise’ye zarar vermemek için susmayı tercih ediyor.

*

Adalet reformunun hayata geçirilmesi ertelendi – Mahkemelerin çökmesi riski”

Mahkemelerde kısadevre olmaması için adalet reformu 6 ay ertelendi.

*

“18 yaş altı kişileri konuk edecek tesislere 28 milyon - 2024 yılına kadar 10 inşaat çalışması”

Sosyal Hizmetler Dairesi Planı dün tartışılmaya başlandı. 28 milyon avroya mal olacak çalışmalar davranış bozukluğu gösteren ve uzun süreli bakım gerektiren çocuk ve gençlerin barındırılacağı binalar, devletin sorumluluğu altında bulunan 18 yaş altı anneler ve bebeklerinin konuk edileceği evler, ikinci bir “Çocuk Sığınma Evi” ve uzun süreli ya da günlük misafirhaneler içeriyor. 2024 yılına kadar en az 10 yapının tamamlanması ve hizmete açılması hedefleniyor.

*

Son Güncelleme: 18 Kasım 2022 - 13:16

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand