basın özetleri 15.11.22

Politis ve Filelefteros gazeteleri Kilise seçimleriyle ilgili gelişmelere ayırıyor ana haberlerini.

Filelefteros: “Başpiskoposluk seçimleri kulisi kızıştı”

Başpiskoposluk cemaat mensuplarının beklediği toplantının kızışan kulisi dün yeni boyutlar edindi. Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre perde arkası görüşmeler Saint Sinod üyelerini de içine alan bir biçimde uzunca bir süre önce başlamıştı. Bilgilere göre Saint Sinod üyelerinden bir tanesi Baf Metropoliti Yeoryios ile Konstandia ve Mağusa Metropoliti Vasilios’a yaklaşmış ve onlardan kendisinin halk bazından en güçlü adalar olarak görünen Limasol Metropoliti ile Tamasos Metropoliti arasına girebilmesi için haleflik yarışından çekilmelerini istedi. Çabalarının başarısız olması nedeniyle söz konusu Saint Sinod üyesi şimdi Başpiskoposluk tahtı yarışına otonom olarak katılıyor. Dün yapılan Saint Sinod toplantısında seçimlerin geciktirilmeden şimdi yapılması görüşü galip geldi. Toplantının gözcüsü “Bazı kardeşler diğerlerine zaman tanımak istemedi” şeklinde değerlendirmede bulundu.

*

Konuyu ana haber yapan diğer Kıbrıs Rum gazetesi Politis.

“Metropolitler seçimlerde “artı işareti” – kavramın bir diğer anlamı çarmıha gerilmek- için sıraya girdi – Üç Başpiskopos adayı 18 Aralık’ta oy pusulasıyla seçilecek” başlıkları altında verilen haberde gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Αday üçlüsünün seçilmesi için yapılacak seçim Kilise Tüzüğü Şartı temelinde yürütülecek. Öngörülemeyen bir durumla karşı karşıya kalınmadığı takdirde 18 Aralık'ta halk sandık başına gidecek ve seçimden üç gün sonra Kutsal Sinod üyeleri halkın seçtiği üç aday arasından Başpiskoposu seçecek.

Yunan hükümeti, Yunanistan Kilisesi ve Ekümenik Patrikhane’nin net tercihi Mağusa ve Konstandia Metropoliti Vasilios. Vasilios Rusya’nın Kıbrıs Kilisesini kontrol etmesine ve diğer kiliseleri de etkilemesine izin vermeyecek, birleştirici bir unsur olarak kabul ediliyor.

Kıbrıs’ta yaşayan ama Kıbrıslı Rum olmayan Ortodoks Hristiyanlar seçmen kataloglarına sadece usulüne uygun olarak tercüme ve tasdik edilmiş, menşe ülkelerinden aldıkları Vaftiz Sertifikası ile kaydolabilecek. Aday üçlüsünün oluşturulması aşamasında, zararsız kabul edilen metropolitlerin ekonomik olarak desteklenmesiyle kulisteki çalışmalar devam ediyor.

*

Haravgi gazetesinin “Telefon dinlemeleri ve DİSİ’nin merkezi Pindaru’yu gösteren güzergahlar – Avni ile Dillian’ın şirketi Aevrof’un ofisiyle açık telefon bağlantısı halindeydi” başlıkları altında verdiği ana haberinde gazete ön sayfasında “Veriler gün be gün çoğalırken her yol Pindaru’ya ve DİSİ – Anastasiadis Hükümetine çıkıyor.

Tüm göstergeler İsrailli casusların DİSİ’nin ve Hükümetin desteğiyle Kıbrıs’ta bir telefon dinleme ağı kurmuş oladuğuna işaret ediyor.

DİSİ’nin arabuluculuğu sayesinde şirket Yunanistan’a da el attı. Mitsotakis Hükümeti Predator sistemini satın aldı, şeklinde yazıyor.

Habere göre internet gazetesi İnside Story’nin ortaya çıkardığı bilgilere göre Siyasi ve İdari Başkanı Yunan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis olan Yunan Milli İstihbarat Teşkilatı EYP adına gizli bir anlaşmayla Predator yazılım sistemi 7 milyon avro karşılığında satın alındı ve Hükümetin kontrolü altında bulunan bir mekâna yerleştirildi. Sistemin aylık giderleri için 150 bin avro harcanıyor. Aynı kaynağa göre yazılım sistemini satın alma sözleşmesi başka bir sözleşmenin içine yedirildi.

Röportajda söz konusu yazılım sitemini üreten şirketlerini Kıbrıs’ta bulunduran Şahak Avni ile Tal Dilian ve Kıbrıs ve Yunanistan’la bağlantılarından ayrıntılı bir şekilde söz ediliyor.

Bu arada AKEL To Vima gazetesinin yayınladığı bilgilere atıfta bulunduğu bir açıklamada “Meşhur siyah van tipi araçtan bildiğimiz İsrailli casuslar Tal Dilian ve Şahak Avni, Predator yazılım sisteminin ticaretini yapan İntellexa şirketinin kurucularıdır” şeklinde vurguladıktan sonra “Hükümet ise Şahak Avni’ye Kıbrıs vatandaşlığını vermiş ve Polisin itirazlarına rağmen ona silah taşıma ruhsatı da sağlamıştır” diye ekliyor. AKEL açıklamasında DİSİ binasına alarm sistemi kuran şirketin de Şahak Avni ile Tal Dilian’ın şirketi olduğunu hatırlatarak “Basın bunu ortaya çıkarana kadar bu bilgiyi de sakladılar. Şirket Averof’un ofisiyle de açık telefon bağlantısı halindeydi. Kıbrıs halkı tüm gerçekleri öğrenme hakkına sahiptir. Bu karanlık işlerin bir hukuk devletinde yeri yoktur” diyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi “ Eğitim Komisyonuna girebilmek için itiş kakış” başlığını taşıyor.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Eğitim Komisyonunun yeni sentezine karar verecek ve ardından açıklayacak.

Anastasiadis yeni atamalar konusunda görüş teatisi yapmak için bugün Averof Neofitu, Haris Yeoryiadis ve Konstandinos Petridis ile görüşecek.

Komisyondan kimler ayrılıyor, kimler kalıyor.

Yeni atanacak favori adaylar Kostas Hambyauris ile Sotos Saliaros.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları

Haravgi gazetesinden:

“Kıbrıs sorununda en uzun süreli çıkmaz DİSİ döneminde yaşandı”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Kıbrıs sorunu tarihindeki en uzun çıkmazın, en uzun süreli durgunluğun DİSİ Hükümeti döneminde yaşandığını vurguladı. Aradipu Halk Örgütleri binasında yapılan siyasi bir etkinlikte konuşan Stefanos Stefanu aynı zamanda düşük gelirli emeklilerin sorunlarına da değindi ve “Biz, Hükümetin halkın sorunlarına çeşitli yollarla yardımcı olmaya gerektiğini söylerken, Hükümet umarsızca ıslık çalıyor, konuyla ilgilenmiyor, sosyal duyarlılıktan yoksun olduğunu her fırsatta ortaya koyuyor” dedi.

AKEL Genel Sekreteri “Belirli ve hedefli önlemler almak yerine -ve hele de Kıbrıs Türk toplumu liderliğinde Kıbrıslı Türk bir yurtsever varken- K/Türk lider değişene kadar uzatmalara oynadık. Sonunda, işte şimdi Kıbrıs Türk toplumunun liderliğinde bir taksimci var” diyerek Anastasiadis – DİSİ Hükümetini suçladı.

Türkiye’nin oluşan koşullar içerisinde iki devlet mantığını araç olarak kullanarak kendini aklamaya çalıştığını söyleyen Stefanu, “Yavaş yavaş hem karada hem denizde işgalin oldubittilerini yaratıyor ve güçlendiriyor. Denizde Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde, karada ise Mağusa kapalı bölgesini açmakla” dedi.

*

“Grivas Müzesine tek kuruş dahi yok”

AKEL yarın Çarşamba günü saat 18.30’da Grivas Müzesini protesto mitingi düzenleyecek. PEO binasının önünde gerçekleştirilecek olan etkinlikte AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu bir konuşma yapacak.

*

“Pahalılıkla mücadele Andreas Mavroyannis için acil önceliktir”

“Kıbrıs ekonomisi ve onun bir uzantısı olarak da toplumumuz büyük pahalılık dalgası karşısında korunmasız bırakılmıştır” şeklinde vurgulayan Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis pahalılıkla mücadele ve yurttaşlara insan onuruna yakışır bir yaşam için 7 belirli önlem açıkladı.

*

“AKEL: Orfeas barikatında sözde devleti kınama eylemi”

AKEL dün yaptığı duyuruda, "Sahte devletin ilan edilmesinin bu yılki yıldönümü, ülkemizi ve Kıbrıslıları zor durumda bulmuştur" dedi. AKEL bu akşam saat 19.00'da Orfeas barikatında ilanı kınayan bir etkinlik düzenliyor.

*

Alithia gazetesinden:

“Averof’tan erişilebilir konut ve uygun fiyatlı kira hedefli üç önlem”

DİSİ Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Averof Neofitu dün Ledras Caddesi ve Platia Faneromenis’teydi.

Averof Neofitu ailelerin desteklenmesine, erişilebilir konut ve uygun fiyatlı kiraya yönelik 16 eksen önerisini sunduktan sonra parti yetkilileri ve eşi ile birlikte Faneromeni meydanına doğru yürüyerek oradaki gençlerle sohbet etme fırsatını buldu.

DİSİ Başkanı orada “Gençlerimize erişilebilir konut ve uygun fiyatlı kira hakkını vermek bizim görevimizdir. Bu yüzden de üç belirli önlem alacağız. Öncelikle genç çiftlere ekonomik destek uygulamasını kent bölgelerini de kapsayacak biçimde genişleteceğiz. İkincisi, devlet ve özel sektörün işbirliğiyle onlara sosyal konut olanağı sağlayacağız. Üçüncüsü de tüm sosyal konut yapılarını Kıbrıs Arazi Kalkındırma Kurumu kapsamına alacağız.

*

“Savunmasız gruplara yönelik yasa önerisi – İnsan Hakları Komisyonunda hamilelere yönelik itirazlar – Attalidu “Hamilelik en riskli iş gibi ortaya konuyor – Şimdi de engellilikmiş gibi göstermeye çalışıypruz. Karşıyım” dedi.

DİSİli milletvekili Savia Orfanidu ve DİKO milletvekili Hristiana Erotokritu’nun, kamuya ve özele ait alanlarda savunmasız gruplara öncelik tanınmasına yönelik önerileri Pazartesi günü Meclisin İnsan Hakları Komisyonunda ele alındı.

Tartışma sırasında AKEL milletvekili İrini Haralambidu ve Ekologlar - Yurttaşlar İttifakı milletvekili Aleksandra Attalidu savunmasız gruplara hamilelerin de dahil edilmesine karşı çıktı. İki kadın milletvekili hamileliğin bir engellilikmiş gibi gösterilmemesi ya da engellilik haline getirilmemesi gerektiğini ifade etti. Tartışmada ayrıca yasanın ihlal edilmesi durumunda kesilecek cezanın 500 avro olması önerisine de gerek komisyon üyeleri gerekse de toplantının davetlileri tepki koydu.

Öneri dört kasanın hizmet verdiği bir devlet dairesi veya özele ait hizmet birimlerinde kasalardan birinşn savunmasız kişilere hizmet vermesini öngörüyor. Savunmasız gruplara dahil edilenler ise engelli kişiler, hamileler ve 75 yaş üstü emeklilerden oluşuyor.

*

Politis:

“Doktorların grevi iptale doğru gidiyor – Hacipandela’nın önerisi arayı buluyor”

Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela’nın devlet doktorlarının meslek sigortası talebi konusunda getirdiği öneri öyle görünüyor ki tatmin edici bulundu. Devlet doktorları Perşembe günü üç saatlik greve gitmeye karar vermişti. Kıbrıs Devlet Doktorları Derneği PASYKI bugün konuyla ilgili karar alacak.

*

“Bankalar – Faiz artışları kâr getirecek”

Kredi Değerlendirme Kuruluşu Moody’s faiz artışlarının, Kıbrıs bankalarının diğer Avrupa bankalarıyla arasındaki mesafeyi kapatarak kâr gücünü artırmalarına olanak veeceğini açıkladı.

*

Filelefteros’tan kısaca...

“Trafik kameraları döneminde 36 ölüm”

Bu yıl Limasol’da trafik kurbanlarının sayısı geçen yıla kıyasla hemen hemen ikiye katlandı.

*

“Sahte devletin 39 yılı”

Türkiye ve işgal rejimi sahte devletin tanınmasına yönelik sistematik hamleler yapıyor.

*

Sağlık Genel Sistemi Komiseri engelli kişilere eşit muamele sağlamanın devletin görevi olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 15 Kasım 2022 - 14:39

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand