basın özetleri 14.11.22

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde Başpiskoposluk tahtının yeni sahibinin seçilmesi için yapılacak olan seçimler ve telefon dinleme skandalı ile ilgili gelişmeler ana haberler olarak yer alıyor.

*

Filelefteros

Filelefteros gazetesi, Haravgi gazetesiyle birlikte ana haberini telefon dinleme skandalına ayırmış olan gazetelerden biri.

“Kıbrıs için ısrar ediyorlar – Avukat Sinka her türlü ilişkiyi reddetti – Yunan To Vima gazetesi Kıbrıs pasaportlu bir iş adamının Yunan Milli İstihbarat Teşkilatı EYP’e Predator yazılım sisteminin satışı ile alakalı olduğunu yazdı” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

To Vima gazetesi, dün yayınladığı yeni bilgilere dayanan bir haberle, yaz döneminden bu yana Yunanistan’ın gündemini meşgul eden Predator yazılım sistemi meselesinde Kıbrıs’ın aktif rol sahibi olduğu konusunda ısrar etti. Haberde Kıbrıs pasaportlu iş adamı Abraham Şahak Avni’nin 2019 yılının Eylül ayında, telefon dinleme yazılım sistemi Predator’un satışına sözleşme sağlanması amaçlı olarak, Yunan milli istihbarat sevisiyle görüşmeler yaptığını yazıyor. To Vima’nın haberine göre Şahak Avni aynı zamanda yine EYP’le sözleşme imzalanmasının başarılması hedefiyle Yunanlı işadamları ile de görüştü. Avukat Aleksandros Sinka Şahak Avni’yle tanıştığını kabul etti ama Predator’la herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti. Filelefteros Şahak Avni ile Tal Dilian’ın Kıbrıslı temsilcilerinden resmi görüş istedi.

*

Konuyu ana haber olarak veren ikinci gazete Haravgi. Gazetenin ön sayfasından haberi aktarıyoruz.

“Casusluk skandalıyla ilgili kapsamlı ifşaatlar – Averof Neofitu’nun şahsi dostu Avni'nin olaya karıştığı kesin.

2020 baharından itibaren Yunanistan'da Intellexa şirketinin kurulması, Yunanistan-Kıbrıs köprüsünün önemli bir parçasıdır.

Avukat Aleksandros Sinka, Avni'yi Kıbrıs'taki diğer faaliyetlerinden tanıdığını To Vima'ya itiraf etti.

Mavroyannis, vatandaşların özel hayatının ve kişisel verilerinin korunmasının pazarlık konusu olmadığını vurguladı.

*

Başpiskoposun halefinin seçilmesiyle ilgili ana haberler

Politis gazetesi:

“Saint Sinod üyeleri başpiskoposluk seçimlerinin yeni yıla sarkacağını düşünüyor - Saint Sinod’un bugünkü toplantısında seçim sürenin uzatılması önerilecek”

Kilise Şartının belirlediği süreler temelinde, 18 Aralık’a kadar aday üçlüsünün seçilmesi gerekiyor. İtirazlar olmadığı takdirdeyse Saint Sind 21 Aralık günü yeni başpiskoposu seçecek.

Ancak takvimlerin darlığı ve beklenen Noel yortusu nedeniyle hatalardan ve atlamalardan kaçınılması amacıyla, halk seçmen sandıklarının kurulmasının 8.1.23 tarihine ertelenmesine yönelik bir öneri sunulması bekleniyor.

Saint Sinod’un toplantısı seçim öncesi dönemin başlaması anlamına gelecek. Üçlü aday grubuna girecek favori isimlerin ise Limasol Metropoliti Athanasios ile Tamasos Metropoliti İsais olduğu kesinleşti. Üçüncü aday isminin ise ya Baf Metropoliti Yeoryios’un ya da Omorfo Metropoliti Neofitos’un olması bekleniyor.

*

Alithia gazetesi aynı konudaki ana haberini “Doğu ile Batı savaşı Kiliseye aktarılıyor – Aday üçlüsünde hangi isimlerin girmeyi başarabileceği konusunda kağıt üzerinde hesaplar, anketler ve senaryolar yapılıyor”

Merhum Başpiskopos Hrisostomos, ölümünden önce, başta Kıbrıs Kilisesinin Batı cephesinde kalması hedefiyle, Saint Sinod’a halefi olabilecek adayların isimlerinin yer aldığı bir tercih listesi verdi.

Ekümenik Patrik Bartolomeus’un Merhum Başpiskopos’a verdiği değerin bir göstergesi olarak, Cumartesi günü Kıbrıs’a gelmiş olması, Başpiskopos’un, ölümünden sonra da devam eden Kıbrıs Kilisesinin seçim sürecindeki merkezi rolünü güçlendirdi.

Bir kilise kaynağı, yapılan anketlere dayanarak, aday üçlüsündeki ilk iki ismin Limasol Metropoliti Athanasios ile Tamasos Metropoliti İsaias olacağının kesinleştiğini belirtti.

Limasol Metropolitinin adaylığını destekleyenlerin, Merhum Başpiskoposun adaylarının ekarte edilmesi hedefiyle Omorfo Metropoliti Neofitos’un adaylığını maddi olarak destekleyeceği öğrenildi.

Seçkinler cephesinde ise, aday üçlüsüne girecek adayın olasılıklarını artırmak maksadıyla bir tek adaylığın desteklenmesine yönelik uzlaşma çabaları harcanıyor.

Filelefteros gazetesinin ilgili haber başlığı “Başpiskoposluk seçimleri için, beyaz duman olacak”

Haravgi’ninkiyse “Saint Sinod Başpiskoposluk seçimlerine dair bugün karar veriyor” şeklinde.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia’dan

“Glafkos Kliridis’i dokuzuncu anma töreni – Averof: Onu DİSİ’yi kurmaya sevkeden ilke ve değerlere bağlı kalmaya kararlıyız”

Nikos Anastasiadis: Glafkos Kliridis’i onurlandırmak, ancak, onun kurmuş olduğu bu partinin birlik içinde, güçlü ve ciddi kalmasını sağlarsak başarılabilir.

Keti Kliridis: Babam için en iyi anma töreni, DİSİ'nin birlik içinde korunmasıdır.

Takis Kliridis: Onun hatırası bugün bize, Büyük Liderlere, halka ilham kaynağı olabilecek ve onları refaha götürebilecek liderlere ihtiyacımız olduğunu dikte ediyor.

*

Haravgi gazetesinden:

“KTÖS Genel Sekreteri: Kıbrıslı Türkler izolasyondan çıkmak istiyor – Ankara tehdidini hisseden öğretmen sendikaları bir dizi önlem önerdi”

Kıbrıs Türk öğretmen sendikalarının ziyareti ve Avrupa parlamenterleri Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yeoryiu ile görüşmeler çerçevesinde Brüksel’de bulunan Kıbrıslı Türk öğretmenler sendikası KTÖS'un Genel Sekreteri Burak Maviş, diğer tüm vatandaşlar gibi, AB'nin tüm hak ve politikalarından Kıbrıslı Türklerin de yararlanabilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Haravgi gazetesine konuşan Murat Maviş ayrıca Kıbrıslı Türklerin AB pratiklerine dâhil olmasını kolaylaştıracak çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ve Kıbrıslı Türk öğretmenlerin AB yetkilileriyle bu yöndeki diyaloğa devam edeceğini ifade etti. Maviş ayrıca AKP’nin Kıbrıslı Türkleri ekonomik, politik ve sosyo-kültürel bağlamda bastırma girişimlerine devam ettiği bir dönemde, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye 2021 raporuna dikkatleri çekmek istediklerini söyledi.

*

“Çalışma Bakanlığı ile sendika örgütleri arasında hayat pahalılığı ödeneği tartışmaları başlıyor”

Çalışma Bakanı Kiryakos Kuşos bugün, hayat pahalılığı ödeneğinin yüzde yüz oranında geri getirilmesi konusuyla ilgili olarak, sendika örgütleri ve işveren örgütleri ile ayrı ayrı görüşmelere başlıyor. Çalışma Bakanı ilk görüşmeyi bugün PEO sendikasıyla yapacak. İlgili takvimin sona erdiği Noel öncesine kadar olan süre içinde rızaya dayalı bir anlaşmanın bulunmasına yönelik şartların oluşturulması hedefiyle görüşmeler hafta boyunca devam edecek.

*

“Merkez hapishanesindeki cinayetle ilgili bir kişi daha tutuklandı”

Kıbrıs polisi, 27 Ekim’deki Tansu Çıdan cinayetiyle ilgili bir kişiye daha kelepçe geçirdi.

35 yaşındaki yeni sanık Pazar akşamı tutuklandı ve bugün diğer 11 sanıkla birlikte mahkeme karşısına çıkarılacak.

Sanıklardan bazılarının itirafta bulunduğu ve maktulün yakın dostu ve koğuş arkadaşı olan Türk mahpusu, Çıdan’a işkence eden ve ölümcül darbeleri indiren kişi olarak gösterdiği belirtildi.

*

Filelefteros gazetesinden kısaca bazı haberler:

“Taşınmaz mal fiyatları nereye gidiyor?”

İnşaat maliyetine gelen zamlar ama aynı zamanda da düşük mevduat faizleri karşısında konuta yatırımın tercih oluşturması yüzünden kredi faiz artışları konut fiyatlarını etkilemedi.

*

“2023’te de pahalılık canavarı hayatta olmaya devam edecek”

Enflasyon canavarı kolay kolay ölmeyecek, ekonomilere eziyet etmeye devam edecek. Avrupa pahalılık kıskacında. Avrupa komisyonu raporunda son derece yüksek belirsizlik öne çıkıyor.

*

Kıbrıs Rum gazeteleri İstanbul’da meydana gelen patlama olayına da yer veriyor. Haber başlıklarını aktaralım s d.

Filelefteros:

İstanbul’da ölümcül patlama

İstiklal Caddesinde meydana gelen patlama geride 6 ölü 53 yaralı bıraktı. Türk makamları terörist saldırı olduğu açıklaması yaparken Tayyip Erdoğan suçluların bunu pahalıya ödeyeceğini vaat etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre patlamanın kurbanlar arasında Helenler yoktu.

Türk makamları patlama noktasıyla ilgili görüntülerin yayınlanmasını yasakladı.

Patlama yolun kalabalık olduğu bir anda meydana geldi.

Politis:

İstanbul’un göbeğinde ölümcül patlama

Türk Cumhurbaşkanı Taksim Meydanındaki patlamayla bir kadının ilişkili olduğunu açıkladı

Haravgi:

İstanbul’un merkezinde “terör kokulu” ölümcül patlama – Geride ölü ve yaralılar bırakan patlama İstanbul’da dehşet saçtı

*

Alithia:

İstanbul’da katliam - Erdoğan “terör kokusu var” dedi – Olayla ilgili olarak bir kadın mikroskop altında

Son Güncelleme: 14 Kasım 2022 - 14:13

Son Haberler

31 Ocak
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
35 yaşındaki Rusya uyruklu kadın Limasol - Baf anayolunda yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.
14:46
Meteoroloji Dairesi yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış için sarı alarm yayınladı.
14:45
Nuris: Soruşturma görevlisinin Kıbrıs Türk mallarının kötü yönetildiği iddiaları hakkındaki raporunu Başsavcı'da.
14:23
Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranlarını yeniden %0,5 artırıyor.
14:22
Tüm haberler

Video on Demand