basın özetleri 11.11.22

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ana haber olarak öne çıkan ilk konu zorunlu konut satışlarıyla ilgili gelişmeler.

*

Ana haberinde zorunlu satışlarla ilgili gündemi ele alan gazetelerden bir tanesi Filelefteros. “Zorunlu mülk satışlarını dondurdular – Karşıydılar ama evet oyu verdiler – Muhalefet “Hükümetin ataleti bize başka seçenek bırakmadı” dedi” başlıkları altında ana haberinde şöyle yazıyor:

Muhalefet kırmızı krediler için en ideal çözüm olmadığını kabul ettiğini belirterek zorunlu konut satışlarını 2023 Ocak ayı sonuna kadar dondurdu. Muhalefet seçim öncesi döneminde almış olduğu dünkü kararıyla Hükümete diş göstermiş oldu. Muhalefet partileri sonunda ittifak sağlamış olmakla birlikte, bundan önce DİKO ve EDEK zorunlu satış mahkemesinin devreye girmesine yönelik yasa tasarısının acilen oylamaya sunulmasını istediğinde karşı karşıya gelmişlerdi. Muhalefet Hükümetin ataleti nedeniyle başka çıkar yolu kalmadığı için bu karar yönünde hareket etmek zorunda kaldığını ifade etti. DİSİ yeni düzenlemeyle kredilere faiz bineceğini savundu.

*

Haravgi gazetesinin de ana haberi aynı konuyu ele alıyor.

Başlıklar şöyle: “Μeclis zor şartlar altında zorunlu satışları hedefli olarak erteledi – Düzenleme 13 oya karşı 34 oyla kabul edildi ama öncesinde bin bir zorluğun içinden geçti”

Habere göre AKEL artan faizlerin ödenemeyen kredilerin meblağlarının artmasına yol açacağı konusunda uyardı ve zorunlu satışlar çerçevesinde değişiklikler yapılmasını talep etti.

DİSİ bir kez daha bankaların çıkarlarını destekledi. Oyun çevirme girişiminde bulunan EDEK ve DİPA’nın ise bu çabası başarısız oldu.

“Taksit karşılığında kira” planı gitgide zemin kaybediyor. Plana dâhil olmak isteyenler tapusunu Kıbrıs Mülk İdaresi Şirketi KEDİPES’e devrederek kendi mülklerinde kiracıya dönüşecek.

*

Alithia gazetesinin de ana haberi zorunlu satışlarla ilgili gelişmeler:

“Yeni zorunlu satış ertelemesi Meclisten geçti – Nikos Hristodulidis Meclis Grubu Meclisteki ilk soğuk duşunu tattı”

Yeni düzenlemeye DİSİ hariç tüm diğer partiler evet dedi. Ekonomi Bakanı Alithia’ya yeni düzenlemenin, Avrupa fonundan 85 milyon avronun alınmasını muhtemelen etkileyeceğini söyledi.

DİKO’nun mali anlaşmazlık konularının bölge mahkemesi düzeyinde çözülmesine dair yeni yargı yetkileri verilmesi önerisinin yeniden sunulmasına dair önerisi, Hristodulidis grubu hariç, tüm partiler tarafından reddedildi.

“Grubun” tamamının DİKO önerisinin sözlü olarak yeniden değiştirilmesi önerisi ise yine reddedildi. Zaharias Kulias öneriyi çok karmaşık olarak nitelendirdi.

*

Politis gazetesi ana haberini “Savunma Bakanlığı 70 avroluk sadakayla işi çözdü – Cinsiyet eşitsizliği kurbanı kadın astsubaylar deliye döndü” başlıkları altında veriyor. Şöyle yazıyor:

İdari komiser, 5., 6. ve 7. serideki kadın astsubayların aleyhine, uzun süredir ve kesintisiz biçimde devam eden cinsiyete dayalı negatif ayrımcılığın sonuçlarını ortadan kaldırmak için bağlayıcı bir tavsiyede bulunmak niyetinde.

Kadın astsubaylar, iki terfiinin sağlanmasını ve uğradıkları zararın maddi olarak tazmin edilmesini talep etti. Ancak bir iyi niyet göstergesi olarak yumuşayan kadın astsubaylar kendilerine iki kademeli bir maaş artışı yapılmasını ve terfi taahhüdü verilmesini teklif etti.

Savunma Bakanı'nın önerileri tüm etkilenen astsubaylarca reddedildi. Kadın astsubaylar kendilerine karşı yapılan adaletsizlik ortadan kalkana kadar dinamik seferberliği sürdürmek niyetinde olduklarını açıkladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesinden:

“200’den fazla yetkili “nerden buldun” formunu yatırmadı – Üçlü Komite dün isimlerini yayınladı”

Listede Bakanlık genel müdürleri, Cumhurbaşkanlığı İnsani Konular Komiseri, belediye başkanları ve Belediye Meclis üyeleri/ ve yarı resmi devlet kuruluşları yönetim kurulları üyeleri bulunuyor.

Bedel ağır. Kimi durumlarda 5 bin avroya kadar çıkıyor. Ayrıca gecikmenin devamı halinde cezaya gün başına 100 avro biniyor.

*

“Oktay’ın sanrıları ve CTP'nin iki bölgeli iki toplumlu federasyon yanıtı”

Türk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “kktc’ye, kkatv’nin bağımsızlığına, bu mühre karşı olanlar, karşılarında Türk devletini, kktc devletini bulacaklar. Bu konuyu sonuna kadar takip edeceğiz” dedi. Cumhuriyetçi Türk Partisi “Kıbrıs’ın kuzeyinde alınacak her inisiyatifin Kıbrıs Türk halkının iradesine dayanması gerektiğini” savundu.

*

Haravgi gazetesinden:

İlgili haberi Haravgi gazetesi şu başlıklarla veriyor:

Cumhuriyetçi Türk Partisi iki toplumlu iki bölgeli çözümde direniyor – CTP’den Fuat Oktay’a iki devlet çözümüne yönelik net mesaj”

*

“Grivas anıtına gerek yok, Beşparmak manzarası onu hatırlatmaya yetiyor”

EDON, Kıbrıs’ın yok edicisi Georgios Grivas'ın müzesinin kurulmasının tasarlandığı alana müdahale etti. EDON alanın korkuluklarına Grivas ve EOKA B'nin maskeli adamları tarafından katledilen kişilerin fotoğraflarının yanı sıra darbenin ve 48 yıldır esir tutulan Beşparmakların fotoğraflarının olduğu bir pankart yerleştirdi.

*

“Telefon takipleri konusunda DİSİ ve Hükümete yeni sorular”

AKEL'in Βasın Sözcüsü Yorgos Kukumas dün yaptığı açıklamada, karanlık ve tehlikeli telefon dinleme olayıyla ilgili olarak hükümete ve DİSİ'ye yönelik sorulara her gün yenilerinin eklendiğini belirtti ve partinin, telefon izleme ağının ortadan kaldırması yönündeki tutumunu yineledi.

*

“Kıbrıs Çevre Hareketi Andreas Mavroyannis’i destekliyor”

Andreas Mavroyannis’in adaylığını desteklemeye karar veren Kıbrıs Çevre Hareketi üyelerine ve hareketin dostlarına bir çağrı yaparak çevreye ve insana öncelikler listesinin ilk sıralarında yer verenlerin Mavroyannis’i desteklemesini istedi.

Kıbrıs Çevre hareketinin ilgili açıklamasında “Hareket Mavroyannis'in çevre ve ekolojik kuruluşlarla yaptığı son görüşmede geliştirdiği politikanın eksenlerini inceledi ve Kıbrıs sorunundaki çıkmazların aşılması için, ülkenin ilerici bir yolda ilerlemesi için, birleşmiş bir Kıbrıs’ta sürdürülebilir çevresel kalkınma için tüm garantilere sahip adaylığın bu olduğuna karar verdi” deniyor.

*

Filelefteros gazetesinden bazı haberler:

“Su temini şebekesi için milyon avroluk maliyet – Tüketicinin sırtına binecek”

Lefkoşa’nın su temini şebekesinin bakım çalışmalarını öngörmediler, maliyeti gelecek kuşakalr sırtlanacak.

*

“Dükkan sahipleri Makarios Caddesini gömdünüz diye bağırırken Ulaştırma Bakanlığı “Makarios’u Champs-Elysees ve Oxford Street standartlarına çektik” diyor”

Otobüs yolu uğruna özel araçlara kapatılan Makarios Caddesinin güney bölümündeki dükkanların sahipleri sert tepkiler gösterdi. Bakanlığın “Makarios Caddesi planının Champs-Elysees ve Oxford Street standartlarına göre yapıldığı şeklindeki açıklaması dükkan sahiplerinin tepkilerinin daha da yükselmesine yol açtı.

Dün Meclisin Ulaştırma Komisyonunda yer alan tartışmada dükkan sahipleri, şu anda kimsenin Makarios’a nerden girildiğini nerden çıkıldığını bilmediğini, tam bir kaos yaşandığını dile getirdi ve caddenin çalışmalar sona erinceye dek özel araçlara çift yönlü açılmasını ve bu arada çalışmaların da hızlandırılmasını talep etti. Dükkanların kapanmak zorunda kaldığı belirtildi ve yolun araçlara kapatılmasının halkı mallere ittiğini söyledi.

Bakanlık Makarios Caddesiyle ilgili planların değişemeyeceğini zira çalışma Avrupa Birliği desteğiyle gerçekleştirildiğinden yeşil dolaşım çerçevesinde bir düzen kurulduğunu ve bu çerçevede üç ayda bir egzoz gazı yayılımının kontrol edildiğini belirtti. Bakanlık temsilcisi ayrıca araba dolaşımının yüzde 20 artmış olduğunu ve trafikte bekleme süresinin azaldığını söyledi ve şu anda Makarios Caddesinde dört otobüs hattı bulunduğunu ve günde 220 güzergâh yapıldığını ekledi.

Ulaştırma Bakanlığı Müdürü de özel arabaların sahip olduğu büyük avantajların sona ermesi ve dolaşımın kitle ulaşım araçlarına kayması gerektiğine vurgu yaptı.

*

“Aday seçim büroları oy havuzları tespitine girişti – “Düşünceli kararsızlar grubunu okumaya ve onlara yaklaşmaya yöneldiler”

Bugünlerde Başpiskoposun ölümü nedeniyle çalışma ritimlerini düşürmüş olan üç ana adayın seçim ofislerine göre “Önümüzdeki üç ay çok şeyi değiştirebilecek kadar uzun ama saniye kaybetmeye yer olmayacak kadar da kısa bir süredir”.

Durgunluk dönemini seçmeni ve anket sonuçlarını okumak için değerlendiren adayların ofisleri toplumda siyasi düşünceye sahip olup henüz kime oy vereceğine karar vermemiş kalabalık sayıda seçmenin olduğu tespitini yaptı. Partiler oylarını toparlamak için kolları sıvadı. DİSİ’nin oylarını toparlayabilmesi otomatikman Nikos Hristodulidis’in adaylığının zayıflamasına yol açacak.

Bu arada Kıbrıs Ziraat Derneği Averof Neofitu’nun adaylığını destekleyeceğini açıkladı.

Kıbrıs Çevre Hareketi ise yönetim kurulunun Andreas Mavroyannis’in yanında yer almaya karar verdiğini açıkladı. Hareket Mavroyannis’in Kıbrıs sorunu, toplum, ekonomi, çalışma ilişkileri, hukuk devlet ve çevre konularındaki görüşlerini incelediğini ve onu desteklemeye karar verdiğini bildirdi.

Bu arada AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu partisinin Çarşamba akşamı Larnaka’da gerçekleştirdiği siyasi toplantıda DİSİ’ye sert bir biçimde saldırarak “Büyük skandalların DİSİ’de etik eksikliği olduğunun göstergesi olduğunu” dile getirdi.

Son Güncelleme: 11 Kasım 2022 - 14:19

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand