basın özetleri 01.11.22

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi “DİSİ’nin cumhurbaşkanı adayı var, o da Averof’tur – Annita partinin seçimlerine olan bağlılığını belirterek tavrını netleştirdi” başlıkları altında veriliyor.

Alithia gazetesinin elde ettiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Averof Neofitu’ya bir cevap mektubu gönderecek.

Politis gazetesinin yaptırdığı anketten ve bir Anita Dimitriu adaylığının her iki turu da kazanarak partiyi zafere götürdüğünü gösteren sonuçlarından sonra, DİSİ’de Averof Neofitu’nun adaylığını geri çekeceğine dair ortaya çıkan yeni senaryoları reddediyorlar.

Anita Dimitriu dün Politis’e yaptığı bir açıklamayla “Ben demokratik ve kolektif işlemlerle Averof Neofitu’yu aday olarak seçen DİSİ’ye aitim. Bu seçime en ideal seçim olarak saygım ve desteğim sonsuzdur” dedi.

Yeni anketin başta Hristodulidis’in yüzde 24’e düştüğünü gösteren sonuçlarını diğer siyasi çevreler değerlendirmekten kaçındı.

Anket Meclis Başkanı Anita Dimitriu’nun tüm yurttaş kategorileri arasında sahip olduğu yüksek popülariteyi teyit ediyor.

*

Filelefteros gazetesi de ana haberinde aynı konuyu ele alıyor.

”Bulutları dağıtmak için koşturuyorlar – Seçim yolunda DİSİ merkezinde yeni toz bulutları – DİSİ yetkilileri Anita Dimitriu adaylığının söz konusu olduğu bir B planı yok diyorlar” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Seçim kampanyasının kritik bir anında DİSİ’nin üstünü yeni bir toz bulutu kapladı. Odak noktasında Anita Dimitriu’yu aday olarak gösteren B Planı tartışmaların gündemine geri geldi. Gerek Averof Neofitu’nun seçim bürosu gerekse de parti ilgili haberlerden sonra oluşan bulutları dağıtmaya çalıştı. Her iki taraftan da partinin 11 aydır aynı çizgiyi izlediğini, B Planı gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı. Anita Dimitriu DİSİ’nin almış oldğu kararlara olan saygısını dile getirdi.

*

Haravgi ve Politis gazeteleri izleme yayılım sistemleriyle ilgili gelişmelere ayırıyor ana haberlerini.

Politis gazetesi:

“PEGA van casus tipi araçla ilgili fiyaskonun hesabını soruyor – DİSİ ile Yeni Demokrasi partilerinin Dilian’ın şirketinin Atina’ya taşınmasındaki rolü araştırılıyor” başlıkları altında gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

İsrailli şirketin bundan iki hafta önce habersiz yüzlerce yurttaşın telefonlarını bloke ederek yazılım sisteminin gücünü sergilediği ortaya çıktı. Birbiriyle rekabet içinde olan şirketlerin hangi yasal çerçeve içinde hareket ettikleri belli değil.

Kıbrıs Cumhuriyeti Adalet Bakanı Stefi Draku ve İntellexa şirketi yetkilisi Tall Dilian Avrupa parlamentosu PEGA parlamenterlerinin çağrısına cevap vermeyi reddetti. Komite başsavcı ve Wispear şirketinin siyah van aracı hakkında araştırma yapan ve rapor hazırlayan hukukçu İlias Stefanu’yu görecek.

Yunanistan’ın To Vima gazetesinde yayınlanan bir röportaj, Averof Neofitu’nun yakın çalışma arkadaşı DİSİ’li bir yetkiliyi, Yunanistan Hükümeti ve Yeni Demokrasi Partisi ile görüşen ve Dilian’ın Atina’ya taşınması için aracılık yapan kişi olarak işaret ediyor.

*

Haravgi gazetesi aynı konudaki ana haberini “Yönetenlerden, telefon izleme olaylarına dair, kulakları delen suskunluk – Avrupa parlamentosunun Araştırma Komitesi PEGA bugün Kıbrıs’a geliyor”

PEGA Hükümet yetkilileri, hukukçu bilirkişiler, NGO temsilcileri ve gazetecilerle görüşecek.

İsrailli casusların Averof Neofitu’nun ofisine müdahale etmesini istemek için başvurduğuna dair bilgiler. Olayla ilgili olarak Averof Neofitu’nun eski bir çalışma arkadaşı ve avukatın da adı geçiyor.

Andreas Mavroyannis: İzlemelerin tüm karanlık yönleri kesintisiz ve tam bir biçimde araştırılsın

Avrupa Parlamentosu'nun soruşturma komitesi PEGA Pegasus ve benzeri takip yazılımlarının kullanımını araştırmak üzere öğleden sonra Kıbrıs'a geliyor.

Komite üyeleri, ülkemizde iki günlük kalışları süresince, Başsavcı, Ticaret Bakanı ve Dijital Politika Bakan Yardımcısı ile görüşecek. Bilgilere göre, PEGA'nın başsavcıdan müfettiş Ilias Stefanu'nun van tipi casus aracı olayıyla ilgili raporunun sonuçlarını istemesi ve İlias Stefanu ile de ayrıca görüşmesi bekleniyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları

Filelefteros:

“Ayios Yeoryios Alamanu’da keyfi girişimler – Limasol Kaza Amirliği önlemler aldığını açıkladı – Çevre Örgütleri federasyonuna göre Akdeniz foku ve meyve yararası doğal ortamın hemen yanında yasadışı inşaatlar yapılıyor”

Kıbrıs Çevre örgütleri Federasyonu OPOK’un, Limasol Kaza Amirliğinin Limasol kazasının Monagruli köyündeki Ayios Yeoryios Alamanu konumunda yapılan yasadışı ve keyfi inşaat müdahalelerine ilgisizlik ve/veya tahammül gösterdiğine dair şikayetlerinden sonra, Kaza Amiri Marios Aleksandru Filelefteros gazetesine yaptığı açıklamada, makamının yol ve inşaat yasalarının tüm mevzuatı temelinde, yasadışılıkların sona erdirilmesi amacıyla işlemler başlattığını belirtti.

OPOK Akdeniz foku ile türü tükenme riskiyle karşı karşıya olan Mısır meyve yarasasının bulunduğu ve 2020 yılında Tarım, Zirai Kalkınma ve Çevre Bakanlığı tarafından düzeltilen bir doğal ortamın keyfi müdahalelere ve inşaatlara maruz kaldığına dair şikayette bulunmuştu. Söz konusu yasa dışı müdahaleler deniz mağarasının girişine 220 metre, kayalıkların açılım noktasına 240 metrelik bir mesafede yer alıyor. Söz konusu doğal ortamınKavo Pile’den Limasol Burnu’na olan mesafe içindeki bölgenin en önemli deniz mağarasını oluşturduğu bildirildi.

Çevre Örgütleri Federasyonu OPOK 2021 yılının Temmuz ayında Limasol Kaza Amirliğine ortama müdahalelerle ilgili şikayetlerde bulunmuş ancak Amirlik gerekli hiçbir girişimde bulunmamıştı.

*

“Kokkinotrimitya kaynayan kazan”

Parmaklıklı çifte duvar

Otoyolun etrafı sarılıyor

Işıklandırma ve devriye çalışmaları yapılıyor

Acil Önlemler İhtiyacı – Göçmenler sorununa 10 milyon avro - Κısa bir süre önce Purnara Göçmen kampında meydana gelen olaylarıν hemen ardından İsviçre’yle yapılan göçmenler idaresi anlaşması nefes almamızı sağlayacak.

*

“Pahalılık faiz maiz dinlemiyor – Enflasyon şahlanarak yükseliyor”

Enflasyon Ekim ayında da yükselmeye devam etti. Faiz artışları onu durduramadı.

*

Haravgi gazetesinden:

“Ne iki devlet ne de yakınlaşmaların altını oyan yeni fikirler – DİKO, EDEK ve UBP’nin katımadığı KRum ve KTürk partileri toplantısı”

Ledra Palas’ta Slovakya Büyükelçiliği himayesi altında yapılan K/Ρum ve K/Türk partileri arasındaki toplantıda, AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Federasyon çözümüne kuşkuyla bakanlar dahi, bunun iki toplum arasında karşılıklı anlaşmaya varılmış tek ortak nokta olduğu gerçeğini göz ardı edemiyor” dedi. Stefanos Stefanu toplantıda “Geleceğe yönelik tek yol olarak iki bölgeli iki toplumlu çözüm: Ne iki devlet ne de üzerinde anlaşmaya varılan yakınlaşmaların altını oyan yeni fikirler” konulu bir konuşma yaptı.

Rum tarafından AKEL, DİSİ, Ekologlar ve Birleşik Demokratlar, Türk tarafındansa CTP, Toplumcu Demokrasi Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Sosyalist Partisi ve Demokrat Parti katıldı.

Stefanos Stefanu “Sayın Tatar’ın müzakerelerin başlaması için egemenlik eşitliğinin tanınması tezine karşı olduğumuz gibi iki toplumun merkezi hükümetin kurumlarına ve kararlarına sonuç verici katılımını istemeyen fikirlere de aynı derecede karşıyız” şeklinde vurgu yaptı. “Yaratılan bu zor koşullarda, iki toplum geleceğe yönelik belirleyici soruya yani federasyonun Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını garantiye almanın tek yolu olup olmadığı sorusuna cevap vermelilerdir” dedi ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan, siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesi dışındaki hiçbir çözümün AKEL için kabul edilebilir olmadığını söyledi.

*

“Kıbrıs pahalılık kaynaklı vergi geliri artışında birinci – Avrupa istatistik Dairesinin raporu AKEL’i doğruluyor, Hükümeti yalanıyor”

Avrupa İstatistik Dairesinin dün yayınladığı rapora göre pahalılık kaynaklı olarak devletin vergiden elde ettiği gelirlerde Avrupa üyesi ülkeler arasında birinci sırada yer aldığını ortaya koydu.

Rapor her üye ülkenin vergi ve gayri safi yurtiçi hasıla üzerinden sosyal ücretlendirme oranı açısından 2021 ile 2020 arasındaki dönemi kıyaslıyor ve en yüksek artışın Kıbrıs’ta kaydedilmiş olduğunu ortaya koyuyor. Ülkenin 2020 yılında vergiden elde ettiği gelirin Gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 34’ünü oluşturduğunu, 2021 yılında ise özellikle pahalılık nedeniyle yüzde 36’ya yükselerek 8,66 milyar avroyu bulduğunu kaydediyor.

*

Politis:

“Merkez hapishanesinde cinayet – Silah olarak bir vantilatör parçası kullanıldı”

Dün Merkez Hapishanesinin mutfak bölümünde muhtemelen vantilatöre ait bir metal nesne bulundu. Bilgilere göre masa ayakları ile kombine bir biçimde 41 yaşındaki Tansu Cidan isimli Kıbrıslı Türkün öldürülmesinde kullanılmıştı. 6 görevlinin açığa alınması önerisi yapıldı.

Bu arada hapishane çavuşu ile gardiyanların Kıbrıslı Türk mahpusun dövülerek öldürüldüğü gün yalan ifade verdiklerine dair kuşkular var. Hapishane çavuşu ve bir gardiyan o sıralarda sayım devriyesinde olduğuna dair ifadeleri kapalı devre takip sistemi tarafından doğrulanmadı. Yapılan denetimde disiplin suçları işlenip işlenmediği konusu araştırılacak. Hapishane Müdürü Anna Aristotelus “Kapalı sistem Kıbrıslı Türkün o sırada koğuş kapısında sigara içtiğini gösterdi. Soruşturma sürdüğü için bu konuda ayrıntılı bilgi veremiyorum. Ama önemli bir delil ele geçirdiğimize inanıyoruz ve bu konuyla ilgili olarak sürekli iletişim halinde olduğumuz polise teslim edeceğiz” dedi.

Son Güncelleme: 01 Kasım 2022 - 15:26

Son Haberler

31 Ocak
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
35 yaşındaki Rusya uyruklu kadın Limasol - Baf anayolunda yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.
14:46
Meteoroloji Dairesi yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış için sarı alarm yayınladı.
14:45
Nuris: Soruşturma görevlisinin Kıbrıs Türk mallarının kötü yönetildiği iddiaları hakkındaki raporunu Başsavcı'da.
14:23
Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranlarını yeniden %0,5 artırıyor.
14:22
Tüm haberler

Video on Demand