basın özetleri 07.10.22

Filelefteros gazetesinin “Bağlantı çalışmaları başlıyor – EuroAsia Interconnector, 657 milyon euroluk AB finansmanıyla Cuma günü uygulama aşamasına giriyor» başlıkları altındaki haberine göre önümüzdeki Cuma günü, Kıbrıs’a muazzam yararlar sağlayacak büyük çaplı bir vizyonun ilk önemli adımı atılıyor. Yunanistan ile Kıbrıs arasında elektrik bağlantısı sağlayacak olan EuroAsia İnterconnector’un inşa çalışmaları Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Kadri Simson ve Yunanistan Enerji Bakanı Kostas Skrekas’ın hazır bulunacağı bir törenle başlayacak. Çalışma pratikte yakın zamanda, Siemens firmasının idaresi altında ve 2027 yılında hazır olması üzere Kofinu’da başlatılacak. EuroAsia Interconnector’un çalışmaya başlamasıyla birlikte Kıbrıs’ın AB’nin tek izole enerji piyasası olma devri sona erecek ve Avrupa ülkelerinden ucuz enerji ithal etme ve yeşil enerji ihraç etme olanağına sahip duruma gelecek.

*

Politis gazetesi partilere seçimlere bir ay kala verilecek olan devlet mali yardımı konusunu ele alıyor. Politis ana haberini “Partilere seçim bayramı hediyesi – Partiler seçimlerin bir ay öncesinde 7 milyon avroluk devlet desteğini paylaşacak” başlığı altında veriyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:

Ocak ayı başlarında yani seçim kampanyasının dorukta olacağı bir dönemde, 2023 devlet bütçesi öngörülerine göre, parti kasalarına devlet desteği olarak yedi milyon avro girecek.

Bu rakamın yanısıra, 100’ün üzerindeki yardımcı çalışanın maaşlarının karşılanması amacıyla 4,2 milyon avro daha verilecek. Bu arada DİKO ve Yurttaşlar İttifakı 2021 yılında, hakları olmadan almış oldukları 325 bin avroyu devlete iade etmemeye devam ediyor.

Parti kasalarına akacak olan taze para parti desteğine sahip olmayan adayların durumunu daha da zorlaştıracak. Bu arada Sayıştay’ın partilerin seçim harcamalarına ilişkin pencerenin kapatılmasına yönelik önerisi henüz hayata geçirilmemiş olarak kalmaya devam ediyor.

*

Alithia gazetesi ana haberini “Yeni hükümete 800 milyon avroluk çeyiz – Ekonomi Bakanı Meclis Başkanına artı 500 milyon avroluk bütçe teslim etti” başlıkları altında veriyor.

Habere göre; 2022'de 321 milyonluk, 2023'te ise 463 milyon avro olacağı öngörülen bütçe fazlası var.

Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis bütçenin krizi göğüsleyebilecek silahlarla dolu olduğunu ifade etti.

Bakan «Zor zamanlardan geçiyoruz, ancak bütçe ilerlemenin garantisini veriyor” dedi.

Ekonomi Bakanı “Doğru politikalara ihtiyaç olduğunu ama bu gerekli kaynağa sahip olacağımızdan emin olduğunu” söyledi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“İnşaat malzemeleri fiyatlarındaki artışlarla konutlar ateş pahası – Kıbrıs Merkez Bankası, faiz artışları ve maaş erimesi beklentisinden dolayı alarm zillerini çaldı” başlıkları altında veriyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:

Artan inşaat maliyetleri, 2022’nin ikinci yarısında konut fiyatları artışlarının hızlanmasına neden oldu…

Yıllık bazda, incelenen üç aylık dönemde daire fiyatları %7, müstakil ev fiyatları ise %3,5 oranında artış kaydetti…

İnşaat malzemeleri fiyatları yıllık %21,9 artış kaydetti, en büyük artış ağırlıklı olarak metalik malzemelerde görüldü…

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler

Alithia gazetesinden:

“Hristodulidis fake accounts suçlamalarına tehditlerle cevap verdi”

Νikos Hristodulidis’in RİK televizyonundaki adaylar arası tartışma programında sahte sosyal medya hesaplarıyla ilgili suçlamalara cevaben "Çok şey söyleyebilirim ama söylemek istemiyorum" şeklindeki şantaj niteliğindeki yanıtı büyük yankı uyandırdı. Hele de hemen akabinde, "siyasi söylemi ele ayağa düşüren bir tartışmaya dâhil olmak istemediğini” de vurgularken. Hristodulidis ayrıca “Aeolos'un heybesini açan eylemlerden” bahsetti “Ve bunu siz de hatırlayın, bizi izleyen herkes de hatırlasın” dedi.

*

“Türk Cumhurbaşkanı: Şimdi zamanı değil – Anastasiadis ile Erdoğan Prag’da karşılaştı”

Prag’da karşılaşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan arasında kısa bir nezaket sohbeti geçti. AlphaNews.Live Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türk Cumhurbaşkanına “Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ne yapacağımızı da görmemiz lazım” dediğini ve Recep Tayyip Erdoğan’dan “Evet, görmemiz lazım ama şimdi zamanı değil” cevabını aldığını bildirdi.

Erdoğan’ın cevabı, Türk tarafının en azından bu aşamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak konusunda adım atmaya hazır olmadığı şeklinde değerlendirildi.

Diğer gazetelerin ilgili başlıkları:

Filelefteros:

Prag’daki buluşma: Erdoğan Cumhurbaşkanına “Şimdi Kıbrıs sorununun zamanı değil” dedi

Haravgi:

Anastasiadis Erdoğan’la ayaküstü sohbet etti – KYPE, Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözülmesi ve çözüm çabalarına geri dönülmesi gerektiğini söylediğini, Erdoğan’ınsa hemfikir olmakla birlikte şimdi zamanı olmadığı cevabını verdiğini bildirdi

*

“Ege’de akıl almaz trajedi”

Yunanistan’ın Lesvos ve Kithira adalarında meydana gelen deniz kazalarında 18 göçmen öldü. Yunan sahil koruma kuvvetleri yaptığı büyük operasyonda 95 kişinin hayatını kurtardı.

*

Haravgi gazetesinden:

“Andreas Mavroyannis: Bizim düşlerimizin kimliği var, idarede bulunanlarınınkilerse rakamlardan ibaret”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis geçen Çarşamba günü Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’ten canlı olarak yayınlanan adaylar arası tartışma programında yarının Kıbrıs’ına, yeni bir sayfa açan Kıbrıs’a ilişkin vizyonunu anlattı. Gençlere, üniversite öğrencilerine ve genç çiftlere erişilebilir konut ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik önlemlerden, DİSİ Hükümeti döneminde büyüyen yozlaşmadan, pahalılıktan, yurttaşların yaşam koşullarının bozulmasından söz etti.

Andreas Mavroyannis kendini halkın koruyucusu olan lanse eden diğer iki adayın yaşam koşullarının bozulmasının yarattığı sorunlarla mücadelede güya yaratıcı fikirlerle ortaya çıktığını ancak bugüne kadar pek az şey yapmış olduklarını söyledi. Mavroyannis Kıbrıs’ın pahalılığa karşı önlem almada Avrupa üyesi ülkeler arasında sondan dördüncü sırada yer aldığını vurguladı ve buna toplum olarak tepki gösterme ihtiyacının altını çizdi.

Mavroyannis ayrıca Afrodit doğal gaz yatağının keşfedilmesinin üzerinden 11 yıl geçmiş olduğu halde, Kıbrıs’ın hâlâ daha AB’nin doğal gaz kullanmayan tek ülkesi olmaya devam ettiğine de atıfta bulundu.

Andreas Mavroyannis’in hanelerin ve işletmelerin rahatlatılması amacıyla bir dizi önlem önerdi. Bunlardan bazıları elektrik ve akaryakıt fiyatları üzerindeki vergilerde indirimler, acilen fotovoltaik sistem tesis etme yolunda kademeli sübvansiyonlar, aşırı kârın vergilendirilmesi, tüketicinin alım gücünün desteklenmesi amacıyla hayat pahalılığı ödeneğine, asgari ücrete ve yüzde 12’lik kesintinin kaldırılmasına yönelik bir dizi önlem yer alıyor.

*

Dekelya İngiliz üs polisi yasadışı kuş avı yaptıkları nedeniyle yedi kişiyi tutukladı. Tutuklamalara paralel olarak ağlar, kuş taklidi mekanizmaları ve ölü kuşlar bulundu ve bunlara el konuldu. Dekelya Polis Müdürü Panikos Panayis, “Bu gibi durumlara karşı politikamız sıfır toleranstır” dedi. Ve “İngiliz üs polisi son yıllarda yasadışı kuş avını yüzde 90 oranında bastırmış olmakla birlikte sorun tamamıyla sona erinceye kadar bu doğrultudaki çabalarımız devam edecektir” şeklinde ekledi.

*

“Elektriğe yakıcı zamlar - Temel ihtiyaç ürünlerinde enflasyonun dizginlenemeyen yükselişi devam ediyor”

*

“Mavroyannis Atina’da Nikos Dendias ve Nikos Panayotopulos ile görüştü – Görüşme gündeminin odak noktasında Türk Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorunu vardı”

*

“Bağcılar bugün sokağa iniyor – Bağcılar ve tarım örgütleri Hükümetin açıkladığı ilgili önlemlerini yetersiz olarak niteledirdi ve reddetti”

*

Filelefteros’tan kısa kısa:

“UNFICYP – sözde devlet için formül aranıyor”

Birleşmiş Milletler Örgütü bir yandan Lefkoşa’ya güvence verirken öte yandan bir mutabakat memorandumuyla işgal rejimini tatmin etmenin yollarını arıyor…

*

“Okulda sigara içmek nerede olursa olsun yasak”

İster okulun kapalı mekânlarında olsun ister açık mekanda, okulda sigara içen herkes cezai suç işlemiş sayılacak.

*

“Ekonomi Bakanlığı ifşa etti: Rally’de dönen milyonlarla ilgili yanlışın nerede yapıldığı araştırılıyor”

2002 ile 2021 yılları arasındaki dönemde rally yarışını düzenlemesi için özel bir firmaya 10,3 milyon avro ödendi.

*

“Taze para… Cezalardan 10 milyon avro toplandı”

Taktik değişikliği yapan Polis, bir türlü ödenmeyen toplamda 10 bin avroluk para cezalarını, bir yıl içinde toplamayı başardı.

*

Son Güncelleme: 07 Ekim 2022 - 14:48

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand