basın özetleri 06.10.22

Alithia gazetesinin ana haberi “UNFICYP konusunda şantaj – Sözde devlet bir aylık mühlet verdi. Ya tanıyın ya gidin” başlıkları altında veriliyor. Ön sayfasında şu noktalara dikkat çekiliyor:

“Hedef, bölgenin kalkındırılması hedefiyle, BM Barış Gücünün iki askeri kamptan geri çekilmesi”

Diplomatik kaynaklar Alithia’ya barış gücünün kabul edemeyeceği bir talebin söz konusu olduğunu ifade etti.

Tahsin Ertuğruloğlu misafirperverlik bitti, ya kktc ile bir anlaşma imzalarlar ya giderler” dedi.

UNFICYP, Kıbrıslı Türklerden, anlaşma imzalanmasına yönelik herhangi bir resmi bildirim almış değil.

Dışişleri Bakanlığı vurguladı: UNFICYP’in görev şartları BM’in Kıbrıs’a ilişkin Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirleniyor. Kıbrıs Cumhuriyeti, bu emirler doğrultusunda, topraklarında Barış Gücünün konuşlandırılmasına ve mevcudiyetine rıza veriyor.

İlgili haber Haravgi gazetesinde de şu başlıklarla yer alıyor:

“Ya “devleti” tanıyın ya da gidin mesajı verdiler – Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından ve CTP’den tepkiler – UNFICYP hiçbir resmi bildirim almadı”

Filelefteros: “İşgal rejiminden UNFICYP vasıtasıyla tanınma şantajı – UNFICYP vasıtasıyla ültimatom – BM’den bir ay içinde ayrı anlaşma talep ediyor aksi halde barış gücünü kovacak – Barış Gücünün Mağusa ve Lefke’de askeri kampları var – Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı: Görev şartları apaçık – Doğuş Derya: Önce Türkiye tanısın”

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“İktidar alaycılığı aktüeryal çalışma olarak lanse ediyor – Andreas Mavroyannis’in emeklilik maaşlarına yüzde 12’lik kesinti hakkındaki görüşleri çok net”

Hükümet yüzde 12’lik kesintinin kaldırılmasının, Kıbrıs’ta ortalama yaşam süresinin 80 ile 84 yaş arası olduğunu bildiği halde 81. yaşta yapılmasını önerdi.

Andreas Mavroyannis, seçim ofisi temsilcisi Panos Parras vasıtasıyla, dün, yüzde 12’lik kesinti haksızlığının 63 yaşında erken emekli olunduğu anda kaldırılmasını önerdi. Parras karakteristik olarak “İktidarın alaycılığı aktüeryal çalışma olarak lanse ediliyor” dedi.

AKEL, partinin Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas vasıtasıyla “Nikos Anastasiadis’in “bu haksızlığın giderilmesine yönelik istişarelerin nihai aşamada olduğu” şeklindeki açıklamasının son derece yanıltıcı olduğunu zira Hükümetin önerisinin 81. yaşta kesintinin kalkması olduğunu” ifade etti ve “Konuşma sırası şimdi yurttaşlarda ve özellikle de bu haksızlığa maruz kalanlardadır” diyerek vurguladı.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Riskli bölgeler. Buralarda inşaat yapmayın - Jeolojik Etüt Departmanından yeni inşaatlar için tehlike sinyali – 126 bölgeyi kapsayan harita”

Jeolojik Etüt Dairesi Başkanlığı, sorunlarla karşı karşıya kalınmaması için, inşaat yapılmaması gereken yeni bölgeler haritası hazırladı. Harita aktif heyelanlardan obruklara kadar uzanan geniş bir yelpazeyi içeriyor. Departmanın haritası imara, inşaata izin verilmeyen Pera Horyo, Nisu, Dohni, Atienu, Pissuri gibi 13 alanı kapsıyor ve bu alanların sınırları Jeolojik Etüt web sitesinden kontrol edilebilir. Ayrıca yaklaşık 113 alan için de yeni inşaat veya ilave inşaattan kaçınılması öneriliyor.

Jeoloji departmanı tarafından kapsamlı araştırmalardan sonra oluşturulan bölgeler, adanın yüzölçümünün %55'ini veya özgür Kıbrıs'ın %85'ini kapsıyor. Departman tarafından inceleme sonucunda belirlenen Jeolojik Uygunluk bölgeleri 28 Belediye ve 441 Köyü kapsıyor.

*

Politis gazetesi ana haberinde YESİ’yle ilgili bazı gelişmeleri ele alıyor.

“Sevk kağıdı mı?... Yetişebilene! – Şahsi doktorlar, fazla sevk cezası ödememek için hastalara uzman doktora sevk kağıdı vermiyor”

Sağlık Sigortası Kurumu OAY’nin uygulamaya koyduğu sınırlamalardan sonra başlayan şahsi doktorlar ile YESİ hak sahipleri arasındaki sevk kâğıdı kavgaları devam ediyor. Konu gerek şahsi doktorların gerekse de hastaların başına bela oldu.

Şahsi doktoru verebileceği sevk kağıdı sayısını doldurmuş olduğu takdirde hasta uzman doktor ziyaretini cebinden ödemek zorunda kalıyor.

Gazetemize ulaşan bilgilere göre bir şahsi doktor, hastasından uzman doktora gitmesi için bir ay beklemesini istedi. Zira bir ay sonra yeni sevk kağıdı verebilme hakkını yeniden elde edebilecekti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları

Alithia gazetesinden:

“Kıbrıs eşit rekabet istedi – Rus petrolünün üçüncü ülkelere transferinde maksimum sınır”

AB, Moskova'ya karşı yeni yaptırım paketinin ardından Kıbrıs deniz taşımacılığının endişelerini değerlendirmek konusunda istekli göründü.

Bakan Yardımcısı Vasilis Dimitriadis, sonuçları hafifletmek için gerekli emniyet supaplarının mevcut olduğunu söyledi.

*

“Bankaların ve Kıbrıs'ın profili yükseliyor – Moody’s, Kıbrıs ve Hellenic bankalarının notunu yükseltiyor”

Avrupa Merkez Bankası’nın Kıbrıs gündemine dair tek kelime yok. Bugün yeni bir toplantı yapılıyor. Lagarde yüzde 2 enflasyon istiyor.

Bankacılık sektörünün geleceği dijital, yeşil ve sosyal olacak. Yeni döneme hızlı geçiş herkes tarafından alkışlanıyor

*

Haravgi gazetesinden:

“Mavroyannis’ten net cevaplar aldılar – Mavroyanis’ten pahalılıkla mücadeleye yönelik belirli öneriler”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis dün Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’in üç adayı buluşturduğu dün akşamki programında, ekonominin ve toplumun sorunlarıyla mücadele konusunda belirli öneriler getirdi.

Onlara ders vererek ve kendini ekonominin koruyucu olarak lanse etmeye çalışarak rakiplerini itibarsızlaştırmaya çalışan Averof Neofitu sürekli biçimde geçmişe odaklandı.

Öte yandan Nikos Hristodulidis genellemeler yaparak bazı öneriler ortaya koymaya çalıştı.

Andreas Mavroyannis ekonomik sorunların, elektrik ve akaryakıt fiyatlarının ve vergilerin düşürülmesi gibi doğrudan çözümlere ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Mavroyannis ayrıca hanelere destek önlemleri ile gençlere, öğrencilere ve düşük maaşlı emeklilere yönelik önlemler önerdi. Hayat pahalılığı ödeneğinin tam olarak geri getirilmesini de öneren Mavroyannis asgari ücret konusundaki düzenlemelerin ve toplu sözleşmelerin uygulanması zorunluluğunun önemine vurgu yaptı.

*

“Hükümet barikatları kapatmak istiyor - Serdar Denktaş Tahsin Ertuğruloğlu ’nu eleştirdi”

Demokrat parti eski başkanı Serdar Denktaş Bayrak radyosuna konuşurken “Hükümetin geçiş noktalarını kapatmaya yönelik bir yaklaşım içinde olduğunu” söyledi. Denktaş “…bu konu halledilmezse kuzeyde ayinleri durduracağız, BM askerlerini kuzeye sokmayacağız. Mali yardımı kaldıracak, güneye ticareti durduracak şeyler isteniyor. Bunları aslında Rumlar istiyor ancak bu talepler onlara yardım edecek. Geçişleri kapatmak isteyen bir zihniyet var şu anda hükümette. Bunun yanlışlığını duyurmaya çalışıyorum…

..Tanınmasak da biz varız, ayrı demokrasimiz vardır. Bu ada üzerinde daha iyi ilişki kurmanın yollarını aramak lazım. İlle de federasyon demekle mazoşizm noktasına gidiyor. Ama çıkış yolunu biz bulmalıyız” dedi.

*

“Averof Neofitu’nun ofisi İsrail WsWispear şirketiyle ilişkilendiriliyor”

DİKO oparatiritis adlı veb sitesinin bir yayını nedeniyle yaptığı bir açıklamayla DİSİ Başkanı Averof Neofitu’yu casusluk yazılım sistemleriyle olan olası ilişkileri konusuna açıklık getirmeye çağırdı.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Çevre için acil eylem - Avrupa'da iklim değişikliğinin etkileri konusunda hala daha fazla eyleme ihtiyaç var”

Avrupa'da çevre konulu 9. Bakanlar Toplantısı kapsamında dün Lefkoşa'da Avrupalı ​​bakanlara sunulan 7. çevre değerlendirmesine göre, kaydedilen ilerlemeye rağmen, Avrupa bölgesindeki iklim değişikliğinin etkilerini göğüsleyebilmek için hala daha fazla eyleme ihtiyaç var.

Somut olarak, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu UNECE ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP’in son ortak raporunda, hava kalitesi ve koruma altındaki alanlarla ilgili konularda ilerleme kaydedilmiş olduğuna atıfta bulunulmakla birlikte gaz emisyonları, atıklar, kirlilik ve biyolojik çeşitlilik kaybı konularıyla ilgili olarak acilen harekete geçilmesi ihtiyacına vurgu yapıldı.

*

Politis gazetesinden:

“Avrupa Yaptırımları – Çerçevede Kıbrıs deniz taşımacılığı var”

Kıbrıs deniz taşımacılığı, AB’nin yeni yaptırımlarıyla Rus petrolüne tavan fiyatı koyma kararından sonra, yeni ciddi olumsuz sonuçlarla tehdit ediliyor. Birçok gemi, “dolaşım özgürlüğü” elde etmek için Kıbrıs liman gemi sicilinden çıkmak zorunda kalacak.

*

“KEDİPES tamamıyla bağımsız”

Κıbrıs Taşınmaz Mülk İdare Şirketi KEDİPES'in ticari kooperatif şirketleriyle ilişkilerinin kesilmesi süreci, hisselerin kooperatif şirketleri tarafından devralınmasıyla tamamlandı. Şirketler toplamda 58 milyon euro ödedi.

*

Son Güncelleme: 06 Ekim 2022 - 14:00

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand