Basın Özetleri 05.10.2022

Filelefteros Gazetesi “Stavrianos suçu polise atıyor”, Politis Gazetesi “Yüzlerce bina - gecekondu ölüm tuzağı”, Alithia Gazetesi “Taraftarların giriş kontrolleriyle ilgili kargaşa”, Haravgi Gazetesi “Yapabilirsin Kıbrıs” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Stavrianos suçu polise atıyor

“Soruşturma için dört deneyimli müfettişten oluşan bir ekip görevlendirildi” alt başlıklı haberde, 26 yaşındaki Milli Muhafız Ordusu mensubu Thanasis Nikolaou'nun ölümünden sorumlu olanlara yönelik soruşturmaları sürdürmek ve tamamlamak üzere dün Polis Müdür Yardımcısı Dimitris Dimitriou tarafından dört deneyimli polis müfettişinden oluşan bir ekibin görevlendirildiği belirtildi. Haberin detayında, Thanasis'in cesedi üzerinde otopsi ve nekropsi yapan ve ceza müfettişlerinin sonucuna göre suçlanan adli tabip Panikos Stavrianos’un avukatı aracılığıyla önceki gün Polise Yönelik İddia ve Şikâyetleri Soruşturan Bağımsız Otorite’si (AADİPA) gönderdiği mektupta, olaya karışan polisleri suçladığı aktarıldı. Stavrianou'nun polisle de paylaşılan mektubu, ceza müfettişlerinin Thanasis'in ölümünü soruşturmakla sorumlu üç polis memurunu suçladıklarının öğrenilmesinin ardından AADIPA'ya gönderildiği vurgulanan haberde, Otoritenin adli tabibin şikayetini dikkate alıp almayacağı şu anda bilinmediği vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Yüzlerce bina - gecekondu ölüm tuzağı

“Kurbanların yasını tutmamamız için acil önlemler alınıyor” üst başlığıyla verilen haberde, sahipleri kayıtsız kalan veya bunları reddeden veya mali açıdan bakımı yapılmayan yüzlerce tehlikeli binanın, kamu güvenliği için ciddi bir risk oluşturduğu aktarıldı. Haberin detayında, konunun insan hayatını tehlikeye atması nedeniyle acil ve sıkı önlemler almak amacıyla Meclis'te görüşüleceği belirtilirken, şehirlerde bulunan yüzlerce tehlikeli yapının kamu güvenliği ve sağlığı açısından ciddi bir risk oluşturduğu vurgulandı. Tehlikeli binalardan kaynaklanan ciddi sorunların yarın, Meclis'in İçişleri Komisyonu'nda inceleneceği belirtilen haberde ayrıca DİPA - Muhalif Güçler Milletvekili Marinos Musiouttas'ın tehlikeli bina sahiplerini tamir etmeye zorlamak için mevzuatı değiştirmeye yönelik bir yasa teklifinin de masada olacağı ve önerilen yasa ile, diğer şeylerin yanı sıra insan kullanımına uygun olmayan bir binayı kullanmanın cezai suç haline geleceği ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Taraftarların giriş kontrolleriyle ilgili kargaşa

“Taraftar kartı tartışması alev aldı” üst başlıklı haberde; GSP Genel Müdürü Fivous Konstantinidis'un stadyumlarda sahte taraftar kartlarıyla statlara yapılan girişlerle ilgili açıklamalarının, stadyumlarda şiddeti önlemeyi amaçlayan kurumun uygulamasındaki mevcut sorunları tartışmaya açtığı aktarıldı. Haberin detayında, bazı taraftarlarının çeşitli şekillerde taraftar kartı göstermeden stadyumlara girmeyi başardığı bilgisinin de ortaya çıktığı belirtilirken, sahte taraftar kartlarıyla ilgili bilgilerin polise ulaştığı vurgulandı. Adalet ve Kamu Düzeni eski Bakanı Ionas Nikolaou konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, taraftar kartının uygulanmasına ilişkin mevzuatın tatmin edici olduğunu kaydederek, saha içi suçlu tanımlama sisteminin güncellenmesi gerektiğini söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Spor Kurumu (KOA) Genel Müdürü Meri Haralambus Papamıltıadi’nin saha içi suçlu tanımlama sistemi ile ilgili olarak sistem güncellemesi için tahminen 6 ile 8 ay içinde tamamlanacak bir ihale sürecinde olunduğunu açıkladığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Yapabilirsin Kıbrıs

“Binlerce kişi değişim için sesini Mavroyannis ile birleştirdi” alt başlığıyla verilen haberde; bağımsız cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis’in, dün Eleftherias Meydanı'nda gerçekleşen ve hükümet programını sunduğu büyük etkinliğe atıfta bulunularak bir görevin tamamlandığı aktarıldı. Haberin detayında, Eleftherias Meydanı'nda gerçekleşen etkinlikte vatandaşların coşkusunun ve nabzının büyük olduğunu kaydedilirken, Mavroyannis’in önerilerinin çok iddialı olduğunu ve birçok kişiye hizmet etmek için siyasi irade gerektirdiğini vurgulandı. Mavroyannis’in programında, elektrik üzerindeki KDV vergisini %19'dan %9'a düşürme, yakıtta çoklu vergilendirmenin kaldırılması ve düşük gelirliler için %100'e varan bir sübvansiyonla konut birimlerine fotovoltaik kurulmasını önerilerinin yer aldığı aktarılan haberde, Mavroyannis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili olaraksa, işlerin zor olduğunu söyleyerek, bu koşullar altında bile perspektiflerin yeniden oluşturulabileceğine ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmanın yolunun bulunabileceğine dair umudunu dile getirdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Kıbrıs genelinde sosyal konut sağlama gibi özellikle genç çiftlere yönelik iddialı konularında yer aldığı hükümet programının, hafta sonundan önce çevrimiçi olarak da yayınlanacağı belirtildi.

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand