Basın Özetleri 04.10.2022

Filelefteros Gazetesi “Soruşturmacı olmadan fail arayacaklar”, Politis Gazetesi “Orman Dairesi göz yumdu”, Alithia Gazetesi “Sahte taraftar kartları”, Haravgi Gazetesi “Mavroyannis: Hepimiz ilerici değişimi destekleyelim” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Soruşturmacı olmadan fail arayacaklar

“Thanasis cinayetiyle ilgili gerilim filminde yeni araştırmalar ve yeni yangınlar” alt başlıklı haberde, Başsavcı’nın, 17 yıl önce asker Thanasis Nikolaou'nun öldürülmesi davasında dün aşikar olan kararı verdiği ve bu kez faillerin belirlenmesi için yeni soruşturma açılmasını talimatı verdiği aktarıldı. Haberin detayında, Savva Matsa'nın ceza müfettişliğinden alınmasının yanı sıra aileye verilecek eksik sonuç tepkilere neden olduğu vurgulanırken, Thanasis'in annesi Adriana Nikolaou’nun, "örtbasın devamı" etmesi nedeniyle ağladığı ve Matsa'nın soruştumaya geri dönmesini istediği belirtildi. Haberin detayında, suç müfettişleri Matsa ve Alexopoulou'nun karara varması ve sorumluluğun dört kişiye atfedilmesinin ardından, Başsavcı Yorgos Savvidis ile Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis dün, faillerin kimliğini tespit etmek için ceza soruşturmasının devam ettiğini duyurduğu vurguladı. Haberde ayrıca, Thanasis'in ailesine ve avukatlarına dün saat 11:00’de verilen randevuya gelmedikleri ve Hukuk Dairesi'nin bulguları teslim etmemesi nedeniyle tepki gösterdiği belirtilirken, Savvidis basit bilgiler için Daire'nin görüşünü revize ettiği ve bağımsız müfettişler tarafından hazırlanan raporun bir kısmının aileye verileceği aktarıldı.

  • Katsounotos bir iş buldu

“Hala bulguyu inceliyorlar” alt başlıklı haberde, Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi eski komutanı Mihalis Katsounotos’un, üç aylık yıllık iznin ardından ayrıldıktan sonra Liman ve Deniz Polisi Komutanlığı’ndaki yeni görevine dün döndüğü belirtildi. Haberin detayında, Katsounotos’un, Cezaevleri yönetiminin yolsuzluk iddiasıyla kendisine yönelik şikayetlerini araştıran ceza müfettişi Achilleas Emilianidis'in raporunun teslim edilmesinden sonra Liman Başkanlığına transfer edildiği aktarılırken, raporda sorumlulukların Katsounotos dahil üç kişiye kesildiği ve şikayetin Merkez Hapishane müdürü Anna Aristotelous ve kıdemli memur Athena Dimitriou'ya yönelik bir video bulmak amacıyla mesajlar yoluyla Baripoinite ile iletişimine ilişkin olduğu hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Orman Dairesi göz yumdu

“Kamov-32 yangın söndürme helikopterlerinin belgelerinde çok sayıda usulsüzlük var” üst başlığıyla verilen haberde, Teslim Alma Komisyonu'nun üyesi bir şikayet raporunda, iki yangın söndürme helikopterinin Avrupa düzenlemelerini ihlal ederek yangın söndürme sigortası kapsamında olmadığı ve Kıbrıs Cumhuriyeti için daha fazla maliyet riski taşıdığına dikkat çektiği vurgulandı. Haberin detayında, Orman Dairesi’nin kiraladığı Rus İtfaiye Helikopterlerini Teslim Alma Komisyonu'nun bir üyesinin, en hafif tabirle skandal olarak nitelendirilebilecek bir süreçte hazırladığı şikayet raporundan yeni bilgiler ortaya koyduğu ve bunların 2022-2025 dönemi için vergi mükelleflerinden 17,5 milyon € talep edilen ve Ukrayna'dan kiralayan bir Yunan şirketi tarafından kiralanan iki rus Kamov-32 helikopteri olduğunu vurgulanırken, Ukraynalı bir şirketin, Rus işgali nedeniyle Ukrayna'dayken üçüncü bir ülkede yangın söndürmek için helikopterlere sahip olması paradoksal olarak kabul edildiği belirtildi.

  • 3.517 vaka mercek altında

“İlk evi olmayan yatırımcılar için araştırma...” üst başlığıyla verilen haberde, yatırımcıların Kıbrıs'ta daimi ikametgâh satın almanın en temel şartını yerine getirmeden "altın" pasaport aldıklarını tespit ettikten sonra İçişleri Bakanlığı'nda devam eden soruşturma kapsamında iptaller için başsavcıdan görüş istendiği aktarıldı. Haberin detayında, İçişleri Bakanlığı'nda, "altın" pasaport sahiplerinin ilk daimi ikametgâhı olarak kullanmaları gereken mülklere hâlâ sahip olup olmadıklarını belirlemek için bir soruşturma yürütüldüğü belirtilirken, İçişleri Bakanı Nikos Nouris'in AKEL Milletvekili Irini Charalambidou'ya 29 Eylül 2022 tarihli cevabında belirttiği üzere, soruşturma İçişleri Bakanlığı Vatandaşlığa Kabul Kontrol Birimi ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde Tapu Dairesi Başkanlığı tarafından yürütüldüğü vurgulandı. Haberde ayrıca, 3.517 yatırımcı için bireysel denetim yapılacağı düşünüldüğünde, denetim sürecinin zaman alıcı olması beklendiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Sahte taraftar kartları

“GSP Genel Müdürü Fivous Konstantinidis'den sahte kimliğe bürünmeler konusunda açıklama” üst başlıklı haberde; taraftar gruplarının sahaya dönüşüyle ​​birlikte, ağırlıklı olarak stadyumların dışında şiddet olaylarının da geri döndüğü belirtildi. Haberin detayında, polisin, geçtiğimiz gün APOEL ve AEL taraftarları arasında GSP Stadyumu dışında yaşanan ciddi olaylara karışanları aradığı aktarılırken, polisin AEK Arena'daki olaylara karışan iki taraftarın fotoğraflarını yayınladığı belirtildi. Haberde ayrıca, Polis Basın sözcüsü Hristos Andreou’nun çoğu zaman olaylara karışan kişileri tespit etmede zorluklar yaşamaları nedeniyle, taraftar kartlarında bir şeylerin iyi gitmediğine dair bir şüpheleri olduğundan bahsettiği ve sahte taraftar kartlarının verilmesi ve kullanılmasının imkânsız hale getirmek için çözümler arandığı vurgulandı.

  • Hellim için dengeler değişiyor

“Peynir üreticileri ucuz Türk yemi yüzünden endişeli” üst başlıklı haberde; Tarım Bakanlığı, Menşe Adı Korumalı Ürün (PDO) yönetmeliğinde hayvan yeminin menşei ile ilgili bir kısıtlama belirtilmediğini açıkladığı aktarıldı. Haberin detayında, eczaneden süpermarket raflarına kadar her şeyin Bureau Veritas tarafından sıkı kontrollerden geçtiği vurgulanırken; Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Natasha Pilidou, ithal edilen veya serbest bölgelere yasa dışı yollardan gelen ürünler için önlem alınacağını açıkladığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Mavroyannis: Hepimiz ilerici değişimi destekleyelim

“Bu akşam 19:30’da Eleftheria Meydanı’nda hükümet programını sunacak” alt başlığıyla verilen haberde; bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis’in “Devlet, çıkarların ve yozlaşmışların hizmetinde olmaya mahkum edildi. Gençler ana kurbanlar…” sözlerine yer verildi. Haberin detayında, Andreas Mavroyannis’in bir model olarak Vasiliou yönetimini ve toplumun ve özellikle gençlerin ihtiyaçlarını öncelikli olarak ele almayı amaçladığı belirtildi. bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mavroyannis’in dün yaptığı röportajda, seçim programının ana hatlarını sunduğu aktarılan haberde, bunun, yönetiminde değişimi benimseyen örgütlü gruplar ve vatandaşlarla harmanlanmış bir ürün olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Mavroyannis’in, emeklilere uygulanan %12’lik cezasının kaldırılması ve pazar günleri çalışma konusunun yeniden görüşülmeye pozitif baktığı aktarıldı.

  • Hükümetten hiç kimse gardiyanların eylemini kaale almıyor

“Merkez Cezaevlerinin güvenliğiyle ilgili olası sorun” alt başlıklı haberde; grev tedbirlerine tüm gardiyanların katılması durumunda cezaevini korumaya polisin çağrılacağı aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs Kamu Görevlileri Sendikası (PASİDİ) Gardiyanlar Bölümü’nün 6 Ekim Perşembe günün saat 07:00'dan, 8 Ekim Cumartesi günü saat 07:00'a kadar 48 saatlik greve gitme kararının ardından Merkezi Cezaevi’nin güvenliğine ilişkin gelişmelerin ciddileşmesi beklendiği belirtildi. Haberde ayrıca, PASİDİ tarafından yapılan açıklamada, cezaevi gardiyanlarının belirlenen takvimlerde yer alan taleplerine yönelik hükümet kanadının henüz önerilerini sunmamasından duyulan üzüntünün dile getirildiği ifade edildi. PASİDİ’nin gardiyanlarının grev tedbirlerini açıklamasının ardından, Cezaevi’nin güvenliğinde ciddi bir sorun ve boşluk oluşması beklendiği vurgulanan haberde, polis temsilcisi Hristos Andreou’nun konuyla ilgili olarak, tüm gardiyanların greve katılması durumunda polisin cezaevlerini korumak için çağrılacağını söylediği aktarıldı.

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand