Basın Özetleri 31.10.2022

Filelefteros Gazetesi “Bir çift çit için 1,2 milyon €”, Politis Gazetesi “Annita Dimitriou'nun için ne geçerli?”, Haravgi Gazetesi “Görev sürelerinin sonunda bir Güvenlik Akademisi kurmaya karar verdiler” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Bir çift çit için 1,2 milyon €

“Pournara için önlemler hızlandırılıyor” alt başlıklı haberde, Pournara Mülteci Kabul Merkezi’nin çevresindeki topluluklarda oluşan sorunlarla başa çıkmak için önlemlerin alınmasının hızlandırmak amacıyla çalışmaların hemen başladığı belirtildi. Haberin detayında, İçişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde, Ulaştırma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile istişare halinde, Pournara bölgesindeki göçmenlerin sınırlandırılması, çevredeki güvenlik duygusunun artırılması ve aynı zamanda kaçak istihdamla mücadeleye yönelik çalışmaların yapılmaya başlandığı aktarılırken, Bakanı Nikos Nouris’in, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin işgal altındaki bölgelerinden gelen kitlesel ve sistematik göçmen akışlarıyla başa çıkmaya yardımcı olmak ve güçlendirmek için uluslararası düzeydeki çabalarını da yoğunlaştırdığı vurgulandı. Edinilen bilgiye göre, Pournara'nın çevresinde güvenlik birimlerinin devriye gezmesi için bir ara yolun da bulunacağı, bir çift yüksek çitin yapımının hızlandırıldığı ve göçmenler tarafından sıklıkla yapılan "soygun" ve bölgedeki serbest dolaşımını sınırlamayı amaçlayan çitlerin toplam inşaat maliyetinin 1,2 milyar Euro’ya ulaşacağı belirtildi.

  • Kıbrıs ve AB'deki işletmelerin “doğumları” ve “ölümleri”

“Eurostat araştırması” alt başlıklı haberde, Eurostat tarafından Avrupa'daki işletmelerin demografisini kaydeden, özellikle işletmelerin “doğumlarına” ve işletmelerin "ölümlerine" atıfta bulunan ilginç bir çalışma gerçekleştirildiği aktarıldı. Haberin detayında, ilgili çalışmaya göre 2020 yılında AB iş doğum oranı bir önceki yıla göre 1,1 puan azalarak %8,9'a gerilerken, iş ölümü oranı ise %7,6 ile bir önceki yıl ile yaklaşık olarak aynı kaldı. 2020'de COVID-19 salgını, bazı iş sektörlerinin geçici olarak kapatılması da dahil olmak üzere iş ortamını ciddi şekilde bozarken ve mevcut olanlar ayakta kalmak için mücadele ederken birçok kişiyi yeni iş kurmak konusunda isteksiz hale getirdiği belirtilen haberde ayrıca, 2020 yılında Kıbrıs'ta işletmelerin "doğumlarının" %8,87 oranında 5,335 işletmeyi, "ölümlerinin" ise %4,81 oranında 2,927 işletmeyi ilgilendirdiği hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Annita Dimitriou için ne geçerli?

“Gazetenin anketinin gösterdiği şey, geri kalan her şeyin rastgele olduğu” üst başlığıyla verilen haberde, Averof Neofitou'nun ayrılma potansiyeli ve cumhurbaşkanlığı savaşında onun yerine Annita Dimitriou'nun geçmesinin seçim öncesi senaryoyu değiştirip değiştirmeyeceği yönünde, Cumartesi ve Pazar günleri yayınlanan NOVERNA Araştırma ve Danışmanlık’ın anketinde, bu durumun var olan senaryoyu olumlu yönde değiştireceği aktarıldı. Haberin detayında, anket şirketinin anketinde elde ettiği bulguların, böyle bir gelişmenin özellikle kadınları olumlu yönde etkileyeceği ve önlerindeki adaylıkların kendilerini kapsamadığını hissederek sandıktan uzak duran 18-34 yaş arası gençleri de olumlu yönde etkileyeceğini gösterdiği vurgulandı.

  • Avrupa'ya yönelik dijital pazarlama faaliyetleri

“Turizm Müsteşarlığı” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs turizmi var olan koşullar altında, bu yılki performansı sayesinde yılın ilk dokuz ayında, 2019 yılındaki gelişlerin yaklaşık %78'ini ve gelirlerin %85'ini geri alırken, Turizm Müsteşarlığı 2023 yılında özellikle yoğun olmayan aylarda Avrupa pazarlarını ve daha fazla gelir sunan pazarları geliştirmeyi hedeflediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Turizm Müsteşarlığı'ndan Meclis Mali Komisyonu'na gönderilen bilgi notunda, Pazartesi günü görüşülecek müsteşarlık bütçesine istinaden, önemli ölçüde ekonomik güce sahip olan AB ülkelerinde artan satın alma gücü nedeniyle günlük harcamalarda artış kaydedildiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Görev sürelerinin sonunda bir Güvenlik Akademisi kurmaya karar verdiler

“Belirsizlik ve özensizlik, tasarının ana özellikleridir” alt başlığıyla verilen haberde; Anastasiadis hükümetinin, görev süresinin sonunda, bir Güvenlik Akademisi oluşturmak için Milli Muhafız Yasalarını değiştirmeye çalıştığı belirtildi. Haberin detayında, 30 Eylül'de Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ilgili tasarıda, diğer şeylerin yanı sıra, "Savunma Bakanı, güvenlik ve savunma alanında ulusal, bölgesel, Avrupa ve uluslararası düzeyde ve özellikle eğitim ve öğretim amacıyla bir Güvenlik ve Savunma Akademisi kurar." ifadesinin yer aldığı hatırlatılırken, böylesine ciddi bir konu için hazırlanan tasarının, Akademi'nin kuruluş amaç ve hedeflerine muğlak göndermeler içerdiği vurgulandı. Kıbrıs Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Aristos Aristotelous’un gazeteye verdiği demeçte, tasarının tamamlanmadığını ve içerdiği belirsizliklerin birçok soruyu gündeme getirdiğini söylediği ve böyle bir akademinin kurulmasının faydalı olduğunu, ancak tasarıdan gerçekten ne yapmak istediklerinin belirsiz olduğunu, bu nedenle, birçok açıklama ve cevaba ihtiyaç olduğunu sözlerine eklediği belirtildi.

  • Polis, taraftarlara ilişkin yasağın yeniden getirilmesini önerecek

“Dün geceki olaylar için 3 kişi tutuklandı, daha fazlası bekleniyor” alt başlıklı haberde; polisin, Apollon ile APOEL arasında Tsirio Stadyumu’nda dün gece oynanan maç sırasında ve sonrasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaşları 23, 25 ve 27 olan 3 kişiyi tutukladığı aktarıldı. Haberin detayında, polis sözcüsü Christos Andreou’nun, 3 kişinin gözaltına alındığını ve haklarında çok sayıda suçtan tutuklama emri çıkarıldığını söylediği belirtilirken, polisin olayları soruşturmaya devam ettiği ve daha fazla tutuklamanın beklendiğini de sözlerine eklediği vurgulandı. Haberde ayrıca, oyunun 23’üncü dakikasında taraftarların sahaya girerek birbirleriyle kavga etmesinin ardından maçın durdurulduğu, olayların maçın ardından stat dışında da devam ettiği ve her iki takım taraftarlarının da polise nesneler fırlattığı hatırlatıldı. Haberde son olarak, polisin stadyumların içindeki ve dışındaki şiddet olaylarının yoğunluğundan ciddi şekilde endişe duyduğu ve futbol maçları için tüm polis teşkilatını seferber etmenin mümkün olmadığı bu nedenle polisin taraftar yasağının yeniden getirilmesini teklif edeceğini aktarıldı.

Son Haberler

31 Ocak
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
Tüm haberler

Video on Demand