Basın Özetleri 03.10.2022

Filelefteros Gazetesi “Pindarou'yu kapatıyorlar”, Politis Gazetesi “Lefkoşa Kanalizasyon Kurulu’nda kötü kokular”, Alithia Gazetesi “Ekonomi için açık yara”, Haravgi Gazetesi “Emekli maaşlarındaki %12'lik cezanın kaldırılması için seferberlik” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Pindarou'yu kapatıyorlar

“Petridis tüm konuyu tartışmaya istekli görünmüyor” alt başlıklı haberde, "Eşitlik" Sendikası’nın gardiyan üyelerinin grev önlemlerini artıracağı ve DİSİ Parti Merkezi’nin bulunduğu Pindarou Caddesi'nde üç saatliğine kapatacağı belirtiliyor. Haberin detayında, Kıbrıs Kamu Görevlileri Sendikası (PASİDİ) ile Maliye Bakanlığı arasındaki temasların hiçbir yere varmadığı ve Maliye Bakan Konstantinos Petridis'in ılımlı bir duruş sergileyen PASİDİ’yle bile tartışmalara katılmaya istekli görünmediği aktarıldı. Bugüne kadar Merkezi Cezaevi’nde görev yapan 350'den fazla gardiyanın üyesi olduğu "Eşitlik" Sendikası’nın sendikal seferberliğinin, geçtiğimiz Cuma akşamı alınan ilgili kararın ardından artacağı vurgulanan haberde, sendikanın grevi süresiz olarak sürdürmeye karar vermekle kalmadığı, aynı zamanda DİSİ Parti binasının bulunduğu Pindarou Caddesi'nde yolu trafiğe kapatacak üç saatlik bir etkinlik düzenlemeye karar verdiği belirtildi. Haberde ayrıca, bu eylemin "Eşitlik" Sendikası’nın yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi hükümete karşı bir baskı olarak kullandığı ve sendikanın kararlılığını da gösterdiği ifade edilirken, sendikanın yaptığı açıklamada, diğer şeylerin yanı sıra "geri adım yok" diyerek, eyleme kitlesel katılım çağrısında bulunduğu aktarıldı.

  • Polis ve Polise Yönelik İddia ve Şikayetleri Soruşturan Bağımsız Otorite arasındaki çatışma büyüyor

“Veri koruma” üst başlıklı haberde, Polis sendikası ile Polise Yönelik İddia ve Şikayetleri Soruşturan Bağımsız Otorite’si (AADİPA) arasındaki husumet devam ederken, tartışma alanı Kişisel Verileri Koruma Komiserliği'ni de içine aldığı belirtildi. Haberin detayında, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikası Polis Gücü Şubesi (KAS-ASDİK) ile komiser Irini Loizidou-Nikolaidou'nun ofisi arasındaki mektupların içeriğinden açıkça anlaşılacağı üzere, AADİPA’nın polis memurlarının ve vatandaşların kişisel verilerinin bir dosyasını tuttuğu konusunda şikayette bulunurken, kişisel verilerin korunmasından sorumlu bir görevli atanmış gibi görünmediği aktarıldı. Gazete haberinde, KAS-ASDİK yönetim kurulu tarafından geçtiğimiz Salı Komiser'e gönderilen bir mektupta, Polise Yönelik İddia ve Şikayetleri Soruşturan Bağımsız Otorite söz konusu olduğunda, verilerin korunması ve hesap verebilirlik ilkesine saygı gösterilmediği irdeleniyor.


Politis Gazetesi

  • Lefkoşa Kanalizasyon Kurulu’nda kötü kokular

“Kurul üyeleri, sorumluların gizleneceğinden korkuyor” üst başlığıyla verilen haberde, Lefkoşa Kanalizasyon Kurulu'nda birkaç yıl içinde meydana gelen kötü yönetim, yetkinin kötüye kullanılması ve kamu parasının israfı vakaları, konsey tarafından soruşturma görevlisi olarak atanan Yannos Koukularidis tarafından hazırlanan raporunda kayıt altına alındığı belirtildi. Haberin detayında, Lefkoşa Kanalizasyon Kurulu üyelerinin, 30 yıllık hizmetten sonra işten çıkarılan eski bir çalışan tarafından yazılı olarak önlerine sunulan kötü ve kasvetli iddiaları araştırmak üzere soruşturma görevlisi atadığı vurgulanırken, "gizli" olarak nitelenen idari soruşturmanın sonucunun Kurul üyelerinin elinde olduğu aktarıldı.

  • 25 yaşındaki genç GSP dışında yoldan çıkarak ağır yaralandı

“GSP'deki zorlu derbi ve yeni gerilim” üst başlığıyla verilen haberde, yaşanan olaylarda bazı araçlarda hasar meydana gelirken, taraftarların bir araca işaret fişeği attığı belirtildi. Haberin detayında, 2 Ekim Pazar akşamı APOEL ile AEL arasında oynanan maçın ardından GSP Stadyumu çevresinde çıkan olaylarda 25 yaşındaki bir taraftar başından ağır yaralandığı ve bölgedeki araçlarda da büyük maddi hasar meydana geldiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Ekonomi için açık yara

“Yeşil Hat Tüzüğü… Gölge ekonomiye göz yumuyorlar” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Türk Ticaret Odası'ndan alınan sertifikalar ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgelerdeki fabrikaların kapasitesi doğrulanamadığı için, gümrüksüz ve kontrolsüz Türk ürünlerinin piyasaya arzının yasaklaması gerektiği aktarıldı. Haberin detayında, işgalci statüsünün tanınmasını önlemek için ilgili ürünlerde KDV uygulanmazken, düzenlenen belgelerde vergiden kaçınmak amacıyla serbest bölgelerdeki alıcı şirketler yerine, gerçek kişilerin adının yazıldığı belirtildi. Haberde ayrıca, sözde devletin, eşya ve belgelerin kapsamlı gümrük kontrolünden geçtiği durumlarda izolasyon anlatısına başvurduğu, AB’nin ise, takip edilecek gevşemeler için Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tavsiyelerde bulunduğu vurgulandı.

  • Kıbrıs Cumhuriyeti resmen "State Partnership" ‘de

“Milli Muhafız’ın caydırıcılık potansiyelini önemli ölçüde artırması bekleniyor” üst başlıklı haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'nin Kıbrıs ile askeri işbirliği denklemlerinin boşa çıktığı aktarıldı. Haberin detayında, Erdoğan'ın ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik silah ambargosunu kaldırma kararının geri çekilmesi gerektiğine ilişkin yaptığı açıklamalardan iki gün sonra, Pentagon’un, Kıbrıs'ı resmi olarak "State Partnership" programına ekleyeceğini duyurduğu aktarıldı. Konuyla ilgili olarak Savunma Bakanlığı, “Bu seçim, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ABD arasındaki artan işbirliğini gösteriyor.” açıklamasının yapıldığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Emekli maaşlarındaki %12'lik cezanın kaldırılması için seferberlik

“Yalnızca Mavroyannis talebi yerine getirmek için adım atıyor” alt başlığıyla verilen haberde; Girişim Grubu yeni toplantısında 63 yaşında emekli olanların aylık maaşlarına uygulanan %12'lik cezanın kaldırılmasına yönelik kararların alınması beklediği aktarıldı. Haberin detayında 6 Ekim Perşembe günü toplanacak ve Kıbrıs Kamu Görevlileri Sendikası (PASİDİ), Kıbrıs İşçi Konfederasyonu (SEK) ve Kıbrıs Demokratik İşçi Federasyonu (DEOK) gibi önemli sendikal örgütlerin davet edildiği yeni toplantıda, yapılan tüm kesintilerin eski haline getirilmesi talebinin yerine getirilmesi yönünde daha fazla işlem yapılmasına karar verilmesine kesin olarak bakıldığı belirtildi. Amacın, 33 yıldan fazla yatırımı olanların emeklilik cezasının cezai tedbiri olmaksızın 63 yaşında emekli olmalarına izin verecek bir yasa tasarısı hazırlaması için hükümeti baskı altına almak olduğu belirtilen haberde, hükümetin, Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı aracılığıyla yaptığı çelişkili açıklamaların bu konuda nerede olduğunu bilmediğini gösterdiği kaydedildi. Haberde son olarak, 14 sendika ve diğer örgütlerin yer aldığı Girişim Grubu, Nisan 2021'den bu yana partiler ve diğer organlarla temaslarda bulunuyor ve bu temasları hem partilerle hem de cumhurbaşkanlığı adaylarıyla seferberlikleri hariç tutmadan tekrarlamayı planladığı vurgulanırken, Cumhurbaşkanı adayları arasında %12 cezasını kaldıracağını açıkça belirten ve programı ile önerilerine dahil eden tek ismin Andreas Mavroyannis olduğu aktarıldı.

  • BM Genel Sekreteri: "Kirleten şirketleri vergilendirin çünkü çok kötü durumdayız"

“"Sosyal hoşnutsuzluk kışı" geliyor” alt başlıklı haberde; BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, zengin ülkeleri, gelirleri iklim değişikliğinden etkilenen ülkelere ve enflasyondan etkilenen nüfuslara dağıtmak için fosil yakıt sektörünün karlarını vergilendirme çağrısı yaptığı belirtildi. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin BM Genel Kurulu sırasında, çoklu "krizler insanlığın geleceğini ve gezegenin kaderini tehdit ediyor" diye vurguladığı ve uluslararası toplum liderlerini, Ukrayna'daki savaştan iklim değişikliğinin etkilerine kadar insanlığı etkileyen bir dizi kriz nedeniyle bir "sosyal hoşnutsuzluk kışı" ufukta göründüğü konusunda uyarında bulunduğu aktarıldı.

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand