basın özetleri 27.10.22

Haravgi gazetesinin ana haberi “Çözümler getiriyoruz, Kıbrıs için yeni bir vizyon inşa ediyoruz - Andreas Mavroyannis 1+22 sütunlu eylem kılavuzu sundu” başlıkları altında veriliyor. Ön sayfada şu noktalar öne çıkıyor:

Mavroyannis tamamıyla uygulanabilir olabilmesi için spesifik, maliyeti çıkarılmış ve metodolojik açıdan test edilmiş teklifler sundu.

Pahalılık, yolsuzluk, göçmenler, gençler, zorunlu mülk satışları, konut edinme ve Kıbrıs sorunuyla ilgili öneriler getirdi

Vizyonu, bilinçli yol arkadaşları ve net bir eylem planı olan ilerici bir yönetim için hazır

Habere göre;

Bağımsız cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak "Uzatmaların sonlarını oynuyoruz" şeklinde karakteristik bir açıklama yaptı.

Dün programının, pahalılık, yolsuzluk, göçmenler, gençler, zorunlu mülk satışları, konut edinme, Kıbrıs için vizyonu üzerine 1+22 sütununu sunan A. Mavroyannis, Kıbrıs sorunundan, hızlı, adil ve özgürlük ile yurdun ve halkının yeniden birleşmesiyle gelecek, sürdürülebilir çözümünden söz etti.

"Bir an önce harekete geçmezsek, müzakerelerin Crans Montana'da durduğu noktadan yeniden başlaması için çalışmazsak, Mağusa'da, deniz bölgelerinde ve işgal altındaki toprakların Türkiye'ye entegrasyonunda ilerlemeye devam eden silindir nihai bölünmeyi getirecektir" dedi.

Mavroyannis “Müzakere masasına dönmemizi sağlayacak koşulları yaratmak için çalışmalıyız. Bunu sadece diplomatik çabalarla başaramayız. Organik koşulların oluşması, Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun güveninin yeniden kazanılması, doğal gazın, AB mekanizmaları ve Ankara protokolünün değerlendirilmesi, Kıbrıs sorununun çözümünde belirleyici bir rol oynayabilir” dedi.

Mavroyiannis, Özdil Nami'nin Kıbrıslı Rumların boşanma mı yoksa federasyon mu istediklerine karar vermeleri gerektiğine dair açıklaması hakkında yorum yapması istediğinde, Özdil Nami'nin Kıbrıs sorununun çözümünde rol oynayabilecek bir kişi olduğunu kaydetti. “Fark Nami'nin "evlenmeden önce boşanma şartları üzerinde anlaşmak istemesinde" yatıyor. Müzakerelerin başarısız olması durumunda ne olacağını önceden belirlemek anti-motivasyondur. Kıbrıs sorunu çözüleceği için Özdil Nami'nin sorusu pratikte soru olmaktan çıkacaktır” dedi.

*

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi “Kıbrıs, Rus petrolü satan bir filo çetesinde – Κaranlık ağın şirketlerinin ülkemizde ve Malta'da ofisleri var” başlıkları altında veriyor. Ön sayfadan aktarıyoruz.

Okyanus ortasında gizli kargo taşıyan ve petrol transferi yapan eski tankerlerin pazarı hızla arttı.

İtalyan Corriere de la Serra gazetesi, Kıbrıs ve Malta'da ofisleri bulunduran şirketlerin ağa dâhil olduğunu yazıyor.

Kaçak taşımacılık Rusya ile pazarlık yapmaya hazır ülkeler tarafından yapılıyor.

Armatörler, tarihin bugüne kadar hiç tanık olmadığı paralel bir petrol piyasasının oluştuğunu söylüyor

Fırsat bandıralı petrol tankerleri filosu, Kıbrıs ve Malta arasında güzergâh üçgenleri meydana getirdi.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Yetkililere yönelik yolsuzluk araştırması yapmakta isteksizler - Büyük hukuk ve muhasebe denetim firmalarına, hizmet satın almak için başvuruldu ancak reddettiler”

Yolsuzluk iddialarının araştırılmasında hizmet satın almak amacıyla Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumu’nun yaklaştığı hukuk ve muhasebe-denetim firmaları görevi üstlenmeyi kati biçimde reddetti.

İktidarla karşı karşıya gelmek istemiyorlar, zira yolsuzluk bakımından araştırılacak olanlar mevcut ve eski yetkililer.

Yolsuzlukla Mücadele Kurumu’na ulaşan suçlamalar toplam 15'e ulaştı, ama şimdilik, Kurumun işleyişini düzenleyen yönetmeliklerin Meclis tarafından onaylanmasını bekliyorlar. Yönetmelik dün Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve bugün Meclis'e sunulacak.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Hastalara hastane ücretleri konusunda söz hakkı - Hastaneler YESİ’ye hizmetlerinin karşılığını böyle alacak - Yeni kriterlere göre ödemeler değerlendirmeden sonra yapılacak”

Uzmanlık gerektiren hizmetler, yaşlı hastaların bakımı ve patolojik vakaların hizmeti, Sağlık Sigortası Kurumunun, hastaneleri tazmin etmenin yeni yolu önerisine dahil ettiği kriterlerden bazılarını oluşturuyor.

Genel Sağlık Sisteminin, hastanelere, sundukları hizmet karşılığındaki ödemelerine ilişkin olarak, bundan böyle, hastalar hem söz hem de rol sahibi olacak. Hastalar taburcu edilip evine döndükten sonnra Sağlık Sigortası Kurumu OAY’den bir elektronik mesaj alacaklar ve medikal ve diğer personelin kendilerine muamelesi ve genel olarak aldıkları hizmetler açısından ne kadar memnun kaldıklarına ilişkin sorular içeren belirli bir anketi yanıtlamaları istenecek. Her yılın sonunda her hastanenin alacağı tazminat miktarının hesaplanmasında hastaların değerlendirmeleri, OAY tarafından dikkate alınacak.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesinden:

“Yorgos Lukaidis: Limasol limanının elden çıkarılmasına dair araştırma başlatılsın”

Dün Limasol’a bir ziyaret gerçekleştiren AKEL'in meclis grubu sözcüsü Yorgos Lukaidis, partinin Limasol limanının satılması suçuna ilişkin olarak, kovuşturma makamlarının, Sayıştay’ın tespitlerine de dayanarak, soruşturma başlatması talebini yinelendi.

*

“Sağlık – Hemşireler hastane koşullarının sefil olduğunu söyledi”

Hastane alt yapılarında, kliniklerde ve devlet hastanelerinin tüm diğer medikal yapılarında hüküm süren koşulların çalışma sağlığına da uygun olmadığı, tam haklarla erken emeklilik/ ve 2013 yılında kesilen vardiya ödeneklerinin iade edilmesi konuları Hemşireler Sendikası PASYNO’nun cumhurbaşkanı adaylarının önüne koyduğu sorunlar arasında yer aldı.

*

“Anastasiadis’e şehrin altın anahtarının verilmesi törenini protesto eyleminde Ekologlar da var”

Ekologlar Hareketi dün yaptığı bir açıklamayla Cumhurbaşkanına Baf kentinin altın anahtarının verilmesine karşı yapılacak protesto mitingini desteklediğini ve eylemde yer alacağını bildirdi. Açıklamada “Ekologlar Hareketi – Yurttaşlar İttifakı olarak biz söz konusu karara karşı olduğumuzu ve geri çekilmesini istediğimizi bildiririz” deniyor.

*

Filelefteros gazetesinden bazı kısa haberler:

“Anastasiadis’ten cevap bekleyişi”

Bugün Baf’ta yapılacak kentin altın anahtarını Cumhurbaşkanına sunma etkinliği sırasında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Averof Neofitu’nun kendisine yönelik suçlamalarına cevap vermesi bekleniyor.

*

“Dimitris Şilluris "suçsuz, hem de büyük harflerle suçsuz" olduğunu söyledi – Dava kaplumbağa hızıyla ilerliyor – 4 davalı, 30 tanık, 5 suçlama”

Sanık avukatlarının talepleri üzerine Ürdünlüler ve Gorniski’nin yurttaşlığa kabulü ve El Cezire olaylarıyla ilgili olarak erteleme kararı verildi.

*

“Kaplan sivrisineği alarmı – Yayılmasına dair korkular”

Tehlikeli sivrisineklerin tüm Kıbrıs’a yayılmasının önlenmesi amacıyla eylem planı yürürlüğe girdi.

*

“Mevduatlar rekoru – Birileri ayı geçiremezken birileri istif ediyor”

Enflasyon ortasında, hane halklarının mevduat hesaplarına, Eylül ayı içinde 100 milyon avro yattı.

*

Alithia gazetesinden:

“EuroAsia bizi çıkmazdan çıkaracak, beş yıllık bir süre içinde daha ucuz elektriğimiz olacak – Deniz altı elektrik bağlantısı ekonomiye nefes aldıracak”

Cumhurbaşkanı Anastasiadis söz konusu büyük çalışma hakkında konuşurken, 2027 yılına kadar hayata geçecek bir enerji devriminden söz etti.

Kıbrıs Enerji Düzenleme Kurumu RΑΕΚ Başkanı elektrik depolama sistemleri, trafo merkezleri ve iletim hatlarının geliştirilmesine yönelik onaylanmış tasarıların var olduğunu teyit etti.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarına dönüş son dört yıl içinde hızlandı. Kurulu gücü 2018'e kıyasla ikiye katlandı.

*

Gölgelere ışık tutulması için bir fırsattır - Hükümet kaynağı yurttaşlığa kabul meselesini böyle değerlendirdi

Sayıştay Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumu’nun, Anastasiadis, Yoliti, Dimitriadis ve Kuşos'un araştırılmasını istedi

Seçim öncesinde kullanmak amacıyla vatandaşlığa kabul konusunu yeniden açıyorlar

*

Son Güncelleme: 27 Ekim 2022 - 15:02

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand