basın özetleri 26.10.22

Bugünkü Alithia gazetesi ön sayfasının üst yarısını gazetenin sahibi Friksos Kulermos’un imzasını taşıyan ve Nikos Hristodulidis’in, faaliyetleriyle, DİSİ’yi bölünme riskiyle karşı karşıya getirdiğini savunan bir yazı yayınlıyor. “Tarihsel sorumluluklarıdır” başlıklı ve “Gidişat ve DİSİ’deki son gelişmeler ışığında Glafkos Kliridis’in partisi bölünmenin eşiğine gelmiştir” cümlesiyle başlayan yazının yazarı, Cumhurbaşkanı adayı DİSİli Nikos Hristodulidis’i, sert bir dille “Ayrılıkçı bir biçimde hareket etmekle suçluyor ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun “Kıbrıs halkının bu kutsal emanetinin koruyucuları olarak, görevleri, tarihsel sorumluluklarını üstlenmek ve acilen Glafkos Kliridis’in partisinin, bölünme riskiyle karşı karşıya olduğunu Kıbrıs halkına anlatmaktır” diyor.

Yazı “Her ikisi de derhal müdahale ederek, yerine getirmekle yükümlü oldukları bu görevi yerine getirdiklerini pratikte de kanıtlamalı ve aynı zamanda Kıbrıs halkına karşı, bunu yaptıkları konusunda ikna edici olmalılar” şeklinde sona eriyor.

Gazetenin öne çıkan haberi ise “Bizi izliyor ve uyarıyorlar – AB AB zorunlu satışların ertelenmesini olumlu karşılamıyor” başlıklarıyla veriyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:

Zorunlu satışların askıya alınma süresinin önümüzdeki Pazartesi sona ermesi, AB’nin Kalkındırma Planıyla doğrudan bağlantılıdır.

Olası bir uzatma “taksit yerine kira ödeme” programına fren koyar.

Mali İşler Komiseri İoannu’nun önerisi adil olmakla birlikte sonuçları acı olacak bir çözümdür.

*

Filelefteros gazetesi ana haberini “Cumhurbaşkanı ve 4 bakan denetime – Sayıştay Başkanı onları Yozlaşmayla Mücadele Otoritesi’ne gönderdi - Vatandaşlığa kabul hizmeti veren hukuk firmaları ile olan ilişkilerinin incelenmesi istendi” başlıkları altında veriliyor.

Habere göre Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis yolsuzluk ve yozlaşmayla mücadele bağımsız komisyonuna gönderdiği ve dairesinin Kıbrıs Yatırım programı hakkındaki bulgularını da eklediği bir mektupla Hükümetin eski ve şimdiki üyelerinden oluşan beş kişinin denetlenmesini istedi. Söz konusu kişiler Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Emili Yoliti, Savvas Angelidis, Marios Dimitriadis ve Kiryakos Kuşos. Bağımsız otorite adı geçen şahısların vatandaşlığa kabul hizmetleri sunan hukuk ofisleriyle ilişkilerini araştırmaya çağrılıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“İşgal altındaki bölgeden düzensiz göçmen ticareti yapan polise kelepçe geçirildi – Polisin çete mensubu olup olmadığı araştırılıyor – Yolsuzluklara karıştığına dair şaibeler de mevcut” başlıkları altındaki habere göre;

Teşkilat içerisinde yolsuzluk olaylarını araştıran Polis İç Denetim Servisi, hakkında işgal altındaki bölgeden düzensiz göçmen ticaretine karıştığına dair kuşkular bulunan bir polisi tutukladı.

Bir ay kadar süren araştırmalar sonucunda ve mahkeme kararıyla, iki gün önce zanlı tutuklandı. Tutuklu polis dün Lefkoşa Kaza Mahkemesinin karşısına çıkarıldı ve gözaltına alındı.

Söz konusu polis memuru işgal altındaki bölgeyi sık sık ziyaret ediyordu. 27/9/22 tarihinde Ay Demet barikatında polisler arabasını durdurarak kontrol etmiş ve içinde işgal altındaki bölgeden gelen düzensiz göçmenlerin olduğu tespit edilmişti.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Haberin başlıkları: “Pahalı seçim fiestası eşliğinde Nikos Anastasiadis’e kentin altın anahtarı – Tepkiler yükseliyor, Baf belediye başkanının kararının geri alınmasına dair talepler ifade ediliyor”

Baf Belediyesinin etkinliği DİSİ’nin seçim fiestasına dönüşüyor

Baf Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyelerinin Nikos Anastasiadis’i şehrin altın anahtarıyla onurlandırma kararına karşı tepkiler yükseliyor. Bu arada Belediye Meclisinin bu kararının geri alınmasına dair imza toplama internet kampanyası da sürüyor. Yurttaşlar inisiyatifinin gündeminde yarınki tören sırasında sembolik bir protesto eylemi yapma olasılığı da mevcut.

Baf Belediye Meclisinin AKELli üyeleri karar oylamasında tek negatif oy kullanan parti grubu oldu. AKEL Baf kaza komitesi ise etkinliğe Yunanistan’dan Stavros Ksarhakos ve ekibi getirtilerek on binlerce avroya mal olacak büyük bir konserin dâhil edilmesi olayını da kınadı. AKEL aynı zamanda “tören sırasında açılışı yapılacak olan çalışmaların gerçekleştirilmesinde önemli bir rol üstlenmiş olsa da etkinliğe katılmama” kararı aldığını bildirdi ve diğer partilerden de tavır belirlemelerini istedi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Politis gazetesi:

“Averof ile Anastasiadis arasında anlaşmazlık – Söylentiler doğrulanıyor”

DİSİ Başkanı Averof Neofitu “Partisinin ve aynı zamanda bazı bakanların, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in partinin adayını desteklemek konusunda takındığı düşmanca veya kayıtsız tavırdan dolayı son derece rahatsız olduğunu” dile getirdi. Bakanlar aynı zamanda Anastasiadis’in tutumuna karşı bir tepki olarak istifa etme olasılıklarını da masaya koydular.

Aynı haberi Filelefteros kısaca şöyle veriyor:

“Anastasiadis’e cephe açtı”

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, önceki akşam Sigma televizyonunun yayınladığı debate programında, seçim kampanyasındaki tavrı konusundaki gölgeler ve Nikos Hristodulidis’e karşı tutumu konusunda net bir tavır ortaya koyması için Nikos Anastasiadis’e baskı uygulayarak topu ona atmış oldu. Bundan iki hafta önce Cumhurbaşkanı Palodia’daki bir konuşmasında “üç çalışma arkadaşım aday” ifadesini kullanmış ve bu DİSİlileri rahatsız etmişti. Cumhurbaşkanlığından şu ana kadar herhangi bir tepki gelmedi. DİSİ’dekilerse Neofitu’nun Anastasiadis’i eleştirmesi karşısında hazırlıksız yakalandı. Parti içerisinde çeşitli senaryo söylentileri dolaşıyor.

*

Alithia gazetesinden:

“Anita lafı Türk milletvekilini susturdu”

Zagreb'de düzenlenen Kırım için uluslararası platform zirvesinin ilk meclis toplantısında Μeclis Başkanı Anita Dimitriu’nun yaptığı konuşma Türk milletvekili Milletvekili Ahmet Yıldız'ın sert tepkisine neden oldu.

Anita Dimitriu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini kınadıktan ve Kıbrıs'ın ülkeye desteğini ifade ettikten sonra; 1974 yılında Türkiye tarafından işgal edilen ve devam eden işgalin sonuçlarını halen yaşayan Kıbrıs, savaşın ve sonuçlarının ne kadar travmatik olduğunu çok iyi biliyor dedi. Türk milletvekili Kıbrıs Rum tarafına karşı bilinen Türk iddialarını tekrarladı ve iki farklı durumun söz konusu olduğunu söyledi.

Anita Dimitriu, “Hiçbir ülkenin egemen bir devleti işgal etme hakkına sahip olmadığının ve Türk birliklerinin Kıbrıs'ta hâlâ konuşlandığının” altını bir kez daha çizdi. Kıbrıs Rum tarafı, uluslararası hukuka uygun olarak Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi için müzakerelerin yeniden başlamasını istiyor ve eğer barış istiyorsak hiçbir ülke uluslararası hukuku keyfi ve çıkarlarının belirlediği şekilde yorumlamamalıdır” dedi.

*

Haravgi gazetesinden kısa kısa:

*

“Ankara iki AB üye ülkesinde kktc ofisi açılmasını hedefliyor” Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulidis dün Temsilciler Meclisinin Dışişleri ve Avrupa Meseleleri Komisyonunda yaptığı konuşmada Türkiye’nin, tüm çabalarına rağmen, kktc’yi tanıtmak konusunda başarılı olamayacağına dair olan inancını ifade etti.

“Türk Cumhurbaşkanı bu doğrultuda tüm ağırlığını kullanıyor. Muhtemelen de özel hukuk temelinde ofis açılması konusu bazı ülkelere, olasılıkla iki ülkeye çekici gelmiş olabilir” diyen Kasulidis “Bu olay Türkiye ile Tatar rejiminin eşit diplomatik statü ve ayrı egemenliği ileri götürmeye çalıştığı bir dönemde oluyor. Partnerlerimiz bunu kavramak zorundadırlar. Bu politika BM’in politikası değildir ve Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır” şeklinde vurguladı.

*

“Turizmin geleceğini garanti altına almalıyız”

Bağımsız cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis dün Otelciler Birliği PASİKSE ve Başkanıyla bir görüşme gerçekleştirdi. PASİKSE’nin ofisinde gerçekleştirilen görüşmede turizm sektörü hakkında etraflı bir diyalog gerçekleştirildi ve Andreas Mavroyannis turizmin geleceğinin garanti altına alınması gerekliliğine vurgu yaptı.

*

“Ziraat dünyası yıkımın eşiğinde”

Meclisin tarım komisyonunda dün yapılan toplantıda Komisyon Başkanı ve AKEL milletvekili Yannakis Gavriil, Hükümetin, tarım dünyasını korumaya yönelik bir politik iradeden yoksun olduğunu vurguladı.

Son Güncelleme: 26 Ekim 2022 - 12:59

Son Haberler

31 Ocak
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
35 yaşındaki Rusya uyruklu kadın Limasol - Baf anayolunda yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.
14:46
Meteoroloji Dairesi yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış için sarı alarm yayınladı.
14:45
Nuris: Soruşturma görevlisinin Kıbrıs Türk mallarının kötü yönetildiği iddiaları hakkındaki raporunu Başsavcı'da.
14:23
Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranlarını yeniden %0,5 artırıyor.
14:22
Tüm haberler

Video on Demand