basın özetleri 25.10.22

Politis gazetesi bugünkü ana haberinde yarın başlayacak olan El Cezire davasını konu alıyor.

“El Cezire davası başlıyor. Çok ses getiren video kullanılmayacak - Dört sanık yarın adliyeye sevk edilecek – Arap haber ağı gazetecileri ifade vermeyi reddetti” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

El Cezire davası yarın başlıyor. Davada hepimizin izlediği ve Dimitris Şilluris ile Hristakis Covanis’i istifa etmek zorunda bırakan, olayla ilgili cezai soruşturma başlatılmasına vesile olan El Cezire videosu davada delil olarak kullanılmayacak. Hukuk Dairesi videoyu Mahkemeye delil olarak sunmuyor.

Politis’in elde ettiği bilgilere göre söz konusu karar, öncelikle, videonun arkasındaki El Cezire gazetecilerinin iddia makamı tanığı olarak ifade vermeyi reddetmesi, ikincisi de yasadışı bir biçimde çekildiği ve dolayısıyla tuzak oluşturduğu iddiasıyla videonun mahkeme tarafından reddedilmesi olasılığından kaçınılması amacıyla alındı.

Bilindiği üzere, El Cezire gazetecileri gizli kameralar kullanarak, kara para aklama suçuyla yargılanmış ve suçlu bulunmuş Çinli bir işadamına “altın” pasaport alma girişiminde bulunmuştu. Dört sanığın avukatları sanıkların tuzağa düşürüldüğünün kanıtlanması amacıyla, Hukuk Dairesinden gizli kameralarla çekilmiş videodan elde edilen tüm verileri mahkemeye sunmasını istemek niyetinde.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi

“Rakamların sıkı yönetimiyle hazırlanmış, sosyal açıdan duyarsız bir 2023 bütçesi – Halkımızın acil ihtiyaçlarına kulak vermeyi başaramıyor - Anastasiadis - DİSİ hükümeti, döngüsünü, geride sosyal, politik ve kurumsal açıklar bırakarak tamamlıyor - Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis: Yeşil kalkınmanın hedefleri yeniden gözden geçirilmelidir. Vergi reformu önermem büyük sorumsuzluk olurdu!”

Habere göre, AKEL milletvekili Aristos Damianu devlet bütçesinin, dörtnala giden enflasyona ve pahalılığa cevap vermediğini, toplumun sorunlarını karşılamadığını ifade etti. Damianu “Yaşayabilir ve daha adil bir kalkınma modeli sunmaktan; sosyal devleti, araştırmayı, teknolojiyi, bilimi özlü bir biçimde güçlendirmekten, eğitime ve kültüre yatırım yapan politikalar geliştirmekten; üretilen zenginliğin adil dağılımını ve herkese uygun fiyatlı konut sağlamaktan acizdir” dedi.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Kalkınma ama aynı zamanda belirsizlik de - Hükümet iyimser olmakla birlikte Ukrayna savaşının başka neler getireceğini kimse bilemiyor - Avrupa'daki durumun kötüleşmesi, öngörüleri ters yüz edecek” başlıkları altında veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Maliye Bakanı, dün Hükümetin ekonomi kadrosunun 2023’te %3'lük bir büyüme ve ortalama %3'lük bir enflasyon oranına ilişkin tahminlerini Meclis’e sundu. Bakan en az iki durumda, Ukrayna savaşındaki gelişmeler, sürekli fiyat artışları ve enerji krizi nedeniyle büyük bir belirsizlik hüküm sürdüğünü vurguladı.

Avrupa'daki ve aynı zamanda küresel tedarik zincirindeki olası bir bozulmanın, Kıbrıs ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin endişelerini Merkez Bankası Başkanı da ayrıca dile getirdi. Merkez Bankası Başkanının tahminleri Hükümetin tahminlerinden farklıydı. Onun öngörülerine göre %2,5 büyüme ve %5,5 enflasyon beklenmesi gerekiyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarımız var ama depolarımız yok – Kırsal alanlardaki doygunluk yatırımları engelliyor” başlıkları altında veriliyor haber. Şöyle yazıyor:

Elektrik şebekesi yeniden tasarlanıyor. Yeni trafo merkezleri ve hatların güçlendirilmesi ile akıllı ve iki yönlü bir sistemin oluşturulması hedefleniyor.

Bir Avrupa talimatı, lisanslı özel kişilere öncelik tanıyarak Elektrik Kurumu AİK’in enerji depolama sistemleri oluşturmasını yasaklıyor.

İlgili yönergeleri veren Kıbrıs Enerji Düzenleme Kurumu RAEK, 2024 yılına kadar, eksiksiz bir planın, önüne getirilmesini bekliyor.

Ekonomi Bakanlığı: “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından gelen beklenmedik kârlarının vergilendirilmesinden elde edilecek gelir 5 ila 10 milyon avro arasında olacak”. Bakanlık Genel Müdürü Yorgos Pandeli önümüzdeki Kasım ayında Ekonomi Bakanlığının bu konuda Meclise “belirli bir öneri” sunacağını söyledi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Filelefteros gazetesinden:

“Yeni Türk nöbetçi kulesi Denia'yı kontrol ediyor - UNFICYP protesto etti»

İşgal ordusu, Denya köyü yakınındaki ölü bölge alanını kontrol etmeyi amaçlayan yeni girişimlerde bulundu. Kıbrıslı Rum çiftçilerin mallarına el konulmaya çalışılan bir bölgede, ateşkes hattının sınırına nöbetçi kulesi dikilmesi olayı, Türk tarafının gerçek niyetini gösteriyor. Görünüşe göre bölgeyi kontrol etmek ve Kıbrıslı Rum çiftçileri engellemek istiyorlar.

UNFICYP sözcüsünün Filelefteros’a verdiği bilgilere göre olayla ilgili olarak UNFICYP tarafından Türk ordusuna yönelik girişimlerde bulunuldu. Olay, ölü bölgenin dışında ve ateş hattına çok yakın bir noktada meydana geldi. BM Güvenlik Konseyi de konuyla ilgili olarak bilgilendirilecek.

*

“Zorunlu satışların ertelenmesi ileri bir tarihe atıldı - AB'yi bekleyeceğiz”

Avrupa Komisyonunun değerlendirmesi ve uyarıları satışların askıya alınmasını erteledi. Muhalefet partileri son anda zorunlu konut satışlarının başlamasının Ocak sonuna kadar bloke edilmesi konusunda anlaşamadı. Muhalefet partileri Perşembe günkü genel toplantıda ilgili yeni yasa tasarısının onaylanmasına yönelik ortak cephe oluşturmuşken, dün Meclisin Ekonomi Komisyonunda kapalı kapılar arkasında yapılan kısa süreli bir toplantıda sonuca varılamadı. Erteleme süresi 31 Ekim’de sona eriyor ve kimse ne olacağını bilmiyor.

Göründüğü kadarıyla, Kıbrıs Cumhuriyetinin, Kalkınma Fonundan alacağı 85 milyon avroluk taksitle ilgili olarak, önümüzdeki günlerde, Avrupa Komisyonunun yapacağı değerlendirmeyle de ilişkili.

*

Haravgi gazetesinden:

“Her hanenin mutfak filesi artık yüzde 10 daha pahalı”

Andreas Mavroyannis için öncelik teşkil eden şey, kalkınmaya ve rafaha yönelik sağlam temeller oluşturacak yeni bir ekonomik sentez vasıtasıyla Kıbrıs ekonomisinin güçlendirilmesidir. Nüfusun savunmasız grupları ve orta sınıfın hedefli bir biçimde korunması da Andreas Mavroyannis için eşit derecede önem taşıyan bir öncelik oluşturuyor.

*

Haravgi’den bazı haber başlıkları:

“PEO genel konseyi yenilenecek toplu sözleşmelere yönelik taleplerle ilgili politikasını belirledi - Üretilen zenginlikte çalışanlara düşen payın desteklenmesi amacıyla istihdam koşullarının iyileştirilmesi”

*

Kıbrıs’ta kadın erkek arasındaki eşitsizlik yüksek boyutlarda – Cinsiyet eşitliği konusunda 27 AB üye ülkesi arasında 22. sırada yer aldı. Kıbrıs’ın derecesi AB ortalamasından yüzde 11,3 puan daha düşük – Cinsiyet Eşitliği Enstitüsünün açıkladığı verilere göre cinsiyet eşitliği endeksi yüzde 57.3

*

“Her 2.500 öğrenciye bir eğitim psikoloğu düşüyor – Okul içi şiddet yasası aktif değil”

*

Alithia’dan bazı başlıklar:

“Çocuklarınızı gözünüz gibi sakının - 2021 yılı içinde 231 şiddet ve cinsel suç vakası - İtibarlarının zedelenmesi korkusuyla okullarda çocuk zorbalığı ve suça yönelik davranışlar kayıt altına alınmıyor - Veliler, liselerde olduğu gibi, koruyucu uygulamasının ortaokullara da konmasını talep ediyor”

*

Bu kez sıra Laça’daydı – Kafeye balkondan parçalar düştü – Laça’nın Yannos Kranidyotis sokağında mermer bir balkonun bir bölümünün çökmesi ve kafeye düşmesi ile balkon çöküşleri devam ediyor

*

“Averof Neofitu: Etik bir politik duruş her zaman seçimimizdi. Biz asla onların örgütlerinde tahriklerde bulunmadık

Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin başarılı olması için birileri çalıştı

Belki sempatik görünmeyebilirim ama ülkemiz için hem gerekli hem de faydalıyım”

*

“7 bin Kıbrıslı Rum mülk komisyonuna başvurdu – Korukoğlu: Kapalı Maraş bölgesi “KKTC” egemenliği altında olan bir toprak parçasıdır”

Son Güncelleme: 25 Ekim 2022 - 13:32

Son Haberler

31 Ocak
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
35 yaşındaki Rusya uyruklu kadın Limasol - Baf anayolunda yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.
14:46
Meteoroloji Dairesi yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış için sarı alarm yayınladı.
14:45
Nuris: Soruşturma görevlisinin Kıbrıs Türk mallarının kötü yönetildiği iddiaları hakkındaki raporunu Başsavcı'da.
14:23
Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranlarını yeniden %0,5 artırıyor.
14:22
Tüm haberler

Video on Demand