basın özetleri 21.10.22

Alithia gazetesi ana haberini “Kıbrıslı Türkler nüfus taşımasına karşı isyan etti – Kıbrıs Türk Toplumunun nüfusunun tavan yapmasına neden olan “yurttaşlıklarla” ilgili “dava” dün başladı” başlıkları altında veriyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:

Dava, Toplumcu Demokrasi Partisi, Toplumcu Kurtuluş partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi ve kamu çalışanları sendikası tarafından açıldı.

Dava, "vatandaşlık" ile ilgili başka davaların da açılmasının önünü açması açısından sembolik bir önem taşıyor.

Habere göre; Kıbrıs Türk partilerinin tepkisine yol açan olay, "İstatistik Dairesinin” 2021'de Kıbrıs Türk toplumu nüfusunun 382.836 kişiye ulaştığını açıklamasıydı.

Kıbrıslı Türk gazeteci Serhat İncirli'nin geçen hafta Yeni Düzen'de “ciddi bir soykırımdan” bahsettiği yazısının, Kıbrıs Türk toplumunda, nüfus taşımasına karşı hüküm süren isyanın bir göstergesi olarak gösteriliyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Hizmet alımı ortadan kalksın ve ücretsiz ve kaliteli eğitime yatırım yapılsın”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis Eğitim alanına yatırımın siyasi bir seçim değil sosyal bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Andreas Mavroyannis, dün seçim bürosunun düzenlediği ve öğretmen sendikaları temsilcilerinin de yer aldığı eğitim konulu etkinlikte, eğitimin ücretsiz olması, yüksek düzeyde olması ve ülke gençlerine yeni fırsatlar sağlaması gereken, pazarlık konusu olamayacak kamusal ve sosyal bir nimet olduğunun altını çizdi. Dar bir kesime değil, tüm gençlerimize yönelik düzeyli bir eğitim istiyoruz, dedi.

Modern, demokratik ve iyileştirilmiş eğitim için kapsamlı önerilerde bulunan Mavroyannis, sınav sisteminin, eğitim dünyasında olması gereken potansiyeli ezdiğini belirtti ve Danışmanlık ve Eğitim Psikolojisi hizmetlerinin güçlendirilmesi, yeni teknik okulların açılması ve yeni entegre değerlendirme sistemi oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Bu arada dün, eğitim alanında yaşananlara yönelik bir açıklama yapan AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas “Hükümetin devlet okulunu parça parça yıkarak özel sektöre devrettiğini” belirtti.

Kukumas, öğretmenler dünyasını küçümsemenin ve iş ilişkilerini bozmanın Hükümetin seçimi olduğunu söyledi. Süresi belirsiz kontratla çalışan öğretmenlerin haklarının güvence altına alınmasını engellediğini, tam gün eğitim okullarında ve öğleden sonrası programlarında çalışan öğretmenleri hizmet satın alma sistemiyle çalıştırdığını ifade etti. Yönetimin devletin bileşik planlamasıyla işleyen ve mükemmel sonuçlar verdiği herkesçe kabul edilen lise üstü teknik okulları otonomlaştırma bahanesiyle özelleştirmeye giriştiğini belirten Kukumas “Yarı devlet kurumlarını elden çıkaran, YESİ’nin altını oyan felsefe belli ki eğitim alanında da yönetenleri yönlendiriyor” dedi.

*

Filelefteros gazetesinin bugünkü ana haberi “Satışlarda yeni bir dondurmaya doğru – Muhalefet partilerinden 31.1.23 tarihine kadar satışların durdurulmasına dair yasa tasarısı” başlıkları altında veriliyor. Gazetenin ön sayfasındaki özet haberinde şöyle yazıyor:

Muhalefet, Yüksek Mahkeme'nin -önceki satışların geçici olarak durdurulmasını hedefleyen kararı anayasaya uygun olarak değerlendiren- son kararını kendine bayrak edinerek, Ukrayna'daki savaşın yanı sıra koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik ve sosyal etkiler nedeniyle, zorunlu satışların dondurulması süresinin uzatılmasını hedefliyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Meclis'te oy çokluğuyla kabul edilen Gayrimenkul Devri ve İpoteğine Dair Yasanın askıya alınması süresi bu ayın sonunda sona eriyor. Dün AKEL, ELAM, EDEK, DİPA ve Çevreciler, zorunlu satışların durdurulmasının 31 Ocak 2023'e kadar devam etmesini önerdikleri bir yasa önerisi sundular. DİKO’nun de evet oyu vereceği önerinin onaylanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

*

Son ana haberimiz de Politis gazetesinden s d.

“Yedek doktoru tehditlerle kovdular - Makarios Hastanesinin açığa alınan iki doktorun boşluğunun kapatılmaması için gözdağı verme girişimi”

Bakana, doktorları açığa alma kararından vazgeçirmek maksadıyla baskı yapmak için, birileri, Makarios Hastanesinin iki doktorundan birinin yerini alacak doktoru tehdit etme noktasına vardı.

Yedek doktor, bakanlığa, görevi devralmayacağını bildirdi. Akabinde yetkililer gereken işlemleri yaptı ve yedek doktorun yerini alacak “yedeği” buldu.

Yunanistan'dan gelecek ve Pazartesi günü göreve başlayacak olan yeni doktorun adı, aynı tehdit ve yıldırmalara maruz kalmasının engellenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından gizli tutuluyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler

Haravgi gazetesinden:

“Natura bölgelerinde bilim komitesinin atlanmasına tepkiler...”

Perşembe günü Parlamentonun İçişleri Komisyonu'nda, Yatırımlara Kolaylıklar Yasası ile ilgili tartışma milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Tarım Bakanlığı Çevre Dairesi temsilcileri, yasa tasarısının 20. maddesiyle, Natura alanlarındaki stratejik yatırım başvurularının, korunan alanlar için şimdiye kadar olduğu gibi, bir bilim - uzman komitesi tarafından incelenmesinin devre dışı bırakılmasını öngördüğünü bildirdi.

Çevre Hareketi milletvekilleri, Çevre Dairesinin bu önerisiyle ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdi. AKEL milletvekilleri de benzer bir tutum sergiledi. Komisyon Başkanı Aristos Damianu Çevre Dairesinin bu tutumu karşısındaki şaşkınlığını ifade etti.

Milletvekillerinin tutumlarına yanıt veren Çevre Bakanlığı, bilim kurulunun devre dışı bırakılması dışında, Natura alanlarında kalkınma çalışmalarıyla ilgili başvuruların incelenmesi sürecinin aynı kaldığını ifade etti. Prosedürdeki bu tür değişikliklerin Avrupa kurumsal çerçevesi tarafından da öngörüldüğünü belirtti.

Çevre Hareketi Milletvekili Haralambos Theopemptu, komite toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, tasarıda böyle bir hükmün olmasının, bu tür durumlarda, çalışmanın planlarını sadece bazı kişilerin denetlemesine olanak yaratıldığı anlamına geldiğini vurguladı. Çalışmayı yapacak şirkete "Bakana bir isim verme, Bakanın o kişiyi atama ve böylelikle o kişiye Bakanlıkta şirketin başvurusunu kollama hakkının verildiğini" belirten Theopemptu “Bu yozlaşmaya zemin hazırlamaktır” dedi.

*

“Pahalılık ve yaşam maliyeti Kıbrıslıların çoğunluğunu meşgul ediyor”

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’in dün yayınladığı kamuoyu araştırmasının sonuçları Kıbrıslıları meşgul eden iki büyük konunun pahalılık ile yozlaşma olduğunu ortaya koydu. Kıbrıs’ın bir numaralı sorunu hangisidir sorusuna verilen cevapların sıralaması şöyle:

Yüzde 26’la hayat pahalılığı

Yüzde 18’le yozlaşma

Yüzde 15’le ekonomi

Ve yüzde 8 ile Kıbrıs sorunu ve Türkiye

Araştırma sonuçlarında öne çıkan diğer negatif rakamlar Nikos Anastasiadis hükümetinin başarı derecesiyle ilgili. Sorulanların yüzde 68’i Hükümetin Kıbrıs sorunundaki tutumundan, yüzde 71’i de iç yönetimden rahatsız olduğunu belirtti.

Bununla birlikte söz konusu araştırmanın sonuçlarına göre Anastasiadis Hükümetinin iki devamcısı olan Averof Neofitu ile Nikos Hristodulidis, araştırmanın diğer sonuçlarıyla hiç tutarlı olmayan bir biçimde, en tercih edilen cumhurbaşkanı adayları olarak öne çıkıyor. Sonuçlara göre adayların tercihlerdeki sıralaması şöyle:

Nikos Hristodulidis yüzde 30,5 - Averof Neofitu yüzde 19 -

Andreas Mavroyannis yüzde 17 - Ahileas Dimitriadis yüzde 3,5

*

Alithia gazetesinden bazı haberler:

“Averof: Kazanacağız – Neofitu göçmen sorunuyla ilgili duyurularını anlattı”

DİSİ Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Averof Neofitu Sigma televizyonunun “Mesimeri ke Kati” programında konuşurken “Bu seçimleri kazanacağız. Ama sonuç her ne olursa olsun Averof politikada kalmaya devam edecek” dedi.

Göçmenler sorunuyla ilgili duyurularından söz eden Averof Neofitu “Çit derken bir sentezden söz ediyorum. Bazı noktalarda doğal çit gerekebilir, kimi noktalar dronlarla gözetim gerektirebilir, başka noktalarda ise elektronik gözetim yöntemleri uygulanabilir. Bir başka yöntem ise İçişleri Bakanlığının bu amaçla işe alacağı 300 kişilik personeldir. Öncelikle sorunu ayrıntılarıyla ortaya koymak lazım. Geçişlerin yüzde 95’i yeşil hat üzerinden. Demek ki onları azaltmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

*

“Hayat pahalılığı ödeneği istişareleri başlıyor”

Çalışma Danışma Kurulu, 7 Kasım’da hayat pahalılığı ödeneği konusunun diğer çalışma konularından ayrı olarak ele alınması konusunda mutabık kalındığını açıkladı.

Çalışma Bakanı Aralık ayına kadar konunun görüşülmesinin tamamlanmasını ve anlaşmaya varılmasını istiyor.

Çalışan sendikaları hayat pahalılığı ödeneğinin %100 olarak verilmesinde ısrar ederken işveren örgütleri %0’da direniyor.

2017 memorandumunun süresi tükendi, “yasa” uzatmaları oynuyor.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Göçmen gelişleri fırladı”

Tel örgüler yetersiz kalıyor. Sadece üç gece içinde tel örgülerden 1000 kişi geçti. 75 milyon avroya mal olacak üç “Purnara daha inşa ediliyor.

*

“Balkonlar birbiri ardına yıkılıyor – Bu kez Limasol’da”

Limasol’da 12 saat içinde iki balkon peş peşe düştü. Limasol Belediyesi 350 uygun olmayan binanın var olduğundan söz etti.

*

“Çetinkaya stadı – Dışişleri Bakanlığı açıklama istedi”

Dış İşleri Bakanlığı ölü bölgedeki çalışmalara derhal son verilmesini talep etti.

*

“Kırmızı Köylere verilecek 30 milyon elden gidiyor”

Kanalizasyon sistemi çalışmalarına izin vermeyen Liopetri sakinleri geri adım atmadı. Avrupa finansmanını kaybediyoruz.

Son Güncelleme: 21 Ekim 2022 - 12:59

Son Haberler

31 Ocak
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
35 yaşındaki Rusya uyruklu kadın Limasol - Baf anayolunda yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.
14:46
Meteoroloji Dairesi yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış için sarı alarm yayınladı.
14:45
Nuris: Soruşturma görevlisinin Kıbrıs Türk mallarının kötü yönetildiği iddiaları hakkındaki raporunu Başsavcı'da.
14:23
Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranlarını yeniden %0,5 artırıyor.
14:22
Tüm haberler

Video on Demand