basın özetleri 20.10.22

Politis gazetesi ana haberini “Doğal gazı görmek cep yakacak – Kıbrıs’ın MEB’nde ve doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren enerji şirketlerinden kötü haberler” başlıkları altında veriyor. Haberin içeriğine bir göz atalım.

Enerji şirketlerinin, doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik bölgelerinde doğal gazın değerlendirilmesi doğrultusundaki faaliyetlerini devam ettirmesi için Kıbrıs dâhil doğu Akdeniz ülkelerinden milyarlarca dolar istiyor.

Küçük doğal gaz miktarları ve bölge sularının büyük derinliği yatırım risklerinin artmasına neden oluyor. Sonuç olarak tespit edilmiş olan ya da bundan sonra bulunacak doğal gazın çıkarılamaması riski doğuyor.

Kıbrıs MEB’inin 6. Parselinde yapılan araştırmaların ortaya koyduğu nihai sonuçlara göre, doğal gazın değerlendirilmesi olasılıklarının artması için, daha fazla doğal gaz miktarlarının tespit edilmesi anahtar oluşturuyor.

*

Alithia gazetesinin aynı konudaki ana haberinin “Doğal gazla ilgili karar artık siyasi bir karar oldu – ExxonMobil Avrupa’ya doğal gaz tedarikinin artması için Hükümet desteği istedi” başlıkları altında verildiğini görüyoruz. Ön sayfasında gazete yine başlıklar halinde şu noktaları öne çıkarıyor:

Avrupa doğal gaza susamış durumda ancak Kıbrıs, İsrail ve Mısır'daki keşifleri geliştirmek için milyarlarca dolar gerekiyor.

Kıbrıs’takiler de dâhil olmak üzere Doğu Akdeniz’deki parsellerden doğal gaz tedarikinin artırılması için devlet desteği talep ediliyor.

Ekonomist Konferansı: Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin 10 ve 5 numaralı parsellerine çok umut verici olarak bakılıyor.

Kıbrıs, Türkiye ve İsrail'deki seçimleri ilgiyle takip eden şirketler tutarsız politikalar istemiyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Çocuk Kaza ve Acil Durumlar Bölümü Genel Hastanede kurulacak – Lefkoşa hastanesinde İlk Yardım Biriminin yanında hizmet verecek” başlıklarıyla veriliyor.

Haberde öyle yazıyor:

Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY'nin planları değişti. Çocuk Kaza ve Acil Durumlar Bölümü Makarios Hastanesi yerine Başkent Genel Hastanesi'nde kurulacak. Nitekim, "Filelefteros" tarafından elde edilen bilgilere göre Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu'nun resmi bir kararının ardından, geçtiğimiz hafta yetkili merciler de ilgili mekan araştırmasını başlattı. Çocuklara hizmet vermek için uygun şekilde yapılandırılması gereken alanlar bulundu ve OKYPY 6 çocuk doktoru, üç çocuk cerrahı ve eğitimli kadronun işe alınması için istihdam açıldığını duyurdu.

Plan değişikliğinin nedeninin, Makarios hastanesinde gözlemlenen eksiklikler ve Çocuk Kaza ve Acil Durumlar Bölümünün güvenli bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu destek ve diğer hizmetler ile ilgili olduğu bildirildi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Aile bütçesi her gün biraz daha raydan çıkıyor – Pahalılık aldı yürüdü, hanelere ve küçük ile orta işletmelere acımasızca darbe vuruyor”

Başlıkların altında yine başlıklar halinde şunlar vurgulanıyor:

Temel ihtiyaç ürünleri fiyatları Eylül'de %9 oranında artış gösterdi. Enerji sektöründeki artış %34,3 oranında.

Devlet kasaları doluyor, ancak hükümet elektrik üzerindeki KDV'yi düşürmeyi ve yakıt üzerindeki çifte vergilendirmeyi kaldırmayı reddediyor.

Andreas Mavroyannis: Hedefimiz, kalkınma ve refah için sağlam temeller oluşturacak bir ekonomik bileşimdir.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları…

Haravgi gazetesinden:

“Mavroyannis: Elimizdekileri değerlendirelim – Mevcut seçeneklerimiz sadece iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü ve doğal gazdır”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis Economist konferansında konuşurken “Kıbrıs sorununun çözülmesi ve taksimin gelmemesi için doğal gaz gibi elimizde ne varsa kullanmalıyız” dedi.

Somut olarak, Kıbrıs’ın bir AB üye ülkesi olarak bölgede önemli bir role sahip olduğuna ve bu rolü üstlenmesi gerektiğine atıfta bulundu. Mavroyannis ayrıca Kıbrıs sorununun çözümü için bir şey yapılmadığı takdirde, o zaman taksim olacağını ve işgal altındaki bölgenin Türkiye’ye entegre edileceğini ifade etti. “Dolayısıyla hızlı bir şekilde hareket etmeli, doğal gaz gibi elimizdeki tüm olanakları değerlendirmeliyiz” dedi.

Doğal gaz konusuna değinirken, “öncelikle yapılması gereken şeyin, bizim ihtiyaçlarımızın karşılanması için, bizim doğal gazımızı Kıbrıs’a getirmek ve Kıbrıs Türk toplumuna ihtiyacı olan tüm doğal gaz miktarını bize olan maliyetiyle vermek” olduğunu söyleyenn Andreas Mavroyannis, “Kıbrıs sorununda pek çok seçeneğimizin olduğunu düşünmek bir yanılsamadır. Seçeneklerimiz ya siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federasyon ya da taksimdir” dedi.

*

“AKEL YESİ’yi baltalamak isteyenlere karşı duracak”

Çarşamba günü Sağlık Sigortası Kurumu OAY Başkanı Stavros Mihail ile görüşen AKEL genel sekreteri Stefanos Stefanu yaptığı açıklamada, AKEL'in YESİ'ye başından beri destek verdiğini ve bunu yapmaya devam edeceğini, YESİ’yi baltalama girişimlerinin karşısında duracağını söyledi.

Stefanu, Sağlık Sigortası Kurumu OAY Başkanı Mihail’i, “var olan ve ele alınması gereken sorunları ele almanın ötesinde, halkın desteğine sahip olan YESİ’nin işlevselliğini sürdürmesine Sağlık Sigortası Kurumunun rehberlik etmesi nedeniyle, büyük bir sorumluluk üstlendiğini” söyleyerek sıcak bir şekilde karşıladı. Stavros Mihail'in sahip olduğu bilgi ve deneyimle görevinin gerektirdiklerine kollektif bir şekilde cevap vereceğine olan güvenini dile getirdi.

"Anastasiadis Hükümeti'nin eski Sağlık Bakanları da bunları söylemişti, ben sadece yeniden işaret ediyorum, çünkü gerçekten de YESİ’yi baltalayan ve ona olumlu bakmayan güçler var" dedi.

*

“Altın pasaport aracıları gizli listesi”

Hükümet, avukatlık büroları, muhasebe ofisleri gibi altın pasaport aracıları listesini “gizli” tutuyor. Hükümetin Sayıştay’a vermemek konusunda ısrar ettiği liste Anastasiadis Hükümetinin şimdiki ve eski üyelerinden oluşan büyük isimler içeriyor.

*

Alithia gazetesinden bazı haberler:

“Hristodulidis doktora tezini ne zaman yayınlayacak? – Ulusal Arşive girmesi Hristodulidis’in hukuki sorumluğudur”

Alithia gazetesinin elde ettiği bilgilere göre, Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi kütüphanesi, Ekim ayı başlarında, Nikos Hristodulidis’in doktora tezini dijital ortama aktarmak ve Bergama Platformu'nda yayınlamak için kendisinden izin istedi. Hristodulidis bugüne kadar bu çağrıya cevap vermedi.

Hristodulidis’in doktora tezinin Platformda yayınlanması vatandaşlara erişim sağlayacak ve doktoranın bir kopyalama ürünü olduğu şeklindeki fısıltılara son verecek.

*

“Akıllı elektrik sayaçlarında yeni gecikme – Süre dışı başvuruya itiraz ve yeniden Revize İhale Makamına”

400 bin konut ve işyerine elektrik sayaçlarının modernizasyonu planı hâlâ daha kağıt üzerinde kalmaya devam ediyor. Planın hayata geçirilmesindeki gecikmenin uzayacağına dair göstergeler var.

Alithia gazetesine ulaşan bilgilere göre bunun nedeni, açık ihalenin yeniden ilan edilmesinden sonra, ihaleyi kazananın başvurusunun süre dışı olması sonucunda konusunun İhale Revizyon Kurumu'na yeniiden intikal etmesi.

Bu arada Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’teki çalışan sendikaları, talepleriyle ilgili hazırladıkları tepki önlemleri için personelden açık çek almayı bekliyor.

*

Filelefteros gazetesinden bazı kısa haberler:

“Birleşmiş Milletler sözde devlete ölü bölgeden parça verdi”

UNFICYP Kıbrıs Türk yönetimine Kıbrıs Cumhuriyetine ait bir toprak parçası verdi ama ölü bölge statüsünün değişmediğine ve söz konusu toprak parçasının sadece antrenmanlar için kullanacağına dair teskin ediyor.

*

“Devlet veterinerlik Dairesinde kamu sağlığıyla ilgili riskler ve Pipis hakkında savcılık soruşturması”

Hakkında disiplin suçları savcılık soruşturması yürütülen Devlet Veterinerlik Hizmetleri Müdürü Hristodulos Pipis Devlet İstihdam Komisyonu EDY’nin kararıyla açığa alındı. Hristodulos Pipis, Tarım Bakanının talebi üzerine, brucella araştırması sırasında olası ihmallerinin araştırılması için başlatılan soruşturmanın engelsiz yürütülmesi amacıyla üç aylık bir süre için işten uzaklaştırma aldı.

Son Güncelleme: 20 Ekim 2022 - 13:11

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand