basın özetleri 17.10.22

Filelefteros gazetesinin ana haberi Cumhurbaşkanlığı seçimlerini konu alıyor.

“Adayların seçim ofisleri ateş aldı – Seçim öncesinde tonlar yükseldi, yeni bir aşamaya girildi” başlıkları altında verdiği haberinde ön sayfasında konuyu şöyle özetliyor:

Seçim kampanyası ateş aldı. Cumhurbaşkanı adayları Kıbrıs içinde ve dışında oy avında. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in işbirliği içinde olduğu iki adaya yönelik açıklamaları adayların seçim ofislerinde asabiyet ve şaşkınlığa yol açtı.

Averof Neofitu önceki günlerde oradaki Kıbrıslıları ziyaret etmek üzere Londra’daydı, Andreas Mavroyannis geçtiğimiz hafta sonu Larnaka köylerine gitti, Nikos Hristodulidis ise Cuma gününden başlayarak Baf’ta bulundu. Hristodulidis’in Emba köyündeki bir binada DİSİ tabelası asarak seçim kampanyasını sürdürmesi olaylara neden oldu. Rahatsız olan DİSİ köy komitesi tabelanın binadan inmesi amacıyla Cumartesi günü girişim başlattı.

*

“Eğitim Bakanı devlet okullarının statüsünü indirgemeye çalışarak elini güçlendirmeye çalışıyor - Zorunlu okul öncesi eğitimin genişletilmesine ilişkin yasa tasarısı hakkında soru işaretleri” başlığı altındaki haberinde ise Haravgi gazetesi ön sayfasında şu noκtalara yer veriyor:

POED sendikası başkan Yardımcısı Apostolos Skurupatis Hükümetin özel okul sektörünü destekleme ve öne çıkarmaya yönelik çabalarının çok bariz olduğunu ifade etti.

Zorunlu ilkokul eğitiminin yaşça aşağıya çekilmesi devlet okullarından bağımsız yapılamaz, diyen Skurupatis, yasa tasarısının Mecliste bulunuyor olması nedeniyle bu saatten sonra topun milletvekillerinde olduğunu vurguladı.

4 yaş öğrencilerinin hangi eğitim bölgesinde okutulacağı konusunda kararlar alabilmesi için Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanının eline süper güçler vermeye çalışıyorlar.

*

Alithia gazetesinin ana haberinde “Harita ve toprak üzerinde gri bölgeler dayattılar – İşgal makamları Pile, Pergama ve Trulli’de” başlıkları altında, ön sayfasında, “Kıbrıs Türk tarafında basılan haritalarda bölücü çizginin sınırlarının dört kilometre daha genişletildiğini ve Pile’ye dayandırıldığını” yazıyor. Habere göre Türk kuvvetleri pratikte, ölü bölge içerisinde elinde olan ve Pile’deki bir yükseklikte bulunan tek gözetleme kulesini kullanarak bölgede gri bölgeler oluşturdu.

Lisi Belediye Başkanı Andreas Kauris Alithia gazetesine yaptığı açıklamada Lisili ve Kondelalıların Britanya üsleri dâhilindeki topraklarını geliştirebilmeleri için güvenli koşullar oluşturulmasını istedi.

Kıbrıs Türk yönetimi Britanya üsleri dâhilinde de Pergama köyünün kuzeybatısında gri bölgeler oluşturarak 1974’ten bu yana Lisili ve Kondealıların topraklarını kullanabilmesini engelliyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Bulguları terk etti, soruşturmayı apar topar kapattı – Sayıştay Başkanı Senfoni Orkestrasındaki yanlış işlerle ilgili konuyu kapattı”

Başsavcılık ofisi Politis gazetesini bir buçuk yıl önce Senfoni Orkestrası hakkında başlatılan ceza soruşturmasının kapatıldığı konusunda bilgilendirdi. Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis soruşturmanın ortasında, bundan birkaç ay önce tespit ettiğini açıkladığı verileri terk ederek yeni bir rapor hazırladı.

Sayıştay Başkanının bu tutumu yeni soru işaretlerine yol açtı. 2021 yılının Mart ayında kaleme aldığı raporunda Sayıştay Başkanı, usulsüzlükler ve olası yasadışılıklar tespit ettiğini söyleyerek Tasos Papadopulos avukatlık ofisini ve DİKO’nun “seçkin” adayı Yorgos Kunduris’i şaibe altında bırakmıştı.

Ekonomi Bakanlığı Müdürü Başsavcılığa konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları…

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

“Kötü hava koşulları Baf kentine derelere dönüşen yollar ve sorunlar getirdi”

Islak yollarda sürüş birçok tuzak ve tehlike gizler, bu nedenle araç sürücüleri her zaman dikkatli olmalı ve tamamen yola odaklanmalıdır, çünkü yağmur yol yüzeyinin kayganlığını artırır. Dünkü kötü hava koşulları, özellikle Baf kazasında, su basmış bodrum katları ve binalar, düşen ağaçlar ve tehlikeli nesneler ve yol ağında sorunlar gibi çeşitli sorunları da beraberinde getirdi. İtfaiye, özellikle Baf bölgesinde harıl harıl çalıştı.

*

“Enerji krizine karşı önlemler bekleniyor”

AB'nin doğal gaz piyasalarındaki fiyatları düşürmek için olası müdahalesi, Brüksel'deki 20-21 Ekim Zirvesi'ne birkaç gün kala belirsizliğini koruyor. Geçen hafta Prag'da yapılan Olağanüstü Enerji Bakanları Konseyi'nde, toptan satış fiyatına tavan uygulanması konusundaki görüşler arasındaki mesafe kapatılamadı. Bu fikir Yunanistan, Belçika, İtalya, Polonya dahil 17 üye ülke tarafından destekleniyor olsa da, 18 Ekim Salı günü Avrupa Komisyonu tarafından sunulacak teklifte büyük olasılıkla yer almayacak.

Enerji Komiseri Kadri Simpson’a göre, Komisyon, Almanya gibi ülkelerin enerji tedariki konusundaki endişelerini gideren "en güçlü desteğe" sahip çözümler önerecek.

*

“Pahalılık kasıp kavuruyor, Hükümet ilgisiz”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Pahalılık haneleri ve işletmeleri etkileyerek ortalığı kasıp kavururken, Hükümet ilgisiz kalmaya devam ediyor” dedi. Dün dağlık Lefkoşa köylerini ziyaret eden AKEL Genel Sekreteri “Toplumun, hanelerin ve işletmelerin rahatlatılması için önlemlerin alınması gerektiğinin aşikar olduğunu” ifade etti. Stefanos Stefanu “Alınması gereken önlemler mevcut. Hükümet Meclisin büyük çoğunluğunun onayladığı kararları, AKEL’in inisiyatifiyle alınan elektrik ve akaryakıt fiyatlarının düşürülmesine yönelik kararları uygulayabilir. Oysa maalesef ki Hükümet bunu yapmadı, halkın karşı karşıya olduğu sorunları görmezlikten gelerek ilgisiz davranmaya devam ediyor” dedi.

*

Filelefteros gazetesinden:

“AKEL – 23 sonbaharında tüzük kongresi – Toplumda olup biteler partiyi ciddi biçimde meşgul ediyor”

Parti genel sekreteri Stefanos Stefanu’nun Filelefteros’a yaptığı açıklamaya göre, son kongresinde, bir öncekinde de olduğu gibi, topumda meydana gelen değişimler konusu partiyi ciddi biçimde meşgul etti. “Toplumun apolitikleşmesi, seçimlerde oy kullanmayanların sayısının artması, siyasi partilere ve politik sisteme kuşkuyla yaklaşılması bu durumun göstergeleridir” diyen Stefanu Bu gibi olgular başta sol hareket olmak üzere tüm partileri ve işlevselliğini etkilediğini” dile getirdi.

AKEL Genel Sekreteri iki ana eksen etrafında hareket edeceklerini vurguladı. Birinci eksen “Partinin neredeyse 100 yıllık yaşamında şekillendirdiği ideoloji, kimlik ve fizyonomi temelinde örgütsel olarak nasıl yeniden düzenleneceği ve evrileceği. İkinci eksen ise partinin toplumla ilişkileriyle ilgili. Bizimle aynı duyarlılıklara sahip sosyal faktörler, hareketler ve kişilerle ilişkiler. Aynı veya yakınsak hedefler. İşbirliği yapmak, aynı yolda yürümek, iki yönlü ve etkileşimli bir ilişki geliştirmek çok önemlidir. Onlarla toplumun ve ülkenin yararına ilerici bir ittifakı nasıl kuracağımız kilit bir konudur” dedi.

*

“Seçimin maliyeti 7 milyon avro”

Ukraya savaşının neden olduğu enflasyon 2023 Şubatında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de yansıyor. 2023 devlet bütçesine göre, seçimin her iki turu için 7 milyon avrolu bir kalem tahsis edilecek. Bir önceki seçime kıyasla rakam 1 milyon avro arttı. Özellikle salon kiralama, sarf malzeme ve çeşitli alet alımına ayrılan meblağlarda ciddi bir artış söz konusu.

*

“Baf örnek bostan sahibi oldu”

Baf Belediyesi örnek belediye organik sebze bahçesini açtı. Proje Baf Belediyesi'nden Leityrgos Yeşilden Sorumlu yetkilisi Marinos İoannidis tarafından tanıtıldı. Yapılan etkinlikte Belediye Başkanı Fedonas Fedonos, halka doğal bir ortam sunması yanısıra Lise Üstü Mesleki Eğitim Enstitüleri öğrencilerine de organik ürünlerin önemi konusunda eğitim veren bu projeye, Baf Belediyesi'nin verdiği önemi vurguladı.

Belediye Organik Sebze Bahçesi 1600 metrekarelik alana sahip olup zeytin ağaçları, meyve ağaçları, botanik bahçesi ve sebze serası bulunduruyor. Kuruluş amacı çocukları organik tarım konusunda bilgilendirmek ve eğitmek olup, kentin öğrtim kurumlarının de öğrenci ziyaretleri gerçekleştirme olanağını sunuyor. Bahçenin yönetimi ve bakımı Lise Üstü Mesleki Eğitim ve Öğretim Enstitüleri tarafından üstlenildi.

*

Politis gazetesinden kısaca bazı haberler:

“ABD ile Yunanistan Rus yanlısı Kıbrıs Başpiskoposu istemiyor”

Washington ve Atina'nın Başpiskopos Hrisostomos'un halefine yönelik ilgisi canlı. Yetkili kaynakların Politis'e başpiskoposun halefi her ne zaman görevi devralırsa alsın, Moskova tarafından kontrol edilmesini istemiyorlar. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali Kıbrıs Kilisesi'nde yeni realiteler yarattı.

*

“YESİ dışı doktorlar hâlâ yasa tasarısını bekliyor”

Devlet Sağlık Sistemi YESİ üyesi olmayan ancak YESİ’yle anlaşma imzalamış hastanelerde çalışan doktorlar şu anki verilere göre iki haftadan daha az bir süre içerisinde çalıştıkları hastaneden ayrılması gerekiyor. Kendilerini bağlayan kararın son anda bile olsa değişeceğini doktorlar umutlarını Meclisin Sağlık Komisyonu milletvekillerine bağladı ancak Komisyon üyelerinin bu konudaki görüşleri farklılıklar gösteriyor.

*

Son Güncelleme: 17 Ekim 2022 - 14:04

Son Haberler

31 Ocak
Oy pusulalarının sandıklara teslim edilmesinin ardından seçimlerinilk turu için her şey neredeyse hazır.
15:49
İoannu: Eski Kooperatifin kefillere, borçluların yükümlülükleri hakkında zamanında bilgi vermemesi yaygın bir olay.
15:47
Yunanistan: Phantom uçağının pilotunu arama çalışmalarına su altı robotu, oşinografik gemi ve dalgıçlar da katıldı.
15:44
Dujarric: Guterres'in Kıbrıs için görevli atayabilmesi için, Güvenlik Konseyi tarafları anlaşmaya varmaya çağırıyor.
15:42
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk liderliğinin Güvenlik Konseyi kararına tepkisini yorumlayarak ‘Cüretin sınırı yoktur’ dedi.
15:39
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Tüm haberler

Video on Demand