Basın Özetleri 06.01.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Sıkı kontrolleri artırıyorlar

“İlgili tüm bakanlara hizmetlerindeki denetimi sıkılaştırma talimatı” alt başlıklı haberde, hükümetin ekonominin tamamen aktif kalması ve tam bir kapanma (lockdown) kararına ihtiyaç duyulmasını engellemek amacıyla kontrolleri artırarak, sıkılaştıracağı belirtildi. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu toplantısında, sağlık protokollerine ve kararnamelerine uyulmasına ilişkin kontrollerden sorumlu tüm bakanların, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'den yalnızca dikkatli olmamaları ayni zamanda denetimler yapmaları için görevlilere/müfettişlere talimat vermeleri ve uygunluğun kontrol edilmesi için tavsiyelerde bulunulan şirketlere ziyaretlerini tekrarlamaları yönünde net talimatlar aldığı aktarıldı. Cumhurbaşkanı’nın ayrıca, Adalet Bakanı'na, restoranların veya barların gece geç saatlerde "müzik ve dans merkezlerine" dönüştürüldüğü ve bu nedenle geçmişte yaşanan olaylardan kaçınmak için özellikle geceleri restoranlarda polis kontrollerini artırması için önerilerde bulunulduğu vurgulanırken, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun ise, okullarda koronavirüs vakası ve/veya temaslı olması nedeniyle izole edilmiş kişilerin olmaması nedeniyle, okulların belirli bir sorun olmadan çalışmaya devam etmesi için gerekli tüm prosedürlerin teşvik edilmesi için talimat aldığı belirtildi.

  • 69 küçük kızın kişisel anları

“Pornografi vakaları artıyor” alt başlıklı haberde, sosyal medyada paylaşılan özel fotoğrafları ve/veya yayınlanacağına dair tehditler alan reşit olmayan Kıbrıslı kızların vakalarının geçtiğimiz yıl tehlikeli bir şekilde arttığı aktarıldı. Haberin detayında, Polis Siber Suçlar Müdürlüğü verilerine göre, 2020 yılında 39 vaka rapor edilirken, 2021 yılında bu sayı 69'a ulaştı ve bu durum polis birimlerini sorunun boyutları konusunda endişelendirdiği ifade edildi. Siber Suçlar Müdürlüğü başkanı Andreas Anastasiadis’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir önceki yıla nazaran 30 yeni vakanın ciddiye alınması gereken endişe verici bir unsur olduğunu vurguladığı ve bu nedenle herkesin yabancılarla herhangi bir şey gönderirken dikkati olması gerektiğini söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, reşit olmayanların dahil olduğu bu olaylardaki şikayetlerin çoğunluğunun, çıplak fotoğraf ve/veya videoların bulundurulması ve dağıtılması ya da bireylerin ısrarla reşit olmayanlardan bu tür materyalleri talep etmeleri veya daha fazla fotoğraf göndermezlerse zaten ellerinde bulunanları yayınlayacakları yönünde tehdit etmeleri ile ilgili olduğu hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Omikron nedeniyle istikrarlı şekilde geriye doğru adımlar

“Bakanlar Kurulu’ndan bizi eski kısıtlamalara döndüren yeni önlemler” üst başlığıyla verilen haberde, rekor sayıda vakanın birbirini takip etmesi ve hastaneye yatışların giderek artmasıyla birlikte Bakanlar Kurulu’nun dün yeni bir tedbirler paketi uygulama kararı aldığı belirtildi. Yeni kısıtlamalar arasında diğer şeylerin yanı sıra, yakın temaslılar ve güvenli geçiş sağlanmasına ilişkin protokollerde değişiklikler yapıldığı aktarılan haberde, bugünden itibaren tedbirlere uyum kontrollerinin sıkılaştırılmasıyla birlikte vatandaşların hem SafePass hem de kimliklerine ihtiyaç duyacakları vurgulandı. Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’ın derhal uygulamaya konulacak ve 31 Ocak 2022 tarihine kadar geçerli olacak yeni kısıtlamaların duyurulması sırasında doktorlar ve bilim insanlarının pandemiyi tek başlarına yenemeyecekleri ve bunun için vatandaşların da katkısına ihtiyaç olduğunu söylediği aktarılırken, açıklanan yeni tedbirler şunlar yer aldı: evlerde toplanma sayısı 12 yaşına kadar olan çocuklar hariç en fazla 10 kişi olacak; restoranlar, gece kulüpleri, müzik ve dans merkezleri, düğünler ve vaftiz törenleri en fazla 200 kişilik olacak; yürürlükte olan sağlık protokollerine ve metrekareye düşen maksimum kişi sayısına uygun olarak kilise ve ibadethanelerde ayni anda en fazla 200 kişi bulunabilecek; gerekli olan yerlerde SafePass kontrolü sırasında kimlik belgesinin (kimlik, pasaport, ehliyet) ibraz edilmesi zorunlu olacak; uzaktan çalışma oranını %50'ye yükseltilecek; otel / turistik konaklamalarda yalnızca aşı programına başlayan ve 2’nci veya 3’üncü doz aşı almak için gereken süre geçmemiş veya aşı programını tamamlayan kişilere izin verilecek; ve yakın temaslıların, aşı veya hastalık geçmişine bakılmaksızın, vaka ile son temas tarihinden sonraki 3’üncü ve 5’inci günde, hızlı antijen tespit testi veya PCR laboratuvar testi yapılma zorunluluğu getirildi.

  • Bakana karşı sabrımız tükeniyor

“DİSİ, Cumhurbaşkanı'nın kararını bekliyor” üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde aday olması için Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis'in kişisel hırslarından vazgeçerek parti prosedürlerine uyması için bir kez daha ikna etmeye çalıştığının ortaya çıktığı belirtildi. Haberin detayında, Anastasiadis'in bakanıyla Salı günü yaptığı görüşmenin yalnızca sonuç getirmediği, bunun ötesinde DİSİ’nin içinde kafa karışıklığını daha da artırdığı ve partiden aday adayı olmak için Pazartesi öğlene kadar kısa bir süre kaldığı hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Hloraka'da bardak taştı

“Yasadışı göçmenlerden şiddet patlaması”, “Polis Çevik Kuvvet Birimleri bölgede” üst başlıklarıyla verilen haberde; Ηloraka'da geçtiğimiz gece iki Suriyeli göçmen grup arasında yaşanan olayların ardından, bölge sakinleri için bardağın taştığı ve muhtar Nikolas Liasidis’in acil şekilde tedbirler alınmasını talep ettiği aktarıldı. Haberin detayında, yerel halkın, 500-600 göçmeni barındıran bu kompleksin kapatılması istediği ve Polis Çevik Kuvvet Birimleri’nin çıkabilecek yeni olayları önlemek için bölgeye gittiği belirtilirken, Liasidis'in olaylarla ilgili olarak; ellerinde sopa, taş ve baltalar bulunan bir grup insanın yoldan geçen arabaları taciz etmesi yüzünden bir kez daha korku sahneleri yaşadıklarını ve Hloraka'da kendileri güvende hissetmediklerini söylediği vurgulandı. Haberde son olarak, yaşanan olayla ilgili polis tarafından yürütülen soruşturma kapsamında toplam 6 kişinin gözaltına aldığı hatırlatıldı.

  • Ege'de komplo eylemleri

“Türk-Yunan İlişkileri” üst başlıklı haberde; Ankara'nın saldırgan söylemlerindeki artışın Atina'yı tedirgin ettiği vurgulanırken, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki komplo amaçlı eylemlerini sürdürerek gerilimi artırmaya devam ettiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • İşçi haklarına yeni bir saldırı için krizden yararlanıyorlar

“Mücadelenin ön saflarında yer alarak temel haklar güvence altına alınmalı” alt başlığıyla verilen haberde; PEO’nun 28’inci Kongresi'nin tamamlanması ve yeni Genel Sekreter'in görevi devralmasıyla birlikte, işçi hareketinin karşılaştığı çok sayıda zorluğa yönelik çalışmaların artırılacağı belirtildi. Haberin detayında, PEO Genel Sekreteri Sotiroulla Haralambous’un gazeteye verdiği röportaja yer verilirken, Haralambous’un röportajında PEO’nun hedeflerini belirlediği ve artan sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin azaltılması için mücadele edileceğini kaydettiği ve işçi reformuna ihtiyaç olduğunu sözlerine eklerken, en büyük zorluklardan birinin işçi haklarına yönelik yeni bir saldırı dalgasını önlemek olduğuna dikkat çekti. Haberde ayrıca, Haralambous’un kadınların liderlik pozisyonlarına seçilmesinin tek başına eşitliği getirmediğini söylediği vurgulanırken, sendikanın ilk kadın lideri olduğu da hatırlatıldı. Haberde son olarak, PEO’nun, DEV-İŞ ve ilerici Kıbrıs Türk örgütleriyle temasta olduğu ve adamızın yeniden birleşmesi için güçlü bir ortak eylem ve hareket cephesi oluşturan ilk sendikal örgüt olduğu aktarıldı.

  • Eğitim Bakanlığı, boşlukları geçicilerle doldurmak için "koşuyor"

“Okulların açılmasına ilişkin “gereksiz ve çelişkili” kararlar” alt başlıklı haberde; ilkokul ve ortaokulları kapanmak zorunda kalmama umudu ve ümidi ile Pazartesi günü yeniden açılacağı, anaokullar ile özel okulların ise yarın açılacak olmasının soruları da beraberinde getirdiği belirtildi. Haberin detayında, Pazartesi günü açılacak ilkokul ve ortaokullarda sorun olmaması için Eğitim Bakanlığı'nın vaka veya temaslı öğretmenler konusunda bilgi verilmesi konusunda okul müdürlüklerine çağrıda bulunduğu ve Pazartesi gününden itibaren geçici gönderme işlemlerinin başlamasını istediği aktarıldı. Öte yandan, konuyla ilgili açıklama yapan Kıbrıs Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Konstantinos Konstantinopoulos’un, okulların Pazartesi günü açılacağı ancak pandemi nedeniyle öğrenci ve öğretmen devamsızlıkların normal şekilde çalışmayı engelleyeceğini vurgaladığı ve eldeki verilere dayanarak, öğretmenlerin yaklaşık %2,5'inin devamsız olacağını ve bu sayının artmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 06 Ocak 2022 - 14:08

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand