Bakanlar Kurulu yeni önlemleri açıkladı

Bakanlar Kurulu, koronavirüs pandemisine karşı alınan yeni önlemleri açıkladı.

-Daha önceki bir Bakanlar Kurulu kararında ilan edildiği üzere, tüm resmi ve özel İlk ve Ortaöğretim okullarının normal olarak 10 Ocak 2022 tarihinde açılması. Tüm öğrenci, öğretmen ve diğer personelin dönüşlerinde 48 saatlik negatif bir antijen testi sunmaları gerekecek. 7 Ocak 2022'den itibaren okul öncesi, anaokulları ve kreşlerin normal şekilde faaliyet göstereceği de hatırlatıldı.

- 10 Ocak 2022'den itibaren, özel ve devlet okullarındaki ilkokul öğrencileri haftada iki kez antijen testi yaptırmaları gerekecek.

-6 Ocak 2022’den itibaren, 12 yaşına kadar olan çocuklar hariç, evlerde yapılan görüşmelerde buluşabilecek kişi sayısının 10 kişiye düşürülmesi.

- 10 Ocak 2022'den itibaren restoranlar, eğlence mekanları, müzik ve dans merkezleri, düğünler ve vaftiz törenleri için sağlık protokollerine ve yürürlükte olan metrekare başına maksimum kişi sayısına uygun olarak 200 kişilik bir sınır getiriliyor. Sadece masa ve sandalye üzerinde hizmet verilebilecek. Bu alanlarda dans etmenin yasak olduğu hatırlatıldı.

- 6 Ocak 2022'den itibaren, sağlık protokollerine ve yürürlükte olan metrekare başına maksimum kişi sayısına uygun olarak, kiliseler ve dini ibadet yerleri için 200 kişilik bir sınır getiriliyor. Tüm kapalı ve açık alanlarda olduğu gibi, Epifani gününde suların kutsanması sırasında vatandaşların koruyucu maske takmaları ve gerekli mesafeleri korumaları gerektiği hatırlatıldı. Kumaş koruyucu maske kullanımından kaçınılması öneriliyor.

- 6 Ocak 2022'den itibaren gerekli olan yerlerde Safepass kontrolü sırasında kimlik belgesinin (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet) ibraz edilmesi, ve bunun işletme sahibi veya sorumluları tarafından kontrol edilmesi zorunlu hale geliyor.

- 10 Ocak 2022'den itibaren uzaktan çalışma oranının %50'ye çıkarılması.

-10 Ocak 2022'den itibaren, konaklama ve otellere / turistik konaklama yerlerine ziyaretlere yalnızca aşı programını tamamlayan veya aşı programına başlayan ancak 2. veya 3. doz aşıyı almak için gereken süre geçmemiş olan kişilere izin verilecek.

-12 yaş ve üzeri, aşı programını tamamlamış kişilere içerisinde 5 test bulunan self test kitleri verilmesi kararlaştırıldı.

- 6 Ocak 2022'den itibaren, yakın temaslılar, aşı veya hastalığı geçirip geçirmediğine bakılmaksızın, vaka ile son temas tarihinden itibaren 3. ve 5. Günde antijen veya PCR testi yaptırmaları.

-6 Ocak 2022’den itibaren huzurevi sakinlerinin dışarda gecelemeleri yasaklanıyor.

- Epidemiyolojik tablomuza göre Omicron varyantının ülkemize girişi farklı ülkelerden gelmesi nedeniyle, 6 Ocak 2022'den itibaren Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Eswatini, Zimbabve, Mozambik, Malavi, Botsvana ülkelerinden gelen yolcuların zorunlu devlet karantinası kaldırılıyor.

-6 Ocak 2022'den itibaren Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gelip laboratuvar PCR incelemesine girmeyi reddedenler daha sonra 14 gün süreyle devlet karantinasına alınacak ve PCR laboratuvar muayenesinin yapılmasına bağlı olarak 7. gün serbest bırakılacak. Karantina ve muayene masrafları vatandaş tarafından karşılanacak

-6 Ocak 2022'den itibaren, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gelen 12 yaş ve üstü tüm yolcular, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne hareket etmeden en az 72 saat önce bir PCR laboratuvar testi yaptırması gerekecek.

Mevcut tedbirlerin 31 Ocak 2022'ye kadar uzatılması.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Ocak 2022 - 13:55

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand