basın özetleri 17.01.22

Alithia gazetesinin ana haberi East Med’le ilgili gelişmelere ayrılmış

Şöyle yazıyor:

“EastMed’te alternatif çözümler göreceğiz – Anastasiadis boru hattı hakkında açıklama yaptı, Nautical geo Larnaka’ya geri döndü”

Kathimerini gazetesinin sorularına cevap veren Cumhurbaşkanı Anastasiadis “EastMed planı uygulanabilir değilse eğer, o zaman ortaklarımızla yeni alternatif çözümleri görmeye hazırız. Her hâlükârda, başka çözümleri incelemenin herhangi birimizin çıkarlarına zarar verdiği kanaatinde değilim. Yeter ki izlenecek çözüm yolu uluslararası hukuka aykırı olmasın, ki bu, tüm tarafların şart gördüğü bir noktadır” dedi.

ABD’nin pozisyonunu değerlendirmesi istenen Anastasiadis resmi olmayan bir belgeden çıkan konular hakkında yorum yapmak istemediğini söyledi. Bununla birlikte “Eğer bu program pratikte uygulanabilir ise yüksek jeolojik taleplerle başa çıkılabiliyorsa ve aynı zamanda da mali açıdan yaşayabilirse uygulamaya konması için gerekli olan siyasi irade mevcuttur” şeklinde vurguladı.

“EastMed programının inceleme aşamasında olduğunu söylediniz. Son gelişmeler yani Türk gemilerinin Nautical Geo araştırma gemisini durdurması ışığında sözünü ettiğiniz o ünlü incelemeler bir kaçıştır” değerlendirmesine cevap olarak Cumhurbaşkanı “Asla. O çok ünlü olarak nitelendirdiğiniz çalışmalar reel bir olaydır, tabi ki kaçış değildir. Nautical Geo’dan ve faaliyetlerinden söz ediyor olmanız da bunun kanıtıdır. Daha önce de söylemiş olduğum gibi bu çalışmalar “Ortak İlgi alanı” olarak nitelendirilmiş olan çalışmanın hayata geçirilmesi doğrultusundaki Avrupa çerçevesi dâhilindedir” dedi.

AKEL milletvekili Aristos Damianu Cumhurbaşkanının Kathimerini gazetesine verdiği demecinde, ABD’nin EastMed boru hattına desteğini geri çekmesinden sonra, ortaklarıyla başka seçenekleri araştıracaklarını söylemesini, bu siyasi başarısızlığını da kabul etmemek olarak değerlendirdi.

EDEK ise yaptığı açıklamada “Pek çok tarafın EastMed programının iptalini hedeflemesi, hattın olası uygulamasının Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik rolünü kısıtlaması ve Kıbrıs ile Yunanistan’ın rolünü öne çıkarması nedenlidir. EASTMed’in iptaline yönelik çabaların nedeni budur” dedi.

Bu arada Türk gemileri tarafından Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi dâhilinde taciz edilen Nautical Geo araştırma gemisi dün Larnaka Limanına geri döndü. Cumartesi sabahı araştırma gemisinin kaptanı bir Türk firkateyni tarafından Türkiye’nin kıta sahanlığına ait olduğu iddiasıyla bölgeye girmemesi konusunda uyarıldı. Nautical Geo o sırada Kıbrıs münhasır Ekonomik Bölgesinin NAVTEX ilan edilmiş bir numaralı parselinde programlanmış çalışmalarını yapmak üzere bulunuyordu.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis EastMed, Münhasır Ekonomik Bölge ve Türk-Yunan ilişkilerini görüşmek üzere Atina’ya gidiyor.

Dışişleri Bakanı Çarşamba günü Yunanlı meslektaşı Nikos Dendias ile görüşecek. Görüşmenin gündeminde Kıbrıs sorunu, Mağusa ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetleri, AB-Türkiye ve Türk-Yunan ilişkileri yer alıyor. Görüşmelerde ayrıca üçlü işbirlikleri ve ABD’nin EastMed’le ilgili non paper konusunun da ele alınması bekleniyor. İoannis Kasulidis, Dışişleri Bakanlığı görevini devralmasından sonraki ilk Yunanistan ziyareti olması nedeniyle, Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaroplulu ve Başbakan Kiryakos Mitsotakis tarafından da kabul edilecek.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “Yardım ödeneği hak sahipleri aylardır parasız – Hükümetin verdiği güvencelere rağmen durum ay be ay kötüleşiyor” başlıklarıyla veriyor.

Haravgi gazetesi ön sayfasında şu noktalara dikkat çekiyor:

En düşük gelir yardımı talebi başvurularının incelenmesi altı ay, işsizlik ödeneği taleplerinin dört ay, kurumsal ve sosyal emeklilik maaşı taleplerininse yedi ay alıyor.

Arada belgeler kayboluyor ve başvuranlardan tekrar ve tekrar belge götürmesi isteniyor. Bankalardan alınan belgeler ücretlendiriliyor.

Sosyal Sigortalar Dairesine başvurmak zorunda kalanlar karşılarında kapalı kapılar buluyor, telefonlarına ise cevap verilmiyor.

*

Filelefteros gazetesi ana haberinde eğitim alanının pandemi nedeniyle içinde bulunduğu durumu ele alıyor.

“Eğitim gergin ip üstünde” manşeti ve “Test to stay”le ilgili son kararlar alınırken okullar pandemi girdabının insafına kaldı” alt başlıklı haberde şöyle yazıyor:

Okulların Covid 19 girdabında bulunduğu ve çok yönlü sorunlarla karşı karşıya olduğu bu günlerde Eğitim alanındaki kargaşa üst boyutlarda. Binlerce öğrenci gerek koronavirüs vakası gerekse de temaslı olarak okula gitmezken, aynı nedenden dolayı okuldan uzak kalmak zorunda kalan yüzlerce öğretmenin yeri doldurulamıyor, Öğretmen sendikaları ve öğrenci velileri örgütleri ise Sağlık Bakanı ve bilim kurulundan test to stay uygulamasıyla ilgili açıklama yapmasını bekliyor. İlgili testin amacı yakın temaslı öğrencilerin rapit test yaptırması ve sonuç negatif çıktığı durumda okulda kalması. Eğitim Bakanının önerdiği test tos tay uygulaması Covid pozitif olan çocukların zamanında tespit edilememesi ve bu nedenle de virüsün okullarda yayılması riskini taşıdığı için başta öğretmenler olmak üzere tüm tarafların yoğun tepkisine neden oldu. Bugün saat 15:00’te yapılacak olan ve Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı, Danışma Kurulu Başkanı, Öğretmen sendikaları ve Kıbrıs örgütlü veliler federasyonlarının katılacağı geniş çaplı toplantıda testle ilgili nihai kararların netleşmesi bekleniyor.

Söz konusu testin uygulama biçimiyle ilgili olarak son günlerde masaya yatırılan senaryolar arasında temaslı öğrencilere beş gün üst üste test yapılması, testin seçmeli olması ve pilot uygulama olarak yapılması da mevcut. Bugünkü toplantıda testin hangi makam tarafından yaptırılacağının da netliğe kavuşması beklenirken büyük olasılıkla bu düzenleme Sağlık Bakanlığının denetiminde olacak.

Yaşanan bu zorlu pandemi koşullarında sömestr sınavlarının da başlayacak olması öğrenci ve velilerin endişelerinin artmasına yol açtı.

Öğretmenler Sendikası POED üyeleri sendika yönetimine okullarda alınan önlemlerin idaresi konusunda yeşil ışık yaktı. Sendikaya önlemlere karşı önlem alma yetkisi de verildi.

*

Politis gazetesinin de ana haberi aynı konuyu ele alıyor. Başlıklar şöyle:

“Terminoloji çok, ön hazırlık yok”, "Test to stay ve safe pass önlemleri durumu karıştırdı”

Ön sayfada şöyle yazıyor:

Eğitim Bakanlığı en kısa zamanda test to stay uygulamasının nihai biçimini belirlemek için koşturuyor. Sağlık ve Eğitim Bakanları ile öğretmen sendikaları ve epidemiyoloji ekibinin kritik toplantısı bugün öğleden sonra yapılacak.

Okulların açıldığı ilk hafta içinde okullarda toplam 729 vaka tespit edildi. Vaka artışının yükselen bir eğilim göstermesi epidemiyologları endişelendiriyor. Dün toplamda 6 ölüm ve 1.971 yeni vaka kaydedildiği açıklandı.

Virüsü kapmış olan ancak evde kalmayan aşılanmış yurttaşların dolaşımını engellemek amacıyla, Yenilikçilik Bakanlığı safe pass’ta değişiklikler hazırlıyor. Bugünden başlayarak virüslü aşılanmışların safepass’ının geçerlilik süresinin kısıtlandığını bildiren SMS gönderilmesine başlanıyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler

Haravgi gazetesinden bir haber:

“Tonga’daki patlamanın şok dalgası Kıbrıs’a kadar geldi”

Kıbrıs Meteoroloji Dairesi Müdürü Kleanthis Nikolaidis KYPE’ye yaptığı açıklamada Pasifik Okyanusunda bulunan Tonga’daki denizaltı yanardağı patlamasının yüksek basınç dalgasının Kıbrıs’a kadar geldiğini söyledi. Nikolaidis Cumartesi günü saat 22:00’de Larnaka ve Baf havaalanlarındaki meteorolojik gözlem sistemlerinin Kıbrıs bölgesindeki basınç alanında ani bir değişim kaydettiğini belirtti. Meteoroloji Dairesi Müdürüne göre Meteoroloji bölümü dünden itibaren ilgili fenomeni araştırıyor. Cumartesi gecesi saat 22:00’de atmosfer basıncında 1,5 birimlik bir yükseliş, ardından ise 3,5 birimlik bir düşüş kaydedildi. Bir süre sonra yeniden normale döndü.

Nikolaidis bu tür fenomenlere sık rastlanmadığını kaydederek “söz konusu denizaltı yanardağının patlaması öyle görünüyor ki basınç değişimini binlerce kilometrelik bir mesafeyi etkileyebilecek kadar çok büyük boyutlardaydı” dedi ve olayın daha fazla etki etmesinin beklenmediğini söyledi.

*

Filelefteros’tan iki haber:

“Hloraka’daki Suriyeliler sorununa orta çözümler”

Hloraka’da yaşamakta olan yüzlerce Suriyeli sorununa çözüm bulmak amacıyla göçmenlerin Kofinu ve Limnes bölgelerine aktarılması önerisi yapıldı, göçmen çocuklarının okula gitmesi öngörülüyor.

Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre şu anda kalmakta oldukları konutlardaki sıkışıklığın giderilmesi amacıyla tam koruma statüsü altında olmayan göçmenlerin başka bölgelere taşınması hedefleniyor. Öngörü Bakanlığı göçmenlere daha iyi koşulların bulunduğu başka yerlere taşınmasını önerecek.

Somut olarak yasadışı bir şekilde bölgeye yerleşen 100 göçmene Limnes ve Menoya bölgelerine götürülmeleri teklifi yapılacak. Kalabalık ailelere ise çocukların kalmasına elverişli konutların bulunduğu Kofinu’ya yerleştirilmeleri önerilecek.

Bu arada Polis Hloraka’da kontrollerini sürdürmek ve gerektiğinde müdahale etmek üzere bölgede kalmaya devam ediyor. Polisin hedefleri arasında yurttaşların güvenlik duygusunun geri gelmesi de mevcut.

*

Trodos bölgesi dün ilgi odağı oldu – Trodos’ta trafik sıkışıklığı yaşandı – Sıfırlı derecelere rağmen halk Trodos’un yolunu tuttu”

Yüzlerce insanın dün Trodos manzaralarını yakından izlemek amacıyla dağ yoluna çıkması yüksek bir trafik hareketliliğinin yaşanmasına yol açtı. Sorunun çözülmesi için Trafik polisinin müdahalesine gerek görüldü. Trodos Trafik Şubesi Müdürü Prodromos – Trodos, Karvunas – Trodos ve Platres – Trdodos yollarında trafik kontrolleri yapıldığını açıkladı.

Trodos Meydanındaki kar kalınlığı 8 cm’ye hava sıcaklığı ise eksi 6’ya ulaştı. Meteoroloji Dairesine göre soğuk hava kütlesi bölgeyi bugün de etkilemeye devam ediyor. Hava bugün açık olacak ancak öğleden sonrası saatlerde yoğun bulutlu olması bekleniyor. Rüzgar 3 ila 4 şiddetinde esecek. Deniz dalgalı ve çok dalgalı olacak. Hava sıcaklığı ise iç bölgelerde 12, sahil bölgelerinde 13 dolaylarında olacak. Hava sıcaklığının 1 olması beklenen dağlık bölgelerde ise don olaylarının görülmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 17 Ocak 2022 - 13:21

Son Haberler

28 Mayıs
Cumhurbaşkanı: Türkiye tahriklerine rağmen bazı kişilerin başını okşadığı çocuk gibi olmaya devam ediyor.
18:23
Türkiye Ege’deki gerginliği arttırmaya devam ediyor: Araştırma gemisini Ege’nin merkezindeki iki bölgeye gönderdi.
18:21
Cumhurbaşkanı\ AB liderlerini Türkiye’nin Maraş bölgesindeki yeni tahrikleri hakkında bilgilendirecek.
18:19
İtfaiye ekipleri ve polis, Mahera bölgesinde uçuruma yuvarlanarak yaralanan bisiklet sürücüsünü kurtardı.
18:14
Bu sabah saat 11.30 sularında Köfünye bölgesinde çıkan yangın kontrol altına alındı.
18:13
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Yunanistan’dan gelen geminin içindeki konteynırlarda 6 buçuk kilo kokain tespit etti.
18:11
İran, Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ait iki petrol tankerini zorla alıkoydu.
13:43
Mısır: İsmailiye kentinde bir minibüsün başka bir araçla çarpışması sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.
13:41
Rusya'nın 2022'de hidrokarbon ihracatından ekstra 1 trilyon ruble yani yaklaşık 14 milyar euro alması bekleniyor.
13:40
Bakanlar Kurulu 1 Haziran'dan itibaren iç mekanlarda ve kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunu kaldırdı.
13:15
Cumhurbaşkanı, Ersin Tatar’a Güven Arttırıcı Önlemlerin kabul edilmesine dair mektup gönderdi
13:14
27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Tüm haberler

Video on Demand