Basın Özetleri 14.01.2022

Filelefteros Gazetesi

  • "Herkes mükemmel" değerlendirmesine son

“Uzun zaman süren tartışmalardan sonra Kamu Hizmeti reformu oylandı” alt başlıklı haberde, Kamu Hizmeti Reformuna ilişkin yasa paketinin Meclis Genel Kurulu tarafından 47 lehte ve 3 aleyhte oyla onaylanmasıyla birlikte, hemen hemen tüm memurların "mükemmel" olduğu değerlendirmesinin kabul edilmeyeceği ve iş için uygun adayların objektif ve liyakate göre seçilmesi amacıyla değerlendirme sistemi ile puanlamanın da değiştirileceği belirtildi. Haberin detayında, reform ile terfi için önemli bir nitelik olarak görülen kıdem uygulamasının kaldırılacağı ve beceri ile yeteneklere ilişkin değerlendirme kriterlerinin dikkate alınacağı aktarılırken, yeni sistemde yıllık hizmet raporlarına, daire başkanlarının tavsiyelerine, sınav merkezinin sonuçlarına, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılan sözlü sınava dayalı olarak çalışanların deneyimi, akademik nitelikleri, performansına özel önem verileceği vurgulandı. Performans değerlendirme sisteminin uygun şekilde uygulanmasından Kamu Hizmeti Komisyonu’nun sorumlu olacağı belirtilen haberde, en son masaya yatırılan sözlü değişikliklerin hiçbirinin onaylanmadığı hatırlatıldı.

  • Hloraka’daki 600 Suriyeliyi nereye koyacaklarını bilmiyorlar

“Çözümler tükendi”, “Tahliye için verilen süre Pazartesi günü sona eriyor” alt başlıklarıyla verilen haberde, Hloraka'da bir apartmanda yaşayan ve Baf Kaymakamlığı'nın kararıyla yaşam koşullarının uygun olmadığı gerekçesiyle ikametlerini terk etmek zorunda olan 600 Suriyeli mülteciye çözüm arandığı aktarıldı. Haberin detayında, Hukuk Dairesi’nde önceki gün yapılan toplantıda konuyla ilgili çözümler arandı ancak hiçbir şeye karar verilemediği çünkü bir yandan kararnameye uymanın pratik bir yolunun olmadığı, diğer yandan Sosyal Hizmetler Müsteşarlığı’nın konut aradığı ve Hukuk Dairesi’nin çoğu ek koruma statüsü almış Suriyelilerin ikamet ettiği apartmanın tahliye edilmesiyle ilgili kararnameyi yürürlüğe koymanın yollarını aradığı belirtildi. Baf Kaymakamı Maris Lambrou'nun, ilgili kararnamenin 17 Kasım'da yayınlandığını söyleyerek, hemen uygulanabilir olmasına rağmen bu insanları taşıyacak başka yerlerin bulunması için sürenin 2 ay uzatıldığını vurguladığı ifade edilen haberde, uygulanması gereken sürenin Pazartesi günü sona ereceği ancak bunu kimin uygulayacağı konusunda bir sorun olduğu kaydedildi.


Politis Gazetesi

  • 10 gün içerisinde 32 ölüm

“Yoğun Bakım Üniteleri doluyor” üst başlığıyla verilen haberde, kamu hastaneleri üzerindeki baskının giderek arttığını belirten Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü yaptığı açıklamalarda, bir yandan salgınla ilgili durumun kontrol altında olduğunu söylediği, öte yandan Yoğun Bakım Üniteleri’ndeki durumdan endişe duyduğunu ifade ettiği aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, PCR ve hızlı antijen testi olmak üzere toplam 125 bin test yapıldığı ve 3.103 yeni vakanın tespit edildiği belirtilirken, toplam vaka sayısının 218,374'e, pozitif oranının ise %2.54 ulaştığı vurgulandı. Covid-19 nedeniyle dün 3 hastanın daha tedavi gördükleri hastanede hayatını kaybettiği aktarılan haberde, 422’ü erkek (%62,8) ve 250’si kadın (%37,2) olmak üzere nihai ölüm nedeni Covid-19 olan toplam can kaybının 672'ye yükseldiği, 87'sinin durumu ağır olmak üzere 259 Covid-19 hastasının ise tedavilerine devam edildiği belirtildi. Haberde ayrıca, hasta kişilerin %75'inin herhangi bir aşı geçmişinin olmadığı hatırlatıldı.

  • Yavaşça ve "dışlamadan" yetişmeye çalışıyorlar

“Cumhurbaşkanlığı Seçimleri” üst başlığıyla verilen haberde, DİSİ içinde Averof Neofitou'nun ağırlığını koymasının ardından muhalefet partileri içindeki tartışmaların farklılaştığı ve muhalefetin üzerinde daha da fazla baskı yarattığı kaydedildi. Haberin detayında, muhalefetin 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde kimi aday gösterecekleriyle ilgili nihai karar için zamanları olmaması nedeniyle değil de, yeni oluşan veriler nedeniyle karmaşık bir sürece girdiği berlitilirken, adaylık denkleminde Nikos Hristodoulidis'in adının ortaya çıkmasının bazı kesimleri rahatsız etmediği ve DİKO'nun bazı yöneticilerinin şimdiden, eski Dışişleri Bakanı'nı ile kişisel temaslara başladığı vurgulanırken, olup bitenler konusunda en azından şu anda DİKO yönetiminin ilgilenmediği ifade edildi. Haberde ayrıca, DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos'un adaylığı konusunda acele edilmediği ve AKEL’in nabzının ölçüldüğü belirtilirken, AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanou’nun ise dün bir radyo programında yaptığı açıklamada DİKO başkanının adı için yapılan resmi olmayan teklif hakkındaki bilgileri reddetmediği hatırlatıldı. Haberde son olarak, diğer isimler hakkındaki tartışmalar ve düşüncelerin, ancak Stefanos Stefanu’nun Nikolas Papadopoulos'a, adının AKEL tabanında ve neredeyse tüm yönetim organlarından geçmekte zorlanacağını resmi şekilde söylemesinin ardından gerçekleşeceği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Öğrencilerin tercihi "test to stay" ve zorunlu değil

“Öğretmenlerin uyarıları üzerine Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları geri adım attı” üst başlıklı haberde; "test to stay"’in uygulanmasının eğitim dünyasında kafa karışıklığı yaratığı aktarıldı. Haberin detayında, Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan ilk duyursunda "test to stay"’in zorunlu olacağı, yani korona vakaları ile temaslı olacak her öğrencinin okula geleceği ve beş gün boyunca günlük hızlı test yapması gerektiği izlenimi verildiği hatırlatıldı. Sağlık sorunlarını gerekçe gösterilerek alınan bu kararın eğitim örgütlerinin tepkisine yol açtığı belirtilen haberde, örgütlerin kararın uygulanmasında ısrar edilmesi durumunda grev dahil tüm önlemleri alınabileceği uyarısında bulunduğu, bunun üzerine bakanlıkların dün "test to stay" uygulanmasının zorunlu değil, isteğe bağlı olacağını açıklandığı aktarıldı. Haberde son olarak, eğitimde aksamayı önlemek amacıyla, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun, Sağlık Bakanlığı ile istişare ettikten sonra, durumu normale döndürmek amacıyla önümüzdeki Pazartesi günü eğitim kurumlarının tüm paydaşların katılımıyla bir toplantıya düzenleyeceği belirtildi.

  • 19 yaşındaki Milli Muhafız askerinin son çıkışı

“Yine ölümlü kaza” üst başlıklı haberde; iki Milli Muhafız askerinin dün nöbetten çıktıktan sonra Limasol - Platron yolunda trafik kazası geçirdiği belirtildi. Haberin detayında, korkuluklara çarparak devrilen araçta yolcu olarak bulunan 19 yaşındaki Evangelos Yannopoulos’un aldığı ölümcül yaralar sonucunda hayatını kaybettiği, sürücünün ise hayatta olduğu ancak vücudunun birçok yerinde kırıklar oluştuğu aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Cumhurbaşkanı, torpil ve rüşvetleri savunmak için Yüksek Mahkeme'ye gidiyor...

“DİSİ’den; AKEL, DİKO, EDEK ve Ekologlar Hareketi’nin değişiklik talebine itiraz” alt başlığıyla verilen haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, baldızı ve danışmanlarının ayda 3 bin Euro’ya varan maaşlarla memura dönüştürülmesi için verilen rüşvetleri yasallaştırmaya çalıştığı belirtildi. Haberin detayında, Başsavcı Yorgos Savvidis’in dün Meclis’te 2022 Bütçesi tartışmaları sırasında, dönemlik çalışanlarla ilgili olarak devlet danışmanlarının yanı sıra kamu ve daha geniş kamu sektöründen Cumhurbaşkanı'na geçici olarak atanan danışmanların ücretleriyle ilgili mevzuat düzenlemeleri için "Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in talimatı üzerine Yüksek Mehkeme'ye temyiz başvurusunda bulunduğunu" açıkladığı aktarıldı. Anastasiadis'in baldızı ve DİSİ'de çalışan diğer üç danışmanının ayda 3 bin Euro’ya varan maaşları olan geçici çalışanlar olduğunun Denetim Ofisi tarafından ortaya çıkarılmasının ardından, muhalefet partilerinin yasa değişikliğini onaylayan bir yasa değişikliği için oy kullandıkları hatırlatılan haberde, yasa değişikliğiyle; hükümet danışmanlarının istihdamının "en geç hükümet süresinin sonunda sona erdiğinin" açıkça belirtildiği, danışman pozisyonuna bir memurun atanması durumunda ise istihdam edilen daimi çalışana danışman olarak atanması nedeniyle herhangi başka bir ücret veya ödenek verilmeyeceğinin kesinleştirildiği vurgulandı. Haberde son olarak, değişikliğin AKEL, DİKO, EDEK ve Ekologlar Hareketi tarafından ortaklaşa sunulduğu ve DİSİ dışındaki tüm partiler tarafından onaylandığı belirtildi.

  • Derinya Barikatı’ndaki personel yetersizliğinden kaynaklanan kuyruklar

“Ayrımcılıkla ilgili İçişleri Bakanlığı'na yapılan şikayetler yanıtsız” alt başlıklı haberde; vatandaşların, Derinya Barikatı’nda oluşan kuyruklardan ve geçişler esnasında yaşananlardan rahatsız olduğu aktarıldı. Haberin detayında, vatandaşların sosyal medyada geçiş noktalarındaki tıkanıklıktan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolünde olmayan topraklara dönerken farklı bir geçiş prosedürüne tabi tutulduğu söylenen Kıbrıslı Türk vatandaşlara yönelik ayrımcılıkla ilgili şikayette bulunduğu vurgulandı. Sorunun esas olarak Nüfus ve Göç Dairesi ofisindeki yetersiz görevli sayısından kaynaklandığı belirtilen haberde, bunun sonucunda polisin farklı görevlerden sorumlu olmak zorunda kaldığı ve bunun da geçiş sürecinin hızlı bir şekilde işlenememesine neden olduğu ifade edildi. Kıbrıslı Türk yurttaşlarımıza yönelik ayrımcılıkla ilgili olarak ise Kıbrıslı Türklerin arabalarından inerek, Nüfus ve Göç Dairesi ofisine gitmek zorunda kaldıklarını belirterek konuyu sosyal medya üzerinden gündeme getirdiği ve sorunun Derinya Belediye Başkanı Andros Karayannis'in da gündemine getirildiği ancak Derinya Barikatı’na personel alınması konusunda İçişleri Bakanlığı ile tekrar tekrar temasa geçilmesine rağmen barikattaki kuyruklar ve sorunlarla ilgili herhangi bir olumlu ilerleme kaydedilmediği aktarıldı.

Son Haberler

03 Ekim
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand