Basın Özetleri 13.01.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Zorlama olmadan zorunlu aşılama

“Sağlık Bakanı'nın talep ettiği Hukuk Dairesi görüşü hazır” alt başlıklı haberde, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas'ın zorunlu aşı ile ilgili sorusuna ilişkin olarak Hukuk Dairesi'nin görüşünün hazır olduğu ve Bakan’a bugün sunulmasının olası olduğu belirtildi. Haberin detayında, Daire’nin görüşünde her türlü zorunlu aşılamanın kararlaştırıldığı bir durumda aşısızların bazı haklarına kısıtlama getirme yöntemi ve orantılılık ilkesine dayalı olarak uygulanabileceği konusuna açıklık getirmesinin beklendiği vurgulanırken, Hukuk Dairesi’nin salgını kontrol etmek için gerekli son çare olarak ve halk sağlığını korumak amacıyla hükümete zorunlu aşılama yolunu açabileceği de belirtildi. Aşılanmanın sağlaması için, bugün de olduğu gibi, aşısızların bir takım hakların kaldırılması gerektiği düşüncesinin ön planda olduğu ifade edilen haberde, Hukuk Dairesi’nin durumun kötüye gitmesi ve aşıların arttırılması için ek önlemler alınmasına, bugünle aynı bağlamda hareket edilmesine, yani vatandaşların haklarını ortadan kaldırarak, aşıların artırılmasına ihtiyaç olduğu gibi tavsiyede bulunacağı aktarıldı. Görüşün, daha önceki tedbirlerde denenmiş ve bugüne kadar dayanmış yani Mahkemeler tarafından bozulmamış; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi esas alınarak hazırlanan maske kullanımının zorunlu olması, belirli özel durumlar için hızlı test uygulanması, aşısızların düğün, kafe vb. yerlerden dışlanması, SafePass uygulaması vb. gibi tedbirleri içermesinin beklendiği vurgulandı. Haberde son olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından salgının kontrolü konusunda dikkate uygulanması gündemde olan önlemlerden birinin, daha iyi kontrol amacıyla aşı sertifikalarında aşılı kişinin fotoğrafının da yer alması olduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Protokol değişiklikleri çıkmaza döndü

“Bakanlar Kurulu’nun okullarda "test to stay" uygulamasının kullanılması kararı karşıklığa yol açtı” üst başlığıyla verilen haberde, Bakanlar Kurulu tarafından dün pandemiye karşı alınan önlemlere yeni eklemeler yapılması kararlaştırılırken, yeni önlemlerin vakaları yönetmeyi daha da zorlaştırdığı ve uygulamanın pratikte kolay olup olmayacağının merak konusu olduğu vurgulandı. Okullarla ilgili konularla özellikle Epidemiyologların ilgilendiği ancak Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ile yapılan son toplantıda tartışılan ana konulardan olan "test to stay" önerisinin uygulanmasının zor göründüğü ve farklı kesimlerden tepki çektiği belirtilen haberde, Sağlık Bakanı ile Epidemiyologlar arasında Salı günü yapılan görüşmede çeşitli önerilerin masaya yatırıldığı ve bunların Bakanlar Kurulu'ndan onay aldığı hatırlatıldı. Sağlık Bakanı Hacipandelas’ın, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamaya yer verilen haberde, Bakan’ın Omikron varyantının yaygınlığı nedeniyle son haftalarda Kıbrıs'ta epidemiyolojik tablonun hızla bozulmasının acil önlemler alınmasına sebep olduğu ve amacın başta savunmasız gruplar olmak üzere tüm vatandaşların sağlığını korumak olduğunu kaydettiği ifade edildi. Açıklanan verilerde, Bakanlar Kurulu'nun son iki oturumu arasındaki süreçte, 28 bin’den fazla vakanın tespit edildiği ve pozitiflik oranının %3'ü aştığını belirtilirken, bu aşamada, öğrencilerin temel eğitim hakkından mahrum bırakılmadan okulların faaliyette kalması ve pozitif koronavirüs vakalarının zamanında tespit edilebilmesi için okul birimlerinde daha fazla koruyucu önlem alınmasının gerekli görüldüğü vurgulandı. Öte yandan, Kıbrıs Rum Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yönetim kurullarının "test to stay" ile ilgili olağanüstü toplantılar gerçekleştireceği ve grev dahil tüm önlemelerin gündemde olacağı belirtilirken, öğrenciler yakın temaslı oldukları halde okulda dolaşmaya devam edecek olmalarının ciddi endişe yarattığı ve bu uygulamanın öğretmenlerin tepkisine yol açtığı kaydedildi.


  • %2,56'lık artışın ardından, Hayat Pahalılığı Endeksi’nin yeni düzenlemesi için görüşme

“Yeni bir yapı için çalışmaya hazırlar” üst başlıklı haberde; Hayat Pahalılığı Endeksi’nin, 2020'nin negatif büyüme oranı nedeniyle 2021'deki sıfır artışın ardından, bu yılki hayat pahalılığındaki %2,56'lık artışla bu aydan itibaren çalışanların ve emeklilerin çoğunluğuna yansıtılacağı belirtildi. Haberin detayında, söz konusu artışın, sosyal ortaklar arasındaki 2017 yılında imzalanan ve pandeminin yarattığı durum sonucunda kötüleşen ekonomik durum nedeniyle bir yıl daha uzatıldıktan sonra Aralık 2021'de sona eren üç yıllık geçici anlaşmanın bitmesinin ardından yapılacağı belirtildi. Konuyla ilgili olarak haberde, Hayat Pahalılığı Endeksi’ndeki hedefin İstatistik Kurumu’nun felsefesine dayalı yeni bir düzenlemenin oluşturulması için sosyal ortaklar arasındaki görüşmeler yapılarak, tüketicilerin satın alma gücünün tamamen restorasyona dayalı olarak maaşlarının yenilenmesini kapsadığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca, kurumun amacının her zaman olduğu gibi, çalışanların huzurunu korumak ve aynı zamanda çalışanların satın alma gücünü Tüketici Fiyat Endeksi ile uyumlu seviyelerde tutmak olduğu vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Yangından sonra sel felaketi!

“Devlet kurumlarından yanıt yok” alt başlığıyla verilen haberde; Larnaka’ya bağlı Melini köyündeki birçok çiftçinin, son günlerde son altı ayda ikinci kez doğadan darbe yediği ve geçtiğimiz Temmuz ayında çıkan yangınlardan kaynaklanan büyük tahribatın ardından, hafta başında yaşanan sel nedeniyle de ciddi şekilde zarar gördüğünü belirtildi. Melini Belediye Başkanı Hristoforos Alekou’nun yaptığı açıklamaya yer verilen haberde, geçtiğimiz Pazartesi günü yaşanan yoğun yağışların birçok tarlada ve kırsal yollarda kaotik bir duruma neden olduğunu söylediği ve devlet hizmetleri tarafından ne zararların kaydı, ne de gerekli rehabilitasyon için her hangi bir ilgi olmamasından dolayı duyduğu memnuniyetsizliği vurguladığı ve sağanak yağışların kırsal yollar ile tarlalarda yıkıcı hasarlar bıraktığını, bunların bazılarında çatlaklar ve büyük çukurlar oluştuğunu da sözlerine eklediği aktarıldı. Haberin detayında, Melini’nin bölge halkının, geçtiğimiz yaz mevsiminde yaşanan yangının etkilerinden kurtulmaya çalışmasına rağmen hiçbir hükümet yetkilisinin iletişime geçmediği, yaşanan sel felaketinin ardından ise bölgenin sokaklarının çamurdan temizlemesi çalışmalarında da yalnız bırakıldığını, geçtiğimiz sonbaharda oluşturulan settin ise sel nedeniyle oluşan heyelanlarını önleyen cankurtaran simidi olarak çalıştığı doğrulandı. Haberde son olarak, köyün hemen yukarısında settin yapılmamış olması durumunda, köyün Pazartesi günü tonlarca çamurun altına gömüleceği vurgulanırken, yangından etkilenen bölgelerinde korozyonu önleme çalışmalarının bölgeyi ziyaret eden Atina Üniversitesi'nden bir bilim ekibinin belirttiği öneriler temelinde Ekim ve Kasım aylarında uygulandığı hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 13 Ocak 2022 - 19:29

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand