Basın Özetleri 12.01.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Sığınmacılar için 39 milyon €

“Kıbrıs'ın harcamaları, artan gelişler nedeniyle 2021'de fırladı” alt başlıklı haberde, Kıbrıs'ın geçtiğimiz yıl sığınmacılara harcadığı parayla birlikte ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü hal nedeniyle Avrupa yardımlarının da arttığı belirtildi. Haberin detayında, resmi kaynaklardan elde edilen verilere göre, 1 Ocak 2021'den 21 Kasım 2021'e kadar toplam 36.5 milyon € harcandığı vurgulanırken, bu miktarın yıl sonunda 39 milyonu aştığının tahmin edildiği aktarıldı. Bu harcamaların en büyük kısmının göçmenlerin kişisel harcamalarına, gıda kuponlarının sağlanmasına, otellere ve maddi kabul koşullarına olduğu belirtilirken, özel olarak; sığınmacıların barınma hizmetleri için 34 milyon Euro'dan fazla harcandığı, başvuruları değerlendiren veya prosedürlere yardımcı olan 42 yabancı yetkilinin maaşları için 1 milyon Euro daha harcandığı, bunun yanında Larnaka ve Limasol’daki refakatsiz kızlara toplam 670 bin € harcama yapıldığı ifade edildi. Verilere göre, Hope for Children için 2021 yılında 494 bin € burs ve yatılı okullar için de 433.500 € verildiği aktarılırken, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti'ne tahsis edilen; İçişleri Fonları, yani İltica, Uyum ve Geri Dönüş Fonu, Polis İşbirliği Fonu ile Sınır ve Vize Fonu çerçevesinde tutarların da artırıldığı hatırlatıldı. Haberde son olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 2014'ten 2020'ye kadar Avrupa Birliği’nden; sığınma, entegrasyon ve göçmenlerin geri dönüşü konuları için 39 milyon Euro, sınırların korunması için 58,5 milyon Euro ve polis ve işbirliği konuları için 9 milyon Euro olmak üzere yaklaşık 108 milyon Euro aldığı belirtildi.

  • Ayia Napa'da yeni doğan foklar

“Aynı mağarada farklı annelerden” alt başlıklı haberde, Kıbrıs'ın turistik bölgelerinden biri olan Ayia Napa'da, 2 Akdeniz Foku’nun (Monachus monachus) dünyaya geldiği aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs’ta son zamanlarda ilk kez görülen bu olayın, bölgenin ender türlerinden biri olan Akdeniz Foku’nun Kıbrıs'ta korunması için son derece önemli olduğu belirtilirken, bu nadir türün 2 yeni doğanla birlikte toplam birey sayısının 21'e yükseldiği vurgulandı. 2 doğumun da geçmişte adada ve özellikle gelişmiş bir turizm bölgesi olan Ayia Napa bulunan aynı deniz mağarasında gerçekleşmiş olmasının çok önemli olduğu belirtilen haberde, doğumların, Kıbrıs'taki türlerin korunması için olduğu kadar, ülkemizdeki doğa koruma ve yönetim programının etkinliği açısından da son derece önemli bir olay olduğu hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Kıbrıs, Pekin - Washington arasında eziliyor

“ABD destekli iki eylemci için Çin'den iade talebi” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs yetkili makamlarının kendilerini ciddi ama aynı zamanda siyasi sonuçları olan karmaşık bir davanın ortasında bulduğu aktarıldı. Konuyla ilgili tam bir çıkmazın söz konusu olduğu belirtilen haberde, bir yanda Çin ile diplomatik ilişkilerin tehlikede, diğer yanda ABD tarafından desteklenen siyasi aktivistlerin olduğu vurgulandı. Haberin detayında, tüm meselenin Kıbrıs'ta daimi oturma izni alan ve bir Yatırım Programı aracılığıyla Baf bölgesine yerleşen, bir anne ve bir oğul, iki Çin vatandaşının olası iadesiyle ilgili olduğu, ikilinin 8 Aralık 2021 tarihinde Interpol'ün kırmızı bültenine dayanarak bir mahkeme emriyle Peyia'da tutuklandıkları hatırlatıldı. Güvenlik gerekçesiyle isimleri ve yaşları açıklanmayan bu iki kişinin, 2013 yılında Çin'de mali dolandırıcılık gerçekleştirdikleri şüphesiyle ülkelerinde arandığı vurgulandı.

  • Okullarda vaka paniği

“2 günde 169 pozitif” üst başlığıyla verilen haberde, Epidemiyologlar ve Sağlık Bakanlığı’nın, okulları açık tutmanın ve sağlık sistemine daha fazla yük bindirmemenin yollarını aradığı belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanı ve Epidemiyologların, öğrencilerin okullara dönüşü ile tespit edilen 80 pozitif vakanın yoğun endişe yaratması nedeniyle daha sert kısıtlamaların alınmaması koşuluyla, okullarla ilgili protokollerde değişiklik yapılmasına odaklandığı aktarılırken, hastaneye yatışlar ve günlük vaka sayılarının, önlem alınması açısından kilit referans noktaları olduğu vurgulandı. Şuana kadar tedbirlerin sertleştirilmesi senaryosundan uzak duran Sağlık Bakanı, hastaneye yatışlarda hızlı bir artış olması durumunda hükümetin yeni kısıtlamalara geçeceğini kaydettiği belirtilen haberde, Sağlık Bakanı ve Epidemiyologların dün olağan toplantılarını yaptığı, toplantıda epidemiyolojik tablo değerlendirilirken, durumun kötüleşmesi halinde uygulanacak tedbirlerin sıkılaştırılması için önerilerde bulunulduğu bilgisi verildi. Haberde son olarak, gerekli görülmesi durumunda ek önlem alınması için öneriler sunulduğu ve masaya yatırılan "acil" önlemeler arasında; akşam sokağa çıkma yasağının yeniden getirilmesi ve eğlence mekanlarının birkaç hafta kapatılmasının da yer aldığı aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Fuar Alanı’nda iş bulma stantları

“Çalışma Bakanlığı'ndan üçüncü ülkelerden işçi getirilmesini önlemek için girişimler” üst başlıklı haberde; Çalışma, Sosyal Yardım ve Sosyal Sigortalar Bakanlığı’nın, üçüncü ülke vatandaşlarına çalışma izni vermek zorunda kalmamak için 13,000 işsizi istihdam ederek işgücü piyasasının ihtiyaçlarını karşılamanın yollarını aradığı belirtildi. Haberin detayında, Bakanlık’ın inisiyatifiyle yakın bir tarihe organize edilmesi planlanan projenin, işverenler ve işsizleri bir araya getirmek için Engomi'deki Fuar Alanı’nda bir tür "işgücü pazarı" kurulacağı ifade edildi. Kıbrıs İşçi Konfederasyonu’nu sözcüsünün yaptığı açıklamada, işverenlerin Kıbrıs'tan eleman bulamadıkları için uzun süredir Çalışma Bakanlığı'ndan üçüncü ülkelerden gelen işçileri çalıştırmak için izin istediği aktarılırken, Bakanlık’ın ise yerli işgücünün kullanımına ilişkin tüm marjlar tükenmeden böyle bir şeye izin vermek istemediği vurgulandı.

  • MSD hapı Kıbrıs'ta

“Korona’ya karşı silah” üst başlıklı haberde; MSD tarafından korona virüsün tedavisi için üretilen hapların yalnızca hastane eczaneleri tarafından verileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklaya yer verilen haberde, korona virüs nedeniyle dün 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda ise 3,515 yeni vakanın daha tespit edildiği aktarıldı.

  • 6.1 şiddetinde "sarsıldık"

“Güçlü deprem” üst başlıklı haberde; tüm Kıbrıs’ın Salı günü erken saatlerde, diğer komşu ülkelerde hissedilen ve Richter ölçeğine göre 6,1 şiddetindeki depremle "sarsıldığı" aktarıldı. Deprem nedeniyle herhangi bir can kaybı ve maddi hasar oluşmadığı belirtilen haberde, tsunami uyarısı da yapıldığı hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Alsalar ceza, almasalar… yine ceza

“AKEL, Sosyal Sigortalar Fonu'nda sigortalıya yapılan haksızlığın giderilmesini istiyor” alt başlığıyla verilen haberde; AKEL Milletvekili ve Meclis Çalışma, Sosyal Yardım ve Sosyal Sigortalar Komisyonu Başkanı Andros Kafkalias'ın yaptığı yazılı açıklamada, 63 yaşını doldurup emekli olmamayı tercih etmeleri nedeniyle hastalık ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan çalışanlara yönelik ayrımcılığa ilişkin konunun komiteye taşınacağını vurguladığı belirtildi. Covid-19 salgını nedeniyle hem pozitif vakalarda hem de temas vakalarında yaşanan trajik artışla birlikte sorunun daha da ağırlaşması nedeniyle konunun 18 Ocak Salı günü öncelikli olarak ele alınacağı belirtilen haberde, özellikle emekli maaşlarının %12'sinden mahrum kalmamak için 63 yaşında emekli olmamayı tercih eden Sosyal Sigortalar Fonu’ndaki sigortalıların, hastalandıklarında veya işsiz kaldıklarında hastalık veya işsizlik ödeneği alma hakları olmadığı ve bu çalışanlara yönelik bariz bir adaletsizlik ve ayrımcılık olduğu vurgulandı. Sosyal Sigortalar Fonu’nda kayıtlı kişilere iki taraflı ceza uygulandığı aktarılan haberde, ilgililerin 63 yaşında emekli olmayı seçmeleri durumunda emeklilik maaşlarından %12 oranında para cezası kesildiği, diğer yandan 63 yaşından sonra çalışmaya devam etmeyi tercih etmeleri durumunda ise hastalık ve işsizlik ödeneği alma haklarının verilmediği belirtildi.

  • Tehlikeyle ilgili uyarıyorlar ama kimse duymuyor

“Yoğun siyah duman, bölgeyi birkaç saat boyunca etkilemeye devam etti” alt başlıklı haberde; Vasilikos Çimento Fabrikası tesislerinin yakınında bulunan Yerel Yönetimler tarafından yetkili bakanlık ve servislere zaman zaman dile getirilen endişe ve korkuların, dün bölgede çıkan yangınla doğrulandığı vurgulandı. Haberin detayında, tehlikeli kimyasal maddelerin bulunduğu fabrikada dün sabah saat 10:00 gibi çıkan yangının ardından yoğun ve boğucu duman bulutlarının çevredeki birçok mahalleyi kapladığı belirtilirken, Afet Yönetim Birim ile İtfaiye ekiplerinin alarma geçirildi ve yangının fabrika tesislerinin diğer bölümlerine genişleyerek tahmin edilemez sonuçlar doğurmasını engellemek amacıyla hemen mücadele ettiği aktarıldı. İtfaiye Birimi sözcüsünün yaptığı açıklamaya da yer verilen haberde yangının, torbalarda paketlenmiş ve aynı zamanda açık havada depolarında bulunan çok büyük miktarda poliüretan tozundan başladığı ve diğer yanıcı maddelerle birlikte genişlediği bilgisi paylaşıldı.

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand