Basın Özetleri 11.01.2022

Filelefteros Gazetesi

  • İttifaklar için bir savaş başlıyor

“Averof merkez sağ partilerle iletişim kurarak destek almaya çalışıyor” alt başlıklı haberde, merkez partiler ve özellikle DİKO ile yoğun iletişim halinde olan Averof Neofitou’nun, DİSİ'nin Cumhurbaşkanlığı adayı olmak için çalışmalara başladığı ve geriye kalan tek şeyin, DİSİ başkanının AKEL dışındaki tüm siyasi partilerle bir temas döngüsü başlatması için yetki isteyeceği parti Siyasi Ofisi tarafından adaylığının resmi olarak onaylanması olduğu belirtildi. Haberin detayında, Averof Neofitou'nun satranç tahtasını kendi adaylığına yarayacak şekilde kurduğu ve DİSİ Merkezi’nde siyaset sahnesinin son derece değişken olduğunu çok iyi bilerek önceki gün Nikos Hristodulidis’in Dışişleri Bakanı görevinden istifa etmesinin Cumhurbaşkanlığı Seçimine yönelik ilgisini beyanı olması nedeniyle gelişmeleri yakalamak için çalışmalara başladığı aktarıldı. Eski Dışişleri Bakanı'nın bağımsız adaylığı, iktidar partisi için yalnızca bir bölünme riski olmadığı, aynı zamanda siyasi güçlerle yapılacak işbirliklerindeki dengeyi bozacağı vurgulanan haberde, Hristodulidis’in istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, adaylıkla ve özellikle "daha geniş işbirliklerine yol açabilmekle" ilgilendiğini de belirttiği hatırlatıldı.

  • 4 mobil kamera 5,222 ceza "kesti"

“İlk 9 gününde sürücü ihlalleri azaldı” alt başlıklı haberde, sürücülere resmi olarak ceza kesmeye başladığı günden bu yana sabit ve mobil kameraların yarı yarıya azaldığı belirtilirken, Trafik Polisi Birimi’nin sürücülerin sürece uyumuyla trafik kazalarında da azalmaya yol açacağını temenni ettiği aktarıldı. Haberin detayında, 4 mobil kameranın 9 günlük çalışması sırasında, sistem deneme bazında çalışırken kaydedilen ihlallerden 5,222 sürücünün rapor edildi ve sürücülere yalnızca uyarı gönderildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Emniyet Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkan Yardımcısı ve mobil sistemden sorumlu Haris Evripidou'nun yaptığı açıklamaya yer verilirken, sürücülerin uyumunun bir yandan kameraların kullanışlılığını gösterdiği, diğer yandan trafik kazalarını da azalttığını belirtilirken, amacın ceza kesmek değil, sürücülerin Trafik Kuralarına uymasını sağlamak olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, cezaların, iadeli taahhütlü posta yoluyla ve sürücü detayları belirlendikten sonra gönderilmesinin beklendiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Averof, merkeze açılarak adımını attı

“Nikos Hristodulidis’in DİSİ Merkezi’ne erişimi artık zor” üst başlığıyla verilen haberde, DİSİ’nin 10 Ocak’tan sonrasında önceki günlerle aynı olamayacağı belirtilirken, Averof Neofitou'nun 2023 Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başka bir aday çıkmadan dün açıklamasının, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in istifasının ardından gelmesinin normal bir gelişme olduğu ve Hristodulidis’in aday olma niyetinin önemli bir yansıması olduğu vurgulandı. 12 Mart'ta gerçekleşecek DİSİ'nin resmi cumhurbaşkanlığı adaylığının son aşaması olan prosedürlerin, uzun bir seçim süreci öncesinde önemli bir başlangıç anlamına geleceği belirtilen haberde, DİSİ içinde atılacak adımlar ve eylemler konusunda parti tabanında ciddi rekabetin yatışacak gibi görülmediği vurgulandı. Haberde ayrıca Nikos Hristodulidis’in bağımsız adaylığının parti seçmeni havuzunda şimdiden çatlaklara yol açmasının ne derece mümkün olduğu sorusu sorulurken bunun, Hristodulidis’in hem kendisini ait gördüğü geleneksel seçmenler üzerindeki etkisiyle, hem de diğer siyasi güçlerle ve/veya esas olarak muhtemelen hedeflediği çeşitli güçlerle iletişim kurma biçimiyle ilgili olacağı hatırlatıldı. Haberde son olarak, Nikos Hristodulidis’in Dışişleri Bakanlığı'nı görevine üçüncü kez Yannakis Kasoulidis'e devrettiği ve siyasi olarak nasıl adımlar atacağının yakında netleşmesinin beklendiği aktarıldı.

  • Yeni kısıtlamalara geçici olarak "hayır"

“Yoğun Bakım Üniteleri karar verdirecek” üst başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanı'nın Bilimsel Danışma Kurulu ile bugün yapacağı yeni toplantının merkezinde hastaneye yatışlar, vaka ve temaslıların sayısının yer alacağı belirtildi. Haberin detayında, uzmanların, verilen mücadelenin yakın gelecekte kazanılması için, hastaneler ve Yoğun Bakım Üniteleri’ne kabul sayılarına ve güvenilir bir sağlık sisteminin sürdürülmesine odaklandığı aktarılırken, Epidemiyologların durumu değerlendirmesi ve Sağlık Bakanı’na hükümetin sonraki adımlarının ne olması gerektiği konusunda yeni önlemlerin alınıp alınmayacağını Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki durumun belirleyeceği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Korona vakalarında düşüş başladı

“Bu sefer de başardık” üst başlıklı haberde; korona vakalarından gelen olumlu mesajlar ve diğer her şeyin gösterdiği gibi bir kez daha başardığımızı gösterdiği belirtilirken, geçtiğimiz hafta salgının beşinci dalgasının zirvesine ulaştığı ve son birkaç gün içinde düşüşün başladığı vurgulandı. Haberin detayında Dr. Leontios Kostrikis'in açıklamalarına yer verilirken, Kostrikis'in vaka artış indeksinin %1'e yakın veya biraz daha düşük olduğunu ve 2 ile 3 hafta içinde yeni bir mutasyonun ortaya çıkmaması durumunda vakaların Omikron varyantının ortaya çıkmasından önceki seviyelere dönmesinin beklendiğini söylediği aktarıldı. Kostrikis’in ayrıca, önümüzdeki günlerde tablonun netleşeceğini söylediği belirtirken ve geçtiğimiz Cumartesi gününden itibaren yayınlanan epidemiyolojik tablolardan da anlaşılacağı üzere vakalarda ve pozitiflik yüzdesinde azalmanın görülebileceği ifade edildi. Haberde son olarak, dün yapılan toplam 137,091 PCR ve hızlı antijen testi sonucunda 4,187 yeni vakanın tespit edildiği belirtilirken, pozitiflik oranının ise %3.05 olduğu aktarıldı.

  • İki arkadaşın ölümü acı verici

“Kötü hava çifte ölüme neden oldu” üst başlıklı haberde; korkunç araba kazasının birbirinden ayrılmayan iki arkadaş ve müzisyen, 24 yaşındaki Prodromos Themistokleous ile 26 yaşındaki Abraham Aleksandrou'nun ölümüne neden olduğu belirtildi. Haberin detayında, kazaya kötü hava koşullarının neden olduğu aktarılırken, bindikleri aracın 28 yaşındaki sürücüsünün, kökünden sökülüp yola düşen çalıdan kaçınmaya çalıştığı esnada aracın kontrolünü kaybettiği ve aracın bariyerlere çarparak devrildiği, ardından ise bir otobüsün araca çarptığı vurgulanırken, kaza anında yoğun yağmur yağışı olduğu ve görüş mesafesi düşük olduğu hatırlatıldı. Araçta bulunan 3 gencin itfaiyeciler tarafından enkazdan çıkarılarak Limasol Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtilen haberde, 24 ve 26 yaşındaki iki arkadaşın yaşamını yitirdiği, otobüste bulunan yolcularından yaralanan olmazken 28 yaşındaki gencin ise hayati tehlikesi olmadığı ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Çözüm üretmeden okulların açılması kaos yarattı

“Çok sayıda öğrenci ve öğretmen eksik” alt başlığıyla verilen haberde; Noel tatilinin ardından okulların dün yeniden açıldığı ve okulun ilk gününde yüzlerce öğrenci, öğretmen ve diğer personelin eksik olduğu ve eksikliklerin beklenmesine rağmen gerekli düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle bu sonucun oluştuğu vurgulandı. Haberin detayında, AKEL Eğitim Dairesi Başkanı ve Milletvekili Hristos Hristofidis’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ne yazık ki endişelerin doğrulandığını söylediği ve gerekli hazırlık ve planlama yapılmaması nedeniyle okulların önemli sorunlarla yeniden açıldığını sözlerine eklediği aktarılan haberde, öğrencilerin önemli bir yüzdesinin okullarda olmadığını, daha da ciddi bir şekilde eksik öğretmenlerin önemli bir yüzdesinin de yerinin doldurulmadığı hatırlatıldı. Hristofidis ayrıca, Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler, veliler ve öğrencilerle gerekli diyaloğu ve daha iyi bir planlama yapması durumunda şuan çok daha iyi bir durumda olabileceği vurgularken, önümüzdeki günlerde okullarımızın mümkün olan en yüksek güvenlikle sorunsuz çalışmasına yardımcı olacak tüm önlemlerin alınacağını umduğunu ifade etti. Kıbrıs Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası verilerine göre öğretmenlerin %7,18'i, öğrencilerin ise %18,4'ü dün okula gelmediği belirtilen haberde, Kıbrıs Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanı Kostas Hacisavvas, eksik öğretmenlerin yalnızca %29'unun yerlerinin doldurulduğu söylediği ve Eğitim Bakanlığı'nın tüm göstergelere sahip olduğunu ve uygun şekilde hazırlanması gerektiğine dikkat çektiği belirtildi. Haberde son olarak, Kıbrıs Rum Öğretmenler Sendikası başkanı Miria Vassileiou’nun, öğretmenlerin yokluğunun yanı sıra, diğer personelin de yokluğundan dolayı özel bir sorunun ortaya çıktığına dikkat çektiği ve dört haneli vaka sayılarına ulaşıldığı bir dönemde protokollerde farklılıklar beklendiğini, ancak yapılan tek değişikliğin ek bir testin yapılması olduğunu söyleyerek epidemiyolojik durumla ilgili endişelerini dile getirdiği vurgulandı.

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand