Basın Özetleri 10.01.2022

Filelefteros Gazetesi

  • İstifa yoluyla duyuru

“Hristodoulidis Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrılıyor ve 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için görüşmelere başlıyor” alt başlıklı haberde, Nikos Hristodoulidis’in, geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrılışını herkesten uzakta görüşmek üzere Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanlığı’nda buluştuğu belirtildi. Haberin detayında, Nikos Hristodoulidis'e yakın kişiler, bu görüşmenin ardından Hristodoulidis'den uzun zamandır beklenen adaylık açıklamasını yapmasının an meselesi olduğunun anlaşıldığını vurgularken, Anastasiadis ve Hristodoulidis’in yaptığı görüşmenin ardından Hristodoulidis'in istifasını sunduğu ve 11 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere kabul edildiği belirtildi. Hükümetteki geleceği ve Nikos Anastasiadis ile işbirliğine ilişkin Hristodoulidis sorunun artık netleştiği ve geriye Dışişleri Bakanı'nın dün öğle saatlerinde gerçekleşen resmi açıklamasına kaldığı aktarılan haberde, istifa kararı veren Hristodoulidis’in, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e hem bakan olarak hem de daha önce Hükümet Sözcüsü ve diplomatik ofisinin yöneticisi olarak bugüne kadar gösterdikleri işbirliğinden dolayı teşekkür etmeye özen gösterdiği ifade edildi. Hristodoulidis’in yaptığı açıklamada, kendisi aleyhine yapılan söylenenlere de değindiği ve DİSİ Parti Merkezi ve Averof Neofitou'nun uzun süredir kendisini suçladığı konulara yanıt vermeyi seçtiği vurgulandı. Nikos Christodoulidis'in ayrıca 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için parti içi süreçlerle ilgili, devlet ve toplum olarak yönetmeye çağrıldığımız zorlukların etkin bir şekilde ele alınmasını olumsuz yönde etkilediğine dair görüşümü yinelediği ve dün ilk kez "özellikle adaylardan biri daha geniş işbirliklerine yol açabilirse ve tabii ki partim DİSİ ile de kurulacak diyaloğun ardından, desteğinizi dört gözle bekliyorum" sözleriyle Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine olan ilgisini kamuoyuna açıkladığı hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Gece dışarı çıkma yasağı gelebilir

“Yeni bir geri adıma doğru” üst başlığıyla verilen haberde, 2022 yılının gelişinden birkaç gün sonrasında, ülke genelinde şimdiden 30,000'den fazla yeni korona virüs vakası tespit edildiği bu nedenler, Sağlık Bakanlığı’nın halk sağlığını korumak için yaptığı planları sürekli değiştirmek zorunda kaldığı belirtildi. Haberin detayında, hastaneye kaldırılan hasta sayısının 240'ı aştığı ve günde 6,000'e yaklaşan vakalar nedeniyle Epidemiyologlar ile Sağlık Bakanlığı’nın olası her senaryoya hazırlandığı ve bu verilerin, Sağlık Bakanı ile Bilimsel Danışma Kurulu arasında beşinci dalganın kontrol altına alınması için daha fazla eyleme gerek olup olmadığının da belirleneceği yarınki toplantının odak noktası olacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, hastaneye yatışlar, yoğun bakım üniteleri ve vaka sayılarının Epidemiyologlar tarafından halihazırda belirlemiş "kırmızı çizgiler" olduğu hatırlatılırken Yoğun Bakım Üniteleri'nde her geçen gün artan baskı nedeniyle Epidemiyologların, son aşama olarak dosyalarında yeni önlemlerle Sağlık Bakanı ile görüşmeye gideceği aktarıldı. Haberde son olarak, Sağlık Bakanı'nın yaptığı açıklamada, Delta ve Omikron varyantlarının birleşiminden ortaya çıkan yeni "Deltacron" varyantından hali hazırda 25 vakanın tespit edildiğini belirtti.


Alithia Gazetesi

  • Kafa karışıklığına geri dönüş

“Eğitim kurumları ve Bakanlık’ın çelişkili görüşleri” üst başlıklı haberde; 130 bini aşkın ilk ve ortaokul öğrencisinin için bugün okula döneceği ancak asıl sorunun, korona virüs vakalarında ve temaslılarda yaşanan baş döndürücü artışın olduğu bu dönemde ilk zille birlikte kaç öğrencinin “mevcut” olacağı aktarılıdı. Haberinde detayında, eğitim kurumlarının, yüzlerce öğretmen ve öğretim üyesinin hasta ve/veya temaslı olması nedeniyle okullarda personel eksikliği riskiyle karşı karşıya kalacakları ve bu konuda taleplerinin dikkate alınmadığını haykırdığı vurgulanırken, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun ise, çocukların derslerini boşluksuz yapabilmeleri için B ve C planlarından bahsederek eğitim kurumlarıyla taban tabana zıt bir açıklama yaptığı belirtildi. Eğitim Hizmetleri Komitesi'nin açıklamasına da yer verilen haberde, ortaöğretimdeki 90, ilköğretimde 61 ve anaokullarda ise yalnızca 16 öğretmenin yerinin boş kaldığı ve bunun önemli bir soruna yol açmayacağına dikkat çektiği ifade edildi. Haberde son olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya da verilirken, korona virüs nedeniyle 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda 3,012 yeni Covid-19 vakasının daha tespit edildiği ve pozitiflik oranının %2.16’ye yükseldiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Kirlilik Vergisi ve KDV'den 1 milyar Euro aldılar ve 75 milyon Euro'yu geri vermeyi reddediyorlar”

“Komite, emisyon izinlerinden elde edilen gelirlerin kullanılmasını tavsiye ediyor” alt başlıklarıyla verilen haberde; Kıbrıs Elektrik Kurumu tüketicilerinin son 5 yılda, 356 milyon Euro'nun üzerinde kirlilik vergisi ve 750 milyon Euro'nun üzerinde KDV ödediği belirtildi. Haberin detayında, tefeci gibi davranan hükümetin, elektrikte KDV'yi %9'a indirerek, yalnızca 75 milyon Euro'luk bir miktarı geri dönmekte cimri davrandığı vurgulanırken, müşterilere karşı bir işletme olarak hiçbir yükümlülüğü olmayan Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun ise son iki yılda 56 milyon € iade ettiği aktarıldı.

  • Οkullar 530 geçiciyle bugün yeniden açılıyor

“Kaos” alt başlıklı haberde; Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun, hasta veya temaslı oldukları için evde kalmak zorunda kalan öğretmenlerin sayısının eşi benzeri görülmemiş şekilde arttığını itiraf ettiği belirtildi. Prodromou’nun yaptığı açıklamada, Eğitim Hizmetleri Komitesi'nin, Eğitim Bakanlığı tarafından kaydedilen ihtiyaçlara göre işlemler gerçekleştirdiğini ancak geçici öğretmenlerin ilgisinin %100 olmadığını ve bunun anlaşılabilir bir durum" olduğunu söylediği aktarıldı. Bakanın ayrıca, geçiciler konusunda B ve C planları olduğunu tekrarladığı ve amaçlarının çocukların okullara gidip ödevlerini aksatmadan yapmaları olduğunu yineleyerek, Eğitim Hizmetleri Komitesi ile iyi bir işbirliği içinde mümkün olan her şeyi yapacaklarına dair güvence verdiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 10 Ocak 2022 - 22:26

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand