basın özetleri 09.09.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde Mustafa Kemal Atatürk’e atıfta bulunan bir sayfanın okul kitaplarından çıkarılması olayı ve bunun etrafında dönen tartışma ve tepkiler gündeme geliyor.

Alithia gazetesi:

“Kemal Atatürk nedeniyle alt üst olduk – İngiltere’den aldığımız bir İngilizce kitapTürkiye’nin kurucusu ve Küçük Asya felaketinin sorumlusu Atatürk’e methiyeler düzüyor – AKEL, Türkiye, Tatar ve Özersay’dan tepkiler – Önce ilgili sayfanın kitaptan çıkarılmasına ardından kitabın geri çekilmesine karar verildi”

Haberde şöyle yazıyor:

İngilizler gene bizi altüst etti. Bu kez Kıbrıs sorunuyla ilgili fikirleriyle değil siyasi görüşler içeren bir kitap nedeniyle. Bu yıl Oxford Üniversitesinden satın aldığımız Lise 2.’de okutulan “Oxford Discover Futures 3” kitabı.

Kitabın 36. Sayfasında Türkiye’nin kurucusuna methiyelerle atıfta bulunuluyor. Ancak Eğitim Bakanlığı ilgilileri kitabı satın almaya karar verirken buna dikkat etmemişler. Dikkat etmişlerse de Türkiye’nin ulusal lideri ama aynı zamanda da Küçük Asya felaketinin sorumlusu ve Pontus Helenlerinin soykırımının müsebbibinin bizim öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimizin gözünde kahramanlaştırılması olayının siyasi önemini fark edememişler. Türkiye, işgal altındaki bölge ve AKEL kitabın geri çekilmesine tepki gösterdi. Başında söz konusu sayfanın kitaptan çıkarılmasına karar verilmişti.

*

Politis gazetesi. Konuyu ana haber olarak veren ikinci Kıbrıs Rum gazetesi.

Manşet: “Prodromos Kemal Atatürk’ü yırttı”, üst başlık “İngilizce dersi kitabının bir sayfasını kitaptan çıkarmakla başladılar kitabı geri çekme aşamasına vardılar” şeklinde.

Şöyle yazıyor:

Lise 2 kitabındaki 36. Sayfanın “sebep gösterilmeden çıkarılmasının sorumluluğunu üstlenen olmadı. Herkes seyahatte olan Eğitim Bakanını işaret ediyordu.

Kemal Atatürk’e ilişkin atıflar tahrik edici ve kabul edilemez olarak değerlendirildi ama kitabın alınmasına kimin karar verdiğinden ve kitabın neden seçildiğinden söz eden olmadı.

Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanı kitap hakkında yersiz ve kabul edilemez değerlendirmesi yaptı. Öğretmen örgütleri tepki gösterirken OELMEK sendikası “tarihin üstünü örtmek eleştirel düşüncenin güçlendirilmesine ters düşer” açıklaması yaptı.

*

Haravgi gazetesi de ilgili haberi ön sayfadan veriyor. Başlık “Eğitim Bakanlığı Eğitim alanında eleştirel düşünceyi devre dışı bıraktı”. Alt başlıklar şöyle:

“Yönetenler ne saygı gösteriyor ne de gerektiğinde onurlandırıyor ama sansür yapmayı çok iyi biliyor… Atatürk’e değinilen bir sayfanın kitaptan çıkarılması talimatı verdiler… Buna paralel olarak Mikis Teodorakis’in hangi parçalarının okullarda çalınabileceğine dair bir genelde gönderdiler. AKEL milletvekili Hristos Hristofidis’ten sert tepki”

Haberde şöyle yazıyor.

Eğitim Bakanlığı Lise 2’de okutulan bir İngilizce kitabını Mustafa Kemal’den söz ettiği gerekçesiyle geri çekti. Açıklamada geçen Salı günü kitapta Mustafa Kemal’i yüceleştiren ve örnek “lider” olarak öne çıkaran bir yazıya rastlandığı belirtildi.

AKEL milletvekili Hristos Hristofidis’in açıklamaya cevabı gecikmedi. Hristos Hristofidis Eğitim Bakanının tutumunu kabul edilemez olarak değerlendirerek kınadı.

Hristofidis açıklamasında şöyle dedi:

Eğitim Bakanlığı kabul edilemez, otoriter, eğitime ters düşen ve tarihimizin kara sayfalarına gönderme yapan bir tutum izliyor. Eğitim Bakanlığının hatta Bakanın kendisine ait karardan söz ediyorum. Zira Bakanın bürosundan söz konusu bir sayfanın kitaptan koparılması talimatı verildi.

AKEL Milletvekili ayrıca “Bir kitapta yanlış ya da kabul edilemez görüşler yer aldığı durumlarda bile eleştirel düşüncenin geliştirilmesi bağlamında yapılması gereken şey argümanlara dayanarak kabul edilemez atıf ve görüşlere cevap vermektir” dedi.

Kitaplardan sayfalar koparmak biz Dipkarpaz’a kitap gönderirken işgal altındaki rejimin yaptığı bir şeydir. Kitapları imha etmek başka dönemlerde yapılan bir davranıştır. Bizim eğitim vasıtasıyla başarmak istediğimiz şey kitap sayfalarını yırtmaktan çok daha farklıdır” şeklinde ekledi.

*

Bu haberin hemen yanında ilgili başka bir haber var. Onu da aktarıp konuyu bitirelim.

Başlık: Niyazi Kızılyürek: “Eğitimin gelişmesi için gerekli reformların yapılması elzemdir”

Avrupa Parlamenteri Niyazi Kızılyürek kitap yakmalar ve sayfa koparmaların otoriter rejimlerde görülen uygulamalar olduğuna işaret ederek, oldukça sorunlu olan ülkedeki tarih eğitimi konusunda bir an önce Avrupa Konseyi’nin direktifleri doğrultusunda reform yapmanın elzem olduğunu belirtti.

Yakın geçmişte Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin de Kıbrıslı Türk öğrencilerin “milli şuurunu” kuvvetlendirecek değişiklikler yapılmasını istediklerine işaret eden Kızılyürek, bunun da kabul edilemez bir müdahale olduğunu söyledi.

“Ne yazık ki” her iki toplumda da eğitim alanının çağdışı olduğunu ve bu tür müdahalelerle durumun daha da kötüleştiğini ifade eden Kızılyürek “Tarih eğitimi, ‘milli şuur’ adına önyargı ve nefret üretmek isteyen milliyetçi elitlerin elinde bir araç olmaktan çıkarılmalıdır. Öğrencileri eleştirel düşünceden ve Avrupa Konseyi’nin öngördüğü pluralist ve çok-prizmalı yaklaşımdan mahrum bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Bütün yetkilileri bir an önce eğitim sisteminde değişiklik yapmaya davet ediyorum. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğrencilerin ırkçılıktan, yabancı düşmanlığından, önyargılardan uzak yetiştirilmeleri ve empati kapasitelerini güçlendirecek bir yaklaşımla eğitilmeleri yeni kuşakların en doğal hakkıdır” şeklinde vurguladı.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde öne çıkan bir diğer konu da dün Meclisin Eğitim Komisyonunda yaşanan olaylar. Filelefteros gazetesinde ana haber olarak veriliyor.

Filelefteros ana haberi “Mecliste kovboyculuk” manşetiyle veriliyor. Alt başlıkta “Themistokleus Deontoloji Komisyonuna gönderildi - Hrisi Avgicileri kopya etti” çaşlıklarını kullanmış. Şöyle yazıyor:

Yeni Meclis daha yeni dönem çalışmalarına tam başlamadan ve herkes Meclisin saygı ve güvenirliğini yeniden kazanması gerekliliğine vurgu yaptıktan sonra bir hamlede her şey havaya uçtu. Yeni maceralar ELAM milletvekili Andreas Themistokleus’un Çevreciler Hareketinin meclis görevlisi Efi Ksantu’ya karşı davranışlarıyla başladı. Meclis Başkanı Anita Dimitriu’nun talimatı üzerine Meclisin Deontoloji Komisyonu dün Eğitim Komisyonunda meydana gelen olayı ele almak üzere derhal toplanacak.

Deontoloji Komisyonu geçen Şubat ayında kurulmuştu. Ve Andreas Themistokleus olayı ele alacağı ilk konu olacak. Themistokleus geçmişte de bozuk davranışlarıyla Meclisi meşgul etmişti.

Eğitim Komisyonunda yaşanan dünkü olay Çevreciler hareketi Başkanı Haralambos Theopemtu’nun pek çok konuyu tartışılması üzere Komisyona sunması sırasında oldu. Theopemptu’yu Efi Ksanthu temsil ediyordu. Çevrecilerin meclis görevlisi ve parti başkan yardımcısı Ksanthu söz isteyerek bazı açıklamalar yapmak istedi.

Ksanthu’nun Meclis düzenlemeleri dâhilinde olmayan bu girişimi karşısında ELAM milletvekili Themistokleus ses tonunu yükseltti ve Ksanthu’dan salondan çıkmasını istedi. Hem de “sen burada bir hiçsin” ifadesini kullanarak.

Themistokleus’un Yunan meclisindeki Hrisi Avgivicilerin davranış biçimini anımsatan saldırgan tavrı Komisyon üyelerinin sert tepkisine yol açtı. Komisyon toplantısını yarıda kesti ve Komisyon Başkanı Hrisanthos Savidis Themistokleus’un tutumunu kınadı.

Efi Ksanthu olaydan sonra yaptığı açıklamada “her milletvekilinin ruhsal sorunlarından ben sorumlu değilim” dedi. Partiler ELAM milletvekilinin bu davranışını kınarken AKEL adına konuşan Andreas Kafkalias “Hrisi Avgi tarzı kovboyculukların mecliste yeri yoktur” ifadesini kullandı.

*

Son ana haberimiz Haravgi gazetesinden.

Gazetenin manşeti “Hastanelerin çağdaşlaştırılması ve iyileştirilmesi kâğıt üstünde kaldı” şeklinde. “AKEL belirli önlem ve faaliyetler içeren bir yol haritasında ısrar ediyor”

Ön sayfada şu noktalar vurgulanıyor:

Devlet sağlık sektöründe personel eksikliği, alt yapı yetersizliği, donanım ve tıbbi malzeme yoksunluğu nedeniyle sorunlar yaşanıyor.

Ön saflarda mücadele eden hastane personeli zor ve kötü koşullar altında çalışıyor.

Pandemi, acil servislerin kronik sorunlarına hafifletici sebep olamaz.

*

Gazetelerden diğer bazı haberler:

Politis:

“ELAM Başkanı Hristos Hristu Deontoloji Komisyonunda – Marinos Sizopulos Hristu’yu suç örgütü Hrisi Avgi’de yer almış olması nedeniyle Deontoloji Komisyonuna şikâyet edecek”

Başkanı Marinos Sizopulos’un, Komisyona ELAM milletvekili Hristos Hristu’nun üye olarak atanmasına itirazı nedeniyle Meclisin Savunma Komisyonu toplantı yapmamaya devam ediyor. Konu parti liderleri toplantısında yeniden masaya konacak. Sizopulos’un itirazı kabul edilmediği takdirde EDEK Başkanı son kozunu oynayacak: Hristu’yu Deontoloji Komisyonuna şikâyet edecek. Sizopulos ELAMcı milletvekilinin şu nedenlerden dolayı Savunma Komisyonu için tehlikeli olduğunu savunmuştu:

  1. Ulusal Muhafız Gücünde görev yapmadı. ELAM Başkanı Meclise sağlık nedenleriyle askerlikten muaf tutulduğunu belgeleyen evraklar sunmuştu.
  2. Yunanistan’da Neonazi suç örgütü Hrisi Avgi üyesiydi ve, suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılan ve şu anda hapiste olan örgüt başkanı Mihaloliakos’un bodyguardı olarak görev yaptı.

Filelefteros gazetesi:

“Zeta asgari ücretin belirlenmesi konusunun hayat pahalılığı artışı konusuyla ilişkilendirilemeyeceğini söyledi – Sosyal diyalog başlıyor”

Ulusal asgari ücretin belirlenmesi diyaloğunda işverenlerin hayat pahalılığı artışının da tartışılması talebi, karşısında, sadece sendikaları değil Çalışma Bakanının kendisini de buldu.

*

“Milletvekillerinin elmas ve yüzükleri de kontrolden geçecek - Nerden buldun yasası hâlâ ön taslak aşamasında”

Mecliste, ele alınmakta olan nerden buldun yasası çerçevesinde Greco Komitesinin talebi üzerine milletvekillerinin taşınmaz mülkleri dışında taşınır mallarının da kontrol edilmesi önerisi üzerinde çalışılıyor.

*

Alithia gazetesi:

“Nikos Anastasiadis – Yatırımcılar karşısında önemli duyurular”

Kıbrıs çağdaş bir yatırım merkezine dönüşüyor. “Kıbrıs ve yarını” planı vasıtasıyla Ulusal İvme Kazandırma Dairesi” kurulacak. Plan çerçevesinde başta küçük ve orta çaptakiler olmak üzere işletmelere finansman ve nakit paraya erişebilirlik sağlayacak çok sayıda finans programı oluşacak.

*

“Ölü saymaya yetişemiyoruz – Dün beş kişi daha öldü”

Dün 5 yeni ölümle 182 yeni vaka kaydedildiği açıklandı. Koronavirüsten ölenlerin toplam sayısı 523’e yükseldi. Pozitiflik oranı 0,37 olarak belirlendi.

Son Güncelleme: 09 Eylül 2021 - 13:19

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand