basın özetleri 08.09.21

Elektrik zammı konusu bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinden iki tanesinde ana haber olarak öne çıkıyor.

Alithia gazetesi ana haberini “Elektrik zammı tüm Avrupa’da şok etkisi yaptı – Uzmanlar zor bir kış mevsimi öngörüyor – Yüklü elektrik faturaları sadece Kıbrıs’ın sorunu değil. Elektrik fiyatları Avrupa’yı da yakıyor. Herkes çare için koşturuyor” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor.

Uzmanların tahminlerine göre Elektrik fiyatları nedeniyle herkesi zor bir kış dönemi bekliyor. Durum sadece Kıbrıs’ta değil bütün Avrupa’da sorun yaratıyor. Uzmanlar enerji alanında şok fiyatlar konusunda uyardı. Dün Temsilciler Meclisinde tüketicinin ferahlamasını sağlayacak, KDV’nin düşürülmesi ve Elektrik Kurumu AİK’in rezervlerinin kullanılması gibi, zamlarla ilgili önlemler tartışıldı. Enerji Bakanlığı fiyatların düşürülmesine yönelik önerileri dinlemeye hazır olduğunu bildirdi. Bloomberg’in elektrik fiyatlarının Avrupa’da şok etkisi yaptığından söz eden yayını son derece endişelendiriciydi. Bloomberg doğal gaz ve elektrik üretimi maliyetinin, daha kış mevsimine girmeden, rekor seviyeye çıktığını yazdı.

*

Aynı konuyu ana haber olarak veren ikinci gazete Haravgi:

“AKEL’in elektrik fiyatlarının düşürülmesine yönelik önerisi zemin kazandı – Enerji Bakanlığı partiler ve örgütlü gruplarla diyaloğa açık olduğunu ifade etti” haberin başlıkları.

Ön sayfada şu noktalara dikkat çekiyor:

Temsilciler Meclisinin Enerji Komisyonunda elektrik fiyatlarının düşürülmesine yönelik tartışmalar. AKEL GS Stefanos Stefanu’nun önerisi ortak zemin buldu.

Elektrik üretiminde doğal gaz kullanılmamasının maliyeti 1/1/2020’den 2022’nin sonuna kadar 200 milyon avroya ulaşacak.

Hükümet serbest rekabet pazarını açmaya ve yenilenebilir enerji kaynaklarını enerji üretimi denklemine katmaya çağrıldı.

Gazetenin iç sayfalarındaki haberde şöyle yazıyor:

Dün Meclisin Enerji Komisyonunda yapılan toplantıda, Hükümetin elektrik üretiminde doğal gaz kullanımı konusunu ağırdan almasının 2022 yılı sonuna kadar tüketiciye 200 milyon avroya patlayacağı ortaya çıktı.

Elektriğe gelen zam ve bunun bir sonucu olarak tüm temel ihtiyaç ürünleri ve hizmetlerine yansıması sonucunda AKEL’in yaptığı ilgili öneriden sonra Enerji Komisyonu konuyu resen tartışmaya karar verdi. Toplantıda ortaya konan verilere göre Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksinde enerji kategorisi yüzde 39,8 oranında yükseliş gösterdi.

Yapılan tartışmada siyasi partilerin tümünün, AKEL GS tarafından Cumhurbaşkanına sunulan elektrik fiyatlarının acilen düşmesi gerektiği şeklindeki öneriyle hemfikir olduğu görüldü.

Bu arada Enerji Bakanlığı da siyasi partiler, örgütlü gruplar ve bu konuda öneri yapmayı arzulayan yurttaşlarla diyaloğa açık olduğunu bildirmekle birlikte AKEL’in önerisiyle ilgili herhangi bir tavır almaktan kaçındı.

*

Filelefteros gazetesi:

Gazetenin ana haberi “Averof’a Cumhurbaşkanlığı pası – Anastasiadis 2023 DİSİ adayı için kanuni hüküm gönderdi” başlıkları altında. Şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik kanuni hüküm göndermesiyle halefiyeti DİSİ’ye bıraktığı anlaşıldı. Nikos Anastasiadis’in yazdıklarından şunlar ortaya çıkıyor:

1: Tüzüğe göre ilk söz DİSİ Başkanına aittir ve ne yapacağına yani aday olup olmayacağına karar vermek ona bağlıdır.

2: Aday olmak isteyen herhangi birisi Averof Neofitu’nun önceliğini sorgulayabilir ve bu durumda parti içi bir süreç izlenir.

3: Kasulidis örneğine gönderme yapan Cumhurbaşkanı karar terazisinde, adayın seçmenin gözündeki ağırlığının göz önünde bulundurulması gerektiğini ima ediyor.

Halefiyet hakkını elinde bulunduran DİSİ başkanlığı “nihai kararların alınması için parti içi sürecin zamanı geldiğinde başlatılacağı” mesajını verdi.

OMEGA televizyonuna verdiği bir röportajda Cumhurbaşkanı Anastasiadis bir kez daha 60 Anayasasına dönüş önerisiyle ilgili görüntüyü netleştirmeye çağrıldı. Anastasiadis önerisinin “öze sahip olduğunu” ve BMGS’yle yapacağı görüşmede konuyu açacağını söyledi.

Gazetecinin Dışişleri Bakanının bu fikrin “söz gelişi” söylenen bir laf olduğu görüşünü benimsediğini hatırlatması üzerine müdahale eden Anastasiadis “benimsemiş falan değil ama bu taraflara girmeyelim…” dedi. Cumhurbaşkanı “öneri ciddi bir düşünce faslının ürünüdür” şeklinde ekledi.

Konu DİSİ lideri için özel bir ağırlık taşıyor. Röportajı değerlendiren Averof Neofitu “Cumhurbaşkanı çok netti. Önerinin “söz gelişi” yapılmış olmadığını Tatar’a yaptığı bu cevap-öneriyi argümanlandırdığını” söyledi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in söyledikleri öyle görünüyor ki muhalefetin soru işaretlerini gidermedi. Muhalefet Anastasiadis’ten Kıbrıs sorununa çözüm bulma sürecinde izlediği ikinci yolun ne olduğunu netleştirmesini istedi. AKEL bu konuyla ilgili olarak “Eğer Cumhurbaşkanı bu öneriyi BMGS’ne sunarsa, bu, müzakerelerin yeniden başlamaması için en sağlam yol olur” değerlendirmesi yaptı. DİKO’ya göre ise “Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunu konusunda tutarsız bir politikaya girişti”.

*

Haravgi gazetesinde şöyle veriliyor:

“Cumhurbaşkanı aynı istikrarsız gidişata devam – 60 Anayasasına dönüş önerisindeki ısrar müzakerelere çıkmaz”

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BMGS’ne gönderdiği 30 Ağustos tarihli mektubundan sonra iki toplum lideriyle Guteres arasında bir görüşmenin olması yönünde Kıbrıs Türk tarafına yönelik bir baskı olacağı umudunu ifade etti. Bununla birlikte Pelekanos Kıbrıs Türk müzakerecisinin Kıbrıs Rum müzakerecisiyle görüşmesi konusunda Türk tarafının Ceyn Hol Lut’a negatif cevap verdiğini söyleyerek bu durumda Tatar Cumhurbaşkanıyla görüşmeyi ne derece kabul eder bilemeyiz, dedi.

Cumhurbaşkanının Guteres’e mektubunda 60 Anayasasına dönüş önerisine değinmediğinin söylenmesi üzerine Pelekanos “Cumhurbaşkanı bu önerinin arkasında yatan düşünceleri BMGS’ne açacaktır” dedi.

Bu arada DİSİ Başkanı Averof Neofitu da “Cumhurbaşkanı bu önerisiyle Kıbrıs sorununun çözüm zeminini değiştirmeye değil mevcut çıkmazı kırmaya çalışıyor” diyerek Anastasiadis’in önerisine destek verdi.

Averof Neofitu Britanyalıların fikirleriyle ilgili olarak üçüncü bir taraftan bütünsel herhangi bir önerinin henüz kendisine ulaşmadığını, bu nedenle konu hakkında değerlendirme yapmak istemediğini söyledi. Ancak “çıkmazın aşılması için uluslararası topluluğun desteğine ihtiyacımız var ve BM çerçevesi dâhilinde yapılacak her türlü öneri makbuldür yeter ki parametreler ve BM kararları çerçevesinde olsun” şeklinde ekledi.

Haberin içinde yer alan “Tam hız nihai taksime doğru” bir başlık altında da şunlar belirtiliyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Dışişleri Bakanını desteksiz bıraktı ve 60 Anayasasına dönüş fikrinin bir öneri oluşturduğunu ve hatta bu öneriyi BMGS’ne de ayrıntılarıyla açacağını yineledi. AKEL Genel Sekreteri Yorgos Kukumas “Cumhurbaşkanı çok iyi biliyor ki, bu, müzakerelerin bir daha asla başlamamasının en sağlam yoludur” dedi.

Kukumas “Sayın Anastasiadis güya AKEL’in önerisinin geri adım atmak olduğundan söz etti. Hatta AKEL’in önerisinin Guteres çerçevesi ve bütünsel çözüm konusunda stratejik bir anlaşmayı ön gördüğünü gizledi” şeklinde ekledi.

“Kıbrıs Rum tarafının kırmızıçizgilerini aşan Anastasiadis’in önerilerinin ta kendisidir ve bunların en barizi de iki devlet çözümünü tartışmasıdır” diyen Kukumas, Kıbrıs’ın önünde iki yol olduğunu belirterek bunları nihai taksime çıkan yol ile çözüm, kurtuluş ve yeniden birleşme yolu olarak adlandırdı. “Sayın Anastasiadis hangi yolu seçtiğini netleştirmelidir”, dedi.

*

Alithia gazetesinin de ön sayfasında Kıbrıs sorunuyla ilgili bir haber yer alıyor.

Onu da aktaralım:

“Biz müzakere umarken Türkiye tehditler savuruyor – Ceyn Hol Lut neden gelmedi? – Cumhurbaşkanı: 60 Anayasasına dönüş fikri laf gelişi değil öneridir”

Kıbrıs Rum tarafı Türk tarafına yapılacak baskılarla Guteres – Anastasiadis – Tatar ortak görüşmesinin yapılabileceğine dair umutlar beslerken Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sözde hakları ihlal edildiği takdirde ülkesinin harekete geçeceği şeklindeki tehditlerini tekrarladı. Buna paralel olarak Ersin Tatar Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye daha yakın gelmesinin bir ihtiyaç olduğunu açıklıyordu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Ceyn Hol Lut’un adaya gelmeyişinin nedeninin Kıbrıs Türk müzakerecisi Ergün Olgun’un Andreas Mavroyannis ile görüşmeyi reddetmesi ve Kıbrıs Türk tarafının diyalog zemini olmadığındaki ısrarı olduğunu açıkladı.

*

Son ana haberimiz de Politis gazetesinin ana haberi:

«Yüksek performanslı sporcular asker kaçağı – Savunma Bakanlığı yasadaki açıkları kapatmak amacıyla Bakanlar Kuruluna öneri sundu” başlıkları altında verilen haberde ön sayfada şöyle yazıyor:

Sporcular Meclisin 2019’da düzenlediği ilgili yasada mevcut olan boşluklar sayesinde ruhsal sorunlar öne sürerek askerlik görevini yapmazken sağlık belgesi alarak resmi müsabakalarda yarışıyor.

Askerde kayıt yaptırıp “askerlik yapmaya uygundur” belgesi aldıktan sonra Kıbrıs Spor Örgütü KOA tarafından sağlık belgesi alan sporcular aradan 2-3 ay geçtikten sonra “ruhsal sağlık sorunları” öne sürerek erteleme almayı başardı.

Savunma Bakanlığının Hukuk Bürosu mevcut yasayı değiştiren bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı yasalaştığı takdirde KOA sporcuların sağlık raporlarının iadesini isteme hakkına sahip olacak ve bu sayede yasadaki boşluk kapanacak.

Son Güncelleme: 08 Eylül 2021 - 13:08

Son Haberler

26 Eylül
Hükümet Sözcüsü: New York'tan sonra Kıbrıs sorununda yeni dönüm noktası Aralık ayındaki Avrupa Konseyi olacak
16:07
Letimbiotis: Komodromu'nun fazla ek mesai yapmasıyla ortaya çıkan sorun bir hatadır kötü niyet söz konusu değildir.
16:06
Çok sayıda Suriyeli mültecinin Kıbrıs'a gelmeye hazırlandığı bilgisi üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri harekete geçti.
16:03
Tüketiciyi Koruma Derneği, yapılan sanal alışverişin ardından, ürün fiyatlarında büyük dalgalanmalar tespit etti.
16:01
Yunanistan: Dünden bu yana ülkeyi etkisi altına alan yeni kötü hava dalgası nedeniyle bazı bölgeler alarma geçirildi.
15:44
Bakanlar Kurulu, Sosyal Refah Müsteşarı'nın engellı bireylere yönelik 5binanın satın alınmasına ilişkin teklifini onayladı.
15:31
basın özetleri
15:10
25 Eylül
5’inci hafta Omonia - Aris Limasol karşılaşmasıyla sona erecek
13:06
DSÖ, sağlık koşullarının yetersiz olduğu ülkelerde kolera vakalarında tehlikeli bir artış olduğu konusunda uyardı
13:04
Yüzlerce Ermeni mülteci Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a kaçıyor
13:02
Aşırı hava olaylarının Yunanistan'ın çeşitli bölgelerini etkilemesi bekleniyor
13:00
Vergi beyannamelerinin sunulması 31 Ekim'e kadar uzatıldı
12:58
Tüm haberler

Video on Demand