basın özetleri 07.09.21

Pazar günü Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas Lefkoşa Hastanesi Acil Servisine ani bir habersiz ziyaret gerçekleştirdi. Bugünkü Filelefteros gazetesi olayı ana haber olarak veriyor.

“İlk Yardımda Kâbus” manşeti altındaki haberin alt başlıkları şöyle: Hacipandelas Acil Servise inkognito girdi, hastaların çektiği çileleri ilk elden gördü – Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’ye sorunlarını çözmesi için 10 günlük mühlet verildi – OKİPİ sorunların çözüm sürecinin ilerlememesinin sorumluluğunu Devlet Sigorta Kurumu OAİ’ye attı”

Haberde şöyle yazıyor:

Hastalar tahlil ve tetkik sonuçlarını almak için saatlerce bekliyor, uzman doktorlar İlk Yardım servislerinden arayan meslektaşlarının çağrılarına geç cevap veriyor, ambulans dolaşımında sıkıntılar var ve hastane koğuşlarındaki yatak eksikliği devam ediyor. Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas Pazar günü Lefkoşa Hastanesi İlkyardım Servisini gizlice ziyaret etti. Bakan saatlerce beklemekte olan hastalarla konuştuktan sonra önerilerini Devlet Sağlık Hizmetleri OKİPİ’ye sunarak sorunların çözülmesi için 10 günlük mühlet verdi.

Hasta Dernekleri Federasyonu sorunlara çare üretilmesi amacıyla geniş çaplı bir toplantı talep etti. Örgütlü hastalar Birliği OSAK Başkanı Marios Kulumas hastaların devlet hastaneleri acil servislerinden başka bir seçeneği olmadığını söyledi. Zira özel hastanelerin ilk yardım birimleri YESİ dâhilinde değil ve diğer sağlık yapıları çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde çalışmıyor, kaldı ki Devlet Sağlık Sigortası Kurumu’nun iki yıl önce yapılandırmayı planladığı nöbetçi tıp merkezleri halen hayata geçirilmedi.

Kulumas “Her hafta sonu koğuşlara alınmak, tahlil ve tetkik sonuçlarını almak, uzman doktor görmek için saatlerce bekleyen çok sayıda hastadan şikâyetler alıyoruz” dedi.

OKİPİ sorun olduğunu kabul etmekle birlikte “YESİ çerçevesinde nöbetçi servislerin işleyişinin sorumluluğunun Sağlık Sigortası Kurumuna ait olduğunu” söyledi.

Devlet hastaneleri hemşireleri de özel acil servislerin YESİ’ye dâhil edilmemesine vurgu yaparak sorunlarla ilgili olarak Sağlık Sigortası Kurumunu suçladı.

*

Haravgi gazetesi “Elektrik fiyatları artışını Elektrik Kurumu üstlensin” manşetiyle veriyor ana haberini ve AKEL GS Stefanos Stefanu’nun konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanına bir mektup gönderdiğini ve yetkili bakanlarla öneri sunmak üzere görüşme istediğini belirtti.

Gazete ön sayfasında şu noktalara vurgu yapıyor:

AKEL’den pahalılıkla mücadele ve orta işletmelerin desteklenmesine yönelik inisiyatif.

Yakıt vergileri yeniden tartışılsın. Tüketiciler Derneği Elektrik Kurumu AİK’i sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

Fiyatlardaki hızlı artış ekonomiye ve topluma zincirleme olumsuz sonuçlar doğurdu.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Cumhurbaşkanından Bakanlara reformların ileriye götürülmesi için baskı – Konu bugünkü Bakanlar Kurulunda ele alınacak” başlıklarıyla veriyor. Şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında, 1,2 milyar avroluk kalkınma fonunun risk altına girmemesi için gerekli çalışma ve reformların mevcut zaman çerçevesi içinde yetiştirilebilmesi maksadıyla bakanlarına talimatlar verecek. Nikos Anastasiadis derhal harekete geçilmesi amacıyla sürece ivme kazandırmaya çalışacak. Hatta gecikme yaşanan konular durumunda sorunun daha fazla beklenmeden aşılması ve çalışmaların olağan şekilde sürmesi için belirli talimatlar verecek.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Okulları açık tutan aşılar” manşetini görüyoruz Politis gazetesinde. Üst başlık “Pandemili üçüncü eğitim yılına girdik. Salgında yeni bir dalgadan korkuluyor” şeklinde. Haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Okullar bugün pandeminin gölgesinde açılıyor. Öğrenciler ve öğretmenler okullara safe pass’la girecek. 12-18 yaş arası grupların aşılanmasında görülen düşük oran ve yeni mutasyonlar epidemiyologlar için baş ağrısı.

Pediatri dünyası koronavirüsün, MIS- C sendromu gibi ender ama aynı derecede ciddi sonuçları karşısında endişeli. MIS- C sendromu virüsün bulaştığı ama semptomlarının görülmediği çocuklarda 6 hafta sonra bile ortaya çıkabiliyor.

Sağlık Bakanlığında sağlık profesyonellerinin ve 65 yaş üstü nüfus gruplarının üçüncü dozla bağışıklığının güçlendirilmesi çabası sürerken aşı portalı güçlendirici doz için de randevu vermeye başladı.

*

Gazetelerden diğer bazı haberler:

Haravgi gazetesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili bir haber var:

“Hükümet hâlâ üçlü görüşme umutları besliyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis Guteres ile görüşmesinde 60 Anayasasına dönüş önerisine atıfta bulunacak”

Hükümet Anastasiadis Tatar ve Guteres ortak görüşmesi olasılığını hâlâ açık olarak görüyor. Hükümet Sözcüsü Pelekanos’a göre Kıbrıs Türk tarafı konu hakkında cevap vermiş değil. Ersin Tatar’ın kısa bir süre önce New York’ta Antonio Guteres ile görüşeceğini açıkladığını ve şu ana kadar mevcut olan tüm göstergelerin her iki liderin de Guteres’le ayrı ayrı görüşeceğini ortaya koyduğunu hatırlatırız.

Dün devlet televizyonuna konuşan Hükümet Sözcüsü Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in New York’ta her halükarda BMGS’yle görüşeceğini ve Kıbrıs Türk tarafınca reddedilen 60 Anayasasına dönüş önerisinden kendisine söz edeceğini söyledi. Anastasiadis’in Tatar’a “önerisi” 25 Ağustos’ta olmuştu. 30 Ağustos’ta ise Guteres’e gönderdiği mektubunda Anastasiadis BM ve Yüksek Düzey Antlaşmaları temelinde iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe sahip bir federasyon çözümü için müzakerelere başlamaya hazır olduğunu bildirmişti.

Pelekanos ayrıca Cumhurbaşkanının Türkiye’nin Lefkoşa, lisanslı parsellerde sondajlara başladığı takdirde yeni yasadışı sondajlara başlayacağına dair tahriklerini de ortaya koyacağını ifade etti. Sözcü her açıdan yasal Kıbrıs Cumhuriyeti sondajlarının tüm uluslararası toplumunun kınadığı Türk faaliyetleriyle aynı kefeye konamayacağını belirtti.

Bu arada DİKO dün yaptığı bir açıklamayla Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i “Kıbrıs sorununda, hele de üçüncü taraflarca çözüm zemininin değiştirilmesine yönelik inisiyatiflerin geliştirildiği bir dönemde, tutarsız bir politika izlemek ve tehlikeli gelgitler yapmakla” suçladı.

*

Politis gazetesinden iki kısa haberimiz var sırada:

“SEK: Hayat pahalılığı artışının kaldırılmasını unutun”

SEK Sendikası Başkanı Andreas Matsas işverenlerin iş konularının her türlü yeni düzenlemesini unutmaları gerektiğini söyledi. Politis’e konuşan Matsas buna hayat pahalılığının da dâhil olduğunu belirtti.

*

“Ulusal Muhafız Gücünde görevini getirmeyenlere av tüfeği ruhsatı iptal”

Meclisin ilgili yasada yaptığı yeni bir düzenlemeye göre askerlik görevini yerine getirmemiş ya da ruhsal nedenlerle ertelemiş kişilere av tüfeği ruhsatı verilmeyecek ya da ruhsatı yenilenmeyecek. Polis yasayı uygulamaya çağrıldı. Emniyet Müdürüne yıllar öncesine gidebilme ve ruhsat iptal etme yetkisi verildi.

Filelefteros gazetesinden:

“Stilyanidis’in Bakan olması Yunanistan ve Kıbrıs’ta yangınlar açtı”

Yunan Başbakanı Konstandinos Mitsotakis’in Hristos Stilyanidis’i bakan olarak ataması Kıbrıs’ta da Yunanistan’da da çeşitli eleştirilere yol açtı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ Başkanı Neofitu Hristos Stilyanidis’i yeni görevi vesilesiyle tebrik etti. Yunanistan’da muhalefet Hükümet yetkililerini yoksunlukla suçladı.

*

“Yangında 4 Mısırlının yanarak can vermesi olayı hakkında cezai soruşturma – Genç çalışanlar Odu yangınından kaçmaya çalışırken hayatını kaybetmişti”

Polisin ilgili dosyası 4 Mısırlı çalışanın Temmuz ayında yaşanan büyük yangındaki korkunç ölümü konusunda cezai sorumluluklar söz konusu olup olmadığının araştırılması önerisiyle Hukuk Dairesine sevk edildi.

Dosyada dört kurbanın yangın felaketinden hangi koşullar altında kaçmaya çalıştığı yer alıyor. Araştırma sürecinde kaçarken kurbanların akrabalarıyla iletişimleri de incelendi. Geçen Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mısır Cumhurbaşkanından alenen özür diledi.

Yangına sebebiyet vermekle suçlanan 67 yaşındaki şahsın Limasol Ağır Ceza Μahkemesinde yargılanması devam ediyor. Her şey Limasol Ağır Ceza Mahkemesinin vereceği karara bağlı. Nihai karar alınırken yüzlerce insan bölgeyi boşaltırken, dört şahsın kişinin neden kaçmayı başaramadığı konusu da göz önünde bulundurulacak.

*

“Yangına sebebiyet vermekten 2 yıl hapis cezası”

62 yaşındaki bir çoban 17 Ağustos 2020 tarihinde Limasol’un Ayios Amvrosios köyünde yangına sebebiyet vermekten suçlu bulunarak iki yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Son Güncelleme: 07 Eylül 2021 - 13:09

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand