Basın Özetleri 30.09.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Birleşmiş Milletler teslim oldu

“Türklerin geri çekilmesi, yeni danışman atanmasıyla ilgili üçlü anlaşmayı sarstı” alt başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler’in, Türk tarafının geri çekilmesinin ardından tamamen teslim olduğu ve Genel Sekreter'in danışman atamasıyla ilgili ortaya çıkan sorunu şu anda çözemeyecek gibi göründüğü belirtildi. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Ersin Tatar arasında Pazartesi günü gerçekleşen öğle yemeğinde bırakılan izlenimin, Genel Sekreteri'nin yeni danışmanının açıklanmasına saatler kaldığı şeklinde olduğu ve yalnızca bazı ayrıntıların tartışmaya bırakıldığı yönünde olduğu belirtilirken, yemekten 24 saat sonra, Birleşmiş Milletler merkezi, yeni danışmanın ne zaman atanacağının bilmediklerini ilan ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Genel Sekreter’in sözcüsünün Salı günü açıklayacak herhangi bir şeyi olmadığı, dün ise danışman ile ilgili soru tekrar sorulduğunda, ilan tarihini bilmediği ve bu konuyu "gizemli" bıraktığı aktarıldı. Haberde son olarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de söylediği üzere, Pazartesi günü kararlaştırılan şeyin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin ertesi gün bir "özel danışman" veya "temsilci" atanacağını duyuracağı olduğu vurgulanırken, Ankara’nın, seçilecek özel danışman rolünün Güvenlik Konseyi kararlarıyla bağlantılı olmasını istemediği için anlaşmayı bozmak için harekete geçtiği ifade edildi.

  • Şimdi zamanı

Spor haberinde, Omonia ve Anorthosis’in bugün Avrupa “sınavı” verecekleri belirtildi. Haberin detayında, Avrupa’daki iki temsilcimizin bu akşam Konferans Ligi’ndeki 2’nci maçlarına çıkacağı aktarılırken, Omonia’nın saat 22:00’da Lefkoşa’da oynanacak maçta Azerbaycan temsilcisi Karabağ’ı ağırlayacağı, Anorthosis’in ise saat 19:45’te Belçika deplasmanında Gent ile karşı karşıya geleceği ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • İran'ın kiralık katili…

“Azeri için İsrailliler” üst başlığıyla verilen haberde, İsrail’in gizli servisler arasındaki savaşının boyutları göstermek için suç işlemek amacıyla Kıbrıs'a gelen 38 yaşındaki Azeri örneğini verdiği aktarıldı. Haberin detayında, hafta sonları 150 bin tiraja sahip olan İsrail gazetesi “Maariv”’in, tutuklanan Azeri ile ilgili davanın arkasında komşu ülke İran'ı gördüğü vurgulanırken, gazetenin çevrimiçi baskısında verilen haberde referans olarak tutuklanan Azeri’nin ifadesini kullandığı ve Kıbrıs'taki İsraillileri kaçırmak ve öldürmek amacıyla İran tarafından bir grup kiralık katile tutulduğu şüphesini artırdığı vurgulandı. Haberde ayrıca, makale yazarının kaynaklarının ne olduğunun net olmadığı belirtilirken, Kıbrıs polis raporunda yer alan bilgilerde Azeri'nin herhangi bir itirafta bulunmadığı aktarıldı.

  • Seferilere, seferberlik çağrısı yapılacak

“Havaalanı ve limanlarda” üst başlığıyla verilen haberde, polisin, yıl sonuna kadar havaalanları ve limanlardaki geliş ve gidişlerde seferberlikle ilgili kontroller yapacağı belirtildi. Haberin detayında, seferberlik kontrollerinin barikatlarda da yapılacağı ve gerek Sosyal Sigorta, gerekse Nüfus Dairesi Arşivi’ndeki veri tabanlarında yapılacak aramalar sonucunda, öğrenci olduklarını veya yurt dışında çalıştıklarıyla ilgili yalan beyan yapan seferilerin tespitlerinin yapılacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, seferberlik çağrılarına uymayan seferilere 500 Euro yargısız para cezası öngören yasa tasarısının da oylanmak üzere Meclis'te beklediği hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kendi ayaklarınız üzerinde durma zamanı geldi

“Destek planları döngülerini tamamladı ve Ekim ayında rafa kaldırılacaklar” üst başlıklı haberde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeta Emilianidou’nun şirketlere ve çalışanlara, destek planlarının yardımı olmadan kendi ayakları üzerinde durma zamanının geldiği mesajını verdiği belirtildi. Haberin detayında, Emilianidou’nun dün yaptığı açıklamaya yer verilirken, 20 aydır süren destek planlarının döngülerini tamamladığı ve Ekim ayında uygulamadan kaldırılacağını söylediği, bunun yanıda planların işsizliği düşük tutmaya yardımcı olduğunu vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Emilianidou’nun artık sorunun işsizlik değil, personel bulmak olduğunu da sözlerine eklediği ve bu nedenle planın iş finansmanları aşamasına geçilmesi gerektiğini söylediği ifade edildi. Haberde son olarak, Emilianidou’nun, çalışanların ve şirketlerin desteklenmesi için yapılan harcamaların 1 milyar Euro'yu aştığı ve destek planları çerçevesinde 220 bin çalışan ile 40 bin’den fazla şirkete yardım yapıldığını hatırlattığı belirtildi.

  • Covid sonrası klinikler çalışmaya başlıyor

“Önümüzdeki günlerde” üst başlıklı haberde; Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela’nın Kıbrıs'ta Covid-19 virüsünü yenmiş hasta sayısının 30.000'i aştığı bu nedenle, çok seviyeli desteğe ihtiyaç duyacak kişiler için Covid sonrası kliniklerin yakın zamanda faaliyete geçtiğini duyurduğu belirtildi. Haberin detayında, Covid sonrası kliniklerin, gerekli tedavilerin yanı sıra, korona virüsün sosyo-psikolojik sonuçları üzerinde de çalışmalar yapacağı vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Avrupa Birliği raporu: Kıbrıs daha fazla yolsuzluğa "batıyor"

“Βankaların engellenmesi mali suçlarla ilgili soruşturmaları geciktiriyor” alt başlığıyla verilen haberde; Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Birliği üyesi devletlerde hukukun üstünlüğüne ilişkin raporuna yer verilirken, ilgili raporda Kıbrıs'ta yolsuzluğun son beş yılda arttığı vurgulandı. Haberin detayında, Meclis Kurumları Komitesi'nin dünkü oturumunda tartışılan Avrupa Birliği raporunun, yakın zamanda yayınlanan ve 2013'ten itibaren sekiz yıldır açıklanan Dünya Bankası raporunun sonuçlarını teyit eder nitelikte olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Avrupa Birliği raporunda, diğer konuların yanı sıra: Kıbrıs’ta, yolsuzluğun son beş yılda kötüleştiği ve bu konuda Avrupa Birliği üyesi devletler arasında 12’nci sırada yer aldığı; "altın" pasaportlarla ilgili Kıbrıs'a karşı ihlal davası başlatıldığı, hatta "Avrupa Birliği vatandaşlığının satışına" atıfta bulunulduğu da belirtildi. Haberde ayrıca, Araştırma Komitesi'nin Nisan ayında yayınladığı kararlarında da vatandaşlığa alımların %53'ünün "hukuka aykırı" yapıldığını gösterdiği aktarılırken; yargı bağımsızlığının orta düzeyde olduğu, adalet sisteminin etkinliği konusunda ciddi endişeler bulunduğu ve mali suçlara ilişkin bazı soruşturmaların, ilgili kurumların bildirim emirlerine geç yanıt vermeleri nedeniyle geciktiğinin de Avrupa Birliği raporunda yer aldığı ifade edildi.

  • Anlaşmalara uyulması veya tedbirlerin artırılması

“Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü'nün "rota değiştirmesi gerek" ” alt başlıklı haberde; Çarşamba günü saat 08:00'den 11:00'e kadar üç saatlik bir uyarı iş bırakma grevi yaptığı kamu hastanelerinde görevli doktorların, Salı günü Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela ile yapılan toplantıda anlaşılan kararların uygulanmaması durumunda eylemlerini artırılacağı yönünde uyarıda bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, doktorların, hasta bakım ve takibi için yeterli olacak kamu hastanelerine sahip olma isteği vurgulanırken, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü'nün rota değiştirmesi gerektiğini aktarıldı. Buna ek olarak haberde, doktorların kamu hastanelerinin yönetimi ve kararların alınma şekliyle ilgili endişeleri de dile getirildi.

Son Güncelleme: 01 Ekim 2021 - 15:59

Son Haberler

20 Ocak
Yeni Çek hükümeti, zorunlu aşı kararını kaldırmaya karar verdi
08:13
Biden: Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışacak
08:12
Dün 2,226 yeni vaka kaydedildi
08:11
Kasoulidis ve Mitsotakis bir araya geldi
08:10
19 Ocak
Panayotopulu: Önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı, ikinci antiviral koronavirüs hapını onaylayabilir.
14:06
Koronavirüs bulaşan kişilerin safe-pass’ı geçici olarak iptal ediliyor.
14:05
Bakanlar Kurulu, covid19 vakalarının yakın temaslıları olan kişilerin izolasyon süresini 14 günden 10 güne düşürdü
14:03
Trodos’ta kar yağışı devam ederken bir çok vatandaş karları görmek için yollara koyuldu
14:02
Papadopulos: DİKO’nun temel arzusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, muhalefetin diğer partileriyle iş birliği yapmaktır.
14:01
Dujarric: Kıbrıs’taki mevcut durum, Birleşmiş Milletlerin dahil olmamasından kaynaklanmıyor.
13:57
Hochstein: Jeopolitik gerginlikler, ABD'nin Doğu Akdeniz’deki enerji altyapı projeleriyle ilgili kararlarını etkilemez.
13:54
'Molnupiravir' adlı antiviral koronavirüs ilacı, 16 covid hastasına verildi.
13:47
Tüm haberler

Video on Demand