basın özetleri 03.09.21

Filelefteros gazetesinin ana haberi üçüncü doz aşının yapılması kararına ilişkin. “Bugün yaşılar evlerinden başlanıyor – Aşının üçüncü dozunun yapılması hemen başlayacak – Diğer gruplara ilişkin kararlar da alındı” başlıklarıyla veriliyor haber. Şöyle yazıyor:

Aşının üçüncü dozuna bugün Lefkoşa’nın huzur evlerinde başlanıyor. Önümüzdeki günlerde diğer kentlerdeki huzur evleriyle devam edilecek.

Hükümetin üçüncü doza ilişkin tüm çekinceleri ECDC ile EMA’nın açıklama ve önerilerinden sonra ortadan kalktı.

Dün Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas Epidemiyologlar ekibinin önerisiyle Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı ve onayı aldı.

Bu veriler ışığında aşının üçüncü dozu yaşlılar evlerinden başlayarak ardından 65 yaş üstü ve bağışıklık sistemi bastırılmış kişilere yapılmasına başlanıyor. Aşıyla ilgili detaylar önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Dünkü Bakanlar Toplantısında üniversite öğrencilerinin okullarına dönüşüne ilişkin önkoşullar hakkında da kararlar alındı.

*

Politis gazetesi de ana haberinde aynı konuyu ele alıyor.

Manşet: Yaşam kurtarmak amacıyla üçüncü doz aşı kararı

Üst başlık: Üniversitelerde SafePass uygulaması ve mevcut önlemlere devam

Gazete ön sayfasındaki haberde şöyle yazıyor:

Avrupa İlaç Ajansının ve Kıbrıs Hükümeti Bakanlar Kurulunun kararıyla, Kıbrıs’ta aşının üçüncü dozunun yapılmasına, yaşlılar evleri, bağışıklık sistemi bastırılmış kişiler, 65 üstü yaş grupları ve aşının ikinci dozunu 6 ay önce yaptırmış sağlık profesyonelleriyle başlanıyor.

Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas “bağışıklık duvarını güçlendirmemiz şart” açıklaması yaparak “rahatlamanın vakti değildir” şeklinde vurguladı. Lockdown Hükümetin önlem paketindeki silahlardan biri olarak var olmaya devam ediyor.

50 yaş altındaki hastalar arasında meydana gelen kabarık ölüm sayısı düşündürüyor. Çoğu vitamin kokteyli alıyordu ve sahte aşı belgesine sahipti. İki hastası yoğun bakım biriminde can veren, sahte aşı belgesi vermekle suçlanan kardiyologla ilgili polis araştırması devam ediyor.

*

Alithia gazetesinde iddialı bir manşet göze çarpıyor.

“İşsizliği de alt ettik”. Alt başlıklar şöyle: “Eurostat: Hükümetin önlemleri doğru yönde – Temmuz ayında 5,2 işsizlik oranıyla tam istihdama doğru ilerliyoruz. Bu durum AKEL’in yönetimi devraldığı 2003 yılından bu yana ilk kez yaşanıyor – İşsizlik oranı 35 binden 23 bine düştü. Yüzde 34,3’lük düşüş Avrupa genelindeki en büyük işsizlik düşüşünü oluşturuyor”

Haberde şöyle yazıyor:
Hükümetin izlediği doğru ekonomi politikası sayesinde Kıbrıs tam istihdam koşullarına doğru ilerliyor. Geçen Temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 5,2’ydi. Biraz daha düştüğü takdirde, bu, ekonomi dilinde tam isdihdam koşullarının yaratılmış olacağı anlamına gelecek. Bu durum ayrılırken geride yüzde 16 civarında bir işsizlik oranına sahip bir ekonomi bırakan AKEL’in yönetimi 2003 yılında devralmasından bu yana ilk kez ulaşılan bir durum. Hükümetin uyguladığı önlemler, işsizliği aşağıya çekmenin yanısıra yoksulluk ve sosyal izolasyon riskinin 2007 yılından bu yana en düşük seviyeye inmesini de sağladı. Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis «İşsizlerin 35 binden 23 bine düşmesi yüzde 34’lük bir düşüş teşkil ediyor. Bu, Avrupa genelindeki en büyük düşüş olmanın yanısıra AB içerisindeki yüzde 9’luk ortalamanın dört mislidir” diyerek memnuniyetini ifade etti.

*

Ve Haravgi gazetesi:

“Tüm temel ihtiyaç ürün ve hizmetlerinde zam furyası – Cystat verileri: Elektrik faturalarına yüzde 40, petrol ürünlerine yüzde 21 zam”

Gazete ön sayfasında şu detaylara dikkat çekiyor:

Büyük ve kesintisiz zam dalgası binlerce aileyi çaresizliğe sürüklüyor

Konut, Su, Elektrik ve LPG fiyatları yüzde 14,4 oranında bir hızla yükselirken taşımacılık endeksi yüzde 10,76’lık bir artış kaydetti

Anastasiadis – DİSİ Hükümetin gösterdiği bağışlanamaz beceriksizliğinin ceremesini yurttaşlar ödüyor

*

Haravgi gazetesinden Kıbrıs sorunuyla ilgili bir haber:

“İkisi de uçmuş – Anlaşma zemininin dışına çıktılar –Müzakere boşluğunu kullanan Britanyalılar devlet dönüşümü hakkındaki fikirlerini öne sürme fırsatı buldu”

AKEL’in Kıbrıs sorunu Bürosu Başkanı Tumazos Çelepis dün Harabgi gazetesine yaptığı açıklamada “Ersin Tatar’ın iki devlet çözümü önerisinden sonra Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in 60 Anayasasına dönüş önerisini ortaya koymasının ardından uluslararası alanda oluşan izlenim her iki toplum liderinin de, üzerinde anlaşmaya varılmış olan iki bölgeli iki toplumlu çözüm zeminin dışına çıktığıdır” dedi.

Anayasasına dönüş önerisinin Kıbrıs davasına zarar verdiğini vurgulayan Tumazos Çelepis “60 Anayasasının pek çok negatif özelliğe sahip bir birleşik devlet anayasası olduğunu, oysa BM kararlarının ve Yüksek Düzey anlaşmalarının iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon öngördüğünü” belirtti. “Britanyalıların fikirlerine gelince; bunlar Foreign Office’in siyasi müdürü Acai Şarma’nın yaz döneminden önce tartışılan ve AKEL tarafından katiyetle reddedilen fikirlerinin ta kendisidir. Bunlar hiçbir yere çıkmaz” dedi.

Çelepis Britanyalıların bu fikirlerinin, aradaki mesafenin kapanmasına yardımcı olmak vesilesiyle ve müzakere boşluğu kaynaklanmış olmasından yararlanarak öne sürdüğü fikirler olduğunu söyledi. Ve Denktaş’ın bir çözüm bulmak için müzakere eden iki devlet vardır yani devlet dönüşümü olacaktır şeklindeki görüşlerini içerdiklerini vurguladı. Bu görüşler Perez De Kueyar ve Butros Gali tarafından da reddedilmiştir, diyen Çelepis “Britanyalılara verilecek en iyi cevap müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan ve yakınlaşmalar konusu hiç açılmadan devam etmesidir” şeklinde vurguladı. Bu arada Ceyn Hol Lut’un son Kıbrıs ziyareti sırasında Britanya’nın bu tutumunu hoş göstermeye çalıştığını da hatırlatırız.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu da dün yaptığı ilgili açıklamasında “Biz BM kararları tarafından da benimsenmiş olan Zirve Anlaşmalarını ve birleşik bir devlet varlığını federal devlete dönüştürmeyi kabul ettik. Bu fikirlerden vazgeçmemeliyiz» dedi.

Haravgi gazetesi bu haber dahilinde ayrı bir bölüm olarak verdiği bir köşede Nikos Anastasiadis’in fotoğrafının altında “Çözüm zeminini sorgulayan tek Cumhurbaşkanı” başlığı altında şöyle yazıyor:

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas dün yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yüksek Düzey Anlaşmaları ve BM kararları çerçevesinin kesinlikle dışında olan 60 Anayasasına dönüş önerisinde ısrar etmeye devam ediyor. Sayın Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözüm zeminini sorgulayan tek Kıbrıs Cumhurbaşkanıdır” dedi. Kukumas “Hiç kimse olayların bizi nereye götürdüğünü görmezlikten gelemez. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunu konusunda tekrar tekrar fikir değiştirdikçe Türkiye’nin bölücü talepleri daha çok yerleşecek ve çeşitli taraflardan ortaya konan tehlikeli fikirler gitgide daha fazla zemin kazanacaktır” şeklinde ekledi.

*

Sevgili dinleyenler Yunanlı besteci, politikacı ve aktivist Mikis Teodorakis’in ölüm haberi bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin tümünde ön sayfadan veriliyor.

Başlıklarıyla size aktaralım:

Alithia gazetesi:

“Dünya ölümsüzü Mikis ebediyete geçti”

Filelefteros ve Politis gazeteleri haber başlıklarında sanatçının parçalarına gönderme yaparak şöyle yazıyor:

Filelefteros: “Helenizm nabzını kaybetti – Büyük Mikis Teodorakis ebediyete intikal etti”

Politis: “Adaletin Güneşi Battı”

Haravgi gazetesi ise ön sayfasında şöyle yazıyor:

“Yolun açık olsun Büyük Mikis… Sonsuz teşekkürler”

Kültür dünden itibaren sadece Yunanistan’da değil tüm dünyada artık daha yoksul. Dünya bestecisi Mikis Teodorakis hayata veda etti. Adı çağdaş tarihin en önemli anlarıyla birleşen kompozitör ve yılmaz mücadele insanı, dün, arkasında paha biçilmez bir miras bırakarak 96 yaşında aramızdan ayrıldı.

Son Güncelleme: 03 Eylül 2021 - 13:28

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand