Basın Özetleri 28.09.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Ortak zemin arayışında

“Kıbrıs sorununu bataklıktan çıkarma misyonuna sahip olacak özel danışman bugün açıklanıyor” alt başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres tarafından Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar şerefine verilen iki saatlik öğle yemeğinde, her iki tarafında olduğu konumda kaldığının gözlemlemesi, New York'taki üçlü toplantıdan sonra bile Kıbrıs sorunun aynı noktada bıraktığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni çabaların yükünün, bugün Birleşmiş Milletler tarafından açıklanması beklenen yeni atanacak özel danışmanın omuzlarında olacağı vurgulanırken, tüm tarafların hali hazırda bilinen pozisyonlarını korumasına rağmen, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in üçlü toplantıyı yaratıcı olarak nitelendirdiği aktarıldı. Cumhurbaşkanı’nın toplantı sonrası yaptığı açıklamaya da yer verilen haberde, Genel Sekreter’in 1960 Anayasasına dönüş önerisini nasıl karşıladığıyla ilgili soruya; iki toplumu bir araya getirmek adına daha motive edici olabilmek için olumlu veya olumsuz yorum yapmadığını söylediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Ersin Tatar’ın ayrı bir devletin varlığının tanınmasında ısrarcı olduğu ve iyi bilinen tezlerini öne sürerek, "Kıbrıs sorunu yıllardır var" diyerek, "iki devlet" ve "egemen eşitlik" taleplerini yinelediği belirtildi.

  • Aşılandıkları konusunda ısrar ediyorlar

“Düşük antikor seviyesi gösterdiler, doktor sisteme AstraZeneca verildi olarak kaydetti” alt başlıklı haberde, Larnaka Polisi'nin, vatandaşların bir doktor tarafından sahte aşı yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturmaları son aşamaya geldiği ve dava dosyasının kısa süre içerisinde incelenmek üzere Hukuk Dairesi'ne gönderileceği kaydedildi. Haberin detayında, Larnaka Kriminal Şube müfettişlerinin, ayni doktor tarafından aşılandığını belirten 7 vatandaşın ifadesini istediği belirtilirken, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü'ne sunulan özel hematolojik incelemelerde, AstraZeneca aşısı yapıldıkları belirtilse de kanlarındaki antikor seviyelerinin olması gerekenden düşük olduğunun ortaya çıktığı vurgulandı. Polisten verilen bilgiye de yer verilen haberde, 7 vatandaşın tümünün de ifadelerinde doktor kaydını destekler şekilde aşı olduklarını iddia ettiği ve antikor seviyelerinin düşük olma nedeniyle ilgili bilgileri olmadığını söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, 53 yaşındaki doktor tarafından aşı yapılan kayıtlı 102 kişiden 26'sının gönüllü olarak analiz için kan örneği verdiği ve bunlardan 7’sinin düşük antikor seviyelerine sahip olduğu hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Çivili sopalarla saldırdılar

“Limasol'daki holiganlar” üst başlığıyla verilen haberde, Limasol'da meydana gelen ve 24 yaşındaki bir AEL taraftarının başından ciddi şekilde yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili olarak 20 yaşında bir gencin tutuklandığı belirtildi. Haberin detayında, Limasol'da Pazar akşamı oynanan derbi maçı sonrası meydana gelen sopalı saldırı olayında, yaklaşık 20 kapüşonlu erkeğin rakip takım taraftarlarına saldırdığı ve olayda biri ağır olmak üzere iki kişinin yaralandığı ve Limasol Genel Hastanesi’ne kaldırıldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Limasol polisinin olaya müdahalesi sonrası saldırganların olay yerini terk ettiği ancak kısa süre sonra üzerinde kapüşon bulunan ve kanlı bir AEL forması taşıyan 20 yaşındaki bir gencin tutuklandığı aktarıldı. Haberde son olarak, saldırı sonrası ciddi şekilde yaralanan ve durumunun ciddiyeti nedeniyle Lefkoşa Genel Hastanesi'ne kaldırılan 24 yaşındaki AEL taraftarının olaydan kısa süre sonra polise verdiği ifadesinde olay sırasında formasının alındığını bildirdiği belirtildi.

  • Sona yaklaşıyor

“Destek planları” üst başlığıyla verilen haberde, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın, Eylül ayında salgından etkilenen işletmelere yönelik 5 özel destek planına ilişkin kararları yayınlandığı aktarıldı. Haberin detayında, destek planının Ekim ayında da bir uygulama dönemi olacağı ve ardından ilgili kanunun öngördüğü şekilde sona ereceği vurgulandı. Haberde ayrıca, işgücü piyasasını döndürme ve gençlere iş deneyimi kazandırmaya yönelik diğer planların ise Ekim ayından sonra açıklanacağı belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Cezaevlerinde suçlar planlanıyor ve olaylar canlı olarak izleniyor

“Yüksek Mahkeme kararında şok açıklama” üst başlıklı haberde; Yüksek Mahkeme’nin ilk niteliği taşıyan kararında, cezaevlerinde suçların planlandığı ve onları planlayan hükümlü ve/veya mahkumların teknolojik araçlar yardımıyla olayları canlı olarak izlendiği belirtildi. Haberin detayında, ilgili konunun ortaya çıkmasında, delilleri ortadan kaldırılması amacıyla Limasol Mahkeme binasında çıkan yangının vesile olduğu aktarılırken, Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararda ilgili delillerin yok edilmesi talimatının cezaevinde bulunan yabancı bir tutuklu tarafından telefon aracılığıyla verildiği ve tutuklunun görüntülü görüşme yoluyla da, talimatının yerine getirilmesini canlı olarak takip ettiği vurgulandı.

  • Asya Türkiye’den geldi ve tedavisine Makarios Hastanesi’nde başlandı

“Özel uçak ambulans ile” üst başlıklı haberde; SMA hastası küçük Asya’nın dün uçak ambulans ile Yunanistan üzerinden Kıbrıs’a getirildiği ve Makarios Hastanesi’ne götürülerek tedavi sürecine başlandığı belirtildi. Haberin detayında, küçük Asya ve anne babasını destek olmak için gelen akraba ve arkadaşlarıyla hastanede hareketli anlar yaşandığı aktarılırken, Asya’nın geçtiğimiz ay Türkiye’deki bir hastaneye nakledildiği ancak Türk hükümetinin ona hastalığının gerektirdiği özel ve çok pahalı tedaviyi sağlamayı reddettiği hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Devlet hazinesi, bankalar ve yatırım fonlarına açıldı

“Hükümet borçlular pahasına daha da geri gidiyor” alt başlığıyla verilen haberde; Meclis’in 2020 yılında, borç alanların pahasına bankalardan kredi alan yatırım fonlarına daha fazla güç veren bir hükümet tasarısını reddettiği hatırlatıldı. Haberin detayında, hükümetin, borçluların; kötüye kullanılan maddeler ve aşırı borçluluk için Mali Komiser'e başvurma gibi diğer haklarını elinden aldığı ve Kurtarma Fonu kisvesi altında geri verdiği aktarıldı. Bunun yanı sıra, hükümetin tarafları tasarıyı en geç yıl sonuna kadar oylamaları için ültimatom verdiği, aksi durumda Kurtarma Fonu’ndaki bir sonraki dilimin ödenmeyeceği tehdidinde bulunduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Meclis Finans Komitesi'nin dün gerçekleştirdiği toplantısında tartışılan yasa tasarısının, bankalara ve yatırım fonlarına, borçluların ve garantörlerinin tüm verilerine, sınırsız erişim sağladığı belirtilirken, tasarıyı sunan Maliye Bakanlığı temsilcisinin, bankalara ve yatırım fonlarına veri sağlanmasının yeniden yapılanmayı teşvik etmeye yardımcı olacağını savunduğu aktarıldı.

  • Yaşlıların ıstırabı

“Aşı merkezlerindeki aşırı kalabalık” alt başlıklı haberde; geçtiğimiz hafta başlayan 3’üncü doz Covid-19 aşısı için Latçia’daki Sağlık Merkezi’ne giden 83 yaş üstü onlarca vatandaşın yoğunluk nedeniyle ızdırap çektiği belirtildi. Haberin detayında, aşı merkezi olarak faaliyet gösteren Sağlık Merkezleri dışında gerekli tedbirler alınmaması nedeniyle, aşı olmak için gelen yaşlı insanların saatlerce ayakta durmak zorunda kaldığı vurgulanırken, tüm bölgelerdeki aşı merkezlerinde bugüne kadar 83 yaş ve üzeri kişilere toplam 1,706, 3’üncü doz aşı yapıldığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 28 Eylül 2021 - 17:30

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand