Basın Özetleri 27.09.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Düşük beklentili yemek

“Anastasiadis, Guterres ve Tatar mümkün olan minimum sonuç için bir araya gelecek” alt başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar arasında bugün gerçekleşecek görüşme için beklentilerin çok düşük seviyede tutulduğu belirtildi. Haberin detayında, üçlünün New York saati ile 13:15, Kıbrıs saati ile 20:15’de bir araya geleceği yemekli toplantının gündemsiz olması ve toplantı sonrası herhangi bir açıklama yapılmamasının önceden kararlaştırıldığı vurgulanırken, mutabık kalınan asgari hususun, Genel Sekreter'in Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un yerine göreve getirilecek yeni danışmanın atanması olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Yeni Özel Danışman’ın müzakereleri sürdürme olasılığını üstleneceği ve önümüzdeki aylarda ve yıl sonuna kadar ortak bir zemin bulmak için her iki tarafla temas halinde geçirileceği ifade edildi. Haberde son olarak, bugün gerçekleşecek görüşmede, iki liderin de Kıbrıs sorununun özüne ilişkin olarak, müzakerelerin nasıl devam edebileceğine ilişkin tutumlarını açıklamak için oraya gideceklerini peşinen söylediği vurgulandı.

  • Liman İdaresi’nin değerli arazisini kelepir fiyatına verdiler

“İki şirkete metrekare başına 6 €’ya kiraladılar, yeni yönetim kurulu kararı iptal etmeyi düşünüyor” alt başlıklı haberde, Kıbrıs Limanlar İdaresi'nin yeni Yönetim Kurulu’nun, Vasilikos bölgesindeki liman tesislerin elektrik santrali yapımı, montajı ve işletilmesi amacıyla şeffaf olmayan yollarla iki şirkete tahsis edilmesine ilişkin önceki Yönetim Kurulu kararının iptalinin tek yol gibi göründüğü belirtildi. Haberin detayında, ilgili konunun yarın toplanacak yeni Yönetim Kurulu toplantısında görüşüleceği aktarılırken, bunun eski Yönetim Kurulu üyelerinin karar alma sürecinde sakladıkları ciddi şikayet ve bilgilerin devamı niteliğinde olduğu vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Uyuşturucu şüphelisine hükümet silahı

“Silah taşımayla ilgili yeni yasa tasarısı Kasım ayında” üst başlığıyla verilen haberde, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığı’nın ateşli silah taşıma izinlerinin verilmesiyle ilgili yeni yasal çerçeve oluşturmak amacıyla bir ön taslak hazırladığı ve ilgili taslağın Kasım ayı sonunda, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Stefi Drakou tarafından Bakanlar Kurulu’na sunulacağı belirtildi. Haberin detayında, Stefi Drakou’nun yaptığı açıklamada, şuan yürürlükte olan ateşli silah taşıma izinleriyle ilgili yasanın zayıflıklarının belirlendiğini söylediği ve Bakanlar Kurulu tarafından Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Birimi tarafından kontrol altında tutulan bir kişiye verilen taşıma izni ve tabancanın bu konudaki en yakın örnek olduğunu ancak tek örnek olmadığını vurguladığı aktarıldı.

  • Protokol, Kaza ve Acil Servis Bölümü’nde

“Tecavüz mağdurları” üst başlığıyla verilen haberde, tecavüz mağdurlarının tedavisine ilişkin protokol kesinleşmeden önce Kaza ve Acil Servis Bölümü doktor ve hemşirelerinin görüşlerinin alınmasının beklendiği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı'nın modernizasyon çalışmalarına rağmen, planlamada mağdurların psikolojik destekleri ve sayılarının dikkate alınmadığı, bu nedenle protokolde hala boşlukların olduğu aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • 3’üncü doz hızlı şekilde ilerliyor

“Aşılamalar” üst başlıklı haberde; Kıbrıs genelinde 6.600'den fazla kişinin 3’üncü doz Covid aşısını yapıldığı vurgulandı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya yer verilirken, şu ana kadar Kıbrıs genelinde yapılan toplam 6.615 3’üncü doz aşının, 2.506’inin gezici ünitelerle huzurevlerinde çalışan ve kalan kişilere yapıldığı, 3’üncü doz aşılamada öncelik verilen savunmasız gruplara ise telefonla ulaşıldığı ve 1.225 aşı yapıldığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’ne bağlı hastanelerde ve özel hastanelerde görevli hemşireler ve diğer sağlık çalışanları olmak üzere toplam 1.527 kişinin de aldıkları randevu sonrası Aşı Merkezleri’nde 3’üncü doz aşılarını oldukları belirtildi. Haberde son olarak, yaşa göre yapılmaya başlanan 3’üncü doz aşılamanın başladığı 22 Eylül Çarşamba gününden bugüne kadar tüm bölgelerde 86 yaş ve üstü 1.357 vatandaşın aşılandığı hatırlatıldı.

  • İki devletli çözümler kabul edilemez

“Neofitou’dan Cumhurbaşkanı’na destek” üst başlıklı haberde; DİSİ başkanı Averof Neofitou’nun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile bugün New York'ta yapacağı üçlü toplantıya ilişkin soruları yanıtladığı belirtildi. Haberin detayında, Neofitou’nun dün Limasol'un Lofou köyünde yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne katılmasıyla birlikte tek egemenliğin perçinlendiği ve bunun Türkiye'de bilindiğini vurguladığı aktarılırken, sözlerine iki devletli çözümü ne uluslararası toplum ne de bizim tarafımızdan kabul edilmeyeceğini eklediği ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Ekmek pahalı, süt çok pahalı

“Kıbrıs, temel gıda ve hizmetlerde pahalılık şampiyonu” alt başlığıyla verilen haberde; Avrupa İstatistik Ofisi verilerine ışığında Kıbrıs’ın, işçi ücretleri Avrupa Birliği ortalamasının yaklaşık %20 altında olmasına rağmen, Birlik içerisinde temel gıda ve hizmetlerin pahalılığı konusunda lider konumunda olduğu aktarıldı. Haberin detayında, yakın zamanda açıklanan rakamların 2020 yılına ait olduğu ve bu nedenle elektrik ve diğer ürünlerde yaşanan son büyük fiyat artışlarını içermediği ancak buna rağmen, tüketicilerin ve özellikle alt gelir gruplarının olumsuz durumunu açıkça yansıttığı vurgulandı. Ofis tarafından yayınlanan verilerde Kıbrıs; süt, peynir ve yumurtanın yer aldığı kategorisinde, fiyatların Avrupa Birliği ortalamasının %34,5 üzerinde olmasıyla üye ülkeleri arasında en pahalı ülke olurken; ekmek ve tahılların yer aldığı kategoride fiyatlar Avrupa Birliği ortalamasının %22,1 üzerinde; katı ve sıvı yağlarda ise fiyatların Avrupa Birliği ortalamasından %20,7 daha yüksek olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, toplam 188 bin kişinin yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında olduğu, yani gelirlerinin yoksulluk sınırının altında veya ciddi maddi yoksunluk yaşadığı, buna ek olarak zenginlerin, gelir düzeyi en düşük olan nüfusun %20'sinden 4,3 kat daha fazla gelire sahip olduğu ifade edildi.

  • Öğrenciler okul ve/veya alan değiştirmeye zorlanıyor

“Eğitim Komitesi tarafından okullara yapılan ziyaretlerde ciddi sorunlar tespit edildi” alt başlıklı haberde; Meclis Eğitim Komitesi üyelerinin okullara yaptığı yerinde ziyaretler sonrasında hazırladığı raporda, birçok öğrencinin yer olmadığı gerekçesiyle okul ve/veya bölüm değiştirmek zorunda kaldığı, ayrıca, büyük maddi-sosyal sorunları olan çok sayıda öğrencinin bu sorunlarının, bakanlığın desteği olmaksızın okulların kendi inisiyatifleri tarafından yönetilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 27 Eylül 2021 - 15:58

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand