basın özetleri 24.09.21

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri bugün devlet hastanelerinin ilk yardım servislerindeki kötü koşulları ve hastaların çok uzun saatler boyunca beklemek zorunda bırakılmasını, yaşanan ilgili sıkıntıları, Politis gazetesi ise ana haberinde siyasetçi iş adamlarına iltimas yapıldığıyla ilgili bir konuyu öne çıkarıyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“İlk Yardımda 49 saat – İlk ve Acil Yardım Servisinde 18 saat bekledikten sonra öldü – Hemşirelerin şok edici günlükleri”

Lefkoşa Devlet Hastanesi ilk ve acil yardım servisi hemşirelerinin, 29 Temmuz 13 Ağustos 2021 tarihleri arasında ilk yardım servisine başvuran ve acımasızca saatler boyunca bekletilen hastaları anlattığı yakıcı mektubunu açıklıyoruz. Hemşirelerin tuttukları günlükte bu dönemde hastalar 7 ile 49 saat arası bir süre boyunca bekletiliyordu diye yazıyor.

Hemşireler hastane müdürüne gönderdikleri mektuplarında, kendilerinin her gün yaşadıkları durumları ve hastaların bekleme salonunda ya da revirde beklemek zorunda kalmasının nedenlerini dile getiriyor. Gerek tetkiklerinin yapılması sürecinde gerekse de yetkili birimlerin çalışma saatleri nedeniyle bekletilen 39 hastaya özellikle atıfta bulunuluyor. Bir hastanın Yoğun Bakım Biriminde yatak olmadığı için 18 saat boyunca ilk yardımda bekletildikten sonra öldüğüne vurgu yapılıyor.

Hemşirelerin mektubunda “İlk ve Acil Servisin istediği tomografi ve ultrason tetkiklerinin, öğleden sonra 14:00 ile 17:00 arasında ve gece vardiyasında bu tür tetkiklerin yapılmaması nedeniyle bekletildiği” bildirilirken aynı zamanda “ilk yardımdaki hastaların tetkiklerinin uzman doktorlar tarafından yapılmasında da gecikme yaşandığı” belirtiliyor. Karakteristik olarak uzman doktorların sabah saatlerinde işbaşı yapması nedeniyle hastalar gece boyunca bekletiliyor” deniyor.

Devlet hastanelerinin acil servislerinin durumu dün yapılan Meclisin Sağlık Komisyonu toplantısında ele alındı.

*

Haravgi gazetesi de aynı konuyu veriyor ana haberinde SD:

“İlk ve Acil Servise Salı günü giden hastanın işi Perşembe günü görüldü” manşetinin altında yer alan başlıklar şöyle:

– İlk Yardımdan SOS, hastaların yaşamı risk altında – Bir hasta doktor muayenesi ve gerekli bakımın kendisine sağlanması için 49 saat beklemek zorunda kaldı – Personel eksikliği ve gecikmeler, solunum cihazları yetersizliği, yatak ve sarf malzemeleri ilaç eksikliğine dair şikayetler – Özel hastanelerin ilk yardım servislerinin YESİ’ye katılması tartışması yeniden başlatılmalı ve durum değerlendirmesi yapılmalıdır”

*

Politis gazetesi farklı bir konuyu ele alıyor ana haberinde.

“İşadamı politikacılara iltimas şüpheleri” manşeti ve “Limanlar İdaresinde, Vasilikon’da iki şirkete ihaleye çıkılmadan arazi kiralanmasıyla ilgili araştırma”

Gazetenin ön sayfasındaki habere bir göz atalım:

Limanlar İdaresinin yönetim kurulunun görev süresi sona ermesinin arifesinde Bioland Promithia ve Lysarea Energia şirketlerine özel arazide elektrik santrali inşa izni vermesi kararı ciddi soru işaretlerine yol açtı. EDEK eski milletvekili Yorgos Varnavas Bioland Promithia şirketinin hissedarlarından, eski bir bakanın ise Lysarea Energia şirketinin danışmanı olduğu konusu araştırılıyor.

Söz konusu tartışmalı karar dün Meclisin Denetim Komisyonu tarafından mercek altına alındı. Konu hakkında araştırma başlatan Sayıştay, Liman İdaresi yönetim danışmanı hakkında çıkar çatışması meselesini araştıracak. Kararın geçerli olup olmayacağı önümüzdeki Salı günü kararlaştırılacak.

EDEK Başkanı ve aynı zamanda yeniden başkan adayı olan Marinos Sizopulos “Denetim Komisyonunda “skandal kokusu” olduğundan söz etti, rakibi ve Bioland Promithia Yorgos Varnavas ise Politis’e yaptığı açıklamada konunun adaylığına zarar vermek amacıyla kasten açıldığını belirtti.

*

Üç gazetenin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesi:

“Karşımızda uzlaşmazlık kreşendosu yapan bir Türkiye var”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Mağusalı Göçmenler Hareketiyle partinin ofisinde yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Karşımızda uzlaşmazlık kreşendosu yapan bir Türkiye var ve bu Mağusa konusunda doruğa ulaştı” dedi.

Stefanu AKEL’in bu konudaki görüşünü dile getirirken “Türkiye’nin bu tavrı, Kıbrıs Türk tarafının ise çözüm zeminini değiştirme çabaları karşısında, tarafımızın, anlaşmaya varılanlar, kararlar ve müzakerelerin Kran Montana’da kaldığı noktadan devam etmesi çabaları konusunda son derece tutarlı ve istikrarlı olması gerekir. Yakınlaşma noktalarını muhafaza etmeli ve BM GS’nin çerçevesi dâhilinde müzakere etmeliyiz” dedi.

Zor dönemlerden geçtiğimizi söyleyen AKEL GS “nihai taksim tehdidiyle karşı karşıyayız, müzakerelerin kaldığı yerden başlamasına yönelik belirli inisiyatifler üstlenmemize ihtiyaç var” dedi.

*

“Yeşil alanlar otel, villa ve turistik kalkınma alanlarına dönüştü - Sayıştay Başkanı ilgili raporunda hem sıradan yurttaşlar hem de Paralimni Belediyesi tarafından ciddi kanundışı girişimler yapıldığını kaydetti”

Paralini Belediyesi yolgeçen hanı oldu. Sahil koruma bölgesi dâhilindeki araziler ve yeşil alanlar oteller, villalarla doldu, turistik kalkınma alanlarına dönüştü. Sayıştay raporunda Paralimni Belediyesinin pek çok durumda kanun dışı davrandığını tespit etti.

Bir otel 5. katını izinsiz çıkarken Belediye Meclisi inşaat çalışmalarına kabul edilemez ve affedilemez bir tahammül gösterdi.

Bir müteahhit 21 bina inşa etme izni aldı, 30 bina dikti, bunlardan iki tanesi yeşil alan dahilinde.

Sahil koruma bölgesi dâhilinde restoranlar kafeler, dondurmacı dükkânları, oyun alanları türedi.

Belediye, devlet arazisinde tuvalet inşaatı izni aldı ve ilgili ihale sonucunda kantin yapılmasına izin verdi.

Belediye ormanlık devlet arazisinde 150 metrelik yol inşa etti… Ve daha başka usulsüzlükler haberde kaydedilenler arsında yer alıyor.

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Elpidoforos’u topa tutuyorlar, Tatar gülüyor” başlığı altında gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Radikal çevrelerin tepkilerinden korkan KC Cumhurbaşkanı ile Yunanistan Başbakanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos’un Amerikalı Rum örgütlerinin düzenlediği resepsiyona katılma talebini reddederek Tatar’ın eline izlenim yaratma amaçlı malzeme verdi – Tatar Kıbrıslı Rumları hoşgörüsüzlük ve fanatizmle suçlama fırsatı yakaladı.

*

“Kition Metropoliti davanın iptalini isteyecek”

Kition Metropolitinin, 40 yıl önce, henüz reşit bile olmayan bir kıza cinsel taciz saldırısında bulunmakla suçlandığı davanın savunma avukatının, olayın üzerinden 40 yıl geçmiş olduğu gerekçesi ve zaman aşımı nedeniyle davanın iptalini isteyeceği öğrenildi.

40 yıl önce cinsel taciz saldırısında bulunmakla suçlanan eski metropolit dün Mahkeme karşısına çıkarıldı ve suçlamayı reddetti. Davanın iddianamesine göre suç metropolitin Metropolis binasındaki ofisinde işlendi ve bugün 83 yaşında olan Metropolit o zaman on altı buçuk yaşında olan kızı dudaklarından öpmeye çalıştı. Savunma avukatının aradan bu kadar uzun bir zaman diliminin geçmiş olması nedeniyle adil bir davanın yürütülmesi mümkün olmadığı savıyla davanın düşmesini istemeye niyetlendiği öğrenildi.

Haberde 22 Ekim’de Larnaka Ceza mahkemesinin Metropolitin tecavüzle suçlandığı bir başka dava hakkında karar vereceği hatırlatılıyor.

Filelefteros gazetesi:

Tatar yeni temsilci konusunda da önkoşullar öne sürdü – “Kararlar şemsiyesi” dışında olmasını istedi

Ersin Tatar BM GS ile görüşmesine ve üçlü görüşmeye beş kala Kıbrıs sorununa yeni temsilci atanması konusunda da ön koşullar öne sürdü. Güvenlik Konseyi kararları şemsiyesinin dışında hareket etmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bugün BM Genel Kuruluna hitap edecek.

Haravgi gazetesi konuyu “Tatar özel temsilci atanmasını kabul etmiyor – BM GS’yle görüşmesine az kala uzlaşmazlıkta istikrarlılık örnekleri sergiledi ” başlığıyla veriyor.

Son Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 15:36

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand