basın özetleri 23.09.21

Filelefteros gazetesinin “Temsilci vasıtasıyla çıkış yolu” manşeti altında verdiği ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili. “Anastasiadis ile Guteres anlaştı, Tatar’dan rıza bekliyorlar” alt başlığı verilmiş.

Haberde şöyle yazıyor:

BM GS, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’le New York’ta Salı günü yaptığı görüşmede ona mevcut durumda Kıbrıs sorununda belli bir hareketliliğin oluşması için tek mümkün çıkış yolunun yeni bir elçi ya da temsilcinin atanmasının olduğunu söyledi. İkisi bu konuda anlaştı ancak kararın alınabilmesi için Türk tarafından da olumlu cevap gelmesi bekleniyor.

Antonio Guteres Cumhurbaşkanına ilgili taraflar arasındaki diyaloğu üstlenecek bir kişinin atanmasının Kıbrıs sorununda yeni bir hareketlenme sağlanmasının tek yolu olduğunu ifade etti. Guteres Cumartesi günü Ersin Tatar ile yapacağı görüşmede ona da aynı şeyi söyleyecek.

Genel Sekreterin önündeki seçenekler Güvenlik Konseyi vasıtasıyla bir özel temsilcinin atanması ya da Ceyn Hol Lut’un durumunda olduğu gibi Güvenlik Konseyinin onayına gerek olmadan özel bir elçi atamasıdır. İlk seçenek Türk tarafının reddinde takılıyor gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin ilerlemesine yönelik görüşlerine yarın BM Genel Kurul kürsüsünden yapacağı konuşmada da yer verecek. Bu arada Cumhurbaşkanının, Erdoğan’ın fırsatı kaçırmayıp “iki devlet” çözümünden söz ettiği dünkü konuşmasına da cevap vermek niyetinde olduğu bildirildi. Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda Genel Kurul’da Kıbrıslı Türklerin liderine de söz hakkı verilmesini talep etmişti.

*

Politis gazetesi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM GS’yle yaptığı görüşmeye ilişkin bilgilendirmeyi “New York’ta cübbe krizi” başlığı altında verdiği Amerika Başpiskopos’u Elpidoforos’un Türkevi’nin açılış törenine katılması nedeniyle Cumhurbaşkanının Başpiskopos’a tavır koymasını öne çıkardığı ana haberinin son paragrafında “Kıbrıs sorununda bir gelişme mi var?” alt başlığıyla veriyor. Politis haberinde “elde ettiği bilgilere göre BM GS Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i,Türkiye’nin, özel danışman atanmasını kabul ettiği konusunda bilgilendirdi. Bu ise Kıbrıs sorununun çözüm çabaları sürecinde yeni bir hareketlenme için mevcut koşulları yaratıyor. Bu durumda da 27 Eylül’de Guteres – Anastasiadis – Tatar görüşmesinde gelişmeler olması olası.

Politis’in ana haberinin ana konusunu da iletelim:

Cumhurbaşkanının pürtelaş halinde almış olduğu Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile programlanmış olan görüşmesini, Başpiskopos’un Türkevi’nin açılış törenine katılması nedeniyle iptal etmesi kararı ancak gaf olarak nitelendirilebilir. Gelişen olaylar Cumhurbaşkanının ABD’deki soydaşların baskıları altında hareket ederek “yoğunluk” gerekçesiyle Elpidoforos’la görüşmekten kaçındığını gösteriyor.

Her iki tarafı da zor durumda bırakan bu durumdan kurtulunması yönünde Cumhurbaşkanı ile Elpidoforos görüşmesinin yeniden programlanması için çabalar harcanıyor.

Bu arada Yunanistan Başbakanı Konstandinos Mitsotakis’in bu konudaki tavrı tamı tamına zıttı. Kiriakos Mitsotakis’in Cumhurbaşkanının sergilediği tavrı izlemediği göze çarptı. Başpiskopos Yunan Başbakanına Cuma akşamı “Tarihin Sıfır Noktası” olarak adlandırılan alandaki Saint Nickolas Kilisesini gezdirecek.

*

Alithia gazetesi de ana haberini Anastasiadis-Elpidoforos olayına ayırmış. Gazete haberini “Anastasiadis Elpidoforos’a kapıyı kapattı – Kıbrıs’ı öfkelendiren Başpiskopos kimdir – Elpidoforos’un Erdoğan’la temaslarının nedeni Ekümenik Patrik tahtında gözü olmasıymış” başlıkları altında veriyor.

Amerika Başpiskoposunun, işgal lideri Ersin Tatar’ın da katıldığı Erdoğan’ın fiestasında yer alması Lefkoşa, Atina ve Amerika’daki soydaşlarımızı rahatsız etti. Nikos Anastasiadis’in Başpiskoposla programlanmış görüşmesini iptal etmesi olayı Elpidoforos’a tepkilerin doruk noktasını oluşturdu. Yunan Başbakanı Mitsotakis’in de bu örneği izleyeceği öğrenildi. Kiriakos Mitsotakis’in Elpidoforos ile görüşmesi iptal edildi, sadece Saint Nickolas Kilisesini birlikte gezecekler.

Elimize ulaşan bilgilere göre Elpidoforos’un nihai amacı Ekümenik Patrik tahtı olup, geçmişte de pek çok kez görüştüğü Erdoğan’la ilişkilerini her fırsatta güçlendirmeye çalışıyor.

*

Bu arada Politis radyosu bu sabah Katerina İliadu'nun programında Yunanlı Başbakan Mitsotakis’in, Nikos Anastasiadis’in Elpidoforos’a karşı tavrını eleştirdiği ve “kendisini zor durumda bıraktığından dolayı duyduğu derin rahatsızlığı” dile getirdiği haberini verdi. İliadu haberi kesin kaynaklara dayandırdı.

Onu da parantez olarak ekledikten sonra Alithia gazetesinin Guteres-Anastasiadis görüşmesiyle ilgili haberine geçelim. Haber “Guteres özel temsilci atanmasına hazır – Tatar Rus heyetiyle görüşmekten söz etti – Cumhurbaşkanı Anastasiadis BM GS’ne diyaloğa yardımcı olabilecek fikirlerini sundu – Erdoğan: BM’de Anastasiadis konuşurken Tatar’ın konuşmaması haksızlıktır” başlıkları altında veriliyor.

*

Haravgi gazetesi ise “Guteres temsilci ya da elçi önerecek” – GS Kıbrıs sorununun buzdolabına kaldırılmamasının yolunu arıyor” başlıkları altında veriyor.

Haberden bazı alıntılar:

BM Genel Sekreteri sürecin canlı tutulması için müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla ortak zemin arayışına devam ediyor. Guteres diyaloğun kolaylaştırılması amacıyla Ceyn Hol Lut’un yerine yeni bir elçi ya da Espen Barth Eide’nin olduğu gibi özel temsilcinin atanması önerisinde ısrarlı.

Kıbrıs saatiyle gece yarısından sonra saat 01:00’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres arasındaki görüşme, sadece 20 dakika sürdüğü halde, Cumhurbaşkanı bazı görüş ve fikirlerini Genel Sekretere anlatma fırsatını buldu. Cumhurbaşkanı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “görüşme yaratıcı bir ortamda geçti. Görüş ve fikirlerimizi ortaya koyduk ve önkoşulsuz bir diyaloğun nasıl başlayabileceğine dair tezlerimizi BM Genel Sekreteri'ne sunduk” dedi.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorunuyla ilgili konuların 27 Eylül'de Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar’ın da katılacağı çalışma yemeğinde ele alınacağı konusunda Genel Sekreter ile anlaşmaya vardıklarını kaydetti. “Dileyelim ki her şey hayırlı gelişsin ve Kıbrıs için yeni bir perspektif açılsın” dedi.

Antonio Guteres ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, Kıbrıs Cumhuriyetinin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Andreas Hacihrisanthou ve Cumhurbaşkanlığı diplomatik bürosu üyesi Pantelis Pantelidis eşlik etti.

*

SD Haravgi gazetesinin ana haberinde “Kıbrıslıların yarısının ısınma parası yok” şeklinde bir manşet göze çarpıyor. Alt başlıklarda Kıbrıs 2019’dan bu yana enerji yoksulluğu bakımından yüzde 10’luk bir artış gösterdi - Kıbrıslı çalışanların yüzde 46’sı evlerini ısıtamıyor” diye yazıyor.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC adına yapılan bir veri tahliline göre, Kıbrıs’ın, işi olduğu halde evlerini ısıtabilecek maddi güçten yoksun çalışanlar bakımından Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığı görüldü. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Kıbrıs’ta ev yakıtına para ayıramayan çalışanların oranı yüzde 45,6. Son 10 yıl içinde 10 AB üyesi ülkede durum daha da kötüleşti ve artan enerji maliyeti ve fiyatları karşısında bu gruplar daha da aciz duruma düştü.

En yüksek yakıt parası ödeyemeyen çalışanlar oranı listesinde Kıbrıs birinci sırada yer alıyor. Kıbrıs’ı yüzde 42,8 ile Bulgaristan, yüzde 34,5’le Litvanya, 30,6’yla Portekiz, yüzde 28,7’yle Yunanistan ve 26,1’le İtalya izliyor.

2009 yılından başlayarak yakıt ödeyemez duruma gelen yoksul çalışanların artış oranı listesinde yüzde 16,5’le Hırvatistan, yüzde 10’la Kıbrıs, 7,9’la Litvanya, 7,8’le Slovakya, yüzde 6’yla İspanya ve yüzde 5,2’yle İtalya yer alıyor.

ETUC üyesi sendikalar Avrupa Parlamentosundan çalışanları enerji yoksulluğundan korumasını talep etti. AB’nin talimat planı çerçevesinde “ülke ortalama maaşının yüzde altmışından, AB ortalamasının ise yüzde ellisinden düşük olmayacak ve çalışana onurlu yaşam koşulları sağlayacak yasal asgari ücretin belirlenmesiyle “asgari haysiyet sınırı”nın ortaya konmasını istedi.

*

Evet, Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerini tamamladık.

*

SD dün Politis gazetesinde ana haber olarak yer alan Cumhurbaşkanının mal beyannamesine dair haberle ilgili gelişmeler bugün tüm Kıbrıs Rum gazetelerinde devam ediyor.

Kısaca yine Politis’ten aktaralım.

“Cumhurbaşkanı emeklilik maaşını beyannamede bildirmemekle birlikle üniversite öğrencilerine vermeye devam ediyor”

Nikos Anastasiadis milletvekilliği emeklilik maaşı, kendisinin yükümlülük almış olduğu gibi Bağımsız Sosyal Destek Fonu’na gitmeye devam ediyor. Bugüne kadar 139 bin avrodan fazla destek verdi. Dün Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanının 2018 mal beyannamesinde bu bağış belirtildiği halde 2021 “nerden buldun” beyannamesinde neden belirtilmediği açıklanmadı.

*

Haravgi’den bir haber:

“EDON’un 33. Kıbrıs Festivali kapılarını açtı”

EDON Kıbrıs Festivalinin 33. dün Mağusa Kapısında Yunanlı sanatçılar Natasa Bofiliu ve Themis Karamuratidis’in konseriyle başladı.

EDON’un ilgili açıklamasına göre festival çerçevesinde çocuk parkı, tematik merkezler, Neolea gazetesi bayisi, kitap fuarı, Küba ve Filistin halklarıyla dayanışma köşeleri ve EDON kermesi yer alacak. Girişte mümkün olan en ucuz fiyatlarda yiyecek ve içecek satılacak.

Açıklamada bu zor pandemi koşullarında dahi EDON’un bir kez daha bir olmazı başardığına ve gençlerle halka bu büyük kültür şovunu sunduğuna vurgu yapıldı.

EDON Genel Sekreteri Seviros Kulas konuşmasında Kıbrıs sorununa da değindi ve “Anastasiadis Hükümetinin neden olduğu koşullarda güvensizlik kesinliğe dönüştü. Hükümetin tutumu ve Türkiye ile Kıbrıs Türk liderinin cüreti ülkemizi nihai bölünmeye doğru sürüklüyor” dedi. Hükümeti eleştirirken karakteristik olarak “Bize kriz lider ister, dediler ama liderin bölünme istediğini söylemediler” diyen EDON GS konuşmasını “Hiçbir şey bitmiş değildir. Tarih bizler tarafından fethedilmeyi bekliyor. Halk düşündüğünden çok daha güçlüdür. Bunu anladığında dünya tepe taklak olacak!” diyerek tamamladı.

*

Alithia’dan bir haber:

“Kıbrıs toplumunda şok: 36 yaşındaki kadın jinekolog 73 yaşındaki bir kadını ve Devlet Sağlık Sigortası Kurumunu kandırdı”

Limasollu bir jinekoloğun 73 yaşındaki bir hastayı ve YESİ sistemini aldatmaya çalışması sonucunda mahkemeye gönderilmesi olayı Kıbrıs toplumunu sarstı. Kadın jinekolog hakkında iki günlük tutuklama kararı verildi. Zanlı 73 yaşındaki kadını, yapmadığı halde histerektomi ameliyatı yaptığını söylemek ve YESİ’den 3.900 avroluk ücret talep etmekle suçlanıyor. Olayın gerçek yüzünün ortaya çıkması üzerine jinekolog sistemde yaptığını bildirdiği ameliyatın adını değiştirdi ve talep ettiği ücreti 1620 avro olarak değiştirdi.

*

Ve Filelefteros gazetesinden pandemi ile ilgili bazı başlıklar:

“Kıbrıs’ta aşı ritmi tam hız – 475 yaşlı kişi üçüncü doz korona aşısını oldu, 11 Ekim’de grip aşılarının yapılmasına başlanıyor – Sağlık Sigortası Kurumu ve şahsi doktorlar hazırlık telaşı içinde”

*

“1000 çocuk korona pozitif çıktı – İlkokul öğrencilerinin koronavirüs testleri işbirliği ve olgunluk ruhu içinde başladı”

*

“SafePass belgesi istemeyen bir kafeye 16 bin avroluk para cezası – SafePass belgesi olmayan çalışan yüzünden Süpermarkete 8 bin avroluk ceza kesildi”

Son Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 13:17

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand