basın özetleri 21.09.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde öne çıkan haberler Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve Cumhurbaşkanı ile bakanlarının mal varlığı beyannameleriyle ilgili.

Alithia ve Filelefteros gazeteleri ana haberlerini Kıbrıs sorununa ayırıyor. Her iki gazete de üçlü görüşmeden beklentilerin düşük olduğunu vurguluyor.

Alithia gazetesi haberini “Üçlüye arzu ettiğim derecede iyimser gidemiyorum” manşeti ve “Bugün Guteres ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu – Erdoğan, Tatar ve Çavuşoğlu’nun beyanatları iyimser olmamıza olanak vermiyor – Guteres’e yetki desentralizasyonundan, Güven Oluşturma Önlemlerine ve 60 Anayasasına dönüşe ilişkin, çıkmazın aşılmasına yönelik önerilerimi götüreceğim – Antonio Guteres’in iki liderle resmi olmayan görüşmesi 27 Eylül’de” alt başlıklarıyla veriyor.

Şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün New York’ta gazetecilere konuşurken “Sayın Erdoğan’ın, Ersin Tatar ya da Sayın Çavuşoğlu’nun sürekli açıklamaları nedeniyle arzu ettiğim kadar iyimser olamıyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York saatiyle 17.55’te Antonio Guteres ile bir araya gelecek. Nikos Anastasiadis BM GS’ne çıkmazın aşılmasına yönelik dönem dönem ortaya konan alternatif önerilerini bir kez daha götüreceğini söyledi. Yetki desentralizasyonu, Güven Artırıcı Önlemler ve 60 Anayasasına dönüş bunlardan bazılarını oluşturuyor. Cumhurbaşkanı buna paralel olarak Ceyn Hol Lut’un hizmetlerinin de sona erdiğini netleştirdi.

*

Filelefteros gazetesi ana haberinde “Düşük beklentili üçlü görüşme – Nikos Anastasiadis Erdoğan ve Tatar açıklamaları nedeniyle Kıbrıs sorunu konusunda kötümser” başlıklarını atmış.

Şöyle yazıyor:

Erdoğan’la Tatar’ın tutumu Kıbrıs sorununda iyimserliğe yer bırakmıyor, önümüzdeki hafta yapılması beklenen üçlü görüşmeden beklentilerse oldukça düşük. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in BM GS ile görüşmesinden önce Kıbrıs sorunuyla ilgili perspektifler konusunda kötümser olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı New York’ta gazetecilere konuşurken “Kıbrıs Rum tarafının yeni bir diyaloğa hazır olduğunu” belirttikten sonra “ancak öteki taraf da iyi niyet göstermeye ve hedeflerini yeniden belirlemeye hazırsa” şeklinde ekledi.

Cumhurbaşkanı, ister merkezde ister parlamenter sistemde olası karşıtlıklara neden olacak çıkmazın aşılmasına ya da güven artırıcı önlemlere yönelik bugüne kadar daha önce de ortaya konmuş fikirleri Guteres’e yeniden ileteceğini ifade etti. Anastasiadis belli önkoşullar altında 60 Anayasasına dönüş atıflarına da özellikle vurgu yaptı. “Devletin varlığının devam ettirilmesi ve BM kararlarına uygun olarak zirve görüşmelerinde üzerinde anlaşmaya varılmış noktalarla dönüştürülmesi için” dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in BM Genel Kurulu çerçevesindeki temaslarında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler, ikili ilişkiler ve güvenlik konuları yer alıyor.

*

Haravgi gazetesi ise aynı konudaki haberini “Anastasiadis’in fikirler demeti BM GS’nin önüne konuyor” başlığıyla verirken”, AKEL’in “60 Anayasasına dönüş önerisinin ortaya konmaması gerektiğini bunun tek sonucunun Kıbrıs Rum tarafına da sorumluluk yüklenmesi olacağı” açıklamasına da yer veriyor. İlgili haberinde Haravgi şöyle yazıyor:

AKEL Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Kıbrıs sorununun en kritik anında tehlikeli deneylere başvurmak ve siyasi liderliği fikirleri konusunda karanlıkta bırakmakla suçladı. AKEL Nikos Anastasiadis’e, şu anda bile olsa, üzerinde çok tartışılan 60 Anayasasına dönüş fikrini BM GS’ne sunmaması tavsiyesinde bulundu. “Bu önerinin masaya konması sadece, Kıbrıs Rum tarafına da sorumluluk yüklenmesi sonucuna neden olacağını, Kıbrıs Türk tarafı BM kararları çerçevesinin dışına çıkıp konfederasyona kayarken Kıbrıs Rum tarafının da 1960 Anayasasına dönüşe doğru yol aldığı görüntüsünün yaratılacağını” söyledi.

Parti Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas parti adına yaptığı ilgili açıklamada “Yani Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının iki devlet çözümündeki kabul edilemez ısrarının öne çıkarılması yerine Kıbrıs Rum tarafı da kendini sanık konumunda bulacak” dedi ve Cumhurbaşkanının bu görüşlerini ülkenin siyasi liderleriyle tartışmadığını ifşa etti.

*

Politis gazetesi ana haberinde Cumhurbaşkanı Anastasidis’in mal varlığı beyanatını veriyor.

“ ‘Evsiz barksız’ ama emeklilik maaşları çok – Nikos Anastasiadis’e nerdeyse yoksul denilebilir ama zengin bir karısı ve kızları var” başlıkları altında şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis mal varlığı beyanatında kendisine ait bir evi yok, dedesi ve annesi tarafından miras kalan Pera Pedi köyünde tarlaları var ve aylık gelirini üç emeklilik maaşı ile tamamlıyor.

First Lady’nin mal varlığı büyük. Sahip olduğu arsaları ikiye bölüp iki kızına pay etti. Cumhurbaşkanının Limasol’daki iki dairesinin yıllık getirisini 6 bin avro olarak bildirmesi soru işaretlerine yol açtı.

Zeta Emilianidu’nun Sigma televizyonundaki hisseleri ve üç emeklilik maaşı, Nikos Hristodulidis’in Belçika’daki banka hesapları, Konstandinos Petridis’in Brüksel’deki –ödemek için sattığı- eviyle Bakanlarımızın milyoner olduğu ortaya çıktı.

*

Haravgi gazetesinin de ana haberini aynı konuya ayırıyor.

Haber “Cumhurbaşkanı ve Bakanlardan çok sayıda taşınmaz ve taşınır mülk ve hisseli mal varlığı beyannamesi” manşeti ve “Bakanlar Kurulu üyeleri şirket, banka ve Medya hissedarları” alt başlığıyla veriliyor.

Ön sayfada şu noktalara dikkat çekiliyor:

Çevreye zarar vereceği nedeniyle – açıklanan ilk plan üç bin ağacın kesilmesini öngörüyordu- yoğun tepkilerin mevcut olduğu Pera Pedi’deki kalkınma çalışmalarının yapıldığı arazi içindeki Cumhurbaşkanına ait bölüm “Nicos Plot”un Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu gibi devlete gitmediği ortaya çıktı. Anastasiadis beyanatında banka hesaplarında artış gösterdi.

Zeta Emilianidu’nun oğlu annesine Dias Yayınevi ve Sigma Radio TV Public hisseleri hediye etti.

Eski Adalet Bakanı Emili Yoliti mal beyanatında 130 bin avroluk değere sahip bir tekne ve 251.800 avroluk şahsi harcamalar gösterdi.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Larnaka’nın Türk mahallesinde sefil terk edilmişlik manzaraları”

Larnaka’daki Türk mahallesinde yıkık dökük binalar ve terk edilmişlik görüntüleri hâkim. Mahalle sakinleri kendilerini ihmal edilmiş hissettiklerini dile getirirken Larnaka Belediye Başkanı Andreas Viras kent belediyesinin tek başına sorunlarla mücadele edebilecek durumda olmadığını, devletin müdahalesine ihtiyaç olduğunu kabul etti.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Baf havaalanında esrarengiz uçak”

Tek motorlu bir uçak üç haftadır Baf hava alanında, Libya’ya silah ambargosunun ihlal edilmesiyle ilgisi olup olmadığının BM uzmanları tarafından teftiş edilmesi üzere bekliyor. BM uzmanları söz konusu uçağa silah sistemi ya da kamera entegre edilmiş olması olasılığını araştıracak.

Gazetemizin edindiği bilgilere göre “Trush 510 G Lasa” tipi uçak özellikle havadan ilaçlama ve yangın söndürme amacıyla kullanılıyor ve buna kolaylıkla makineli tüfek veya roket ve kamera sistemi entegre edilebilir. İki kişilik uçak, yapısı dolayısıyla alçak irtifada uçabilir ve çöl operasyonlarına çok uygundur. Önümüzdeki haftalarda özel bir teftiş ekibinin konuyla ilgili olarak adaya gelmesi bekleniyor.

Son günlerde Poliste ve diplomatik alanda konuyla ilgili bir hareketlilik ve istişarelerin yapıldığı göze çarptı. Kıbrıs polisi uçağın kalkış yeri olan ülkenin polisiyle üst düzey görüşmeler gerçekleştiriyor.

*

Haravgi gazetesinden bir haber:

“İsrail’in van tipi casusluk aracıyla ilgili bütün gerçekleri gizliyorlar”

İsrail malı siyah van tipi casusluk aracı hakkında makul soru işaretleri var. AKEL “bu karanlık konunun gerek adil devlet gerekse de ulusal güvenlik bakımından derin uzantıları olduğunu ve çok ciddi bir konu oluşturduğunu” vurguladı.

Son Güncelleme: 21 Eylül 2021 - 13:08

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand