Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Atina’da düzenlenen EU-MED Zirvesi sonrasında yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler kararlarına ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görev şartlarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu yeniden dile getirdi. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs'ın Türkiye ile deniz bölgelerinin sınırlarının belirlenmesi meselesine kalıcı bir çözüm bulunması önerisinin yanı sıra Birleşmiş Milletler kararları, uluslararası hukuk ve Avrupa müktesebatının dışına çıkmayan bir çözüm bulunmasına ilişkin önerisinin, EU-MED Zirvesinin tüm üyeleri, Avrupa Birliği'nin Üye Devletleri ve Güvenlik Konseyi'nin üyeleri tarafından benimsendiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı yasa dışı ve uluslararası düzeyde kınanması gereken eylemlerine ve özellikle Kıbrıs sorununun çözümünün temelinin değiştirilmesine ilişkin kabul edilemez taleplerine değindi. Ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iklim değişikliğinin sonuçlarıyla mücadele çerçevesinde çevresel eylem planının oluşturulmasına yönelik üstlendiği inisiyatifle ilgili zirve üyelerini bilgilendirdiğini kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Türkiye'ye Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı yasa dışı eylemlerinden vazgeçmesi için sert bir mesaj gönderdi. Mitsotakis, EU-MED zirve toplantısında yaptığı konuşmada, uluslararası hukuk ve Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne dayalı olarak, bölgedeki güvenlik ve istikrarı temel bir öncelik olarak nitelendirdi. Yunanistan Başbakanı ‘Akdeniz’deki barışı korumalıyız’ dedi. Aynı zamanda, kontrolsüz göç akımlarının tekrarlanmasına izin verilmeyeceğini vurgulayarak, EU-MED üyesi devletlerin tehditler ve göç sorununun araç haline getirilmesiyle ilgili net pozisyonunu dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Malta Başbakanı Robert Ambela da yaptığı açıklamalarla Kıbrıs’a yönelik desteğini ifade etti.

Son Güncelleme: 18 Eylül 2021 - 13:06

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand