basın özetleri 15.09.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin üçü ana haberini öğretmen ve ressam Yorgos Gavriil hakkında Eğitim Hizmetleri kurulunun başlattığı disiplin soruşturmasını geri çekmesine ayırmış. Filelefteros ise yerel yönetim reformu ve seçimlerin ileriye ertelenmesiyle ilgili gelişmeleri veriyor.

*

Politis’ten başlayalım:

Politis gazetesi “Bakanlar Kurulu, Başsavcı, DİSİ Prodromos’u iptal” manşeti ve “büyük tepkiler karşısında Gavriil hakkındaki disiplin soruşturmasını geri çektiler – Bakanın talihsiz açıklamalarını sadece ELAM destekledi” alt başlıklarıyla veriyor. Şöyle yazıyor:

Bakanlar Kurulu Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’nun da katıldığı toplantısında Eğitim Bakanını Eğitim Hizmetleri Kurulunun öğretmen hakkında başlattığı disiplin soruşturmasını durdurmasını istemekle görevlendirdi. Bu Prodromos Prodromu’nun birkaç gün içinde Hükümet tarafından ikinci kez olarak desteksiz bırakılması oldu. Birkaç gün önce de Cumhurbaşkanı Lise 2. sınıf İngilizce kitabından Mustafa Kemal’e olumlu atıflarda bulunulması nedeniyle 36. sayfanın yırtılması uygulaması hakkında Eğitim Bakanından açıklama talep etmişti.

Prodromos Prodromu KRYK’na yaptığı açıklamada Hukuk Dairesinin kararı sonucunda Bakanlığının böyle bir karar almak zorunda kaldığını söyledi. Ama Başsavcının konu hakkında yaptığı açıklamada cezai suç işlenmiş olmadığı ve disiplin konularıyla ilgili yetkili makamın Eğitim Bakanlığı olduğunu ifade ettiğini dile getirdiğini söylemeyi unuttu. Çileden çıkan Başsavcı bütün bu fiyaskoyla alakası olmadığını netleştirmek zorunda kaldı.

Eğitim Bakanının tutumunu DİSİ dahi desteklemedi. Prodromu’ya tek destek veren ELAM oldu. Toplumun haklı çıktığını ifade eden AKEL Prodromu’nun istifasını talep etmekte ısrar ediyor.

*

Haravgi gazetesi:

“Toplumun zaferi – Yorgos Gavriil’e yönelik soruşturma durduruldu” manşeyile haberini veren Haravgi gazetesi ön sayfasında “Pek çok yönden eleştirildi, ama istifa etmemekte ısrar ediyor” başlığı altında şunları vurguluyor:

Başsavcı Eğitim Bakanını yalnız bıraktı. Sanatçı öğretmene açılan disiplin soruşturmasının durdurulmasını talep etti.

Gelişmeler son derece gerici, aşırı sağ takıntılı bu Hükümet için yenilgi teşkil ediyor.

AKEL eğitim sistemi içinde tamamen otoriter bir zihniyet ortaya koyan Prodromu’nun istifasını talep etti.

Bu arada SD AKEL basın sözcüsü Yorgos Kukumas konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Hükümetin soruşturmayı durdurmak zorunda kalması toplumun ve Hükümet ile Bakanının bu görülmemiş antidemokratik tutumuna derhal tepki gösteren hepimizin zaferidir. Aynı zamanda son derece gerici, tutucu aşırı sağ takıntılara sahip, bizi onlarca yıl geriye götürmek isteyen bir Hükümete karşı kazanılmış bir zaferdir” dedi. Bununla birlikte “Prodromos Prodromu’nun hâlâ Eğitim Bakanı olarak kalmaya devam ettiğini” vurgulayan Kukumas “bunun elbette ki Anastasiadis’in ve Hükümet partisinin seçimi ve sorumluluğu olduğunu” ifade etti. AKEL Basın Sözcüsü “Hükümet Gavriil’in suçlu olduğunu iddia etmeye devam ediyor. Yani şu an bile tutumlarının Sanata saldırı olduğunu anlayamıyorlar. Sadece tepkiler ve imajlarının bozulması karşısında geri adım atmak zorunda kaldıklarını itiraf ediyorlar” dedi.

Kıbrıslı Avrupa parlamenteri Niyazi Kızılyürek ise Strazburg’tan yaptığı bir açıklamada İngilizce kitabından Kemal Atatürk’e atıfta bulunan sayfanın koparılması konusunu Avrupa parlamentosunun Eğitim ve Kültür Komisyonuna götüreceğini açıkladı. Komisyon Başkanının Yorgos Gavriil’e açılan soruşturma konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanına bir mektup göndermiş olduğunu da hatırlatan Kızılyürek “Milliyetçi tonlardaki söylemlerle bir kitaptan sayfa koparılması ya da o kitabın kaldırılması konusu da AP Eğitim ve Kültür Komisyonunda mutlaka konu olacaktır” dedi.

*

Alithia gazetesi ana haberini şu başlıklarla veriyor: “Prodromos yalnız kaldı – Yorgos Gavriil hakkında soruşturma açılması olay oldu – Prodromos’un siyasi ailesi yekvücut ona karşı çıktı. Hem DİSİ hem de Bakanlar Kurulu. Hatta bakanlar Kurulu Eğitim Hizmetleri Kurulu’nda başlatılan süreci durdurdu – Başsavcı da Prodromu’yu yalanladı”

Filelefteros gazetesi de ilgili haberinde ön sayfada şöyle yazıyor:

Gavriil “suçlu” ama tepkiler nedeniyle masum – Bakanlar Kurulu tablolarla ilgili tepki curcunası karşısında yön değiştirdi – Hükümet Gavriil’in disiplin soruşturmasına son verdi. Ondan önce bir curcuna da Eğitim Bakanı ve Başsavcı arasında yaşanmıştı

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi yerel yönetimle ilgili gelişmelere ayrılıyor.

“7,5 yıl boyunca yönetimde olacaklar – Hükümet ve siyasi partiler bugün yerel yönetimlere ve okul mütevelli heyetlerinin görevini 2024’e kadar uzatacak” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Hükümet iki büyük parti AKEL ve DİKO’nun desteğiyle normal olarak Aralık’ta yapılması gereken yerel yönetim seçimlerinin ertelenmesi, mevcut yönetimlerin görev süresinin uzatılması ve seçimin 2024 Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte yapılmasını sağlamaya çalışıyor. Partiler yerel yönetim reformundan elde edilecek genel çıkarları ve parti çıkarlarını tartıya koydu. Yılsonuna kadar yerel yönetim reformunun yapılması önkoşuluyla Hükümetin ilgili üç yasa tasarısını desteklemeye hazır görünüyorlar.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları şöyle.

Filelefteros:

Severios Kütüphanesinin hazineleri çürüyor

Severios Kütüphanesinin bodrumunda istif olmuş yüzlerce mukavva kutunun içinde tarihi Pankiprion Lisesinin 80 bin adet kitabı çürümeye yüz tuttu. Kutulardan 11 tanesi küflenmiş durumda.

Alithia gazetesinden bazı başlıklar:

Covid-19: Bir ölü ve 230 yeni vaka… 43 hastanınsa durumu kritik

*

Seçim öncesinde yasaya aykırı olarak gönderilen sms,/ telefon çağrıları ve matbu bildiriler nedeniyle kendilerine ceza kesilen partiler arasında DİKO birinci sırada

*

Enerji Bakanı: Elektrik faturalarında hissedilir indirimlere yönelik çabalar harcanıyor

*

Usrula Von Der Layen: Pandemi bir hız yarışı değil bir maraton. Başardığımıza inanıyorum

*

Politis’ten kısa kısa:

Gençlerin aşılanması tek yönlü yol – Virüs okullara girdi

İçinde bulunduğumuz dönemde aşısızlar ve 18 yaş altındakiler virüsün ana bulaşma nedenini oluşturuyor. 12-15 yaş arası yurttaşların sadece yüzde 10’u çift dozla aşılandı. Uzmanlar okullarda virüsün daha fazla yayılmasına yönelik endişe ifade ediyor.

*

2022 bütçesinde 1,2 milyarlık açık

Ekonomi Bakanının dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında sunduğu verilere göre 2022 bütçesinde açık çıkması bekleniyor. Harcamalarda büyük dikkat gerektiği vurgulandı

*

Devlet yurttaşları rüşvete başvurmaya itiyor

Devlet işleyişinin yurttaşlarda yarattığı sıkıntılar onları bir destek ya da emeklilik maaşı başvurularının ele alınması için partilere, milletvekillerine ve genelde yetki sahiplerine başvurmaya itiyor. Tapu dairesinde 100 bin adet cevabı gecikmiş mesele beklemede.

Son Güncelleme: 16 Eylül 2021 - 12:47

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand