basın özetleri 15.09.21

Politis gazetesi ana haberini “DİSİ – AKEL ve DİKO belediye seçimleri konusunda arayı buldu” manşeti ve “Mevcut yerel yönetimlerin görev süresi iki buçuk yıl daha uzatıldı, yerel seçimle Avrupa Parlamentosu seçimleri birlikte yapılacak” alt başlığıyla veriyor.

Ön sayfada şöyle yazıyor:

Uzun süren belediye seçimleri dizi filmi en nihayet sona erecek. Üç büyük parti çözüm formülü doğrultusunda anlaşmaya varmak üzere. Üç partinin Meclisteki çoğunluğu elinde bulundurması nedeniyle Aralık yerel seçimlerinin erteleneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ortak kabul gören formül yerel seçimlerin 2,5 yıl sonrasına ertelenmesini ve 2024’ün Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte yapılmasını öngörüyor. Yarın yapılacak olan Meclisin İçişleri Komisyonu toplantısında durum kesinliğe kavuşturulacak.

Bu anlaşmanın ön koşulunu ise partilerle Hükümetin, belediyelerin nihai sayısı ve ilgili referandum konusunda anlaşmaya varmasıyla yerel yönetim reformunun meclisten geçmesi oluşturuyor.

*

Alithia ve Haravgi gazeteleri elektrik faturalarına indirim yapılmasıyla ilgili gelişmeleri öne çıkarmış.

Alithia şöyle yazıyor:

“Elektriğe yaklaşık yüzde on civarında indirim – Cumhurbaşkanlığında toplantı: Önümüzdeki günlerde kararlar alınacak”

Hükümetin elektrik fiyatlarının düşürülmesine yönelik formül oluşturma çalışmaları tamamlanmak üzere. Peş peşe toplantılar devam ederken önümüzdeki günlerde nihai kararlara varılması bekleniyor. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis başkanlığında Kıbrıs Enerji Düzenleme Dairesi yönetim kurulunun ve Enerji ile Ekonomi bakanlarının katıldığı bir toplantı yapıldı. Görüşmede elektriğe yapılacak indirimin yüzde 10 civarında olabileceği ve aradaki farkın, bir süreliğine, Kıbrıs Elektrik Κurumu AİK’in yarım milyarlık yedek fonundan karşılanabileceği ortaya çıktı. Bugün Ekonomi ve Enerji Bakanları ile AİK yönetim kurulu arasında yapılacak toplantıda ayrıntılar ele alınacak.

*

Haravgi gazetesi Alithia ile aynı konudaki ana haberini “AKEL’in baskıları sonucunda elektrikte indirim kararı bugün kesinleşiyor” manşeti ve “İndirim oranının belirlenmesi amacıyla Enerji Bakanı, Ekonomi Bakanı, Kıbrıs Enerji Düzenleme Dairesi ve Elektrik Kurumu arasında toplantı” alt başlığıyla veriyor. Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

AKEL’in elektrik ve başka temel ihtiyaç ürünlerinin pahalılığına dair baskıları sonuç getirdi.

AKEL tüketicinin korunması, sürdürülebilirlik ve Elektrik Kurumu’nun “yeşil” dönüşüm olanağının sağlanması amaçlı uygun dengenin bulunmasını talep etti.

Serbest elektrik piyasası çerçevesi oylanmaya doğru gidiyor. İlgili yasa tasarısı 23 Eylül’de Meclis genel oturumunda.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberini de aktaralım.

“Yasaları çekmecelerde unutuyorlar” manşetini atmış gazete ana haberine. “Onlarca yasa onaylandığı halde bunlar bakanlıkların zaman dolaplarında takılıp kalıyor, hayata geçirilmiyor” alt başlıklarını görüyoruz.

Haberde “Bakanlar Kurulu da bakanlar da seçilen yasaların öngörülerini hayata geçirmiyor. Yasalar Komiseri’nin kısa bir süre önce Bakanlar Kuruluna sunduğu rapor gerek siyasi çıkarlar gerekse de öngörüsüzlük nedeniyle, onlarca yasanın, bakanlıkların çekmecelerinde takıldığını ortaya koydu. Bu yasalardan bir tanesinin “ölülerin yakılmasıyla” ilgili yasa olduğunu tespit ettik. Aradan beş yıl geçmiş olduğu halde İçişleri Bakanının yasa hükümleriyle ilgili olarak bakanlık görevlilerinden müfettiş görevlendirmesi gerektiği ve bakanın bunu yapmadığı için, kimi cenaze ve defin işletmelerinin buna hazır olmasına rağmen, hayata geçirilmediğini gördük.

Hayata geçirilmemiş bir başka yasa ise Meclisten büyük mücadeleler sonucunda geçen Millî İstihbarat Teşkilatı KYP’in yeniden düzenlenmesi ve denetimiyle ilgili olanı. Aradan beş yıl geçti ama Bakanlar Kurulu KYP’i denetleyecek ve Cumhurbaşkanına ilgili konuda rapor sunacak 3 kişilik komiteyi halen tayin etmedi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları.

Haravgi:

“İfade özgürlüğü ve sanat zulüm altında – Rejimin pratikleri”

Hükümet eğitimci ve ressam Yorgos Gavriil’e karşı başlattığı zulme devam ediyor. Anastasiadis – DİSİ Hükümeti sırf aşırı sağla gerici kesimlerin tatmin edilmesi için, 2021 yılında, ifade özgürlüğü ve sanatın peşine düşülemeyeceğini görmezlikten gelmeye devam ediyor.

*

““Kıbrıs’ın Hrisi Avgi”si ile Yunanistan’ın Hrisi Avgi’si arasındaki bağlantının araştırılması amaçlı savcılık araştırması talebi”

AKEL, Meclis Başkanına ve diğer partilere, Meclis Başkanı vasıtasıyla Meclisin Başsavcıya başvurarak Kıbrıs’ın Hrisi Avgi’si ELAM’ın Yunanistan’daki Hrisi Avgi örgütüyle ilişkilerinin araştırılmasının yapılmasını istemesini talep etti. AKEL Meclis Grubu sözcüsü Yorgos Lukaidis, dün Seçme Kurulu’nun ELAM’ın Meclisin Savunma Komisyonunda yer almasında bir sorun olmadığına ilişkin oybirliğiyle alınan kararından sonra yaptığı açıklamada Hrisi Avgi örgütünün Yunanistan’da suçlu bulunmasından sonra iki örgüt arasındaki ilişkilerin araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

*

AB’nin Kıbrıs’ta iki devlet çözümünden yana olmadığını net bir şekilde ifade eden AB Ankara Büyükelçisi Nikolaus Meyer Landrut, Türk yönetimi ile temaslarındaki çalışmasının zeminini AB’nin sonuç ve kararlarının teşkil ettiğini söyledi. Bununla birlikte Büyükelçi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gerginliğin giderilmesinde rol oynadığının kabul edilmesi gerektiğini ve artık ülkenin AB ile ilişkilerinin ilerletilmesinin belki de mümkün olduğunu ifade etti.

Meyer Landrut KYPE’ye verdiği röportajda “AB Kıbrıs sorunu konusunda BM’in Güvenlik Konseyinin kararlarına dayalı sürecini desteklediğini belirtti. Ancak bu süreç AB tarafından değil BM tarafından yürütülmektedir” dedi.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Orta öğretim – Başlar başlamaz 13 öğrenci ve 2 öğretmen korona pozitif çıktı - 13 Eylül gününe kadar nüfusun yüzde sekseni en az bir dozla aşılandı. 18 yaş üstü aşılananların toplam sayısı yüzde 76 olarak kaydedildi”

Bilim adamları okulların açılmasıyla birlikte koronavirüs vakalarının artacağına dair korkular ifade etti. Bilim adamları okulların daha ilk haftasında kaydedilen 15 vakanın yetkilileri telaşlandırdığını belirtti. Vakaların 2 tanesi öğretmen 13 tanesi ise öğrenciydi. Dr. Karayannis orta öğretim öğrencilerinin çok daha büyük bir hareketlilik gösterdiğini ve daha çok bir araya geldiğini vurguladı.

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Kim hapiste olmalıydı? – Silahlardan… botox malzemelerine”

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ile ELAM milletvekili Hristos Hristu arasında kimin hapiste olması gerektiği konusunda karşılıklı suçlamalar oldu! ELAM Başkanının Atina’da ruhsatsız silah bulundurmak suçundan hüküm giymesi Sizopulos’un suçlamaları arasında öne çıkarken Hristu da Sizopulos’un kliniğinde bulunan yurda yasadışı şekilde sokulmuş botox malzemelerinden söz etti. Seçme Kurulu Sizopulos’un Hristu’nun Savunma Komisyonundan çıkarılması talebini oy birliğiyle reddetti.

*

Filelefteros gazetesinden kısa kısa bazı haberler:

“Kition antik limanı için Fransızlar adaya geliyor – Larnaka tarihinin çok önemli bir parçası ortaya çıkarılacak”

Gelecek ay Kition antik savaş limanını ortaya çıkarmak üzere bir Fransız arkeoloji ekibi gelecek ay Kıbrıs’a geliyor. Eski Eserler Dairesi antik limanın ilerde Roma hamamları, Herakles Mozaiği ve Arkeoloji Müzesiyle birlikte bir antik kompleks oluşturulmasını hedefliyor.

*

“Andreas Themistokleus açıklama yapmaya çağrıldı”

Ortada suçlanan tarafın suçlamayı kabul ettiği bir mesele mevcut olduğu tespitini yapan Deontoloji Kurulu ELAM milletvekili Andreas Themistokleus’u Efi Ksanthu ile yaşanan olay hakkında açıklama yapmaya çağırma kararı aldı.

Son Güncelleme: 15 Eylül 2021 - 13:19

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand