basın özetleri 14.09.21

Bugünkü üç Kıbrıs Rum gazetesinde “nerden buldun yasası”yla, Haravgi gazetesinde ise çalışma ilişkileriyle ilgili gelişmeler yer alıyor ana haber olarak.

*

Fileleteros gazetesi ana haberini “Nerden buldun Sayın Milletvekili?” manşeti ve “Halkı temsil eden zenginler ve yoksullar – Milyonlarca avro değerindeki taşınmaz mallar, Themistokleus taşınmaz malları arasında mezarını da gösterdi” alt başlıklarıyla veriyor.

Şöyle yazıyor:

Milletvekillerinin nerden buldun bildirileri toplumun bir yansıması. Aralarında neyi olduğunu bilmeyecek kadar zenginler, oldukça rahat geçinenler olduğu gibi yüklü borçları olanlar da mevcut.

En zenginleri uçsuz bucaksız arazilerden oluşan yüklü mirası nedeniyle DİSİ Başkanı Averof Neofitu çıkmakla birlikte onun da epeyce borcu var. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ofisleri ve taşınmaz mülkleri sayesinde Meclise ihtiyacı olmadan da rahat bir yaşam sürebilir. AKEL GS Stefanos Stefanu partisinin çok daha zengin milletvekillerine kıyasla orta derecede varlıklı olduğu görülüyor. EDEK Başkanı Marinos Sizopulos bildiriminde taşınmaz mülk göstermedi. Marios Karoyan hisselerini ve evini ama zamanda da 1 milyon 205 bin avroluk borcunu beyan etti. Çevreci Haralambos Theopemptu büyük sayılamayacak bir mal varlığı gösterdi. ELAMlı Hristos Hristu ise büyük mal varlığıyla öne çıkmayanlar arasında.

*

Politis gazetesi aynı konuyu ele alıyor.

Gazete ana haberini “Nerden buldun… Her şey var, yatırımlar, evler, mezarlar…” manşeti ve “Milletvekillerinin teyit edilmemiş mal varlığı açıklandı” alt başlığıyla veriyor.

Şöyle yazıyor:

Meclis üyelerinin “Nerden Buldun” bildirimleri, aralarında milyonerlerin yanısıra arabasız, sadece birkaç yüz avroluk banka hesabına sahip fukaraların da olduğunu ortaya koydu. Görüntüler gerçeği yansıtmıyor. Zira ne eşlerinin ne de reşit olmayan çocuklarının mal varlıklarını açıkladılar. İlgili yasa böyle bir zorunluluk öngörmüyor.

Milyoner DİSİ milletvekili Fotini Tsiridu’nun serveti 9,5 milyona yaklaşıyor. DİSİ Milletvekili Marios Mavridis de eşi ve çocuklarıyla birlikte sahip olduğu 1 milyonluk servetiyle varlıklılar arasında yer alıyor. DİSİ milletvekili Dimitris Dimitriu sadece 783 avroluk bir yatırım beyan etti. ELAM milletvekili Sotiris İoannu ise ne taşınmaz mal ne de araba beyanında bulundu.

En büyük taşınmaz mal varlığına ama aynı zamanda da banka borçlarına sahip meclis üyesi Averof Neofitu oldu. Marinos Sizopulos mal varlığı beyanatında sadece 80 bin avroluk banka hesabını gösterdi. ELAM milletvekili Andreas Themistokleus ise mal beyanatında sahip olduğu mezara da yer verdi.

*

Alithia gazetesi:

Manşet “Yeniden “nerden buldun” komedisi”

Alt başlıklarda ise şöyle yazıyor:

“Milletvekillerinin mal varlığı açıklandı – Komedi 1: Milletvekilleri mal varlıklarını, yasaya gereğince denetlenemez olan eşlerine ve çocuklarına devredebiliyor – Komedi 2: Milletvekillerinin beyanlarını yine milletvekilleri kontrol edecek”

Yeni ve eski milletvekilleri bildirim vadesi sona ermeden mal beyannamesinde bulundu. Meclis beyannamelerin inceleneceğini açıkladı. Ve bu noktada eski bildik komedi yeniden başlıyor. Milletvekillerinin mal varlıklarını eş ve çocuklarına devredebileceği biliniyor. Yasal düzenlemeye göre eş ve çocukların sahip olduğu mal varlığı ne bildirilmek zorunda ne de denetlenebilir. Milletvekillerinin beyannameleri çalışma arkadaşları milletvekilleri hatta aynı partiden oldukları milletvekilleri tarafından incelenecek.

Bazı milletvekilleri şaka gibi beyannamelerde bulundu. Andreas Themistokleus şimdiden satın almış olduğu mezarını beyannamesinde bildirdi. Bu arada Meclis beyannamelerin bağımsız bir komite tarafından incelenmesinin sağlanması amacıyla ilgili yasada değişiklik çalışmalarını sürdürüyor.

*

Haravgi gazetesi ana haberinde “Hükümet çalışma ilişkilerinin deregülasyonunda baş kemancı rolünde” manşetini kullanmış. Alt başlık şöyle: “Daimi personelin geçici personelle değiştirilmesi politikasına devam”

Ön sayfada şöyle yazıyor:

Kamu alanındaki geçici çalışanların oranı %40’a yaklaşıyor. Bu durum çalışanlar arasında çok farklı koşullar yaratıyor.

Aynı işi yapıp daha az para alıyorlar. Aynı zamanda saat başı ücret alan çalışanların sayısı 102 kişi olarak azaldı.

PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis denetimsiz işlemeyecek bir çalışma piyasasının oluşturulması için siyasi irade gerekiyor, dedi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

“Spehar Kıbrıslılara barış çağrısı yaptı – Kadınların barış sürecine katılımına destek verdi”. Haravgi gazetesinden bir haber sd.

Elisabeth Spehar Nikos Anastasiadis ile yaptığı gibi Ersin Tatar’ı da ada insanlarını bir araya gelmek, barış için işbirliği yapmak doğrultusunda cesaretlendirmeye teşvik etti.

Spehar adada yaşayan Kıbrıslıların birbirini anlamaya çalışmasının, bir araya gelerek işbirliği yapmalarının çok önemli olduğunu vurguladı. BM’in barışı inşa etmek için herkesin çalışması gerektiğine inandığını ve bu yolda çaba sarf ettiğini söyleyen Spehar bu süreçte kadınların yer alması gerekliliğine vurgu yaptı.

Elisabeth Spehar bir çözüme ulaşabilmemiz amacıyla daha fazla genç insanın Kıbrıs sorununa ilgi göstermesi dileğini dile getirdi. “Kaybedilecek zamanımız yok” dedi.

*

Haravgi gazetesinden bir başka haber:

“AKEL’in kadın örgütü POGO Themistokleous’un faşist davranışını kınama mitingi düzenliyor – Tüm Kıbrıs kadınlarını katılmaya davet ediyoruz”

AKEL’in kadın örgütü POGO ELAM Milletvekili Andreas Themistokleous’un Ekologlar Hareketi Milletvekili Asistanı Efi Ksantu’ya karşı sözlü saldırısını protesto amaçlı bir miting düzenleyerek tüm kadınları katılmaya davet etti. Miting 16.9.21 Perşembe günü ve saat 16:00’da Lefkoşa’da Konferans Merkezinin önünde yapılacak.

POGO açıklamasında “faşist davranış biçimleri ne görmezden gelinebilir ne yok sayılabilir. ELAM Milletvekili Andreas Themistokleous’un Çevrecilerin Milletvekili Asistanı Efi Ksantu’ya karşı saldırısına tepkimizi ortaya koyuyoruz. Söz konusu milletvekili DİSİ milletvekili olduğu dönemden beri bayağı ve seksist davranışlarıyla biliniyordu. Bu kez de faşist ELAM’ın Meclis koltuğundan bu zorbalık örneğini tekrarladı.

*

Politis’ten bir haberle devam ediyoruz:

“EDEK’te birbirlerine girdiler”

EDEK eski başkanı Yannakis Omiru partiyi yokuş aşağı götürmekle suçlayarak parti başkanı Marinos Sizopulos’a saldırdı. Sizopulos kamuya açık tartışma çağrısı yaptı. Buna paralel olarak 607 eski ve şimdiki parti yetkilisi, Marinos Sizopulos’un parti üyeleri listesinde sahtekarlık yaptığını iddia etti ve parti kongresinin yapılmamasını talep etti. EDEK Basın Bürosu partinin altının oyulmasına çalışıldığını belirtti.

*

Alithia’dan bazı başlıklar:

“Lefkoşa: Türkiye’nin “Ksenidi – Aresti” davalarıyla ilgili borcu 50 milyon avronun üzerinde”

“İç savaş büyüyor - EDEK’in temelleri sarsılıyor”

“Başpiskopos Kutsal Sinod üyelerine koronavirüs ve halefiyetiyle ilgili olarak ateş püskürdü – Kanserle savaşıyorum – Kutsal Sinod’un pandemi kararına ters düşenler kamu önünde özür dileme sözü verdi. Eğer yapmazlarsa cezalandırılacaklar. İster papaz olsunlar ister metropolit”

Son Güncelleme: 14 Eylül 2021 - 13:09

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand