basın özetleri 13.09.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerinde pandemiye ilişkin gelişmeler, okulların artmasıyla birlikte büyüyen trafik sorunu ve Kıbrıs sorunu yer alıyor.

Ana haberinde Kıbrıs sorununu ele alan Haravgi gazetesiyle başlayalım:

Gazete ana haberini “Yeni fikirler”le Kıbrıs sorununda yeni ortam oluşturuluyor, manşeti altında veriyor.

Ön sayfasında şu noktalara dikkat çekiliyor:

Britanya Yüksek Komiseri “Desantralize federasyon ne konfederasyona ne de iki devlete götürür” dedi

AKEL: Uluslararası toplum yakınlaşmalar ve Guteres çerçevesi temelinde müzakerelerin yeniden başlaması gerektiği görüşünde

EDEK Büyük Britanya’nın Kıbrıs sorunundaki rolünün sınırlanması ve üslerin adadan uzaklaştırılması sürecinin başlatılması konusunu ortaya attı

Üçüncü sayfadaki ilgili haberlerin içeriğinden bazı alıntılar:

Britanya’nın Kıbrıs’taki Yüksek Komiseri Stephen Lillie bu çözüm modelinin Britanya’nın Kıbrıs sorunuyla ilgili insiyatiflerinin merkezinde olduğunu söyleyerek desantralize federasyon fikrinin masada olduğunu ifşa etti.

Kathimerini gazetesine verdiği demeçte Stephen Lillie, bunun, bazılarının değerlendirdiği gibi kompakt bir plan değil gayrı resmi fikirler olduğunu söyledi. Bu fikirlerin tamamının BM’nin iki bölgeli iki toplumlu siyasi eşitliğe sahip federasyon çerçevesi dâhilinde olduğunu dile getiren Lillie “samimiyetle federasyon tek sürdürülebilir çıkış yoludur” dedi…

…AKEL Britanya Yüksek Komiserinin açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Parti Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas Stephen Lillie’nin sözlerine cevaben yaptığı açıklamada müzakerelerin 2017’de Kran Montana’da kesildiği noktadan ve yakınlaşmalar ile Guteres çerçevesi temelinde yeniden başlamasının uluslararası toplumun görüşünü teşkil ettiğini, söyledi. Ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri dahil herkesin, bu görüşte ısrar etmesi ve buna dönmesi yükümlülüğünü taşıdığını vurguladı. Kukumas “Kıbrıs sorununa yardım etmek isteyenler tüm çaba ve inisiyatiflerini başka bir yere değil bunun gerçekleşmesine odaklamalıdır. Britanya Yüksek Komiserinin iddia ettiklerinin aksine, müzakere kazanımları uzun yıllar süren çabaların sonuçlarıdır ve 2017’de Kran Montana’da, herkesin de kabul ettiği gibi, bizi çözüme bir adımlık mesafeye getirmişti. Yakınlaşmaların ve üzerinde anlaşmaya varılan zeminin sökülüp atılması uzun ve sonuçsuz tartışmalara götürür. Hele bu söküpü atma işi Türkiye ile Tatar’ın kabul edilemez taleplerinin kısmen tatmin edilmesi için yapılıyorsa” dedi. AKEL Basın Sözcüsü “Birlemiş Milletler’de hiç kimse böyle bir şey yapmazken ve Britanya’nın rolü aracı olmak değil de süreci kolaylaştırmak olduğu halde, Britanya’ya bu tür fikirler ve öneriler ortaya koyma yetkisini kim veriyor” sorusunu sordu…

Ve üçüncü sayfadan birkaç haber başlığı daha:
“Yunanistan Türkiye ile iyi ilişkiler istiyor”

“EDEK Britanya’nın Kıbrıs sorununda başrol oynama gayretlerinin sonlandırılması gerektiğini açıkladı – Britanyalıların Kıbrıs sorununun altını oyma çabaları bir kez daha ortaya çıktı”

*

Alithia gazetesi ilgili haberini “Britanya Yüksek Komiseri: Büyük ölçüde desantralize bir federasyonu tartışıyoruz – AKEL, DİKO ve EDEK açıklama hakkında görüş beyan etti” başlıkları altında veriyor haberi:

Bu haberden de tepkileri aktaralım:

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos Stephen Lillie’nin açıklamalarını değerlendirirken Hükümetin BM kararlarına ve üzerinde anlaşmaya varılmış noktalara bağlı kaldığını vurguladı. Sözcü aynı zamanda Yüksek Komiserin BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili son kararına dair değerlendirmesini de selamladı.

(AKEL’in tepkisine yukarıda yer vermiştik.)

DİKO Yüksek Komiserin demecinde söyledikleri konusunda yorum yaparken “Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in talihsiz açıklamalarının Lillie’ye bu görüşleri ortaya koyma fırsatını vermiş olduğunu” söyledi. Nikolas Papadopulos örtülü bir konfederasyon çabasından söz etti.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ise yaptığı açıklamada Britanyalıların Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarıyla ilgili süreçte, Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhindeki rolünün bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Sizopulos özünde hem açıkça hem perde gerisinde yapılmaya çalışılanın işgal rejimini ve egemenlik eşitliğini dayatmak olduğunu söyledi ve “bu Kıbrıs Cumhuriyeti için son derece tehlikeli bir durumdur” dedi.

*

Alithia ve Politis gazeteleri ana haberlerini pandemi konusuna ayırmış.

Alithia “Koronavirüs konusunda çok iyi gidiyoruz” manşeti ve Konstandinos Tsiutis, Petros Karayannis ve Maria Koliu Alithia’ya konuştu – Bugün büyük test başlıyor: Binlerce küçük öğrenci maske zorunluluğu olmadan ilkokullara geri dönüyor” alt başlıklarıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Kıbrıs koronavirüsü alt etmeyi bir kez daha başardı diyebiliriz. Hükümetin aldığı doğru önlemler ve yüzde seksenlere ulaşan aşılanma sayesinde yeni vakalar hissedilir derece azaldı ve pozitiflik oranı nerdeyse sıfırlandı. Dün pozitiflik oranı yüzde 0,23 olarak açıklandı. Cumartesi günü 0,19, Cuma günüyse 0,25’ti. Ancak bu elbette ki her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Bugün ilkokulların açılmasıyla yaklaşık 60 bin kadar çocuk maske zorunluluğu olmadan okula geri dönecek.

Kış mevsimi nedeniyle yeniden eve kapanacağız.

Ve yoğun bakım birimlerinde tedavi gören vakalar son derce yüksek bir rakam oluşturuyor. Elimizdeki en önemli silah aşılanma.

Bu arada bilim insanlarına göre Kıbrıs son dönemde yeni vakaların azalması ve pozitiflik oranının düşmesi sonucunda son derece cesaretlendirici bir pandemik manzara arz ediyor. Alithia’ya konuşan bilim insaları aşılananların çoğalmasıyla vaka sayısının düşmesinin geleceğe dair cesaret verici bir görüntü oluşturduğunu belirtti. Konstandinos Tsiutis’in ise yaklaşımı farklı oldu. Tsiutis şu anda üzerinde durulması gereken şeyin hastalananlar ve yoğun bakım birimlerindeki durum olduğunu vurguladı.

*

Politis gazetesi tamamen farklı bir pandemik görüntü ortaya koyuyor ana haberinde.

Gazete “Pandemiyle ve retçiler “virüsüyle” savaş veriyoruz” manşetini atmış ve “Politis Limasol Devlet Hastanesi Covid 19 koğuşunu ziyaret etti” alt başlığını kullanmış SD.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Tedavi almayı reddederek “doktorların” önerdiği kocakarı ilaçlarını almak isteyen hatta hastaneden uzak durmayı dahi yeğleyen hastalar var.

Oksijen almayı reddeden ve hastaneden ayrılan bir hasta birkaç gün sonra çok daha kötü durumda hastaneye geri döndü

Yeni bir pandemi dalgası karşısında hastane yataklarında sorun yaşanacağına dair korkular var. Covid 19 koğuşları aşılanmamış kişilerle şimdiden dolmaya başladı.

*

Ve son ana haberimiz de Filelefteros gazetesinden.

“Trafikte enfarktüs” manşetini görüyoruz gazetede. Alt başlık “İlkokullarda bugün ilk zilin çalmasıyla trafiğe baskı artacak ve yollarda kaos yaşanacak” şeklinde.

Haberin içeriğinden bazı alıntılar:

İlkokullarda bugün çalacak olan okul yılının ilk ziliyle birlikte sürücülerin dayanırlığı bir kez daha sınanacak. 60 bin öğrencinin okula dönmesiyle yollarda çok daha fazla araç olacak. Geçen hafta ortaokul, lise ve teknik okulların açılmasıyla 45 bin öğrenci ve 7.500 öğretmenin okula dönüşü, yoldaki trafik araçlarının sabah saatlerinde çoğalmasına neden olmuştu.

Kıbrıs’ta özel arabasını kullanmayı tercih edenler oranının yüksek olması, öğrencilerin okula gittiği sabah saatlerinin çoğu çalışanın da işe gitmesine denk gelmesiyle birlikte, sürücülerin trafik işkencesi yaşamasına neden olacak.

Bu dönemde sürücülerin hız yapmaması ve küçük kazalara sebep olmaması için özel çaba sarf etmesi gerekiyor. Zira yolda kalan araçlar durumun daha da kötü olmasına neden olacak.

Bu arada Trafik Polisi ve Polis de ayakta. Özellikle sabah saatlerinde belirli yollarda, trafiği rahatlatmak hedefiyle, ek önlemler alındı.

Son Güncelleme: 13 Eylül 2021 - 14:34

Son Haberler

26 Eylül
Hükümet Sözcüsü: New York'tan sonra Kıbrıs sorununda yeni dönüm noktası Aralık ayındaki Avrupa Konseyi olacak
16:07
Letimbiotis: Komodromu'nun fazla ek mesai yapmasıyla ortaya çıkan sorun bir hatadır kötü niyet söz konusu değildir.
16:06
Çok sayıda Suriyeli mültecinin Kıbrıs'a gelmeye hazırlandığı bilgisi üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri harekete geçti.
16:03
Tüketiciyi Koruma Derneği, yapılan sanal alışverişin ardından, ürün fiyatlarında büyük dalgalanmalar tespit etti.
16:01
Yunanistan: Dünden bu yana ülkeyi etkisi altına alan yeni kötü hava dalgası nedeniyle bazı bölgeler alarma geçirildi.
15:44
Bakanlar Kurulu, Sosyal Refah Müsteşarı'nın engellı bireylere yönelik 5binanın satın alınmasına ilişkin teklifini onayladı.
15:31
basın özetleri
15:10
25 Eylül
5’inci hafta Omonia - Aris Limasol karşılaşmasıyla sona erecek
13:06
DSÖ, sağlık koşullarının yetersiz olduğu ülkelerde kolera vakalarında tehlikeli bir artış olduğu konusunda uyardı
13:04
Yüzlerce Ermeni mülteci Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a kaçıyor
13:02
Aşırı hava olaylarının Yunanistan'ın çeşitli bölgelerini etkilemesi bekleniyor
13:00
Vergi beyannamelerinin sunulması 31 Ekim'e kadar uzatıldı
12:58
Tüm haberler

Video on Demand