basın özetleri 10.09.21

Filelefteros gazetesinde Eğitim Bakanlığının Lise 2’de okutulan İngilizce dersi kitabından Atatürk’e değinen bir sayfanın koparılması olayıyla ilgili gelişmeleri veriyor SD:

Gazete “Atatürk Bakanlar Kuruluna gidiyor” şeklinde bir manşet atmış. Alt başlıkta Eğitim Bakanlığında izlenen metotla ilgili araştırma başlatılıyor, Cumhurbaşkanı açıklama talep etti” diye yazıyor.

Haberin içeriğinde şöyle yazıyor.

İngilizce kitabından Mustafa Kemal’e atıfta bulunan bir sayfanın kesilip atılması Cumhurbaşkanını tedirgin ve rahatsız etti. Anastasiadis konuyu bugünkü Bakanlar Kurulunda masaya koyacak. Karakteristik olarak “21. Yy’da bu konuya muhtemelen daha farklı yaklaşmak gerektiğini” söyleyen Cumhurbaşkanı bununla birlikte Türkiye’nin Kıbrıs Eğitim Bakanının bu davranışını kınayan açıklamasına dair “Türk Dışişleri Bakanlığının ne dediği beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren 21. Yy’da bir meselenin nasıl ele alınması gerektiğidir ve bu konu Bakanlar Kurulu toplantısında da Eğitim Bakanıyla tartışılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı tarafında bunlar olurken Eğitim Bakanlığı kararını savunmaya devam ediyor. “Bakanlıktan yapılan açıklamada “Bu yıl ilk kez kullanılacak olan bu kitapta Kemal Atatürk’ü yücelten “kabul edilemez ve yersiz atıflar” var. Okullarımızda okutulan kitaplarda Kemal Atatürk’ün halkına faydalı ahlaklı lider örneği olarak gösterilmesi mümkün değildir. Çünkü çok iyi bilindiği üzere Atatürk ve Jön Türkler Ermeni, Pontus ve Hristiyan Suriyelilere karşı işlenmiş suçların sorumlularıdır. Ve ilgili kararın sansürle hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

Siyasi yanının yanısıra eğitimle ilgili boyutları da olan konu büyümeye devam ediyor. Akademisyenler Eğitim Bakanlığının bu davranışını kınarken, böyle davranışların diğer olumsuz yanlarının yanısıra eleştirel düşüncenin geliştirilmesine de katkı yapmadığını vurguladı.

*

Politis gazetesinin de ana haberi aynı olayı konu alıyor.

Gazetenin manşeti “Prodromos Kemal’i yüzüne gözüne bulaştırdı ”.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Nikos Anastasiadis dün Lise 2 İngilizce kitabıyla ilgili izlediği yöntem konusunda Bakanını desteksiz bıraktı. Bakanlık önce bir sayfanın kitaptan koparılmasına ardından kitabı geri çekmeye karar vermişti.

Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı çeşitli gerekçeler bulmaya çalışsa da ikna edici olamıyor. Bakanlığın Mustafa Kemal’e ilişkin atıfları yersiz bulması olayı kitabın okullarda okutulmasına başlanmasından bir gün sonra oldu. Sebepleri konusunda soru işaretleri varlığını sürdürüyor.

Türkiye ve işgal altındaki bölgeden sert tepkiler geldi. Öğretmenler Sendikası OELMEK’in ve Kıbrıs Rum partilerinin tepkileri de kınayıcı oldu. Öğretmenler ve akademisyenler olayın öğrencilerin eleştirel düşünce geliştirmesine engel olduğu konusunda açıklamalarda bulundu.

*

Alithia gazetesi “Omorfo Metropoliti sessiz kalacağı hakkında söz vermişti ama kendine hâkim olamadı – Koronavirüs konusu dün Kutsal Sinod’u meşgul etti” başlıkları altında “Neofitos Kutsal Sinod’da bu konuda konuşmayacağına dair söz verdi, toplantıdan çıkar çıkmaz da sözünü çiğneyerek aşılar hakkındaki bilinen görüşlerini tekrar eden bir yazılı açıklama yaptı. Dün yapılan kutsal Sinod toplantısına Cumhurbaşkanı Anastasiadis de katıldı ve Omorfo Metropolitiyle başka metropolitlerin aşı karşıtı görüşlerini ve halkı etkilemeye çalışmalarını tartıştı. Toplantıdan aşı karşıtı metropolit ve din adamlarının cezalandırılması kararı çıkmamakla birlikte konu henüz kapanmadı” diye yazıyor.

*

Haravgi gazetesi.

Gazete ana haberini “Ya ne okuduklarını anlamıyorlar ya yalan söylemeyi yeğliyorlar” manşetiyle veriyor. Haber Kıbrıs sorunu. Alt başlık “Türkiye’ye yardım eden Cumhurbaşkanının çelişkili ve tutarsız politikasıdır” şeklinde.

Ön sayfada şu noktalara dikkat çekiliyor:

AKEL daima anlaşmaya varılan zemin üzerinde kurtuluş ve yeniden birleşme yoluna bağlı kaldı

Stefanos Stefanu AB ülkeleri büyükelçilerini Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Erhürman: Her iki lider de zamana oynuyor. Geciktirmeler zamanımızı çalıyor

İç sayfalardaki haberlerden bazı alıntılar yapalım:

“AKEL’in önerisiyle çıkmaz aşılır” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:

AKEL GS Stefanos Stefanu Kıbrıs’taki yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmede, Kıbrıs Rum kırmızıçizgilerinden taviz vermeden Kıbrıs Türk tarafına ve Türkiye’ye teşvikler verebilecek ve müzakerelerin Kran Montana’da kaldığı yerden başlamasını sağlayabilecek AKEL’in önerisini ayrıntılı bir biçimde anlattı.

Stefanu üçüncü tarafların öne çıkardığı “yeni fikirleri” reddetti ve BMGS’nin Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde ve Kran Montana’da kalındığı noktadan iki toplumlu iki bölgeli, siyasi eşitliğe sahip bir federasyon çözümüne yönelik, üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin üzerinde müzakerelerin başlamasına dair görüşünün mutlak doğru görüşü teşkil ettiğini söyledi.

AKEL’in Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri tartışmak üzere yaptığı davete yaklaşık 35 büyükelçi olumlu cevap verdi. AKEL’in önerisi daha önce büyükelçiliklere incelenmesi üzere gönderilmişti.

Bazı diğer başlıklar “Her ikisi de haphazır – İkisi de üçlü görüşmenin gerçekleşmemesi için kendi oyununu oynuyor”, “Erhürman: İki lider zamanla oynuyor”, “AKEL kurtuluş yolunu izliyor, Cumhurbaşkanı hangi yolu izliyor? – Cumhurbaşkanının çelişkili ve tutarsız politikası Türkiye’nin taksimci politikasını ilerletmesine izin veriyor” şeklinde.

Son başlığı taşıyan haberden bazı alıntılar:

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı açıklamada “AKEL üzerinde anlaşmaya varılan zeminde kurtuluş ve yeniden birleşme yoluna daima bağlı kaldı” diyerek “Sayın Anastasiadis hangi yolu izliyor? Federasyon yolunu mu? İki devlet yolunu mu? Yoksa 1960 birleşik devletine dönüş yolunu mu?” sorularını sordu.

Hükümet Sözcüsünün son açıklamalarını değerlendiren Kukumas “Hükümet Sözcüsünün bu tür açıklamalar yapmasının sebepleri üç tane olabilir. Ya açıklamalarımızı okumadı ya okuduğunu anlamıyor ya da yalan söylüyor. Kesin olan şudur ki Cumhurbaşkanının çelişkili ve tutarsız politikası Türkiye’ye taksimci politikalarını rahatça ilerletme olanağını sağlıyor” dedi.

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos AKEL Genel Sekreterinin büyükelçileri Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler ve partinin çıkmazın aşılmasına dair önerisi hakkında bilgilendirmesini eleştirerek “Bir siyasi parti liderinin yabancı ülke büyükelçilerini bilgilendirerek kabul edilemez Türk tezlerini ortaya koymak ve kınamak yerine bu tezleri gerekçelendirmesi ve Cumhurbaşkanıyla Kıbrıs Rum tarafına sorumluluk yüklemesi hem üzücü hem de kabul edilemezdir” dedi. “Cumhurbaşkanı Sayın Stefanu ve onun görüşlerini benimseyenlere Kıbrıs Helenizmini riske atan Türk planlarına hizmet eden fikirleri asla benimsemeyeğini bir kez daha bildirir” şeklinde ekledi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer bazı haberlerinden kısaca:

Politis:

Ağustos barometresi: Halkın yüzde ellisi durum kötü dedi

Kıbrıslıların yüzde 50’si Avro-barometrenin araştırmasına cevap verirken ülkede genelde her şeyin yanlış yolda olduğunu söyledi. Hükümetin aşı yönetimine yönelik olarak sorulanların yüzde 59’u memnuniyet ifade etti. Yüzde 21’i ise aşı karşıtı olduğunu belirtti.

*

Filelefteros:

Hastalarına sahte aşı belgesi vermekle suçlanan Larnakalı 59 yaşındaki doktor hakkında polisin yaptığı araştırma ortaya önemli bulgular çıkardı. Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün dün polise verdiği bilgilere göre onlara gönderilen 28 kan örneğinden dokuzunda antikor bulunmadığını bildirdi. Bilgilere göre 16 kişide antikor bulundu, üçü zaten koronavirüs geçirmişti ancak dokuzunun kanında antikora rastlanmadı.

*

Mikis Teodorakis’e yakışır veda

Deniz kadar engin bir halk korosu şarkılarıyla Mikis’in son yolculuğuna eşlik etti.

*

6.800 iltica başvurusu reddedildi, 5.500 yeni sığınmacı geldi

Kıbrıs Cumhuriyetinin reddettiği sığınmacılara karşılık bir o kadar daha sığınmacı adaya geliyor. İçişleri Bakanı dün Meclisin İçişleri Komisyonunu konuyla ilgili olarak bilgilendirdi.

*

Veliler okulun kapısını zincirledi

Eğitim Dairesi Komitesinin Astromerit İlkokulu müdürünü son anda başka bir yere ataması Öğrenci Velileri tarafından tepkiyle karşılandı. Okulun kapısına kilit vuran veliler okul müdürü geri dönmediği takdirde Pazartesi günü okul dersliklerinin boş kalacağını bildirdi.

Son Güncelleme: 10 Eylül 2021 - 12:53

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand